NsP Považská Bystrica

Adresa:

NsP Považská Bystrica,
Nemocničná 986, 017 26 Považská Bystrica

tel: 042/4304163
email:
web: http://www.nemocnicapb.sk/zdravotna-starostlivost/lozkove-oddelenia/gynekologicko-porodnicke-oddelenie.html?page_id=2552

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1179 Pôrody sekciou 345 Pôrody s epiziotómiou 468 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 30. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Považskobystrická nemocnica poskytuje tehotným kurzy predpôrodnej prípravy na rehabilitačnom oddelení  NsP PB a následne prednášky, cca 30 – 60 minútové v priestore pôrodníckeho oddelenia. Príprava sa organizuje jedenkrát  týždenne po 2 hodiny a je bez poplatku.  

Informovať viac a objednávať sa môžete telefonicky na čísle 042 / 43 04 226. Suma za sedem prednášok je 20€, za jednu zaplatíte 7€.

Pred pôrodom si ešte môžete ísť pozrieť ako pôrodnú sálu, tak i novorodenecké oddelenie i oddelenie, kde sú mamky ubytované po pôrode.

Nie je potrebné pôrodnicu dopredu informovať, že tam chcete rodiť. Do poradne tu ženy chodievajú obvykle od 36. týždňa gravidity, poradňa je vedená 1x týždenne. Po oficiálne vypočítanom termíne pôrodu 2x týždenne. Poradňa je otvorená v pondelok a piatok od 9,00 do 12,45 hod.

Nie je nutné sa objednávať, ako píšu „vyšetríme všetky pacientky, aj ktoré sa nestihli objednať“. Ak by ste to predsa len chceli skúsiť alebo sa o niečom bližšie informovať, volajte na číslo 042 / 4304 185. So sebou si zoberte tehotenskú knižku a moč.

Ak si však chcete napísať pôrodný plán, je dobré ho ísť prekonzultovať ešte pred začiatkom pôrodu.

Osoby pri pôrode

V považskej pôrodnici sú voči mamkám veľmi ústretoví. Jedny z mála, kde pri pôrode môžu mamičke pomáhať i dve blízke osoby, ale len „v tých prípadoch, kedy sa nenachádzajú na pôrodom sále 2 a viac rodičiek“.

Nie je obmedzené, kto to má byť. Vyberte si – rodinní príslušníci, kamarátka, dula… Doprovod musí mať viac ako 18 rokov. A vyžadujú, pochopiteľne,  dobrý zdravotný stav sprevádzajúcich osôb a súhlas rodičky.

Blízke osoby  môžu so ženou ostať „v priestoroch pôrodnej sály počas celého pôrodu“. Po pôrode ostávajú individuálne, obvykle celé dve hodiny štvrtej doby pôrodnej.

Momentálne je poplatok 15€. Uhradiť sa dá po pôrode.

V tejto pôrodnici je možné vybrať si k pôrodu pôrodníka alebo pôrodnú asistentku, ak má zmluvu s nemocnicou. Môže byť aj z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Od príjmu do pôrodnice budete tráviť čas v pôrodnej sále.   Pôrodné boxy majú tri, od seba oddelené. Sprchovať sa môžete neobmedzene. Povolené je i pitie a jedenie. Pôrodné asistentky sú vám ochotné na žiadosť poskytnúť masáž. Samozrejmosťou je používanie nižšie  spomenutých pomôcok.

Nájdete tu klasickú nemocničnú  posteľ aj polohovateľné pôrodné lôžko. Využiť môžete veľké lopty, masážne striojčeky, žinenky, aromolampu a pustiť si môžete svoju obľúbenú muziku. 

Klystír a holenie je po poučení vo vašej réžii.

O možnosti použitia analgetík a anestetík informujú každú matku po nástupe silných kontrakcií. Ale citujem: „postup volíme individuálne podľa želania pacientky a objektívneho nálezu“.  Epidurálna analgézia je možná po rozhovore s príslušným anesteziológom, a podpísaní súhlasu (po poučení).  O EDA musíte samé požiadať. Čas možného poskytnutia je 24 hodín denne. Za epidurálku tu zaplatíte 70 €.

Poloha počas druhej doby pôrodnej je, citujem:  „spravidla v polosede“.

Môžete poprosiť o odber pupočníkovej krvi. Ako na to? Pacientka…  „pri príjme na pôrodnú sálu informuje prijímajúceho lekára a sestru a podpíše informovaný súhlas.“

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu vyberá personál podľa vášho zdravotného stavu.

Na otázku, či umožňujú prítomnosť otca pri cisárskom reze napísali: „v miestnosti pri operačnej sále, priamo pri operačnom stole.“ Proste, blízko vás.

Novorodenca po sekcii telo na telo mamke nedávajú. Nastálo s bábätkom môžete byť aj po operácii veľmi skoro, citujem: „pri zdravom novorodencovi rozhoduje matka a jej zdravotný stav, spravidla 1. deň po sekcii.“

Dokonca je možné i blízku osobu ubytovať s vami na oddelení šestonedelia, aby vám mohla pomáhať s bábätkom. V dotazníku píšu: „áno, je to súčasť režimu na nadštandardných izbách rooming in.“

V tomto zariadení nemajú perinatologické centrum pre vážne prípady novorodencov. Prevážajú ich do FN v Trenčíne, ak sa narodili medzi 29. – 34. týždňom gravidity alebo do UN v Bratislave ak sa narodili ešte skôr ako v 29. týždni.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Bezprostredne po pôrode je fyziolog. novorodenec ošetrený sestrou a následne vám bábätko položia na bruško.

Na otázku: „Je po pôrode fyziologický novorodenec bezprostredne po narodení uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodiny (bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním)?“  je odpoveď z tejto pôrodnice NIE.

Počas vašej štvrtej doby pôrodnej bude už bábätko na termolôžku alebo v inkubátore v špeciálnej miestnosti. Prvé priloženie novorodenca k prsníku je pár minút po pôrode, po ošetrení a oblečení novorodenca.

Oddelenie šestonedelia

Na tomto oddelení sú izby s rooming in aj bez neho,  matka si môže vybrať. Na izby  typu rooming-in, novorodenca prinášajú  po niekoľkých hodinách pozorovania dieťaťa na novorodeneckom oddelení. Matka môže v prípade potreby zveriť dieťa do starostlivosti zdravotných sestier.

Pri preplnení oddelenia šestonedelia a rooming in lôžok sa rodičky umiestňujú na iné voľné lôžka pôrodníckeho oddelenia, obvykle na odd. patologickej gravidity.

Toalety a sprchy sú spoločné pre všetky ženy na oddelení. Na jednej izbe sú spolu maximálne dve ženy.

Okrem toho majú aj štyri izby, kde máte sociálne zariadenia súkromné. Okrem toho na takejto nadštandardnej izbe nájdete aj manželskú posteľ, TV, chladničku, kreslo, telefón s vnútornou aj vonkajšou linkou, možnosť pripojenia na internet. Pre dieťatko je tam pripravený box na ošetrovanie novorodenca, postieľka aj vanička.

Doplatíte si 30 € a môžete si po pôrode oddýchnuť v pohodlí a aj s partnerom. Ten totiž nepripláca nič naviac, ak chce byť na tejto izbe s vami a s bábätkom. Jedine, ak by si chcel ešte doobjednať stravu.

Dojčenie

Vyškolené sestry vám ponúknu kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia. A aj po príchode domov, môžete kedykoľvek zavolať do pôrodnice a poprosiť o radu. Okrem toho písomné informácie nájdete aj na nástenke a dávajú ich aj všetkým príchodzím mamičkám.

Na oddelení sú k dispozícii ručné ak elektrické odsávačky. O pomoc môžete poprosiť aj laktačnú sestru, ktorá sa na oddelení venuje výlučne podpore dojčenia. Okrem toho vám ponúknu aj zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení, ak si niektorú vyberiete, môže vám prísť pomôcť aj priamo do nemocnice.

V tejto nemocnici deti vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka.

Novorodencov dokrmujú  do 24. hodín po pôrode „cudzím materským  mliekom, po 24. hodinách od pôrodu umelým mliekom“.   Dokrmujú fľašou s cumlíkom. K dokrmovaniu pristupujú  pri nedostatočnej laktácii matky. Domov odchádza 90 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Je určený rozvrh návštevných hodín, denne od 15,00 hod. do 17,00 hod. A ešte poznámka v dotazníku: „v prípade potreby a so súhlasom personálu kedykoľvek.“

Návštevy môžu prebiehať priamo na všetkých izbách, ale pre návštevy je vyhradený spoločný priestor. „O mieste návštevy mimo návštevnú miestnosť rozhoduje zdravotný personál podľa zdravotného stavu rodičky.“ Detičky sú počas návštev pod dohľadom inej pacientky alebo sestričky.

A koľko dní v priemere strávite vo vašej nemocnici po pôrode? Po vaginálnom pôrode 3 – 4 dni, po sekcii 5 – 6 dní.

Ako službu naviac poskytujú fotografie novorodencov a ich publikovanie na web stránke, alebo v lokálnych tlačovinách.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

15 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

Výber pôrodnej asistentky

X

EDA

70 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia, ubytovanie aj s blízkou osobou  

30 €

Za podrobné vyplnenie dotazníka ďakujeme.

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár