Nemocnica Bory – Penta Hospitals Bratislava

Adresa:

Nemocnica Bory – Penta Hospitals Bratislava,
Ivana Kadlečíka 2, Lamač, 841 03 Bratislava

tel: 0950 105 510
email:
web: https://nemocnica-bory.sk/pracovisko/porodnica-bory/

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 0 Pôrody sekciou - Pôrody s epiziotómiou - Pôrody s EDA -

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

* Štatistické informácie k pôrodnici neposkytujeme, nakoľko začala fungovať len v priebehu roka 2023.

* Informácie sú aktualizované k 10/2023

Základné informácie o Nemocnici Bory

Kontaktné centrum

Pondelok – piatok (počas pracovných dní): 7:00 – 17:00

tel: 0950 105 510

Recepcia pôrodnice Bory

Registrácia k pôrodu

Nemocnica Bory je jednou z bratislavských pôrodníc, ktoré vyžadujú registrovať sa na pôrod prostredníctvom online registrácie. Nemocnica tento krok odôvodňuje snahou zabezpečiť nadštandardnú, kvalitnú a bezpečnú starostlivosť pre každú mamičku a jej novorodenca.

Kto sa môže registrovať na pôrod

Na pôrod sa môžu registrovať poistenkyne všetkých troch zdravotných poisťovní na Slovensku.

Ako sa zaregistrujem na pôrod do Borov

Kedy? Spustenie online registrácie oznámi Pôrodnice Bory vždy vopred na webovej stránke a sociálnych sieťach.

Ako? Pre online rezerváciu je nutné uviesť meno, priezvisko, termín pôrodu (podľa pôrodnej knižky), email a telefónne číslo.

Čo nasleduje? Po rezervácii termínu sa mamička musí v Nemocnici Bory registrovať, ak tak ešte neurobila. Stačí tak urobiť pred prvou poradňou, na ktorú ju objedná tím nemocnice a termín s ňou dohodne telefonicky po rezervácii na pôrodný termín.

Čo potrebujem k registrácii?

K registrácii v nemocnici je potrebný občiansky preukaz a preukaz poistenca.

Ako viem, že moja registrácia je potvrdená?

Ohľadom bližších informácií o prvej poradni bude mamičky kontaktovať call centrum do dvoch týždňov od zápisu pôrodu. Následne mamičky obdržia potvrdzujúcu SMS správu.

Čo ak neporodím na termín?

Termín pôrodu je len orientačný čas. Po zapísaní môže prísť mamička do pôrodnice kedykoľvek, keď sa bude bábätko pýtať na svet.

Predpôrodná starostlivosť

Nemocnica Bory zabezpečuje aj prípravu na pôrod a popôrodnú starostlivosť. Kurz predpôrodnej prípravy pre budúce mamičky pozostáva z dvoch častí.

V prvej vysvetlia pôrodné asistentky mamičkám priebeh pôrodu a predpôrodnej prípravy. V druhej časti im neonatológ alebo neonatologická sestra povie o tom, čo čaká ich a bábätko tesne po pôrode a počas hospitalizácie. Túto prípravu môže samozrejme absolvovať aj otec dieťaťa.

Poradne pred pôrodom

Prenatálnu poradňu u ženy s fyziologickým tehotenstvom vedú pôrodné asistentky. Ak si budúca rodička prinesie pôrodný plán, prediskutuje ho aj s ňou. Vysvetlia si, čo je možné splniť a čo nie, prípadne aké situácie môžu počas pôrodu nastať.

Ak akýkoľvek stav pacientky bude vyžadovať starostlivosť ambulancie pre rizikovú graviditu, tak bude do nej budúca mamička zaradená na pravidelné kontroly.

Konzultácie k pôrodu

Každej tehotnej žene je poskytnutá individuálna starostlivosť, čo má okrem empatického rozmeru zásadný vplyv aj na bezpečnosť jej liečby. Mamička bude oboznámená so svojím diagnosticko-liečebným plánom, takže bude vedieť, akú starostlivosť dostane, pričom až po dohode s ňou sa zrealizuje navrhovaný diagnostický alebo liečebný úkon.

Celý program je nastavený tak, aby boli priania budúcej mamičky pre ňu a pre jej dieťatko realizované do čo najväčších detailov. Tím odborníkov, lekárov, pôrodných asistentiek a celého personálu Pôrodnice Bory zabezpečí komfortné, intímne a bezpečné prostredie pre každú mamičku.

Prehliadka pôrodnice

Prehliadka pôrodnice a oddelenia šestonedelia je možná po predpôrodnom kurze alebo po individuálnej dohode.

Čo si zbaliť do pôrodnice

Čo všetko si má mamička priniesť so sebou do pôrodnice a čo tam bude mať bezplatne, nájdu mamičky na webovej stránke Nemocnice Bory: www.porodnicabory.sk.

Príjem do pôrodnice

Po príchode do Pôrodnice Bory (v režime 24/7 cez oddelenie urgentného príjmu) je budúca mamička vyšetrená.

Ak sa už pôrod začal, mamička je prijatá na pôrodnú izbu. Ak ešte nie je pôrod v aktívnej fáze, ale už je nutné, aby mamička zostala v nemocnici, je pacientka hospitalizovaná na šestonedelí.

V Nemocnici Bory sa nachádza osem samostatných pôrodných izieb. Každá z nich má vlastné sociálne zariadenie. Nachádza sa tam pôrodné lôžko, polohovacie kreslo pre otecka, vybavenie na vyšetrenie a kontrolu novorodenca a úložný priestor pre osobné veci rodičov.

Ako prebieha pôrod v nemocnici Bory – prvá doba pôrodná

Pôrod je jedinečná situácia v živote ženy. Pôrodnícky tím z nemocnice Bory ženám odkazuje, že by mali dôverovať tomu, čo robí lekár a pôrodná asistentka.

„Všetko, čo pôrodnícky tím robí, je preto, aby rbola v poriadku rodička aj bábätko a zároveň boli v čo najvyššej miere splnené individuálne priania rodičky.“

K tomu, aby pôrod pre ženu prebiehal čo najpríjemnejšie, využívajú v nemocnici Bory:

  • hudbu,
  • aromaterapiu – na uvoľnenie, upokojenie, relaxáciu,
  • náparku,
  • masáž hrádze.

Klystír a holenie intímnych partií nie je súčasťou postupov v pôrodnici Bory.

Počas fyziologického priebehu prvej doby pôrodnej sa budúca mamička môže voľne pohybovať v priestoroch pôrodnej izby a prijímať tekutiny a stravu.

Vyšetrenie CTG sa realizuje pri príjme každej pacientky. Následne individuálne podľa ordinácií lekára – typu a rizikovosti pôrodu. Každý prístroj CTG na Pôrodnici Bory má diaľkový prenos tzv. telemetriu. To znamená, že sondy snímajúce plod a maternicu sú s prístrojom spojené bezdrôtovo. Čiže aj v prípade kontinuálneho monitoringu plodu sa pacientka môže neobmedzene pohybovať.

Druhá doba pôrodná – výber polohy

Druhá doba pôrodná prebieha na samostatnej pôrodnej izbe. Budúcim mamičkám sa v nemocnici Bory snažia vyhovieť a v prípade, že to zdravotný stav rodičky a bábätka dovoľuje, môžu rodiť v želanej alternatívnej polohe. Budúca mamička bude s výhodami a prípadnými nevýhodami zvolenej pôrodnej polohy oboznámená v rámci predpôrodnej prípravy. 

Rodička si teda môže počas fyziologického priebehu pôrodu zvoliť polohu, ktorú si želá aj pôrod v alternatívnej polohe mimo pôrodnej postele. V Nemocnici Bory je každá pôrodná posteľ zložiteľná na pôrodnú stoličku.

Tíšenie bolesti

Na tíšenie bolesti využívame v Pôrodnici Bory všetky dostupné analgetické metódy. Od základných medikamentóznych postupov , cez epidurálnu analgéziu, ktorá je zadarmo, inhaláciu zmesi plynu s rajským plynom (Entonox) až po všetky podporné metódy úľavy od bolestí.

Osoby pri pôrode

Pôrodnica Bory umožňuje prítomnosť otca dieťaťa pri pôrode alebo inej blízkej osoby. Sprevádzajúca osoba môže byť prítomná počas celej doby pôrodu aj po pôrode, počas bondingu a aj na šestonedelí.

V prípade potreby môže byť pri pôrode prítomná aj dula či druhá osoba, ktorá však musí byť zaregistrovaná v Nemocnici Bory a prítomnosť druhej osoby musí byť individuálne prediskutovaná.

 

Cisársky rez

Tehotenstvo sa ukončuje cisárskym rezom na základe indikácie lekára alebo konzília viacerých lekárov.

V Pôrodnici Bory preferujú pôrod prirodzenou cestou a cisársky rez je indikovaný iba v prípade pôrodníckych či iných komplikácií. Plánovaný cisársky rez sa realizuje individuálne podľa patologického stavu, pre ktorý je cisársky rez indikovaný.

Ak nie je medicínsky dôvod na ukončenie tehotenstva skôr, tak sa plánovaný cisársky rez robí v 39./40. týždni tehotenstva.

