nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  

DONsP Dolný Kubín

Adresa:

Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L.N.Jégého v Dolnom Kubíne,
MUDr. L.N. Jégeho, Nemocničná 1944/1, 026 14 Dolný Kubín

tel: 043 5801 240
email:
web: donsp.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 695
Počet novorodencov 699
Pôrody sekciou 219/31,51%
Pôrody s epiziotómiou 235/49,37%
Pôrody s EDA 107/15,4%

Extra:

ÁnoTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
NieNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júna 2016.

Predpôrodná starostlivosť

Predpôrodnú prípravu môžete absolvovať v špecializovanej cvičebni v areáli nemocnice, spoločne s partnermi. V rámci nej organizujú cvičenie, besedu a prednášky,  2 – 3 hodiny týždenne. Viac informácií hľadajte na telefónnom čísle 043 / 5801 377 u pani Emílie Drengubjakovej, alebo Anny Lonskej.

Naplánovať si môžete aj individuálnu exkurziu pôrodnej sály, oddelenia šestonedelia a novorodeneckého oddelenia.

V Dolnom Kubíne nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť, ani tu nemusíte navštevovať poradňu pre tehotné. Poradňu, ako píšu, je vhodné navštevovať (ale nie povinne) od cca 38. týždňa tehotnosti. Dopredu objednávať sa nie je nutné  a potrebujete iba tehotenskú knižku. Ordinačné hodiny sú denne od 7,00 do 14,00 hod.

Pre viac informácií o poradni pre tehotné kontaktujte príjmovú ambulanciu GPO na čísle 043 / 5801 160.

Vhodné je dopredu prísť konzultovať vaše pôrodné priania. Akceptujú ich tu.

Osoby pri pôrode

V tejto pôrodnici mamičkám vychádzajú v ústrety i pri výbere sprevádzajúcich osôb. Ako jedna z mála pôrodníc na Slovensku umožňujú i prítomnosť dvoch rodičke blízkych ľudí. Môže to byť  partner, rodinný príslušníci, kamarátka, dula. Blízke osoby môžu so ženou ostať od chvíle, keď je na cca 3 cm otvorená. Po pôrode ostávajú celé dve hodiny štvrtej doby pôrodnej. Momentálne je poplatok 25 €, platí sa v hotovosti ešte pred pôrodom. A aké podmienky musí doprovod spĺňať? Citujem: „Osoba staršia ako 18 rokov, bez známok ochorenia, aspoň čiastočne edukovaná ohľadne priebehu pôrodu“.

V tejto nemocnici je možné vybrať si k pôrodu konkrétneho lekára po obojstrannej dohode.

Pôrod

Počas otváracej doby budete v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Približne dovtedy, kým sa neotvoríte na cca 3 cm. Potom sa presuniete do pôrodného boxu.  V dolnokubínskej nemocnici sú tri oddelené pôrodné boxy – samostatné miestnosti. Sú vybavené modernými polohovacími posteľami- kreslami i pôrodnými stoličkami. Rodičky môžu počas pôrodu využiť fitlopty, relaxačnú hudbu , aromaterapiu či iné alternatívne metódy. Majú dva nadštandardné pôrodné boxy, nedopláca sa za nich nič. Sú zariadené podobne ako klasická pôrodná sála, dá sa tam okrem toho stlmiť svetlo, blízke osoby si môžu oddýchnuť na stoličke a čo je výborné – je tam aj priestor na to, aby ste mohli byť dve hodiny po pôrode so svojim bábätkom.

Sprcha je mamičkám k dispozícii neobmedzene. Môžete sa i prechádzať v priestoroch pôrodného traktu, používať rôzne pomôcky. Nie je dovolené jesť, ale môžete prijímať nápoje.

Personál každú mamičku po nástupe silných kontrakcií  informuje o možnosti využiť EDA a možnosti požiadať o lieky proti bolesti.

Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým ženám, za poplatok 100,84 €. Musíte predtým absolvovať pohovor s anesteziológom a predoperačné vyšetrenie. EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci.

Klystír je odporúčaný všetkým ženám, ak však odmietnete, tak vám vyhovejú. Holenie je povinné pre všetky budúce mamy.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, musíte to dať vedieť pri príjme na pôrodnicu.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu si môžete vybrať.

Novorodenca po sekcii telo na telo mamke dávajú, čo určite poteší mnohé ženy, ktorým na tom záleží. Partner môže byť pri dieťati v novorodeneckom kútiku, ale nemôže sa nachádzať pri vás na operačnej sále počas pôrodu, ani po ňom na oddelení šestonedelia. Tam vám pomôžu kvalifikované zdravotné sestry.

Detičky sa v prípade vážnych komplikácií prevážajú do FN v Martine. Pri menej vážnych komplikáciách tu majú centrum pre novorodencov, ale pre matky tam nie je priestor na ubytovanie.

Novorodenec

V Dolnom Kubíne po každom pôrode dávajú novorodenca mamke na bruško. Je individuálne ako dlho na ňom ostane.  Potom ho prenesú na prvé  ošetrenie, meranie, váženie atd.  To prebieha v špeciálnej miestnosti.  Vaša sprevádzajúca osoba tam môže ísť s bábätkom. Ako píšu v dotazníku: „matka je hneď po pôrode s novorodencom, cca 30 minút. Potom je novorodenec sledovaný na novorodeneckom oddelení.“

Bábätko putuje prvýkrát k prsníku buď hneď po pôrode, kým je ešte zabalené iba do plienky, alebo ihneď po vyšetrení a oblečení.

Šestonedelie

Individuálny prístup badať na rôznych možných odpovediach ohľadne izieb na oddelení šestonedelia. Tu sú: izby s rooming in aj bez neho – matka si môže vybrať. Okrem toho sú tu bežné izby typu rooming-in, dieťa je s matkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje. Ak si ale potrebujete oddýchnuť, dieťatko môžete vždy zveriť zdravotným sestrám.

A čo ak by bolo oddelenie šestonedelia plné? Taká situácia sa v tomto zariadení ešte  nestala.

Sociálky na oddelení šestonedelia sú spoločné pre všetky ženy na oddelení, umiestnené na chodbe.  Pre 7 lôžok je jedno soc. zariadenie. Na jednej izbe sú dve postele.

Nadštandardnú izbu tu môžete mať za poplatok.

Dojčenie

Táto nemocnica poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, všetkým ženám písomné informácie o dojčení aj podklady na nástenke. Mamičky môžu kedykoľvek zatelefonovať a poprosiť o radu. A taktiež môžete laktačnú poradkyňu, ktorá nie je priamo zamestnancom nemocnice poprosiť, aby vám prišla s dojčením pomôcť na oddelenie. V tejto pôrodnici sú k dispozícii ručné aj elektrické odsávačky.

Novorodencov vážia každý deň, pred aj po každom dojčení, aby zistili množstvo vypitého mlieka. Indikácie k dokrmovaniu posudzuje novorodenecký lekár.

Spôsoby dokrmovania používajú alternatívne  – striekačku, lyžičku, pohárik... Novorodenci sa dokrmujú materským  mliekom.

Iba 2 % detí nie je pri odchode domov plne dojčených. Ostatných 98% áno.

Návštevné hodiny

Návštevy sa môžu vo vyhradenom spoločnom priestore potešiť rozhovorom s čerstvou mamkou, ale i pohľadom na dieťatko. Platia oficiálne návštevné hodiny od 14,00 do 17,00 hod. Ak by to však vaši príbuzní nestihli, po dohovore s lekárom môžu prísť aj mimo návštevných hodín.

Na štvrtý  deň po vaginálnom pôrode môžete opustiť pôrodnicu. Po sekcii si vás nechajú hospitalizovanú ešte o deň dlhšie.

Na požiadanie vám pridajú ďalšie služby – fotku novorodenca, prípadne jej uverejnenie v regionálnej tlači, alebo na webových stránkach.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

100

EDA

100,84 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

100 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDR. Ostrihoňovi Miloslavovi, MBA, MUDr. Šamajovej, MUDR. Sojčákovej.

Fotogaléria

Zdroj: www.donsp.sk

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

cvičenie pre tehotné
pôrodná sála

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016

Nemocnica: treeLevel=3