NsP Sv. Jakuba Bardejov

Adresa:

NsP Sv. Jakuba Bardejov,
Sv. Jakuba 21, 085 01 Bardejov

tel: 054/4788144
email:
web: https://www.nsp-bardejov.sk/gynekologicko-porodnicke-oddelenie

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1018 Pôrody sekciou 300 Pôrody s epiziotómiou 508 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 7. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Besedu, prednášky video aj cvičenie vám ponúknu, ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Prebieha priamo v priestoroch gynekologicko pôrodníckeho oddelenia. Rozsah – 5 prednášok a zaplatíte 25 €. Viac informácií získate na čísle 054 / 4788 560.

I mamičky, ktoré sa prípravy nezúčastnia majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie. Ak sa chystáte rodiť práve v Bardejove nemusíte dopredu o tom informovať. Povinné nie je ani chodiť tu do poradne pre tehotné.

Výborná správa pre niektoré budúce mamy bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

V pôrodnici v Bardejove akceptujú pri pôrode partnera a rodinných príslušníkov.

Ako podmienky prítomnosti boli v dotazníku uvedené tieto, citujem: „doprovod musí rešpektovať prácu pôrodných asistentiek a lekárov a riadiť sa ich pokynmi“.

Doprovod s vami ostáva hneď, ako prídete do pôrodnice – ak ostávate v pôrodnom boxe a po pôrode celú štvrtú dobu pôrodnú – dve hodiny. Poplatok je 30 €.

V bardejovskej pôrodnici si môžete vybrať konkrétneho pôrodníka. Suma za túto službu je 200 €. Podmienkou je samozrejme súhlas dotyčného pôrodníka. Ak by náhodou neprišiel, jednoducho nebudete musieť zaplatiť. Ak by ste chceli niekoho z iného zdravotníckeho zariadenia – nie je to zatiaľ možné.

Pôrod

Od príjmu do pôrodnice budete v jednom z troch oddelených pôrodných boxov. Jeden z nich je nadštandardný, zariadený ako klasická pôrodná sála, ale podomácky.

Je v ňom okrem iného i chladnička a TV, kreslo pre vašu blízku osobu, rôzne pomôcky a hlavne – priestor na to, aby ste si užili dve hodiny po pôrode spoločne s bábätkom.

Využíva sa okrem iného vždy, keď ide o pôrod s epidurálnou analgéziou a dopláca za neho 6,7 €.

V tejto pôrodnici majú viacero možností ako si uľaviť od bolesti: fitlopty, muzikoterapia, neobmedzená hydroterapia (sprcha), možnosť využiť EDA i možnosť požiadať o lieky proti bolesti. Posledné dve možnosti sú vám ponúknuté hneď po príchode do pôrodnice.

Ak by ste chceli epidurálnu analgéziu nemusíte si ju vybavovať dopredu. Dostupná je stále, celý deň i noc. Ako píšu: „o EDA stačí požiadať aj v deň pôrodu.“ Absolvujete ešte pohovor s anesteziológom a po pôrode zaplatíte 133 €.

Holenie pubického ochlpenia a klystír tu odporúčajú všetkým rodičkám. Odmietnutie akceptujú. Nie je povolené počas pôrodu prijímať tuhú stravu, ale piť môžete. Taktiež sa môžete prechádzať v pôrodnom trakte a využívať dostupné pomôcky.

V druhej dobe pôrodnej sa v Bardejove využíva zatiaľ iba klasická gynekologická poloha. Ak túžite po odbere pupočníkovej krvi – oznámte to hneď pri príjme na pôrodnú sálu pôrodnej asistentke alebo pôrodníkovi.

Pôrodnú asistentku si môžete zazmluvniť za 100 €.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu vyberá zdravotnícky personál podľa vášho zdravotného stavu.

Partner sa nemôže nachádzať pri vás na operačnej sále počas pôrodu. „Mimo prípadu, kedy bol prítomný pri pôrode, ktorý skončil operačne,“ udáva nemocnica.

Po plánovanej sekcii v spinálnej anestézii dajú dieťa k mamke spôsobom koža na kožu hneď po vybavení dieťaťa a prikryjú ho plienkou a dečkou. Takto zostane dieťa spolu s mamkou až do ukončenia operácie.

Po operácii je mamka na pooperačnej izbe (bábätko jej nosia na dojčenie), spravidla po 24 hodinách je preložená na oddelenie šestonedelia – a tam už je spolu s dieťatkom, rooming-in.

Domov žena býva prepustená obvykle na 5. deň po sekcii.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

V tejto pôrodnici po nekomplikovanom pôrode bábätko hneď položia matke na bruško, tu ho osušia, prikryjú a po 1-2 min. pôrodník preruší pupočník.

Dieťa následne zostáva na matkinom bruchu spôsobom koža na kožu dve hodiny, až do prekladu matky na úsek rooming-in. Pôrodnica deklaruje, že tento včasný kontakt nie je prerušovaný vyšetrením, odnášaním, či obliekaním.

Po dvoch hodinách detská sestra berie dieťa na novorodenecký kútik, tu ho ošetrí, označí a oblečie. V tom čase spravidla dieťa vyšetrí pediater.

V prípade, že dieťa nevyžaduje zvláštne sledovanie a mamička súhlasí, môže ísť dieťa spolu s matkou hneď na izbu typu rooming-in.

V prípade vážnych komplikácií novorodencov umiestnia na úsek patologických novorodencov. Matky týchto detí sú ubytované na pôrodnici, na izbách rooming-in.

Šestonedelie

Výborné je, že tu majú izby typu rooming-in, kde môže byť bábätko s mamkou od príchodu z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje.

Aj v prípade, že na oddelení by bolo veľa mamičiek a málo lôžok, ostanete so svojim dieťaťom, ubytovaná na gynekologickom oddelení.

V jednej izbe na oddelení šestonedelia sú spolu maximálne tri ženy. WC a sprchy sú spoločné vždy pre dve izby – je tu bunkový systém.

Majú tu však aj štyri nadštandardné izby so samostatným hygienickým zariadením, chladničkou, televízorom, rýchlovarnou kanvicou, rádiom a CD prehrávačom.

Majú aj možnosť ubytovať pri sebe napríklad čerstvého otecka –  prítomnosť blízkej osoby s rodičkou po pôrode – (prístelka v jednoposteľovej nadštandardnej izbe, spoločné WC a sprcha, základná strava) 15 €/deň – (posteľ v dvojlôžkovej nadštandardnej izbe, samostatné WC a sprcha, základná strava) 25 €/deň.

V nadštandardných izbách máte predĺžené návštevné hodiny. Mamičky za tieto izby priplácajú. Za jednoposteľovú sumu 13 €, za dvojposteľovú 9 €.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia vám budú poskytovať vyškolené sestry. Okrem toho majú na oddelení aj laktačnú sestru, ktorá sa venuje výhradne podpore dojčenia.

Na každej izbe sú k dispozícii písomné podklady ohľadom podpory dojčenia. Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka a ručné odsávačky.

V tejto nemocnici deti vážia každý deň ráno. Na dokrmovanie novorodencov sa používa hypoalergénna formula. Dokrmujú pomocou suplementora, alebo striekačky. K dokrmovaniu pristupujú v týchto prípadoch: oneskorená tvorba mlieka, výraznejší pokles hmotnosti, dehydratácia.

Domov odchádza 90 % detí plne dojčených. Pri prepustení z pôrodnice dostanete zoznam poradkýň dojčenia, na ktoré sa môžete telefonicky obrátiť.

Rovnako sa po príchode domov môžete telefonicky obrátiť so žiadosťou o radu aj na personál oddelenia. Možná je aj priama konzultácia na oddelení.

Návštevné hodiny
Rozvrh návštevných hodín je určený nasledovne:

Pondelok – piatok

15,00 – 17,00

Víkendy a sviatky

13,00 – 15,00

Nadštandardné izby denne

13,00 – 17,00

A určite vás poteší, že návštevy môžu vidieť aj dieťatko a že prebiehajú priamo na izbách.

Od stavu mamy a dieťaťa závisí kedy pôjdu domov, ale obvykle je to 4 – 5 dní po vaginálnom pôrode a 6 – 7 dní po cisárskom reze.

Ako službu naviac ponúkajú odtlačok chodidla a dlane bábätka i jeho fotografiu.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

30 €

Samostatný pôrodný box

7€

Výber lekára

200 €

EDA

133 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

13 €jednoposteľová 

9/10 € dvojposteľová

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Jaroslavovi Petrišinovi, primárovi gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a MUDr. Marcelovi Litavcovi, zástupcovi primára pre novorodenecké oddelenie a p. Ľuníkovej z bardejovskej pôrodnice.

Fotogaléria

Nemocnica
novorodenecké oddelenie
novorodenecké oddelenie

Hodnotenia mamičiek
Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár