Nemocnica s poliklinikou Brezno

Adresa:

Nemocnica s poliklinikou Brezno,
Banisko 1, 977 42 Brezno

tel: 048/2820525
email: uhrinova@nspbr.sk
web: https://www.nspbr.sk/web/lozkove-oddelenia/gynekologicko-porodnicke-oddelenie

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 507 Pôrody sekciou 82 Pôrody s epiziotómiou 185 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 7. júna 2018.

Primárka MUDr. PhDr. Martina Becová, MHA s vrchnou sestrou Mgr. Jankou Uhrínovou.

 

Predpôrodná starostlivosť

Ponúkame možnosť psychoprofylaktickej prípravy na pôrod pre mamičky a ich partnerov pod vedením pôrodnej asistentky špecialistky, ktoré prebiehajú každý utorok od 13,30 v priestoroch rehabilitácie.

Obsahom kurzu je:

  • správne dýchanie
  • posilnenie svalstva panvy
  • prednášky (napr. Priebeh pôrodu, dojčenie, čo si priniesť do pôrodnice ….)
  • priestor na nezodpovedané otázky
  • exkurzia pôrodnej sály a oddelenia šestonedelia

Na prípravu je možné sa objednať počas pracovnej doby na telefónnom čísle 048/28 20 536 u pôrodnej asistentky Mgr. Janky Uhrinovej ktorá prípravu v spolupráci s Bc. Faškovou Katarínou vedie.

Na našom oddelení je možné vykonať aj odber pupočníkovej krvi. Záujem o odber je potrebné oznámiť personálu pred pôrodom.

Naším cieľom je preferovať individuálny prístup ku každej rodičke pred aj po pôrode na základe jej potrieb, požiadaviek a psychického stavu, čím vytvárame pocit bezpečného zázemia pre matku a dieťa.

Ak ste z mimospádového územia a rozhodli ste sa rodiť v našej pôrodnici, mali by ste mesiac pred oficiálnym termínom pôrodu začať navštevovať našu poradňu pre tehotné. Ohláste sa na t. č. 0488/2820 331, kde si dohodnete so sestričkou termín poradne. Nie je to však nutné.

Individuálne pôrodné priania v tejto pôrodnici akceptujú.

Osoby pri pôrode

Sprevádzajúca osoba pri pôrode môže byť ktokoľvek, aj dula.

Rodičky by mali mať pocit, že je pri nich niekto blízky, komu sa môžu zdôveriť so svojimi obavami, dojmami a zážitkami, ktoré sú počas pôrodu silné a často sa menia.

V pôrodnici je povolená len jedna sprevádzajúca osoba, nakoľko pôrod tu považujú za vysoko intímnu, súkromnú záležitosť pre každú maminu.

Sprevádzajúca osoba musí samozrejme rešpektovať pokyny personálu na pôrodnej sále. Doprovod s vami môže byť hneď od príjmového vyšetrenia a ostať aj dve hodiny po porodení dieťatka.

Konkrétneho pôrodníka, ani pôrodnú asistentku si v tomto zariadení zatiaľ vybrať nemôžete. Takisto nie je prípustné, aby vás pri pôrode sprevádzal pôrodník alebo pôrodná asistentka z iného zariadenia.

Predpôrodný trakt zrekonštruovaný v r. 2019

 

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite na izbe čakateliek a potom sa presuniete do jedného z dvoch pôrodných boxov. Máte možnosť využiť klasickú pôrodnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo.

K dispozícii máte i množstvo pomôcok na úľavu od bolesti napr.: veľké lopty, masážne strojčeky, prehrávač s hudbou na muzikoterapiu, aromalampu, podložky vhodné na pohyb na zemi.

Povolený je aj voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu. Môžete sa  neobmedzene sprchovať a poprosiť vyškolenú pôrodnú asistentku o masáž. Počas pôrodu vám dovolia prijímať tekutiny, ale nie konzumovať tuhú stravu. 

Samozrejme je tu i možnosť využiť EDA a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým rodičkám. Možná aplikácia je len v pracovných dňoch, alebo po dohode s anesteziológom. Predtým musíte absolvovať predoperačné vyšetrenia a pohovor s anesteziológom. Mali by ste si EDA vybaviť minimálne dva týždne pred oficiálnym termínom  pôrodu.

Holenie nie je povinné a klystír je síce odporúčaný, ale rovnako nie je povinný.

V pôrodnici v Brezne sa druhá doba pôrodná (tlačenie bábätka) uskutočňuje v  gynekologickej polohe.

Cisársky rez

V prípade sekcie si môžete zvoliť metódu anestézie. Otecko pri pôrode byť nemôže, ale umožnia mu kontakt s bábätkom počas ošetrenia.

Podľa aktuálnych informácií má žena po sekcii dieťa na svojom tele skin-to-skin tak dlho, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie. Dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.

V prípade vážnych komplikácií novorodencov prevážajú do iného zariadenia – FN Banská Bystrica.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Viac info: 10 dôvodov, prečo pri pôrode uchovať perinatálne tkanivá

Novorodenec

Fyziologický novorodenec je bezprostredne po narodení uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodiny (bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním.

Pôrodnica tvrdí, že dieťatko ostáva s matkou aj pri a po prevoze na odd. šestonedelia, teda, že nenastáva oddelenie matky od dieťaťa po odchode z pôrodnice.

Šestonedelie

Nestáva sa tu, že by na takejto izbe nebolo miesto. Na izbe budete maximálne dve mamičky s bábätkami. WC a sprchy sú umiestnené na chodbe.

Požiadať môžete aj o nadštandardnú izbu za cenu 12 € na deň. Výhodou nadštandardnej izby je samostatné sociálne zariadenie – WC a sprcha. Okrem toho je tam jedálenský kút, prebaľovací kút, polohovateľné lôžko a relaxačné kreslo.

Dojčenie

Každý deň večer novorodencov vážia. Takisto, ale len v indikovaných prípadoch, vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka.

Kvalifikované poradenstvo vám poskytnú vyškolené sestry. Okrem toho ponúkajú všetkým rodičkám písomné materiály a informácie na nástenke. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky. A určite vás poteší, že mamičky  môžu kedykoľvek po pôrode zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

K dokrmovaniu pristupujú v týchto prípadoch: „opakované nulové váženie dojčenia, nekľud dieťaťa, pokles na hmotnosti, medicínske indikácie“. Dokrmujú alternatívne – lyžičkou, cievkou a novorodenci dostávajú hypoalergénne mlieko. Minimálne jeden dokrm dostane 10% detí.

Návštevné hodiny

Pre príbuzných a známych bude určite potešujúca správa, že na návštevu môžu prísť kedykoľvek počas dňa. A určite i tá, že môžu i vidieť bábätko. Kto má nadštandardnú izbu, môže návštevu pozvať priamo tam, ostatní majú vyhradený spoločný priestor.

Domov vás prepustia na štvrtý deň po vaginálnom a na piaty deň po operačnom pôrode.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

6,50€

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

12 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme.

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár