DONsP Dolný Kubín

Adresa:

Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L.N.Jégého v Dolnom Kubíne,
MUDr. L.N. Jégeho, Nemocničná 1944/1, 026 14 Dolný Kubín

tel: 043 5801 240
email:
web: https://www.donsp.sk/donsp/oddelenia/gynekologicko-porodnicke-oddelenie

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 662 Pôrody sekciou 225 Pôrody s epiziotómiou 437 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 19. júna 2020.

 

Predpôrodná starostlivosť

Predpôrodnú prípravu môžete absolvovať v špecializovanej cvičebni v areáli nemocnice, spoločne s partnermi. V rámci nej organizujú cvičenie, besedy, prednášky a exkurziu pôrodnej sály, oddelenia šestonedelia.  Viac informácií hľadajte na telefónnom čísle 043 / 5801 377.

V Dolnom Kubíne nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť, ani tu nemusíte navštevovať poradňu pre tehotné. Poradňu, ako píšu, je vhodné navštevovať (ale nie povinne) od cca 38. týždňa tehotnosti. Dopredu objednávať sa nie je nutné  a potrebujete iba tehotenskú knižku. Ordinačné hodiny sú denne od 7:00 do 14:00 hod.

Pre viac informácií o poradni pre tehotné kontaktujte príjmovú ambulanciu GPO na čísle 043/5801 160.

Vhodné je dopredu prísť konzultovať vaše pôrodné priania. Akceptujú ich tu.

Osoby pri pôrode

V tejto pôrodnici mamičkám vychádzajú v ústrety i pri výbere sprevádzajúcich osôb. Ako jedna z mála pôrodníc na Slovensku umožňujú i prítomnosť dvoch rodičke blízkych ľudí. Môže to byť partner, rodinný príslušníci, kamarátka, dula.

Blízke osoby môžu so ženou ostať od chvíle, keď je na cca 3 cm otvorená. Po pôrode ostávajú celé dve hodiny štvrtej doby pôrodnej. Poplatok za sprevádzajúcu osobu sa neplatí.

A aké podmienky musí doprovod spĺňať? Citujem: „Osoba staršia ako 18 rokov, bez známok ochorenia, aspoň čiastočne edukovaná ohľadne priebehu pôrodu“.

V tejto nemocnici je možné vybrať si k pôrodu konkrétneho lekára po obojstrannej dohode.

Pôrod

Počas otváracej doby budete v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Približne dovtedy, kým sa neotvoríte na cca 3 cm. Potom sa presuniete do pôrodného boxu. 

V dolnokubínskej nemocnici sú tri oddelené pôrodné boxy – samostatné miestnosti. Sú vybavené modernými polohovacími posteľami- kreslami i pôrodnými stoličkami. Rodičky môžu počas pôrodu využiť fitlopty, relaxačnú hudbu, aromaterapiu či iné alternatívne metódy. 

Majú tri nadštandardné pôrodné boxy, nedopláca sa za nich nič. Sú zariadené podobne ako klasická pôrodná sála, dá sa tam okrem toho stlmiť svetlo, blízke osoby si môžu oddýchnuť na stoličke a čo je výborné – je tam aj priestor na to, aby ste mohli byť dve hodiny po pôrode so svojim bábätkom.

Sprcha je mamičkám k dispozícii neobmedzene. Môžete sa i prechádzať v priestoroch pôrodného traktu, používať rôzne pomôcky. Nie je dovolené jesť, ale môžete prijímať nápoje.

Personál každú mamičku po nástupe silných kontrakcií  informuje o možnosti využiť EDA, ENTONOXu a možnosti požiadať o lieky proti bolesti. 

Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým ženám, a to bez poplatku.  Musíte predtým absolvovať pohovor s anesteziológom a predoperačné vyšetrenie. EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci. ENTONOX je takisto bez poplatku

Klystír je odporúčaný všetkým ženám, ak však odmietnete, tak vám vyhovejú. Holenie je povinné pre všetky budúce mamy.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, musíte to dať vedieť pri príjme na pôrodnicu.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu si môžete vybrať.

Novorodenca po sekcii telo na telo mamke dávajú, čo určite poteší mnohé ženy, ktorým na tom záleží. Partner môže byť pri dieťati v novorodeneckom kútiku, ale nemôže sa nachádzať pri vás na operačnej sále počas pôrodu, ani po ňom na oddelení šestonedelia. Tam vám pomôžu kvalifikované pôrodné asistentky a novorodenecké sestry.

