Kým rastie bruškoVyšetrenia

CTG vyšetrenie. Na čo slúži a čo sa z neho dozviete o bábätku?

 Marcela Beňová   12.02.2019   1

Približne od 32. týždňa čaká mamičky vyšetrenie, pomocou ktorého lekári sledujú srdcovú činnosť bábätka. CTG alebo kardiotokografia, ktoré rodičky zvyknú nazývať aj „pásy“, je vyšetrenie, ktoré zaznamenáva ozvy srdca bábätka (tepovú frekvenciu), a zároveň aj sťahovanie maternice.

Vyšetrenie sa spočiatku opakuje raz za 2 týždne, od 36. týždňa raz za sedem dní. Mamičky, ktoré bábätko prenášajú, ho musia absolvovať raz za dva dni. CTG vyšetrenie je aj pevnou súčasťou pôrodu. 

shutterstock

 

Ako prebieha vyšetrenie?

Na vyšetrenie odporúča budúcu mamičku gynekológ a zvyčajne prebieha v nemocnici. Nie je bolestivé, ani nepríjemné.

Mamička pohodlne leží na chrbte, prípadne je v polosede, a zdravotná sestra jej na bruško pripevní dva pásy a elektródami, ktoré monitorujú činnosť srdca bábätka a sťahy.

Niekedy mamičky trpia tzv. syndrómom dolnej dutej žily, ktorý spôsobuje znížený návrat krvi do srdca. Vtedy môže byť ležanie na chrbte veľmi nepríjemné a je potrebné, aby žena uprednostnila polohu na boku.

Hlavne pohodlne

Samotné vyšetrenie trvá od 20 do 30 minút a mamičky sa naň nemusia nijako pripravovať.

Keďže pásy s elektródami sa upevňujú na odhalené bruško, je vhodné obliecť si na vyšetrenie pohodlné a praktické oblečenie, napríklad top alebo svetrík, ktorý stačí jednoducho vyhrnúť.

Počas vyšetrenia sa mamičky musia vyhnúť zbytočnému pohybu, preto si zvoľte čo najpohodlnejšiu polohu. Potom už len stačí pokojne dýchať a ležať.

Niektoré mamičky si samotné vyšetrenie pochvaľujú, pretože majú možnosť naživo počuť tlkot srdiečka bábätka, pre iné môže byť dlhšie ležanie v nezmenenej polohe náročnejšie. 

CTG vyšetrenie sa vykonáva aj v prípade, že budúca mamička čaká dvojičky. Dnešné prístroje sú na zaznamenávanie dvoch ozvov pripravené a vyšetrenie prebieha rovnako.

shutterstock

 

Vyšetrenia sa nemusíte obávať

CTG je predovšetkým neinvazívne a nanajvýš bezpečné vyšetrenie, skúsený pôrodník z neho vie vyčítať napríklad aj to, či vám nehrozí pôrod pred termínom, a aký je celkový stav bábätka.

Okrem toho ukazuje, či má dieťa dostatok kyslíka. Výsledkom vyšetrenia býva kardiozáznam, ktorý ukazuje ozvy srdiečka a zároveň sťahy maternice. 

Niekedy sa môže stať, že lekár predovšetkým počas monitorovania pôrodu zaznamená nižšie ozvy, ktoré môžu byť signálom nedostatku kyslíka u bábätka.

Hypoxia (stav, keď nemajú orgány dostatok kyslíka), je pre dieťa nebezpečný a môže viesť k trvalému poškodeniu jeho organizmu.

CTG záznam však môže vyhodnotiť nebezpečenstvo aj v prípade, keď je dieťa v poriadku, napríklad počas maternicových sťahoch, kedy je pokles srdcovej činnosti prirodzený.

Pre lekára to však znamená rozhodnutie urýchliť pôrod cisárskym rezom, aby sa predišlo nebezpečenstvu a nebolo ohrozené zdravie dieťatka. 

Ďalšie typy CTG vyšetrenia

Okrem štandardného CTG vyšetrenia zvyknú lekári robiť napríklad aj záťažový test, ktorý sa vykonáva na desiaty deň po určení termínu pôrodu, ak mamička stále neporodila.

Vtedy rodička dostane umelý oxytocín, ktorý vyvolá slabšie sťahy maternice. Vyšetrenie potom sleduje reakciu dieťatka, aby lekári usúdili, ako sa bude správať počas pôrodu.

V niektorých prípadoch sa priamo počas pôrodu robí aj interná kardiografia, keď prístroj zavedený cez pôrodné cesty priamo na telo bábätka zaznamenáva jeho srdcovú činnosť.

Pôrodník tak môže zistiť, či nie je nutné urýchliť pôrod sekciou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Ica napísané 05.11.2020 22:47

U mna sa lekari nedali ziaden monitor a to sa stalo osudnym. Zdravé Dieta mi umrelo 1 den pred porodom!!!

Stalo sa to v Bratislave v Univerzit. Nemocnici 2020

Bezcitne hovadá so sprostým sebavedomím ako telce.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Ica napísané 05.11.2020 22:47

U mna sa lekari nedali ziaden monitor a to sa stalo osudnym. Zdravé Dieta mi umrelo 1 den pred porodom!!!

Stalo sa to v Bratislave v Univerzit. Nemocnici 2020

Bezcitne hovadá so sprostým sebavedomím ako telce.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised