utorok 06.06.2023 | meniny má Norbert  

FN L. Pasteura Košice, pracovisko Trieda SNP

Adresa:

UN L. Pasteura Košice - Tr. SNP,
Trieda SNP 1, 040 66 Košice

tel: 055/6403621
email: gynekologia.snp@unlp.sk
web: www.unlp.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1700
Pôrody sekciou 642
Pôrody s epiziotómiou 500
Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 15. apríla 2023 (štatistiky doplníme)

Predpôrodná príprava

Pre v tejto nemocnici hospitalizované pacientky organizujú besedy v rozsahu jednej hodiny a bez poplatku. Besedy sa robievajú v edukačnej miestnosti na pôrodnej sále. Všetky budúce mamičky si ale môže prísť pozrieť oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie a pôrodnú sálu ešte pred pôrodom.

V tejto pôrodnici nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete porodiť dieťatko. Ale je povinné chodiť tu od 38. týždňa gravidity do poradne. Dopredu sa objednávať nemusíte, príjmová gynekologicko-pôrodnícka ambulancia  je nepretržite otvorená 24 hodín denne. Do poradne si vezmite tehotenskú knižku, OP a výsledky predchádzajúcich odborných vyšetrení.

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je v tejto nemocnici obmedzený na dve. Podmienkami prítomnosti pri rodičke je, že blízke osoby musia byť prezlečené do jednorázového prádla, bez známok infektu dýchacích ciest alebo pod vplyvom alkoholu.  

Sprevádzajúce osoby môžu ostať s matkami od príchodu do pôrodnice. Čas odchodu blízkej osoby z pôrodnice záleží od stavu pacientky a rozhodnutia lekára. Táto služba je bez poplatku.

V tejto pôrodnici je možné zavolať si k pôrodu konkrétneho lekára – pôrodníka za poplatok 220 €. Podmienkou je dopredu spísaná a schválená zmluva s vybraným lekárom. Ak by ten k pôrodu neprišiel, „zmluva sa ruší a k rodičke je privolaný službukonajúci lekár.“

V tejto pôrodnici zatiaľ nie je možné priviesť si pôrodníka alebo pôrodnú asistentku z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Hneď od príjmu budete v tejto pôrodnici tráviť čas na pôrodnej sále. Ako píšu v dotazníku: „súčasťou našej pôrodnej sály je miestnosť s klasickými posteľami, kde rodičky môžu využiť sprchu a fitloptu. K dispozícii je aj miestnosť pre nastávajúcich oteckov pri pôrodnej sále.“

V tejto pôrodnici majú 4 pôrodné boxy. „Každý box má vlastný vstup, sú predelené priečkami a zároveň sú prechodné so zachovaním intimity. Nadštandardná pôrodná sála je samostatná.“ Prebieha tam asi 15 % pôrodov a stojí 20 €.

Je zariadená ako klasická pôrodná sála, ale hneď vo vedľajšej miestnosti je WC a sprcha. Vaše blízke osoby môžu sedieť na sedačke a dá sa tam počas pôrodu stlmiť svetlo. A je tam priestor na to, aby ste mohli byť s bábätkom dve hodiny po pôrode spolu.

V tejto pôrodnici majú aj fit lopty, pôrodnú stoličku, podložky na polohovanie sa na zemi a prehrávač s hudbou. Okrem toho je tu klasická pôrodná posteľ aj  polohovateľné pôrodné kreslo.

Počas pôrodu síce nemôžete prijímať tuhú stravu, ale je dovolené piť. Môžete sa tiež voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu a neobmedzene sa sprchovať. Pomasírovať vás môže vaša blízka osoba.

V druhej dobe pôrodnej využívajú „klasickú gynekologickú polohu“.

Klystír odporúčajú v opodstatnených prípadoch – napríklad pri predpoklade pôrodu cisárskym rezom resp. operačného pôrodu. Ak však budete klystír odmietať, tak vám vyhovejú.

Holenie odporúčajú taktiež v opodstatnených prípadoch. Tam patrí operačný pôrod a nástrih hrádze.

Každú mamičku po príchode do pôrodnice informujú o možnosti využiť analgetiká alebo anestetiká. Dostupnosť EDA je 24 hodín denne a bez poplatku. Pred tým ale treba podpísať informovaný súhlas a absolvovať pohovor s anesteziológom.

Ak si želáte odber pupočníkovej krvi, oznámte to pôrodníkovi alebo pôrodnej asistentke priamo na pôrodnej sále, dopredu.

Cisársky rez

Ak vás čaká cisársky rez, máte možnosť vybrať si medzi celkovou, spinálnou alebo epidurálnou anestéziou. Prípadne podľa zdravotného stavu matky a dieťaťa je to na rozhodnutí anesteziológa.

Pri pôrode sekciou vaši príbuzní nemôžu byť. Blízka osoba môže byť pri ošetrení novorodenca za sklenenou stenou a po predchádzajúcom súhlase neonatológa.

Na oddelení šestonedelia blízke osoby byť ubytované nemôžu, ale pomáha vám „vzdelaná detská sestra vyčlenená z neonatologického kolektívu, taktiež laktačná sestra a roomingová sestra“.

Bábätká síce nedávajú telo na telo hneď po cisárskom reze, ale „po prevoze matky na oddelenie šestonedelia je dieťa položené skin-to-skin na telo matky po dobu dvoch hodín.“ 

Chcete vedieť kedy bude bábätko už nastálo pri vás? „Doba je u každej matky individuálna, podmienkou je sebestačnosť matky a zdravotný stav dieťaťa.“

V tejto nemocnici je oddelenie, kde umiestňujú novorodencov s ťažkými komplikáciami. Mamky môžu ísť k svojim bábätkám na toto oddelenie po 5 dňoch.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív - pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Viac info: 10 dôvodov, prečo pri pôrode uchovať perinatálne tkanivá

Novorodenec

Tak to, čo sa robí s dieťatkom po pôrode v tejto nemocnici mnohé mamy určite ocenia. V dotazníku uviedli, že po pôrode je fyziologický novorodenec uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodiny (bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním).

Vaša sprevádzajúca osoba môže ísť spoločne s dieťatkom na jeho prvé ošetrenie. 

Oddelenie šestonedelia

Na tomto oddelení majú izby typu rooming in, kde máte vzácnu možnosť byť so svojim drobcom hneď od príchodu z pôrodnej sály neustále, ak už je sebestačná. Máte ale samozrejme aj možnosť v prípade potreby zveriť dieťatko do starostlivosti detských sestier.

Ak by bolo náhodou oddelenie plné, tak vás ubytujú „na oddelení rizikovej gravidity, kde sú vyčlenené izby pre ženy po pôrode alebo na pooperačné oddelenie gynekológie.“

Zaujíma vás stav sociálnych zariadení? Majú tu 2 WC spoločné pre tri izby. Na každej takejto izbe sú tri ženy. A okrem toho ešte ďalšie – spoločné pre tri jednolôžkové izby.

Dve izby majú nadštandardné za doplatok 30 € na noc. Majú vlastnú kúpeľňu + WC priamo na izbe, ďalej zariadenie a výbavu izby pre matku a dieťa. Pre návštevu je tu veľká sedacia súprava a príjemné prostredie.

Dojčenie

V Košiciach na Triede SNP vám s dojčením pomôžu kvalifikované vyškolené sestry, ktorým môžu aj po príchode domov rodičky kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Okrem toho majú na oddelení laktačnú sestru, ktorá sa venuje len podpore dojčenia. Ponúkajú aj zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení. Môžete si takú poradkyňu zavolať aj do pôrodnice, aby vám prišla s dojčením pomôcť. Ďalej  ponúkajú písomné materiály všetkým rodičkám a informácie na nástenke. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky.

Deti vážia každý deň večer. Iba v indikovaných prípadoch sa vážia detičky pred a po dojčení, aby skontrolovali množstvo vypitého mliečka. K dokrmovaniu pristupujú zo zdravotných dôvodov zo strany matky alebo dieťaťa, alebo pri zníženej produkcii mlieka u matky.

Využívajú alternatívne spôsoby, čo niektoré z vás určite poteší: striekačku, alebo suplementor.  Uprednostňujú ženské pasterizované mlieko. Na ordináciu lekára podajú aj mliečne formuly.

85% detí je výlučne dojčených pri odchode domov.

Návštevné hodiny

Návštevy sa môžu potešiť rozhovorom s čerstvou mamkou, ale i pohľadom na dieťatko. Spoločný priestor – jedáleň  je vyhradený pre pacientky z trojposteľových izieb. Ženy, ktoré majú izby jednoposteľové, môžu návštevy pozvať priamo do nich.

Platia návštevné hodiny v stredu počas víkendov od 14,30 do 16,00 hod.

Na štvrtý až  piaty deň po vaginálnom pôrode môžete opustiť pôrodnicu. Po sekcii si vás nechajú hospitalizovanú 5 až 7 dní.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

20 €

Výber lekára

220 

EDA

0 

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

30 €

Pobyt v 2-posteľovej izbe so samostatným sprchovacím kútom

5 €

Pobyt v 1-posteľovej izbe so samostatným sprchovacím kútom

10 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme PhDr.Anne Demeterovej,vedúcej sestre GPK, Bc. Jiřine Sakáčovej, staničnej sestre pôrodnej sály GPK a  Bc. Eve Kavečanskej, staničnej sestre popôrodného oddelenia.

Fotogaléria

Nadštandardná pôrodná sála
Izba pre oteckov
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Alexandra napísané 05.04.2020 12:04

V tejto pôrodnici mi k pôrodu odmietli privolať anesteziológa na aplikáciu epiduralnej anestézie. Napriek tomu, že som podpísala informovaný súhlas a anestéziológa som počas tehotenstva aj navštívila. Pani doktorka to argumentovala tým, že pokiaľ sme neoslovili konkrétneho lekára, oni mi ho odmietajú zavolať. O tom, že by bolo potrebné zazmluvniť si ešte aj anestéziológa, ma nikto neinformoval a bolo to v danej chvíli mimoriadne nepríjemné. Neviem, či je toto bežná prax alebo to na nás iba skúšali.

Lekára mi ale aj tak, žiaľ, nakoniec privolal manžel, ktorý je sám lekár.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články