Detičky sa v prípade vážnych komplikácií prevážajú do FN v Martine. Pri menej vážnych komplikáciách tu majú centrum pre novorodencov, ale pre matky tam nie je priestor na ubytovanie.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

V Dolnom Kubíne po každom pôrode dávajú novorodenca mamke na bruško. Je individuálne ako dlho na ňom ostane.  Potom ho prenesú na prvé  ošetrenie, meranie, váženie atd.  To prebieha v špeciálnej miestnosti.  Vaša sprevádzajúca osoba tam môže ísť s bábätkom.

Ako píšu v dotazníku: „matka je hneď po pôrode s novorodencom, cca 30 minút. Potom je novorodenec sledovaný na novorodeneckom oddelení.“

Bábätko putuje prvýkrát k prsníku buď hneď po pôrode, kým je ešte zabalené iba do plienky, alebo ihneď po vyšetrení a oblečení.

Šestonedelie

Individuálny prístup badať na rôznych možných odpovediach ohľadne izieb na oddelení šestonedelia.

Tu sú: izby s rooming in aj bez neho – matka si môže vybrať. Okrem toho sú tu bežné izby typu rooming-in, dieťa je s matkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje. Ak si ale potrebujete oddýchnuť, dieťatko môžete vždy zveriť zdravotným sestrám.

A čo ak by bolo oddelenie šestonedelia plné? Taká situácia sa v tomto zariadení ešte  nestala.

Každá izba má svoje sociálne zariadenie.

K dispozícii sú dve nadštandardné izby. Jednolôžková a dvojlôžková. V dvojlôžkovej izbe môže byť ubytovaný aj otecko dieťaťa. Poplatok za nadštandardnú izbu je 100 €.

Dojčenie

Táto nemocnica poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier v oblasti laktácie. Každá pôrodná asistentka a novorodenecká sestra je laktačná poradkyňa, majú absolvovaný kurz dojčenia.

Mamičky môžu kedykoľvek zatelefonovať a poprosiť o radu. A taktiež môžete laktačnú poradkyňu, ktorá nie je priamo zamestnancom nemocnice poprosiť, aby vám prišla s dojčením pomôcť na oddelenie. V tejto pôrodnici sú k dispozícii ručné aj elektrické odsávačky.

Novorodencov vážia každý deň podľa potreby pred a po každom dojčení. Indikácie k dokrmovaniu posudzuje novorodenecký lekár. Spôsoby dokrmovania používajú alternatívne  – striekačku, lyžičku, pohárik… Novorodenci sa dokrmujú materským  mliekom.

Iba 2 % detí nie je pri odchode domov plne dojčených. Ostatných 98% áno.

Návštevné hodiny

Návštevy sa môžu vo vyhradenom spoločnom priestore potešiť rozhovorom s čerstvou mamkou, ale i pohľadom na dieťatko. Platia oficiálne návštevné hodiny od 14,00 do 17,00 hod. Ak by to však vaši príbuzní nestihli, po dohovore s lekárom môžu prísť aj mimo návštevných hodín.

Na štvrtý  deň po vaginálnom pôrode môžete opustiť pôrodnicu. Po sekcii si vás nechajú hospitalizovanú ešte o deň dlhšie.

Na požiadanie vám pridajú ďalšie služby – fotku novorodenca, prípadne jej uverejnenie v regionálnej tlači, alebo na webových stránkach.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri sekcii

0 €

 

0

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

100

EDA

ENTONOX

0 €

0

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

100 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDR. Ostrihoňovi Miloslavovi, MBA.

Zdroj: www.donsp.sk

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Fotogaléria


Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Hrozna pôrodnica a hrozne novorodenecke oddelenie. Ak ste moderne zmyslajuca, rozhladena zena, ktora vie ako sa rodi vo svete, a tak si predstavujete svoj pôrod a popôrodne chvile, do Kubina urcite nechodte.To co sa pise v tomto clanku je len pekna rozpravka, a mozno vizia do buducna. Rodila som tu v maji 2019, tesne po dlhorocnom ziti v zahranici a Kubin mi bol odporuceny ako progresivny.v zahraničí som mala absolvovane predpôrodne kurzy v nemocnici a aj kurzy o hypnopôrode. Neviem ani kde zacat,bolo toho vela, nebudem teda pisat vsetko…no tlacenie na brucho, po mojom aj partnerovom OPAKOVANOM nesuhlase!na druhy den brucho doodierane a podliate. Pichnutie oxitocinu bez MÔJHO VEDOMIA A PROTI MOJEJ VÔLI, kedze som pred pôrodom žiadala

