nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  

Nemocnica s poliklinikou Brezno

Adresa:

Nemocnica s poliklinikou Brezno,
Banisko 1, 977 42 Brezno

tel: 048/2820525
email:
web: www.nspbr.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 510
Počet novorodencov 512
Pôrody sekciou 110
Pôrody s epiziotómiou 149
Pôrody s EDA 2

Extra:

ÁnoTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júla 2017

Predpôrodná starostlivosť

Ponúkame možnosť psychoprofylaktickej prípravy na pôrod pre mamičky a ich partnerov pod vedením pôrodnej asistentky špecialistky, ktoré prebiehajú každý utorok od 13,30 v priestoroch rehabilitácie.

Obsahom kurzu je:

  • správne dýchanie
  • posilnenie svalstva panvy
  • prednášky (napr. Priebeh pôrodu, dojčenie, čo si priniesť do pôrodnice ….)
  • priestor na nezodpovedané otázky
  • exkurzia pôrodnej sály a oddelenia šestonedelia

Na prípravu je možné sa objednať počas pracovnej doby na telefónnom čísle 048/28 20 536 u pôrodnej asistentky Mgr. Janky Uhrinovej ktorá prípravu v spolupráci s Bc. Faškovou Katarínou vedie. Na našom oddelení je možné vykonať aj odber pupočníkovej krvi. Záujem o odber je potrebné oznámiť personálu pred pôrodom. Naším cieľom je preferovať individuálny prístup ku každej rodičke pred aj po pôrode na základe jej potrieb, požiadaviek a psychického stavu, čím vytvárame pocit bezpečného zázemia pre matku a dieťa.

Ak ste z mimospádového územia, a rozhodli ste sa rodiť v našej pôrodnici, mali by ste mesiac pred oficiálnym termínom pôrodu začať navštevovať našu poradňu pre tehotné. Ohláste sa na t. č. 0488/2820 331, kde si dohodnete so sestričkou termín poradne. Nie je to však nutné.

Individuálne pôrodné priania v tejto pôrodnici akceptujú.

Osoby pri pôrode

Sprevádzajúca osoba pri pôrode môže byť ktokoľvek, aj dula.

Rodičky by mali mať pocit, že je pri nich niekto blízky, komu sa môžu zdôveriť so svojimi obavami, dojmami a zážitkami, ktoré sú počas pôrodu silné a často sa menia.

Možnosť otca alebo inej osoby, byť pri pôrode, je spoplatnená. V pôrodnici je povolená len jedna sprevádzajúca osoba, nakoľko pôrod tu považujú za vysoko intímnu, súkromnú záležitosť pre každú maminu.

Sprevádzajúca osoba musí samozrejme rešpektovať pokyny personálu na pôrodnej sále. Doprovod s vami môže byť v pôrodnici po vstupnom vyšetrení a ostať aj dve hodiny po porodení dieťatka. Po pôrode zaplatíte 10 €.

Konkrétneho pôrodníka, ani pôrodnú asistentku si v tomto zariadení zatiaľ vybrať nemôžete. Takisto nie je prípustné, aby vás pri pôrode sprevádzal pôrodník alebo pôrodná asistentka z iného zariadenia.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite na izbe čakateliek a potom sa presuniete do jedného z dvoch pôrodných boxov. Máte možnosť využiť klasickú pôrodnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo.

K dispozícii máte i množstvo pomôcok na úľavu od bolesti napr.: veľké lopty, masážne strojčeky, prehrávač s hudbou na muzikoterapiu, aromalampu, podložky vhodné na pohyb na zemi.

Povolený je aj voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu. Môžete sa  neobmedzene sprchovať a poprosiť vyškolenú pôrodnú asistentku o masáž. Počas pôrodu vám dovolia prijímať tekutiny, ale nie konzumovať tuhú stravu. 

Samozrejme je tu i možnosť využiť EDA a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým rodičkám. Poplatok za EDA je 100 €. Možná aplikácia je len v pracovných dňoch, alebo po dohode s anesteziológom. Predtým musíte absolvovať predoperačné vyšetrenia a pohovor s anesteziológom. Mali by ste si EDA vybaviť minimálne dva týždne pred oficiálnym termínom  pôrodu.

Holenie nie je povinné a klystír je síce odporúčaný, ale rovnako nie je povinný.

V pôrodnici v Brezne sa druhá doba pôrodná (tlačenie bábätka) uskutočňuje v gynekologickej polohe.

Cisársky rez

V prípade sekcie si môžete zvoliť metódu anestézie. Otecko pri pôrode byť nemôže, ale umožnia mu kontakt s bábätkom počas ošetrenia. Bezprostredne po sekcii vám dieťatko priložia k vášmu telu na pár sekúnd.  V prípade vážnych komplikácií novorodencov prevážajú do iného zariadenia - FN Banská Bystrica.

Novorodenec

Po pôrode dieťatko ukážu matke a na požiadanie položia na bruško matky. Po narodení bábätko odsajú, potom nasleduje prvé ošetrenie v novorodeneckom boxe, vyšetrenie neonatológom a do 5 minút prikladajú k prsníku. Podľa zdravotného stavu vášho a bábätka zostáva potom s vami na pôrodnom boxe, alebo je odnesené na novorodenecké oddelenie.  

Šestonedelie

Ak budete vy i dieťatko v poriadku, môžete byť ubytovaní na oddelení šestonedelia, na izbe rooming in, so svojim potomkom hneď od prvej chvíle, po preklade z pôrodnej sály.

Nestáva sa tu, že by na takejto izbe nebolo miesto. Na izbe budete maximálne dve mamičky s bábätkami. WC a sprchy sú umiestnené na chodbe.

Požiadať môžete aj o nadštandardnú izbu za cenu 12 € na deň. Výhodou nadštandardnej izby je samostatné sociálne zariadenie – WC a sprcha. Okrem toho je tam jedálenský kút, prebaľovací kút, polohovateľné lôžko a relaxačné kreslo.

Dojčenie

Každý deň večer novorodencov vážia. Takisto, ale len v indikovaných prípadoch, vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka.

Kvalifikované poradenstvo vám poskytnú vyškolené sestry. Okrem toho ponúkajú všetkým rodičkám písomné materiály a informácie na nástenke. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky. A určite vás poteší, že mamičky  môžu kedykoľvek po pôrode zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

K dokrmovaniu pristupujú v týchto prípadoch: „opakované nulové váženie dojčenia, nekľud dieťaťa, pokles na hmotnosti, medicínske indikácie“. Dokrmujú alternatívne – lyžičkou, cievkou a novorodenci dostávajú hypoalergénne mlieko. Minimálne jeden dokrm dostane 10% detí.

Návštevné hodiny

Pre príbuzných a známych bude určite potešujúca správa, že na návštevu môžu prísť kedykoľvek počas dňa. A určite i tá, že môžu i vidieť bábätko. Kto má nadštandardnú izbu, môže návštevu pozvať priamo tam, ostatní majú vyhradený spoločný priestor.

Domov vás prepustia na štvrtý deň po vaginálnom a na piaty deň po operačnom pôrode.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

6,50€

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

10€

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

EDA

100 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

12 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme.

Fotogaléria

Pôrodná sála
Novorodenecký box
Nadštandardná izba
Nadštandardná izba
Nadštandardná izba
Štandardná izba

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3