Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku

Adresa:

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku,
Huncovská 42, 060 01 Kežmarok

tel: 052/4512263
email: kzivcakova@nkk.sk
web: https://nemocnicakezmarok.agel.sk/pracoviska/oddelenia/gynekologia.html

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 991 Pôrody sekciou 156 Pôrody s epiziotómiou 317 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 26. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Predpôrodnú prípravu priamo v nemocnici neposkytujú, ale odporúčajú prípravu u iného subjektu.  Pred pôrodom si môžete urobiť exkurziu na pôrodnú sálu, novorodenecké oddelenie a oddelenie šestonedelia.

Nie je potrebné dopredu nemocnicu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Tehotné ženy ale majú povinnosť chodiť do poradne v tomto zariadení najneskôr v 38. týždni. Poradňa býva v gynekologickej ambulancii priamo v budove nemocnice, vedľa GPO oddelenia.

Ordinačné hodiny sú denne od 9,00 do 11,00 hod. Zoberte si so sebou tehotenskú knižku. Všetky potrebné vyšetrenia absolvujete na ambulancii.  

Individuálne pôrodné priania v tejto pôrodnici akceptujú. Vezmite si ich so sebou ešte pred pôrodom a prekonzultujte ich s personálom.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode môže mamičke pomáhať i  blízka osoba.  Nie je obmedzené, kto to má byť – ide vždy o želanie rodičky. Takže kľudne rodinní príslušníci, kamarátka, dula… maximálne však jedna osoba. Doprovod musí spĺňať len jednu podmienku – hygienickú.

Blízke osoby môžu so ženou ostať hneď od príchodu. Po pôrode ostávajú celé dve hodiny počas štvrtej doby pôrodnej. Momentálne je poplatok 35 €. Uhradiť sa dá v hotovosti na oddelení po pôrode.

V tejto pôrodnici je možné vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka za sumu 150 €. Je možné priviesť si aj pôrodníka z iného zariadenia, pokiaľ má zmluvu s nemocnicou.

Pôrod

Na „vzdychárni“, v miestnosti pre prvú dobu pôrodnú trávite čas od príjmu,  až do presunu do pôrodného boxu.

Je však možné celý čas pôrodu od príchodu až po koniec štvrtej doby pôrodnej stráviť i v nadštandardnom pôrodnom boxe. Ten je od ostatných oddelený, je zariadený ako klasická pôrodná sála s pridaním domáckych prvkov.

Blízka osoba i vy si môžete oddýchnuť v jednom z kresiel, sú tam rôzne pomôcky a je tam i priestor pre novorodenca, aby mohol byť s vami dve hodiny po pôrode, počas štvrtej doby pôrodnej. V tomto priestore je i CD prehrávač a aromolampa. Poplatok za tento samostatný pôrodný box je 35 €. Približne 15 % pôrodov prebieha práve v ňom.

Klasické dva  pôrodné boxy ktoré tu majú, sú prechodné. V Kežmarku môžete využiť: klasickú nemocničnú aj  pôrodnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, pôrodnú stoličku i pôrodný vak,  veľké lopty,  prehrávač s hudbou, aromolampu, karimatky vhodné na pohyb na zemi.

Sprchovať sa môžete ako dlho chcete, môžete sa pohybovať voľne v priestoroch pôrodného traktu a ak máte potrebu, môžete poprosiť vyškolenú pôrodnú asistentku o masáž.

Nápoje prijímať môžete, jesť nie.

Po príchode na pôrodnicu alebo až po nástupe silných bolestivých kontrakcií personál každú ženu informuje o možnosti využiť EDA alebo možnosti požiadať o lieky proti bolesti. EDA je dostupná 24 hodín denne, ale musíte o ňu dopredu samé požiadať.  Epidurálna analgézia je možná iba na základe rozhovoru s anesteziológom a po podpísaní zmluvy. 

Klystír a holenie odporúčajú všetkým rodičkám.

A ešte polohy počas druhej doby pôrodnej s ktorými majú v tejto pôrodnici skúsenosť. Citujem z dotazníka: „klasická + polohovateľné pôrodné lôžko“.

Odber pupočníkovej krvi treba nahlásiť písomne dopredu na gynekologicko pôrodníckom oddelení.

Cisársky rez

Pri tejto operácii využívajú všetky druhy anestézie, konkrétnu metódu si môže mamička sama vybrať. Otecko pri sekcii byť nemôže ale je tu možnosť, aby šiel s vami na oddelenie šestonedelia a pomohol vám po sekcii s dieťatkom. Za ubytovanie blízkej osoby doplatíte 10 €.

Mimochodom, určite sa potešíte, že je tu zvykom prikladať dieťa k mame telo na telo po cisárskom reze.

Nastálo je pri vás bábätko umiestnené „po ošetrení“. Ak je zdravotný stav bábätka vážny, prevážajú ho do inej nemocnice, podľa jeho stavu. Do Popradu, Košíc alebo Prešova.  

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Hneď po pôrode vám bábätko položia na brucho, ešte nahé a zabalené do plienky umožnia prvé prisatie a po chvíľke odnesú. Realizujú tu aj samoprisatie dieťaťa.

Majú na ošetrenie, meranie, váženia atď.  špeciálnu miestnosť, kde môže vaša blízka osoba bábätko sprevádzať.

Dve hodiny po narodení je dieťatko obvykle striedavo na termolôžku, ktoré je v inej miestnosti a pri mame. Prvé prisatie vám zaručujú pár minút od narodenia, hneď po ošetrení a oblečení dieťatka.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia majú v Kežmarku izby typu rooming in, kde môže byť dieťatko s mamkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to ich zdravotný stav dovoľuje. Kedykoľvek ale môžete bábätko zveriť do rúk novorodeneckých sestier.

Sú tu i izby bez rooming in  – môžete si vybrať.

Na izbe budete  maximálne ešte s dvoma inými mamičkami. Sociálne zariadenia sú spoločné na chodbe pre štyri izby na oddelení.  Osem dvojlôžkových izieb je postavených bunkovým systémom, to znamená, že dve izby majú spoločné WC a sprchu.

Okrem toho majú i 3 nadštandardné izby. Poplatok je 17 €. Každá z nich má televízny prijímač a samostatné sociálne zariadenia. Je tu možnosť ubytovať aj akúkoľvek blízku osobu za doplatok 10 € na deň. A vaša sprevádzajúca osoba si môže objednať i celodennú stravu, ktorá stojí 4 €.

Ak by sa náhodou stalo, že bude oddelenie preplnené, premiestnia vás na chirurgické oddelenie, bez novorodenca.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia vám budú poskytovať vyškolené sestry. Okrem toho na nástenke nájdete  písomné podklady ohľadom podpory dojčenia. Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka a ručné odsávačky.

Ak by ste si nevedeli poradiť, môžete o konzultáciu požiadať laktačnú poradkyňu „zvonku“ a tá môže prísť za vami poradiť vám na oddelenie šestonedelia. Po príchode domov sa môžete na personál telefonicky obrátiť so žiadosťou o radu.

V tejto nemocnici deti vážia každý deň ráno.

Na dokrmovanie novorodencov sa používa hypoalergénna formula. Dokrmujú striekačkou, iba v indikovaných prípadoch  fľašou.  Domov odchádza 100 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

V pracovných dňoch sú návštevné hodiny v čase od 15,00 do 16,00 hod. a počas víkendov o hodinku dlhšie – od 13,00 do 15,00 hod. Návštevy prebiehajú bez  novorodencov a majú vyhradený spoločný priestor. Alebo môžu ísť priamo na nadštandardnú izbu.

Domov pôjdete na štvrtý deň. Nech už ste rodili akokoľvek. A ako službu naviac vám pridajú fotografiu novorodenca.

Finančné zhrnutie

Samostatný pôrodný box

17 €

Výber lekára

150 €

EDA

Neuvedené

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

17 € matka 
10 € blízka osoba

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme.

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Sokujuca skusenost.

  Nemocnica neposkytuje ani po proseni ziadne utmlovanie bolesti, ziaden epidural alebo plyn a cely cas mi tvrdili ze som len precitlivena po 12 hodinach ukrutnej bolesti.

  Neuskutocnuje sa dotepanie pupocnikovej snury ani prikladanie dietata po porode na matku.

  Momentalne zakazuju navstevy akehokolvek typu vratane manzela.

  Prosim Vas o upravenie mylnych informacie, ktore mozu znicit zazitok mnohych rodiciek.

  Dakujem.

Pridaj komentár