NsP Dunajská Streda

Adresa:

NsP Dunajská Streda,
Veľkoblahovská 23, 929 01 Dunajská Streda

tel: 031/5571229
email:
web: https://pentahospitals.sk/oddelenie/moja-porodnica-dunajska-streda

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 844 Pôrody sekciou 298 Pôrody s epiziotómiou 115 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 18. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Pôrodnica Dunajská Streda poskytuje služby v oblasti predpôrodnej prípravy na pôrod. Jej cieľom je znížiť úzkosť a strach z pôrodu a nadobudnutie reálneho postoja k pôrodu na základe poznania a pochopenia celej situácie.

Kurz pozostáva z 8 tematických celkov, vedie ho certifikovaná pôrodná asistentka. Budúci rodičia sa dozvedia informácie o životospráve v gravidite, o priebehu pôrodu a prakticky si nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca.

Stretnutia sú doplnené cvičením a videom o pôrode. Kontaktovať môžete DDS Ivetu Morvayovú – na čísle 0918 710 027. Cvičenia a prednášky sú každý týždeň v utorok doobeda.

Pre mamičky, ktoré majú záujem získať čo najviac informácií o príprave na pôrod, jeho samotnom priebehu, období šestonedelia, životospráve počas gravidity ako aj o praktický nácvik dýchacích techník.

Oteckom alebo blízkym osobám, ktoré sa plánujú zúčastniť pôrodu, odporúčame absolvovať jednohodinovú prípravu po dohode s lektorkou kurzu.

Ešte pred pôrodom si môžete urobiť individuálnu exkurziu na oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie i na pôrodnú sálu.

Túto pôrodnicu nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť a taktiež nie je povinné chodiť tu do poradne.

Od 36. týždňa však môžete chodiť aj priamo sem, otvorená je každý štvrtok od 8,30 do 14,00 hod.

Nie je potrebné sa dopredu objednávať, ale môžete tak urobiť telefónnom čísle +421 315 571 171. So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku, potvrdenie od ambulantného lekára a vzorku moču.

A pribaľte si aj pôrodný plán, aby ste ho stihli prekonzultovať ešte pred pôrodom. Vo všeobecnosti tu pôrodné plány akceptujú.

Osoby pri pôrode

V tejto nemocnici umožňujú, aby rodiacu ženu sprevádzala aj viac než jedna osoba (otec dieťaťa, dula, kamarátka, iný rodinný príslušník …). 

Nemocnica tiež deklaruje, že umožňujú prítomnosť sprevádzajúcej osoby s rodičkou od začiatku, teda sprevádzajúca osoba môže byť prítomná, ak si to rodička želá, aj pri príjmovom vyšetrení.

Poplatok za sprevádzajúcu osobu pri pôrode je 25 €. Platí sa po pôrode v pokladnici nemocnice. 

V tomto zariadení zatiaľ neexistuje možnosť vybrať si konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku, ani si zavolať takúto konkrétnu osobu z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Začiatok pôrodu strávite na izbe určenej na prvú dobu pôrodnú. Potom sa presuniete buď do jedného z dvoch oddelených pôrodných boxov, alebo do súkromného pôrodného boxu, ktorý je v rámci rodinného apartmánu.

Realizuje sa tam cca 5 – 6 % všetkých pôrodov a dopláca za neho 40 €. Máte tam možnosť stlmiť svetlo a je tam priestor pre novorodenca, aby s vami a partnerom mohol ostať dve hodiny po pôrode. Sú tam rôzne pomôcky, kreslo a gauč pre partnera a hlavne má samostatnú sprchu a WC.

V tejto pôrodnici majú naozaj veľa pomôcok a možností ako si uľaviť od bolesti. Ich využitie citujem: „…závisí od stavu rodičky a od lekára. Všetko je individuálne.“

Takže možnosti sú takéto:

 • klasická pôrodná posteľ
 • pôrodná stolička
 • klasická nemocničná posteľ
 • veľké lopty
 • rebriny
 • prehrávač s hudbou
 • aromolampa
 • karimatky, žinenky, príp. iné podložky vhodné na pohyb na zemi
 • sprcha (možnosť sprchovať sa je v klasických pôrodných boxoch obmedzená, ak sú tam aj iné rodičky)
 • vaňa na 1.DP
 • možnosť rodiť do vody
 • možnosť využiť EDA
 • možnosť požiadať o lieky proti bolesti

Posledné dve možnosti sú posudzované individuálne podľa stavu ženy a ordinácií pôrodníka. Ak by ste chceli epidurálnu analgéziu, vybavte si ju do 36. týždňa gravidity. Dostupná nie je stále, iba individuálne, po dohode s anesteziológom. Citujem: „ rodičky sa musia podrobiť anestez. konzíliu.“

Holenie pubického ochlpenia tu odporúčajú všetkým rodičkám. Klystír je „individuálny, nepovinný, závisí od stavu rodičky a od pôrodníka“.

Nie je povolené počas pôrodu orálne prijímať tekutiny ani tuhú stravu.

V druhej dobe pôrodnej už vyskúšali tieto polohy: poloha na chrbte, v polosede a vo vani.

Ak túžite po odbere pupočníkovej krvi – oznámte to hneď pri príjme na pôrodnú sálu pôrodnej asistentke alebo pôrodníkovi.

Cisársky rez

V tejto pôrodnici využívajú všetky druhy anestézie, metódu vyberá personál, podľa zdravotného stavu mamy a dieťaťa. Nie je možné, aby pri sekcii bol partner a nie je ani zvykom dávať novorodenca matke telo na telo. Zároveň však nemocnica v dotazníku poskytla odpoveď v tejto otázke k ženám pristupuje individuálne.

Nastálo pri vás je bábätko podľa jeho celkového zdravotného stavu a samozrejme aj podľa vášho zdravotného stavu – obvykle po 24 – 48 hodinách. Deti s vážnymi komplikáciami prevážajú do Nových Zámkov.

Zatiaľ tu nie je možnosť, aby partner mohol ísť s vami po sekcii na izbu a pomáhal vám s dieťatkom.

Novorodenec

Tri možnosti boli v dotazníku označené pri otázke o prvých okamihoch po narodení zdravého novorodenca:

 

 • matke položíme na brucho a po chvíľke odnášame
 • matke položíme na brucho, po určitom časovom odstupe ešte nahé dieťa prikladáme k prsníku na prvé prisatie, odnášame na základné vyšetrenia
 • ak je novorodenec v poriadku a bez komplikácií, matka môže byť so svojim dieťaťom nepretržite od prvej chvíle po pôrode.

Takže určite môžete rátať s kontaktom telo na telo. Po pôrode je fyziologický novorodenec uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodín – bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním. Ak si to mamička neželá, novorodenec nie je odnesený na meranie, váženie. To sa deje neskôr.

Na prvé vyšetrenia prenášajú bábätko do špeciálnej miestnosti – partner tam môže ísť tiež.

Počas štvrtej doby pôrodnej je na vás, po poučení, ako sa rozhodnete. Bábätko môže byť umiestnené na novorodeneckom oddelení alebo po celý čas pri vás, v postieľke alebo na termolôžku vedľa.

Šestonedelie

Mamky, ktoré túžia mať dieťatko čo najskôr pri sebe sa určite potešia, že v tejto nemocnici sú izby typu rooming in, kde môžete byť s dieťatko spolu od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to váš zdravotný stav dovoľuje.

Sociálne zariadenia na oddelení šestonedelia sú spoločné pre 2 izby (bunkový systém). Takýchto izieb majú šesť.

Na oddelení šestonedelia sú:

 

 • klasické trojposteľové izby
 • klasická dvojposteľová izba, ktorá je vybavená televízorom. Izby sú esteticky a funkčne zariadené tak, aby poskytovali pohodlie každej mamičke
 • nadštandardné izby, ktoré sú vybavené prebaľovacím pultom, mini chladničkou, súčasťou izby je nočná lampa, ohrievačka na mlieko, varná kanvica, televízor, samostatná sprcha a WC

V prípade záujmu pacienta o nadštandardnú izbu, prípadne o inú nadštandardnú služby, je potrebné túto skutočnosť oznámiť na oddelení, kde bude pacientka/klientka informovaná o ďalších postupoch (úhradách a pod.).

Za poplatok 20 € na noc získate „malú“ izbu a za poplatok 40 € „veľkú“ apartmánovú izbu s chladničkou , TV, mikrovlnkou.

Otecko dieťatka môže byť spolu s vami ubytovaný len vo veľkej – apartmánovej – izbe, na ostatných nadštandardoch môže byť prítomný len cez deň.

Dojčenie

V Dunajskej Strede vám s dojčením pomôžu kvalifikované vyškolené sestry, ktorým môžu aj po príchode domov rodičky kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Okrem toho majú na oddelení laktačnú sestru, ktorá sa venuje  len podpore dojčenia. Ďalej ponúkajú písomné materiály všetkým rodičkám a informácie na nástenke. Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka, aj ručné odsávačky.

Deti nevážia každý deň, iba vtedy ak nepriberajú na váhe. Ak zistia, že má novorodenec nedostatok mlieka, pristúpia k dokrmovaniu. Využívajú alternatívu: striekačku, pohárik; aj klasiku: fľašu. Uprednostňujú vlastné odstriekané materské mlieko. Ak nie je, deťom podajú hypoalergénne formuly. 75% detí je výlučne dojčených pri odchode domov.

Návštevné hodiny

Návštevný poriadok je v tejto nemocnici takýto:

Pondelok – piatok

14,00 – 19,00

Sobota – nedeľa

14,30 – 16,00

Návštevy prebiehajú s dieťatkom, v návštevnej miestnosti.

Obvykle 5 dní po vaginálnom pôrode a 5 – 7 dní po sekcii odchádzajú mamky domov. Závisí to však hlavne od zdravotného stavu novorodenca.

Finančné zhrnutie

Psychofyzická príprava – 8 tématických stretnutí + cvičenie

27 €

Psychofyzická príprava na pôrod
(téma a cvičenie podľa vlastného výberu – 1 stretnutie)

5,50 €

Účasť otca na psychofyzickej príprave (1 stretnutie)

4 €

v prípade, že mamička absolvuje celý kurz predpôrodnej prípravy a jej partner aspoň jedno zo stretnutí, poplatok za sprevádzajúcu osobu pri pôrode nevyúčtujeme.

0 €

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

40 €

Výber lekára

x

EDA

150

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

20 – 40 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme

Mgr. Eve Lapos, vedúcej sestre gynekologicko pôrodníckeho oddelenia.

Pondelok – piatok

14,00 – 19,00

Sobota – nedeľa

14,30 – 16,00

Psychofyzická príprava – 8 tématických stretnutí + cvičenie

27 €

Psychofyzická príprava na pôrod
(téma a cvičenie podľa vlastného výberu – 1 stretnutie)

5,50 €

Účasť otca na psychofyzickej príprave (1 stretnutie)

4 €

v prípade, že mamička absolvuje celý kurz predpôrodnej prípravy a jej partner aspoň jedno zo stretnutí, poplatok za sprevádzajúcu osobu pri pôrode nevyúčtujeme.

0 €

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

40 €

Výber lekára

x

EDA

150

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

20 – 40 €

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobry den,

   

  Chcela by som sa informovat ohladom porodneho planu, konzultacií a navstevy nemocnice pred porodom.

   

  Ako to momentalne funguje?

  Treba sa niekde objednat na konkretny termin navstevy/konzultacie?

  Poskytujete aj predporodne kurzy?

   

  Dakujem

  S pozdravom

  Sokolovska

Pridaj komentár