Po antigravitačných polohách pri pôrode sa pozrieme na polohy gravitačne neutrálne.
Sprievodné fotografie sú nafotené v popradskej nemocnici priamo na pôrodníckom oddelení. Priestor „vzdychárne“ je ten s rebrinou a loptou, pôrodnú sálu iste rozoznáte sami. Za ochotu „vyskúšať si“ tieto priestory pri fotení veľmi ďakujeme.
Taktiež ďakujem mamičke Katke a fotografovi Richardovi Gerenyimu – www.fotogerenyi.sk, ktorí nezištne venovali svoj voľný čas a prácu, aby ste mohli tieto polohy vidieť „na vlastné oči“. Tak sa do toho pustime…
Gravitačne neutrálne pozície:
Polohy na boku
Sú dobrým kompromisom pre mamky i pôrodníkov.
Gravitačne sú síce neutrálne – teda nenapomáhajú postupu pôrodu priamo gravitáciou, ale umožňujú ženám zregenerovať sily, oddýchnuť si a zároveň má zdravotnícky personál ľahký prístup ku kontrole pôrodných ciest.
Dajú sa využiť počas prvej i druhej doby pôrodnej.
Úplne najideálnejšia je pre ženy, ktoré majú problémy s hemoroidmi, pretože výrazne znižuje tlak práve na postihnuté miesto alebo pre rodičky, ktoré pociťujú silné bolesti v oblasti kostrče. V polohe na boku sa tlak na kostrč a krížovú časť chrbtice zmenšuje a taktiež sa tak zväčšuje priestor pre postupujúce dieťatko. Kostrč má v tejto polohe totiž schopnosť a možnosť trochu sa odkloniť. Dieťatko si v tejto polohe nájde správny vstup do panvy.
Dajú sa dobre využiť i po podaní epidurálnej analgézie či iných liekov, aj pri vysokom krvnom tlaku (najmä ľah na ľavej strane).
Pre matky, ktoré rodia príliš rýchlo je tiež táto poloha vhodná. Blesková druhá doba pôrodná totiž nie je vždy výhrou – môžu sa poškodiť pôrodné cesty. Polohy na boku „rýchlosť“ znížia.
Pozor však na to, ak ste pridlho v tejto polohe a pôrod nepostupuje. Vtedy treba jednoznačne zmeniť polohu – vybrať takú, v ktorej gravitácia viac napomôže.
Najjednoduchšie je ľahnúť si na posteľ a medzi nohy si vložiť vankúš. Dobré je, ak vám chodidlá, resp. prsty na nohách smerujú od seba. Ak smerujú k sebe, zároveň sa vám napínajú svaly vnútornej časti stehna. To nepotrebujeme, preto vložte vankúš i medzi chodidlá. Vankúš si môžete podložiť i pod bruško – tam, kde vám to bude najpríjemnejšie.
Ďalšou možnosťou je ľahnúť si na karimatku či žinenku na zem. Nezabudnite ju ale prikryť niečím príjemným – dekou a pod.
Počas prvej doby pôrodnej sa dá ľah na boku urobiť i tak, že horná noha smeruje a leží pred spodnou. Akoby stabilizovaná poloha. Ale môžete využiť i akoby polobok – spodná časť tela je na boku, horná ruka smeruje dozadu, akoby za chrbát. Je len na vás, aká vám bude príjemnejšia.
Rodiť v polohe na boku?
Ak chcete v tejto pozícii rodiť počas druhej doby pôrodnej, je lepšie, ak máte pri sebe niekoho, kto vám bude držať hornú nohu.
Dá sa to samozrejme i tak, že si ju budete podopierať sama, je to však namáhavejšie. Spodná noha počas tlačenia je obvykle pokrčená, vrchná, zdvihnutá nad ňou taktiež (pozri obrázok)
Poloha na boku sa dá využiť i vo vani, i napriek tomu, že horná časť tela je vtedy mierne vyššie. Nabudúce pokračovanie gravitačne neutrálnych polôh: kľak na štyroch, kľak s oporou, stoj s oporou v hlbokom predklone.
Krásne a pohodové pôrody…
Ľuba Lapšanská
ked so rodila som skušala všetko možne a aj tak som skončila na sale a dcerka sa mi narodila cisarskym rezom. Dufam, že pri druhom to bude lepšie. Mate niekto nejake tipy, ako tlmit bolest po cisarskom reze?
Ja síce neviem, ktoré sú polohy gravitačné, či antigravitačné, ale určite viem, že úplne najhoršie musí byť ležanie na chrbte. Ja som rodila prvýkrát v auguste a síce som mala v pláne aktívne sa hýbať počas prvej doby, toto bolo možné len prvé tri hodiny, kým nezačali väčšie bolesti a neklesol mi tlak. potom som už bola na infúzii a musela som ležať. Pri tomto ležaní ma asistentka napolohovala na bok a hornú nohu mi vyložila dopredu na ten držiak na nohu (asi 30 cm nad podložku) a zároveň ma inštruovala, aby som posunula zadok dozadu, že sú tak priechodnejšie pôrodné cesty. V tejto polohe nielenže ma netlačilo brucho, ale ma mohla aj vyšetrovať. Zdalo sa mi to síce, že to postupovalo pomaly, ale celý pôrod netrval viac ako 7,5 hodiny. V druhej fáze som potom rodila v polosede, či sede (to už presne nerozoznávam) a bolo mi to veľmi prirodzené a šlo to aj veľmi rýchlo, keď som pritiahla kolená, mala som ich až úple pri brušku a sa dalo efektívne tlačiť. Všetkým odporúčam. Takže žiadny ľah na chrbte
Dobry den, pani Lapsanska,
citala som si Vase clanky o porodnych polohach. Mam totiz konkretny problem, a to je dysfunkcia lonovej spony. Mala som rovnaky problem aj pri prvom tehotenstve, vtedy som to ale vobec nijako neriesila, povazovala som to len za dalsiu z bolestii, ktora tehotenstvo sprevadza. Po porode (v klasickej polohe, porod trval do 9 hodin, pricom posledne tri hodiny som lezala na chrbte) boli bolesti panvy doslova neznesitelne. Pocas tohto tehotenstva (som v 7. mesiaci), sa bolesti zatial ukazuju ako silnejsie, nez pocas 1. tehotenstva. S dysfunkciou ako takou sa neda robit nic, mozno len vyuzit nejake techniky, aby sa stav nezorsoval. Medzi inymi mi bol odporuceny porod v inej nez klasickej polohe v lahu na chrbte. Ak by som chcela zabezpecit najmensi tlak na krizovu oblast, najvhodnejsia by bola poloha klaku na styroch. Ta sa vsak povazuje za dost antigravitacnu a ja by som si nerada sama spomalila porod. Viete mi navrhnut nejaku vhodnu alternativu? Je sice dost mala pravdepodobnost, ze mi v porodnici (v Ruzinovskej nemocnic) umoznia vyuzit aj pocas vypudzovacej fazy, ale zatial sa nadeje nevzdavam.
S pozdravom
Katka Stodolicová