Bábätko koncom panvovým – obrat vonkajšími hmatmi

Jana Hillman 0

Asi 3-4 % bábätok sa v termíne pôrodu ešte stále nachádzajú v polohe koncom panvovým a nepretočili sa hlavičkou.

Hlavne v anglofónnych krajinách sa v takom to prípade môžete stretnúť s možnosťou pokúsiť sa o tzv. obrat vonkajšími hmatmi.

Ingimage

Obrat vonkajšími hmatmi – ECV (External Cephalic Version)

Je to zákrok, ktorý sa vykonáva, ak je bábätko aj v pokročilom tehotenstve  (36. – 37. týždeň) polohou koncom panvovým.

Školený odborník sa pokúša prevrátiť bábätko do polohy hlavičkou dolu, aby sa predišlo vaginálnemu pôrodu koncom panvovým, alebo častejšie indikácii na cisársky rez.

Odporúča sa absolvovať tento zákrok v 36. – 37. týždni tehotenstva, pretože neskôr je už šanca na úspech menšia – bábätko má v brušku menej priestoru. Zároveň je stúpa pravdepodobnosť, že bábätko už v polohe hlavičkou dole zostane.

V prípade komplikácií je bábätko dostatočne vyspelé, aby sa mohlo narodiť. Niektorí lekári preferujú počkať až do samotného pôrodu, ale skôr ako praskne plodová voda.

Pred zákrokom

Najprv sa vykoná ultrazvuk, kde sa skontrolujú miery plodu a potvrdí sa poloha plodu. Tento zákrok sa môže robiť len na zdravom plode s normálnou veľkosťou a s normálnym množstvom plodovej vody.

Pred zákrokom sa tiež, minimálne po dobu 20 minút, kontroluje činnosť srdca plodu a hodnotí sa aj matkin stav. Zákrok sa vykonáva pre istotu na pôrodnej sále, ak by kvôli komplikáciám bolo potrebné vykonať akútny cisársky rez.

Matke sa pichne injekcia (napr. terbulatine) na uvoľnenie svalov maternice a ako prevencia proti kontrakciám. Odporúča sa nejesť a piť minimálne 4 hodiny pred zákrokom.

Priebeh obratu vonkajšími hmatmi – ECV

Celá procedúra trvá 10-20 minút. Počas zákroku sa monitoruje tlkot srdca plodu. Matka leží vo vodorovnej polohe na posteli a doktor umiestni obidve ruky na brucho. Jedna ruka sa umiestni na hlavu plodu a druhá na zadoček plodu.

Doktor sa pokúsi uvoľniť zadok plodu z panvy a „masážou“ posunúť plod do polohy hlavou dole. Počas tohto procesu môže matka pociťovať bolesť alebo nepohodlie. Ak je to pre matku veľmi bolestivé, zákrok sa ihneď ukončí.

Po obrate vonkajšími hmatmi

sa vykonáva kontrolný ultrazvuk, aby sa potvrdila poloha plodu. Taktiež sa znovu skontroluje činnosť srdca plodu. Ak bol zákrok úspešný, dohovorí sa ďalší termín kontroly, na ktorej sa opakovane skontroluje poloha plodu.

Ak bol zákrok neúspešný, nastane diskusia s lekárom o možnostiach pôrodu vaginálne, cisárskym rezom alebo lekár môže navrhnúť ďalší pokus o obrat.

Úspešnosť zákroku

Priemerný úspech zákroku je 65%.

Rizika obratu vonkajšími hmatmi – ECV

  • predčasný pôrod
  • predčasné prasknutie plodovej plody
  • malé množstvo straty krvi pre matku či plod
  • tieseň plodu, ktorý vedie k akútnemu cisárskemu rezu
  • okolo 4% bábätiek sa aj napriek úspešnému zákroku vráti do polohy hlavou hore

Kedy sa neodporúča vykonávať obrat vonkajšími hmatmi – ECV

  • ak ma matka vaginálne krvácanie
  • ak placenta blízko alebo pokrýva krček maternice (vcestná placenta)
  • abnormálne malé bábätko
  • nízke množstvo plodovej vody
  • abnonormálna činnosť srdca plodu
  • predčasné prasknutie plodovej vody
  • dvojičky či viacplodová gravidita

Podľa doterajších výskumov je otočenie plodu pomocou vonkajších hmatov bezpečnou a účinnou metódou, pokiaľ ju realizuje skúsený a zaškolený odborník predpísaným spôsobom, ale príliš násilné manipulácie môžu byť naopak veľmi riskantné a ohroziť plod tiesňou.

Pozrite si video, ako zákrok prebieha

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár