Nemocnica Košice – Šaca

Adresa:

Nemocnica Košice - Šaca,
Lúčna 57, 040 15 Košice - Šaca

tel: 055/7234205 - 055/72
email: jrichnavsky@nemocnicasaca.sk
web: https://nemocnicakosicesaca.agel.sk/pracoviska/lozkova-cast/gynekologia-a-porodnictvo.html

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1923 Pôrody sekciou 567 Pôrody s epiziotómiou 654 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 26. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

V tejto  pôrodnici vám ponúkajú prípravu na pôrod vo forme cvičenia  na rehabilitačnom  oddelení, ale iba v prípade dostatočného záujmu mamičiek (kontakt: 055/7234812), cena je 2,5 za cvičenie. Okrem toho spolupracujú s Materským centrom Stonožka. Za kurz tam zaplatíte 33,28 €.

Naplánovať si môžete aj exkurziu pôrodnej sály, oddelenia šestonedelia a novorodeneckého oddelenia a samozrejme aj nadštandardných izieb.

V Košiciach Šaci je potrebné dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Tehuľky tu chodia do poradne od 36. týždňa tehotenstva. Otvorená je denne od 8,00 do 15,00 hod. a nájdete ju na treťom poschodí. Je vhodné sa dopredu objednať, ale v tejto klinike „je klientka vybavená aj mimo objednávky“. Telefónne číslo do poradne je 055 / 72 34 212.  So sebou si vezmite „výsledky vyšetrení od svojho gynekológa, vrátane výsledku kultivácie pošvy“, tehotenskú knižku, potvrdenie od ambulantného lekára a moč.

A čo  vaše pôrodné priania? Akceptujú ich tu. A ako píšu v dotazníku: „Pôrodný plán prekonzultovať ešte pred pôrodom je potrebné len vtedy, ak je niečím výnimočný, môžete tak urobiť na tehotenskej poradni.“

Osoby pri pôrode

Ako blízku osobu si môžete vybrať kohokoľvek, citujem: „akceptujeme človeka, ktorého si vyberie klientka“.  Partnera, niekoho z rodiny, kamarátku alebo dulu. Oproti minulým rokom nie je výber obmedzený len na jednu osobu, môžu byť maximálne tri.

Doprovod „musí rešpektovať hygienické, epidemiologické, etické, medicínske a prevádzkové atribúty režimu na pôrodnej sále.“ Sprievodná osoba môže ostať s rodičkou hneď po príchode do pôrodnice a byť aj pri príjmovom vyšetrení. Po pôrode s vami môže blízka osoba ostať dve hodiny, ak išlo o fyziologický pôrod.

V tejto pôrodnici máte možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka (za poplatok 300 €). Podmienkou je dohoda s lekárom a zaplatenie poplatku.  A čo máte urobiť ak objednaný lekár k pôrodu nepríde? Píšu: „môžete požiadať o vedenie pôrodu starším službukonajúcim pôrodníkom“.

Na otázku či vás môže pri pôrode sprevádzať aj obvodný gynekológ alebo pôrodná asistentka z iného zariadenia odpovedajú: „Jedného človeka, ktorého si vyberie rodička k pôrodu akceptujeme“.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite na izbe čakateliek (v prípade veľkého počtu rodičiek v iných priestoroch pôrodnice) a po otvorení na 8 – 9 cm sa presuniete do pôrodnej sály.

Majú tu tri od seba oddelené pôrodné stoly. Okrem toho, ako je vyššie spomenuté, tu majú aj jednu nadštandardnú pôrodnú sálu za poplatok 23 €. Približne 38% pôrodov prebieha práve tu.

Má samostatnú sprchu. Ja tam naviac aj posteľ pre blízku osobu, ktorá môže sedieť i na „kresle, ktoré je na to určené“. Sú tam rôzne pomôcky, ako píšu „potrebné k pôrodu“. A hlavne je tam priestor aj pre novorodenca, aby s vami mohol ostať aj dve hodiny štvrtej doby pôrodnej.

Výber pomôcok je v tejto pôrodnici  naozaj veľký:

 • klasická pôrodná posteľ
 • pôrodná stolička
 • polohovateľné pôrodné kreslo
 • klasická nemocničná posteľ
 • veľké lopty
 • rebriny
 • masážna sprcha
 • prehrávač s hudbou
 • aromolampa
 • podložky vhodné na pohyb na zemi
 • sprcha
 • možnosť využiť EDA
 • možnosť požiadať o lieky proti bolesti

Povolený je voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu. Môžete sa  neobmedzene sprchovať, ale len v prípade, že tam nie sú prítomné ďalšie rodiace ženy. Počas pôrodu dovoľujú prijímať tekutiny ale nie  konzumovať tuhú stravu. 

O podaní analgetík alebo anestetík rozhoduje lekár. Samozrejme je tu i možnosť využiť EDA. Mali by ste si ju vybaviť medzi 38. – 40: týždňom gravidity. Možná aplikácia je 24 hodín denne. Pred tým musíte absolvovať pohovor s anesteziológom a podpísať informovaný súhlas

O aplikácii klystíru vás poučia a vy sama sa rozhodnete. Mimochodom v tejto pôrodnici podávajú i YAL.  A čo sa holenia týka, píšu: „najčastejšie prichádzajú rodičky oholené už z domu.“ Ak nie, tak sa ženy samostatne po poučení rozhodujú o holení či neholení.

Počas druhej doby pôrodnej ponúkajú na rôzne polohy polohovateľné kreslo a pôrodnú stoličku.

O tom, že si želáte odber pupočníkovej krvi stačí informovať pri príjme na pôrodnú sálu. Mali by ste to mať aj zaznamenané v tehotenskej knižke.

Cisársky rez

Pri prípadnom cisárskom reze máte možnosť vybrať si z epidurálnej, spinálnej či celkovej anestézie. Doprovod môže byť s vami priamo na operačnej sále. A v tejto nemocnici je možné aj to, aby bol partner po vašom pôrode cisárskym rezom ubytovaný po pôrode s vami, „ak to dovolí prevádzka oddelenia. Poplatok je závislý od typu nadštandardnej izby.“ 

Bábätko po sekcii v tejto pôrodnici dávajú  telo na telo, hovoria, že po sekcii má matka dieťa na hrudi tak dlho, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie – dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.

V prípade, že dieťatko bude skôr narodené alebo bude mať nejaké komplikácie, môžete byť s ním ihneď po pôrode na úseku patologických novorodencov. „V prípade vážnych komplikácií novorodenca preložíme na špecializované pracovisko.“ Ak je dieťatko po sekcii v poriadku, budete s ním natrvalo „najčastejšie po 24. hodinách. „Ale záleží to od matky ako sa cíti, aj od zdravotného stavu dieťaťa.“ 

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Ak je bábätko v poriadku a bez komplikácií, môže byť spolu s vami nepretržite od prvej chvíle po pôrode. „Dieťatko je osušené položené matke na telo, priložené k prsníku, na dobu podľa želania matky“.

Potrebné vyšetrenia dieťaťa prebiehajú priamo na tele matky, alebo tak, aby ste na ne videla, alebo sú deti ošetrované a obliekané aj vo vedľajšej miestnosti, kam môže ísť aj váš doprovod.

Prvé priloženie k prsníku  býva obvykle ihneď po pôrode, kým je bábätko ešte nahé a zabalené do plienky.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby typu rooming in. Dieťatko by malo byť pri vás od príchodu z pôro, že by bolo šestonedelie preplnené, nemusíte sa obávať, že budete bez bábätka.  Ak vás z nedostatku miesta presunú na inú časť gynekologického oddelenia, ostanete spolu.

Na oddelení má každá z deviatich izieb svoje vlastné sociálne zariadenie. Maximálny počet žien na jednej izbe je pozitívny – dve.

Ale okrem toho tu majú aj nadštandardné (12 ks)  izby. Nadštandard spočíva v zariadení izby, pripomína domáce až hotelové prostredie, dizajnérsky navrhnuté profesionálmi, LED televízory, chladnička, rýchlovarná konvica, stropové ventilátory, postieľky pre novorodencov s baldachýnom a prebaľovacím pultom, apnoe-monitor, na každej izbe sociálne zariadenie, strava sa nosí na izbu.

Poplatok je od 10 do 50 €, v závislosti od zariadenia izby. A ubytovaná môže byť s vami aj blízka osoba za doplatok 14,40€. Ak si chce doplatiť stravu – nech sa páči. Suma je 8,76 € na deň.

Dojčenie

Počas celého pobytu v nemocnici vám s dojčením budú pomáhať kvalifikované vyškolené sestry. Okrem toho je tu i laktačná sestra, ktorá sa venuje výlučne podpore dojčenia. Je to výborné, píšu: „naše oddelenie má laktačné poradkyne s certifikátom“.  Ak by vám to bolo málo, ponúknu vám zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení, ktoré môžu prísť za Vami priamo do pôrodnice. A dostanete aj písomné materiály.  Na oddelení sú k dispozícii ručné aj elektrické odsávačky.

V tejto nemocnici deti vážia každý deň večer. Na dokrmovanie novorodencov sa v prípade indikácie používa počiatočná mliečna formula. Dokrmujú alternatívne – striekačkou, lyžičkou, suplementorom. K dokrmovaniu dochádza ak „matka opustila zariadenie, alebo ak jej zdravotný stav neumožňuje dojčenie“.  Domov odchádza 99 % detí plne dojčených, jedno percento detí dostane minimálne jeden dokrm.

Návštevné hodiny

Príbuzní sa naozaj nemusia obávať, že by návštevné hodiny nestihli. Sú kedykoľvek počas dňa (treba však brať ohľad ja na mamičku a bábätko).

Pre návštevy je vyhradená návštevná miestnosť. Alebo môžu ísť priamo na nadštandardnú izbu. A na samotnej mamke je, či sa rozhodne priniesť bábätko návšteve ukázať alebo nie.

A domov sa chystajte na štvrtý deň, po sekcii i po normálnom pôrode.

Do budúcna v Košiciach Šaci „plánujú prestavbu oddelenia podľa najnovších trendov a noriem.“

Ak by ste chceli viac, „všetko nájdete na webe“.

Finančné zhrnutie

Samostatný pôrodný box

23€

Výber lekára

300 € – pôrodník

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10 – 50 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme p. Adele Olšavskej, vedúcej sestre tejto pôrodnice.

Fotogaléria  Hodnotenia mamičiek
  Mapa

  Sprievodca pôrodnicami

  1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...

  Pridaj komentár