FN L. Pasteura Košice, pracovisko Rastislavova

Adresa:

UN L. Pasteura Košice - Rastislavova,
Rastislavova 43, 041 90 Košice

tel: 055/6153228
email: 2gynpor@unlp.sk
web: https://unlp.sk/oddelenie/gynekologicko-porodnicke-oddelenie

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1334 Pôrody sekciou 356 Pôrody s epiziotómiou 709 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 26. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Kurzy predpôrodnej prípravy pre tehotné priamo v tejto pôrodnici neorganizujú, ale odporúčajú ich formou rozhovoru s lekárom alebo pôrodnou asistentkou. Nájdete ich v ambulancii na prízemí chir. monobloku, resp. na pôrodnej sále na 4. poschodí. Prehliadka pôrodnej sály je ženám umožnená.

Čo sa týka pôrodných plánov, akceptujú ich a je dobré ich prísť dopredu prekonzultovať s personálom. Ak chcete rodiť v košickej nemocnici na Rastislavovej ulici je potrebné, aby ste tu najneskôr od 36. týždňa chodili i do poradne pre tehotné.

Ambulanciu pre termínovú graviditu nájdete na 3. poschodí chirurgického monobloku. Otvorená je v pondelok až piatok od 7,30 do 14,00 hod. Nie je potrebné sa dopredu objednať. So sebou si vezmite i tehotenskú knižku a potvrdenie od ambulantného lekára. 

Osoby pri pôrode

Na Rastislavovej  ulici umožňujú prítomnosť blízkej osoby pri pôrode. Môžete si však zavolať maximálne jednu „pomocnú ruku“. Vybrať si môžete partnera alebo dulu.

Doprovod citujem: „nesmie byť pod vplyvom alkoholu, alebo iných omamných látok. Inak nie sú žiadne špeciálne podmienky.“

Sprevádzajúca osoba môže s vami ostať hneď po príjmovom vyšetrení, vo výnimočných prípadoch aj počas neho. „Ak je pacientka pred pôrodom na samostatnej izbe, môže byť sprevádzajúca osoba pri nej od prijatia. Po pôrode je dovolená prítomnosť partnera počas dvoch hodín, ktoré zostáva pacientka na pôrodnej sále.“  

V tejto pôrodnici vám ponúkajú i možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka. Poplatok je 220 €.  Podmienkou je, že „lekár musí byť zamestnancom UNLP na Rastislavovej ulici 43“.

V prípade, že sa z akýchkoľvek dôvodov dohodnutý pôrodník k pôrodu nedostaví, si rodička „môže vybrať pôrodníka z troch službukonajúcich lekárov.“

Ak by ste si k svojmu pôrodu chceli zavolať známeho lekára alebo pôrodnú asistentku, ktorí tu nepracujú, zatiaľ to nie je možné.

Pôrod

Počas otváracej doby budete v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Približne dovtedy, kým sa neotvoríte na cca 7 – 8 cm. Potom sa presuniete do pôrodného boxu.  V tejto  nemocnici sú dva oddelené pôrodné boxy. Sú vybavené klasickými pôrodnými a nemocničnými  posteľami, je tam i pôrodná stolička.  Rodičky môžu počas pôrodu využiť veľké lopty, prehrávač na hudbu aj podložky vhodné na pohyb na zemi.

Sprcha je mamičkám k dispozícii neobmedzene iba v prípade, že tam nie sú prítomné aj ďalšie rodičky. Môžete sa i prechádzať v priestoroch pôrodného traktu, používať rôzne pomôcky. Taktiež môžete poprosiť pôrodnú asistentku o masáž.  Je dovolené jesť, a môžete prijímať nápoje, ale ako doplnili v dotazníku: „v závislosti od vaginálneho nálezu.“  

Personál každú mamičku po príchode do pôrodnice  informuje o možnosti využiť EDA a možnosti požiadať o lieky proti bolesti.

Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým ženám, je bez poplatku. Pacientka, ktorá má záujem o EDU, musí mať realizované interné a anestéziologické predoperačné vyšetrenie.

A ešte pred tým je potrebné hemokoagulačné vyšetrenie. EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci.

Klystír je odporúčaný všetkým ženám, ak však odmietnete, tak vám vyhovejú.

Holenie je tiež odporúčané  pre všetky budúce mamy.

V dotazníku nebolo uvedené s akými polohami počas druhej doby pôrodnej majú v tejto pôrodnici skúsenosti.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, dajte to  vedieť ošetrujúcemu lekárovi alebo vybranému pôrodníkovi.

Cisársky rez

Pri tejto operácii využívajú všetky druhy anestézie, konkrétnu metódu vyberá – „po konzultácii s rodičkou“ – personál podľa zdravotného stavu matky a dieťaťa.

Otecko pri sekcii byť nemôže, ale je tu možnosť, aby šiel s vami na oddelenie šestonedelia a pomohol vám po sekcii s dieťatkom, ak máte objednanú nadštandardnú izbu. Za ubytovanie blízkej osoby doplatíte 24 €.

Mimochodom, určite sa potešíte, že je tu zvykom prikladať dieťa k mame telo na telo po cisárskom reze. V dotazníku pôrodnica deklaruje, že po sekcii má matka dieťa na hrudi tak dlho, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie – dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.

Nastálo je pri vás bábätko umiestnené na druhý deň po SC.  

Ak je zdravotný stav bábätka vážny, prevážajú ho do inej nemocnice. Na Kliniku neonatológie, Tr. SNP  v Košiciach.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Po pôrode vám bábätko položia na bruško a po určitom časovom odstupe ešte nahé dieťa prikladajú k prsníku na prvé prisatie. 

Novorodenec je prítomný počas 2 hodín, ktoré strávi rodička po pôrode na pôrodnej sále, na špeciálnom lôžku.

Šestonedelie

V tejto pôrodnici  majú izby typu rooming-in, kde je bábätko s mamkou od prvej hodiny od príchodu z pôrodnej sály. V prípade, že na oddelení by bolo veľa mamičiek a málo lôžok, budete  ubytovaná v náhradných priestoroch, spoločne s bábätkom.

V jednej izbe na oddelení šestonedelia sú spolu maximálne tri ženy.  WC a sprchy sú spoločné vždy pre všetky izby na oddelení, okrem dvoch nadštandardných, jednolôžkových. Na týchto  je za poplatok 24 € možné ubytovať aj vašu sprevádzajúcu osobu.   

Dojčenie

Táto nemocnica poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, všetkým ženám písomné informácie o dojčení aj podklady na nástenke. A ak vám je to málo, ponúkajú aj možnosť kedykoľvek zatelefonovať na oddelenie  a poprosiť o radu.

Novorodencov vážia pred aj po každom dojčení, aby zistili množstvo vypitého mlieka. Ak je kontraindikácia dojčenia, začnú s dokrmovaním. Spôsoby dokrmovania používajú alternatívne  – striekačkou.   Novorodenci sa dokrmujú umelým  mliekom.

„99% detí je pri odchode plne dojčených, s výnimkou detí určených na adopciu alebo detí matiek u ktorých je kontraindikované  dojčenie“.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny nie sú obmedzené.

Návštevy môžu prebiehať priamo na nadštandardných  izbách, pre ostatné návštevy je vyhradený spoločný priestor.

A koľko dní v priemere strávite vo vašej nemocnici po pôrode? Po vaginálnom pôrode 3 – 4 dni, po sekcii 4 –  5  dní.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

220 €

Výber pôrodnej asistentky

X

EDA

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia, ubytovanie aj s blízkou osobou 

24 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Ladislavovi Rosochovi,MPH, MBA, MUDr. Lenke Kraus a MUDr. Tatiane Mackovej.

Fotogaléria
Hodnotenia mamičiek
Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Napodobne… Pôrodná časť a prístup personálu na pôrodnici super, ale na oddelení šestonedelia a novorodeneckom úplná katastrofa. Sestry povýšenecké, neochotné, bola som rada, že idem domov..

  2. Veľmi by ma zaujímalo, na základe akých údajov bol tento profil pôrodnice vypracovaný. Z týchto všetkých bodov, na ktorých si pôrodnica buduje nejaké dobré renomé, bol z vlastných skúseností splnený asi 1 a pol.

Pridaj komentár