Sprevádzajúca osoba a bonding po sekcii

Ak to aktuálny stav rodičky dovoľuje, môže byť prítomná sprevádzajúca osoba aj na operačnej sále. Osoba musí byť prezlečená do pripraveného operačného oblečenia, s chirurgickým rúškom a prekrytím vlasov.

Ak to stav matky a novorodenca dovolí, realizujeme bonding po sekcii. Po dotepaní pupočníka odovzdá operatér dieťa novorodeneckej sestre alebo lekárovi. Po prvotnom ošetrení priložíme novorodenca matke na hrudník. Počas bondingu monitorujeme vitálne funkcie dieťaťa.

Ak to stav matky nedovolí, môže robiť sekundárny bonding otec. Rizikovému novorodencovi poskytneme starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti.

 

Bonding v nemocnici Bory

Uloženie novorodenca na telo matky bezprostredne po pôrode, bez separácie a prerušenia pupočnej šnúry, je mechanizmom na prekonanie adaptačných zmien dieťaťa. 

Bonding je úplnou samozrejmosťou v Pôrodnici Bory. Bonding matky a dieťaťa sa realizuje aj v prípade cisárskeho rezu.

Ak to situácia a stav bábätka dovolia, je možné jeho vyšetrenie aj priamo na matke resp. odložiť včasné vyšetrenie o niečo neskôr, aby prebehol bonding matky a dieťaťa. Dieťa odvážime a odmeriame po ukončení bondingu.

Paušálne dieťa po narodení neumývame. Ak dieťa vyžaduje očistu, preferujeme očistný kúpeľ vo vaničke (nie pod tečúcou vodou).

Podpora dojčenia

Bonding matky a dieťaťa pokračuje prisatím na prsník, čo je zároveň prírodným utišujúcim analgetikom pre rodičku, ktorú čaká pôrod placenty a ošetrenie po pôrode. Bonding je dôležitý z hľadiska emocionálneho, ale aj fyziologického, pretože zabezpečuje vylučovanie oxytocínu, čím sa podporuje tvorba materského mlieka.

Bonding trvá okolo dvoch hodín, záleží na potrebe matky a dieťaťa. Následne sa spolu presúvajú na šestonedelie.

Pripravení aj na neonatologickú starostlivosť

Ak novorodenec bude vyžadovať špecializovanú neonatologickú starostlivosť, na neonatologickom oddelení je pre tieto prípady pripravených desať intenzivistických novorodeneckých izieb s inkubátorom, kde matka taktiež bude môcť po celý čas hospitalizácie novorodenca zotrvať pri dieťati, čo nie je v slovenských pôrodniciach štandardom.

Šestonedelie Bory

Približne dve hodiny po pôrode matku s novorodencom prevezú osobitným výťahom na oddelenie šestonedelia, na ktorom sa nachádza 35 jednolôžkových izieb v hotelovom štandarde.

Nachádza sa tam posteľ pre mamičku, postieľka pre bábätko, rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu, prebalovací pult, úložný priestor, televízia a samostatná kúpeľňa s toaletou.

Sprevádzajúca osoba na šestonedelí a návštevy

V Nemocnici Bory je možné ubytovať spolu s mamičkou a bábätkom aj jednu sprevádzajúcu osobu, ktorá je spoplatnená 60 eur na deň so stravou, 50 eur na deň bez stravy.

Rodinné izby v Nemocnici Bory neposkytujeme.

Návštevné hodinu sú denne od 14 do 19 hodiny. Mamičku s novorodencom môžu prísť pozrieť naraz štyri osoby, aj deti, na izbu matky.

Extra služby

V Pôrodnici Bory je možné si zapožičať monitor dychu aj dvojfázovú nemocničnú odsávačku materského mlieka.

Na oddelení neprepichujeme ušnice z dôvodu bezpečnosti dieťaťa (prevencia infekcie prepichnutého miesta).

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava je poskytovaná pre registrované pacientky a je platená z verejného zdravotného poistenia.

Keďže je každá izba v Nemocnici Bory v jednolôžkovom hotelom štandarde, tak nemocnica neposkytuje nadštandardné izby. Taktiež je každá pôrodná izba samostatná a rodička si za ňu nemusí doplácať.

Prítomnosť jednej blízkej osoby pri pôrode je v Pôrodnici Bory samozrejmosťou, a preto sa ani za túto službu nemusí mamička platiť.

Nakoľko je jedným z hlavných princípov Pôrodnice Bory zabezpečenie intimity pacientky, druhú sprevádzajúcu osobu je možné mať pri pôrode po individuálnej konzultácií.

Nemocnica Bory poskytuje možnosť výberu pôrodníka a aj pôrodnej asistentky.

  • Výber pôrodníka 1300 eur
  • Výber pôrodnej asistentky 800eur

Fotogaléria pôrodnica Bory

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...