nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  

NsP Spišská Nová Ves

Adresa:

Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves a.s.,
Jánskeho 1, 052 01 Spišská Nová Ves

tel: 053/4199384
email:
web: www.nspsnvas.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1206
Počet novorodencov 1215
Pôrody sekciou 237
Pôrody s epiziotómiou 427
Pôrody s EDA 7

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júla 2017

Predpôrodná starostlivosť

V rámci starostlivosti o tehotné ponúka podľa prijatých informácií pôrodnica psychoprofylaktickú a fyzickú prípravu na pôrod. Prednášky je možné absolvovať s partnerom, je potrebné sa objednať a služba je za poplatok.

Jedna hodina stojí 5,50 a absolvujete ju s pôrodnými asistentkami: Luciou Gajdošovou, alebo Miroslavou Frankovičovou.

Mamičky majú v rámci prípravy možnosť pozrieť si ešte pred pôrodom pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak chcete v tejto pôrodnici rodiť, nie je potrebné o tom vopred informovať a nie je nutné ani chodiť priamo tu do poradne pre tehotné.

A potešiteľná správa je, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Dokonca v dotazníku označili, že nie je potrebné ich  pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je obmedzený maximálne na jednu doprevádzajúcu osobu. Sprevádzajúcou osobou môže byť partner či iná blízka osoba z rodiny alebo kamarátka. Ak s vami pôjde partner, odporúčajú mu absolvovať psychofyzickú prípravu.

Sprevádzajúca osoba môže s vami  ostať od času, keď ste na cca 3 – 4 cm otvorená. Odchod stačí naplánovať až po cca dvoch hodinách od porodenia dieťatka. Nezabudnite po  pôrode zaplatiť v hotovosti poplatok 25 €.

V tejto pôrodnici je možné zavolať si k pôrodu konkrétneho lekára – pôrodníka za poplatok 150 €. Rovnako tak si môžete zazmluvniť pôrodnú asistentku za poplatok 100 €. Podmienkou je dohoda s príslušným lekárom.  

V tejto pôrodnici je možné priviesť si aj pôrodníka alebo pôrodnú asistentku z iného zdravotníckeho zariadenia, ale len v prípade, ak  má platnú zmluvu s NsP.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite v pôrodnom boxe. V prípade väčšieho množstva rodičiek v iných priestoroch pôrodnice. V Spišskej Novej Vsi majú 4 samostatné pôrodné boxy s polohovateľnými pôrodnými posteľami.

A aké tu máte možnosti? Môžete použiť:

  • veľké lopty
  • rebriny
  • prehrávač s hudbou
  • aromolampu
  • žinenky
  • vaňu na 1. DP
  • sprchu.

Počas pôrodu nie je v spišskonovoveskej pôrodnici dovolené piť ani  jesť. Môžete sa voľne pohybovať v celom priestore pôrodného traktu a používať rôzne pomôcky.

O možnosti využiť analgetiká alebo anestetiká informujú všetky ženy po nástupe silných kontrakcií. O  EDA musíte sama dopredu požiadať, približne 3 – 4 týždne pred pôrodom. Absolvujete predoperačné vyšetrenie a pohovor s anesteziológom. Časová dostupnosť epidurálnej analgézie  záleží práve od neho. Za EDA si priplatíte 100 €.

Klystír odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch. Holenie je povinné pre všetky rodičky, resp. odporúčajú všetkým.

V Spišskej Novej vsi  majú vo vypudzovacej fáze pôrodu zatiaľ skúsenosti iba s klasickou gynekologickou polohou.

Odber pupočníkovej krvi realizujú na žiadosť rodičky.

Cisársky rez

Ak by ste rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner nemá možnosť byť s vami v operačnej sále. A zatiaľ ani možnosť aby s vami ostal ubytovaný na oddelení šestonedelia.

V tomto zariadení zatiaľ nie je možný kontakt telo na telo matky a novorodenca po cisárskom reze.

Využívajú všetky druhy anestézie (celkovú, spinálnu, epidurálnu), metódu obvykle vyberá zdravotnícky personál podľa vášho zdravotného stavu a stavu dieťatka, v niektorých prípadoch si môžete vybrať sama.

A ak by malo vaše bábätko vážne komplikácie, ostane v tejto nemocnici a vás k nemu premiestnia po cca 1 – 2 dňoch.

Novorodenec

V Spišskej Novej Vsi po každom pôrode dávajú novorodenca mamke na bruško. Je individuálne, ako dlho na ňom ostane.  Prvé priloženie prebieha hneď po pôrode. Potom dieťa prenesú na prvé  ošetrenie, meranie, váženie atď.  To prebieha v špeciálnej miestnosti. 

Vaša sprevádzajúca osoba tam nemôže ísť. Dve hodiny vašej štvrtej doby pôrodnej, je novorodenec striedavo pri matke a na novorodeneckom oddelení, alebo môže byť aj pri matke "koža na kožu". Dieťatko matke prinášajú natrvalo po cca 6. hodinách - píšu v dotazníku.

Oddelenie šestonedelia

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in, teda také, kde môžete byť nepretržite so svojim dieťatkom. Ak však budete cítiť potrebu môžete ho kedykoľvek zveriť do starostlivosti novorodeneckých sestier.

A ak by bolo na tomto oddelení plno, umiestnia vás v inej časti GPO, spoločne s bábätkom.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre štyri lôžka – jedna sprcha a jedno WC. Na jednej izbe sú spolu maximálne dve mamičky. 

Celkovo je nadštandardných izieb 7. Dve sú VIP izby za príplatok 20 €. Ostatné nadštandardné izby sú za 14€/deň. Majú samostatné sociálne zariadenia, chladničku, TV, rýchlovarnú kanvicu a neobmedzené návštevné hodiny. Otecko sa môže ubytovať za 12€/noc a doplatiť si aj stravu 5,30 €/deň.  

Dojčenie

Vyškolené sestry vám ponúknu kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia. A aj po príchode domov, môžete kedykoľvek zavolať do pôrodnice a poprosiť o radu. Okrem toho písomné informácie nájdete aj na nástenke.

Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky.

V tejto nemocnici deti vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka a aj každý deň večer.

Na dokrmovanie novorodencov používajú sterilizované ženské mlieko.  Dokrmujú fľašou. K dokrmovaniu pristupujú  v týchto  prípadoch: „matka po cisárskom reze, kontraindikácia dojčenia zo strany matky“.

Domov odchádza 80 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy sa môžu vo vyhradenom spoločnom priestore potešiť rozhovorom s čerstvou mamkou. Dieťatko k návštevám môže tiež. Platia oficiálne návštevné hodiny: počas pracovných dní od 14,00 do 16,00 hod., cez víkendy od 13,00 do 15,00 hod.  Na nadštandardnej izbe sú návštevné hodiny od 7,00 do 22,00 hod. 

Na tretí   deň po vaginálnom pôrode môžete opustiť pôrodnicu. Po sekcii si vás nechajú hospitalizovanú dlhšie cca 4 – 6 dní.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

150 €

Výber pôrodnej asistentky

100 €

EDA

100 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

 14/deň

 VIP 20€/deň poistenkyne Dôvery 50% zľava

Ubytovanie blízkej osoby+strava

12 € + 5,30 €/deň

 Ďakujeme. 

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3