  o prirodzený priebeh bez oxitocinu. Nastrihnutie bez môjho vedomia. CELE TLAČENIE PRI TOM TRVALO 30 MINUUUUUUT.Zasivanie ked som citila bolest a doktorka mi len vravela aby som vydrzala. ZIADNY kontakt koza na kozu, pri tom moje dieta bolo zdrave, abgar skore 9:10. Bolo mierneeee podchladene, bohuzial tento personal nevie,ze na to koza na kozu najviac pomaha, no u nas sa s BOHMI LEKARMI nevolno skriepit vsakze. Primarka z novorodeneckeho je otrasna a staromodna. Bola som za nou este pocas dna, pekne ju poprosit!!!, ze dieta mi dost zltne, ci by ho nedali pod lampu, tak ma odbila, ze ona snad vie co ma robit, že malé zltacku nema. A uz podvecer mi prisla povedat, ze nas domov nepustia a ze dieta ma novorodenecku zltacku a ide pod lampu. No a podpora dojcenia žiadna, dieťaťu bol podávaný CAAAJ!!!!!par daňovému babätku a moje mlieko vylievaneeeee, lebo pani primárka múdra, zakazuje mlieko materské počas žltačky…..och ešte teraz mi je z toho vsetkeho zle. No a posledná vec, keď som chcela ísť na revers domov aj s dieťaťom (podotykam, že ešte pred tým ako dostalo nov.zltacku) bolo mi povedané, pani primarkou, že ja moxem ist ale dieta mi nedajúuuuuu. Hrôza veľká ďakujem nikdy viac, a budem o vás šíriť pravdivu osvetu kde sa len dá. Hanba vam.ako sa potom ku mne personál správal, kvôli tomu ,ze nie som včerajšia a neprikivujem na všetko, čo oni urobia ani nehodno písať, sama v izbe bez dietata, o ktoré som sa musela chodit prosikat. No a keď ku mne na izbu prijali doktorku, no to bol prístup, nádhera, pani doktorka nič nepotrebujete???chodili ju kontrolovať každých 5minut ale hlavne dieta mala od pôrodu stale pri sebe aj v noci vo vanicke, kdezto mne povedali, že nemajú pre mňa box, pri tom som tam bola už viac ako 24 hodiiiin.

 2. Dobrý deň

  Chcela by som sa vyjadrit k “profesionálom” v kubinskej nemocnici. Môj pôrod bol jedna veľká katastrofa, prístup doktorov a sestričiek hrozný ako 200 rokmi za opicami. Celý pôrod som ležala a mala som si držať nohu dohora ? Naozaj? Keď som si ju dala dole opakovane mi hovorili že si ju mám držať zjavne som im bola na obtiaž a chceli má rýchlo odrodit. Konečne som nabrala potom hroznom pôrode silu aby som sa k tomu vyjadrila zevraj najkrajší deň ženy ? Berú to tam ako na bežiacom pase neľudsky a necitlivo. Po epiduralke som si ešte na druhý deň do večera necítila nohy takze som veľmi ťažko vytlačila malú ale tak však dopomohol mi pán doktor ktorý mal asi 100kg a lakťom mi tlačil na brucho spolu s pani sestričkou. Myslím že táto praktika je zakázaná už niekoľko rokov !!!! A pri takýchto prípadoch sa robí akútny cisársky rez!!!! Ešte si zistím či mi náhodou nebol pichnutý aj oxytocín (na nič sa má totiž to nepýtali či s niečim súhlasím alebo nie) bohužiaľ v takých bolestiach žena nevládze ani reagovať. Prepichli mi plodovu vodu aby to šlo rýchlejšie. Načo prosím Vás ???! Takto to robia profesionáli ? Malú mi dali na 10sekund. Nakoniec ju ťahali zvonom lebo som už bola taká vystresovaná, doktor tam začal po mne zjapat. A nezabudnem na poznámku pani doktorky – nerozumiem prečo keď jedna žena dokáže odrodit normálne tak druha nie. ( niečo by som Vám k tomu pani milá doktorka povedala ale to osobne a v sťažnosti ktorú podávam na nemocnicu v dolnom Kubíne.

  600nedelie tak isto katastrofa.

  Prajem pekný deň smile sťažnosť napíšem určite.

 3. Pobyt v tejto pôrodnici bol pre mňa veľkým SKLAMANÍM. Túto pôrodnicu naozaj nikomu neodporúčam.

  To ako sa ku mne ako ku prvo rodičke správali, tak to nieje ani možné.

  Bábätko som prvýkrát po sekcií videla až po šiestich hodinách, dovtedy sa nikto ani len neuráčil mi povedať či je dieťa v poriadku.

  Absolútne nikto nerešpektoval to že chvíle s dieťaťom sú tak dôležité ako pre dieťa tak aj pre matku.Nasledujúce dni mi nosili môjho syna len dvakrát do dňa.

  Dojčenie prebiehalo tak, že mi sestrička doniesla syna so slovami skúste si ho prikladať, a hneť utekala preč so slovami, že musí isť lebo nestíha (samozrejme mlieko sa mi po sekcií dostatočne netvorilo a malý mal obrovský problém s prisatím, bohužiaľ kojenie sa mi nepodarilo rozbehnúť vôbec).Hlavne, že do prepúšťacej správy napísali, že moje dieťa je plne dojčené (asi aby si to mohli zapísať do štatistík).

  Taktiež som každý deň prosila sestričky nech mi ukážu aspoň kúpanie. No tie ma hneď odbili so slovami nech mi to ukáže niekto doma, pretože oni majú momentálne veľa pôrodov a momentálne nemajú čas.

  Naozaj sestričky boli drzé, nepríjemné a neochotné(najmä na novorodeneckom).

  Milé budúce mamičky, ak chcete zažiť naozaj krásne prvé chvíle so svojím dieťaťom tak nad touto pôrodnicou ani neuvažujte.

 4. Pobyt v tejto pôrodnici bol pre mňa veľkým SKLAMANÍM. Túto pôrodnicu naozaj nikomu neodporúčam.

  To ako sa ku mne ako ku prvo rodičke správali, tak to nieje ani možné.

  Bábätko som prvýkrát po sekcií videla až po šiestich hodinách, dovtedy sa nikto ani len neuráčil mi povedať či je dieťa v poriadku.

  Absolútne nikto nerešpektoval to že chvíle s dieťaťom sú tak dôležité ako pre dieťa tak aj pre matku.Nasledujúce dni mi nosili môjho syna len dvakrát do dňa.

  Dojčenie prebiehalo tak, že mi sestrička doniesla syna so slovami skúste si ho prikladať, a hneť utekala preč so slovami, že musí isť lebo nestíha (samozrejme mlieko sa mi po sekcií dostatočne netvorilo a malý mal obrovský problém s prisatím, bohužiaľ kojenie sa mi nepodarilo rozbehnúť vôbec).Hlavne, že do prepúšťacej správy napísali, že moje dieťa je plne dojčené (asi aby si to mohli zapísať do štatistík).

  Taktiež som každý deň prosila sestričky nech mi ukážu aspoň kúpanie. No tie ma hneď odbili so slovami nech mi to ukáže niekto doma, pretože oni majú momentálne veľa pôrodov a momentálne nemajú čas.

  Naozaj sestričky boli drzé, nepríjemné a neochotné(najmä na novorodeneckom).

  Milé budúce mamičky, ak chcete zažiť naozaj krásne prvé chvíle so svojím dieťaťom tak nad touto pôrodnicou ani neuvažujte.

 5. Aj ja som tu rodila a neviem si vynachváliť. Bol to môj 2.porod ale prvý v tejto nemocnici.

  Veľká spokojnosť a to sa mi maly narodil 6 týždňov pred termínom.

  Ono je to pravda ako aj vyssie spominala Romana ako sa ty spravas k iným tak sa oni správajú k tebe…

 6. Tu sa robi nastrih automaticky kazdej. Kazda bude mat volaco na pamiatku. Parada. Aspon teda podla statistiky. Bud maju Oravanky tak uzke vaginy, alebo tu lekari zaspali dobu. Skor to druhe. Opravujem, urcite to druhe.

 7. Rodila som tu prvý krát a znova by som tu išla, bolo to skvelé. Bolo o mňa aj moje maličké postarané perfektne, nemôžem sa sťažovať na nič. Všade sama ochota či už sestričiek, lekárov, celého personálu, túto pôrodnicu odporúčam. Vyhoveli mi vo všetkom a vo všetkom mi pomohli, akceptovali moje požiadavky nakoľko som chcela rodiť úplne prirodzene bez čohokoľvek, stáli pri mne a veľmi ma podporovali a aj môjho partnera otca dieťaťa, máme s toho nezabudnuteľný zážitok a veľmi im zato ďakujem. Mohla by som tu písať samé superlatíva, no to by bolo nadlho. Moja jediná rada je a čo sa mi aj vždy vyplatilo: ako sa človek správa k iným tak sa správajú k nemu. Takže milé mamičky odporúčam a pokiaľ vy budete na nich super oni budú super na Vás, nikto Vám tam nechce zle a všetci sa veľmi snažia, aby všetko dopadlo dobre a bola obojstranná spokojnosť. Keď sa mi podaria ešte ďalšie detičky tak určite pôjdem rodiť tu, nekonečne ďakujem

Pridaj komentár