Kým rastie bruškoŽivotospráva

Preventivna starostlivosť o pokožku rastúceho bruška

 redakcia   15.07.2008   1

Ktorá budúca mamička by nechcela predísť červeným až namodralým trhlinkám – strijám alebo ak chcete – pajazvyčkám? Tieto stopy tehotenstva sú síce nebolestivé, ale bohužiaľ trvalé a objavujú sa prevažne v druhej polovici tehotenstva na rizikových partiách, kde najviac priberáme – na bruchu, prsiach, bokoch a stehnách. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto čisto ženskom probléme, a najmä o jeho účinnej prevencii, pokračujte v čítaní...

 

Príčiny vzniku strijí

Počas tehotenstva sa pokožka na bruchu napína až do svojho maxima. Prsia sa zväčšujú a priberáte takisto na bokoch a stehnách. Pokožka je veľmi pružný orgán, ktorý sa dokáže veľmi dobre takýmto zmenám prispôsobiť a kopírovať Vašu novú konfekčnú veľkosť. Ak sa však musí napínať priveľmi a príliš rýchlo, spojivové tkanivo pokožky sa môže porušiť. Tieto trhliny vznikajú v hlbších vrstvách pokožky a na povrchu sú viditeľné práva ako strije. Ale pozor! Tvorba pajazvičiek nemusí byť spôsobená iba tehotenstvom, či nadmerným napínaním sa pokožky. Ich vznik môže byť ovplyvnený tiež hormonálnymi zmenami v organizme, a to nielen v tehotenstve, ale tiež napr. v priebehu puberty. Poškodenie kože je už bohužiaľ nevratné i keď časom pajazvička zbledne a stáva sa tak menej nápadnou. Preto je v tomto prípade prevencia tak dôležitá!

 

Ako stijám predchádzať

Zdravá vyvážená strava s veľkým množstvom čerstvého ovocia, zeleniny a obilnín je užitočná v každom čase. Nielen že posilňuje spojivové tkanivo pokožky, ale je prínosom aj pre Vaše bábätko. Zdravý jedálničke vás chráni pred nadmerným preberaním.
Počas tehotenstva sa Vám zväčšujú i oťažievajú aj prsia. Kúpte si i dokonale sediacu tehotenskú podprsenku so širšími ramienkami, ktorá zaistí Vašim prsiam dostatočnú oporu.
Striedanie studenej a teplej vody pri sprchovaní stimuluje krvný obeh a spevňuje pokožku: Sprchujte sa 2 minúty teplou vodou, potom 15 sekúnd studenou a opakujte to trikrát. Možno Vám bude chvíľu trvať, kým si zvyknete, ale naozaj to funguje!
Každodenná masáž tiež stimuluje cirkuláciu v pokožke a spevňuje ju: Zahrejte trochu telového mlieka pre veľmi suchú pokožku< v dlaniach a telo masírujte krúživými pohybmi smerom k srdcu. Začnite pažami a prsiami, pokračujte bruškom, bokmi a stehnami.
Čas od času môžete klasickú masáž nahradiť jednoduchou reflexní masáží. Jednoducho stlačte pokožku palcom a ukazovákom, na chvíľu podržte a pred tým ako povolíte, pokožku jemne napnite. Táto masáž je veľmi účinná a povzbudzujúca. Buďte ale opatrné: túto stimuláciu „poštipovaním“ vynechajte, ak Vám hrozia predčasné kontrakcie!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
lea napísané 26.06.2018 20:53

najlepsia preventivna starostlivost je poctive kremovanie a hydratovanie pokozky...ja som si notina objednavala kazdy mesiac iny olejcek saloos ci bi oil a vsetky boli suprove

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
lea napísané 26.06.2018 20:53

najlepsia preventivna starostlivost je poctive kremovanie a hydratovanie pokozky...ja som si notina objednavala kazdy mesiac iny olejcek saloos ci bi oil a vsetky boli suprove

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised