Ako si uľahčiť pôrod (3) – úľavové techniky

Mgr. Ľuba Lapšanská 0

V dnešnom článku na tému Ako si uľahčiť pôrod budeme po téme prostredia pôrodu pokračovať v prirodzených úľavových technikách.

Je naozaj dobré ich poznať a všetky ostatné „pomôcky“ k odbúraniu bolesti ako epidurálna analgézia či „lieky“ si nechať v zálohe len ako poslednú možnosť.

Verte či nie, pôrod sa dá krásne prežiť i bez nich, ak viete ako na to.

Práve premýšľam koľko detí sa už matkám za tie tisícročia, čo okupujeme Zem  narodilo. Zaujímalo by ma % tých, ktorí prišli na svet praobyčajne, bez vonkajšej pomoci.:)

Dnes si povieme úľavové techniky, ktoré môže každá mamička skúsiť i v prípade, že je počas pôrodu bez doprovodu. I keď priznajme si, je dobré ak tam vždy je niekto, kto nám to počas našich bolestí pripomenie.

Počas prvej doby pôrodnej je dobré, ak sa žena nesústredí na kontrakcie. Najmä prvorodičky očakávajú každú ďalšiu kontrakciu s napätím (viem, i ja som raz rodila prvýkrát 🙂

Odreagovať sa

Je dobré snažiť sa v tejto začínajúcej fáze pôrodu odreagovať sa. To znamená neochkať hneď, ako nás pichne nechtík bábätka do podbruška,  ale ísť napríklad nakupovať dupačky, či zavolať kamoške.

Príjemný rozhovor, ale i smiech, urobenie kávy či čaju, aj nákup v obchodíku pre bábätká sú vhodné. Ženy, ktoré už majú rodinu obvykle ešte chystajú na najbližšie dni, keď nebudú doma – i to je dobrý nápad, ak… Ak sa tak samé rozhodnete.  A potom, pomaličky (nerodíte v telenovele, ale v realite) sa môžete odobrať do pôrodnice.

Spolupracovať s kontrakciami

V závere prvej doby pôrodnej, v čase keď už  pomedzi kontrakcie nedokážeme komunikovať, ale len intenzívne oddychovať, taktiež počas prechodnej doby a druhej doby pôrodnej, je naopak normálne sústrediť sa na kontrakcie a spolupracovať s nimi. 

Občas sa vám môže stať, že po príchode do pôrodnice vám práve to sústredenie nebude umožnené. Zahrnú vás otázkami, vyšetreniami…

Ako sa tomu vyhnúť?

Vyšetreniam sa vyhnúť nemôžete. Ale pripnite si na pôrodný plán alebo k tehotenskej knižke spísané všetky informácie, ktoré sa vás pravdepodobne budú pýtať. Jedná sa o tzv. pôrodopis, kde uvediete celú rodinnú anamnézu a ďalšie info. Dajte to na papier a sústreďte sa na pôrod.  

Je dokázané, že úľavu od bolestí prináša sústredenie sa na dieťatko. Sústredené uvedomovanie si bábätka, pokus o precítenie jeho telíčka a pocitov, rozprávanie sa s dieťatkom, spievanie uspávaniek apod., odbremeňuje ženu od sústredenia sa na vlastné bolesti, strach a neistotu, uvoľňuje. Skúste to! 🙂 

Pohyb je veľký pomocník pôrodu

V niektorých pokrokovejších pôrodniciach vás miesto infúzie v žile a ľahu na chrbte podporia v pohybe. Verte, chcú vám dobre! Pohyb je veľký napomáhač pôrodu.

Či už budete chdiť hore dolu po chodbe, hopsať na veľkej lopte (pozor! vždy sa niečoho držte, aby ste nespadli) alebo vrtieť panvou ako brušná tanečnica – urýchlite postup dieťatka pôrodnými cestami.

Výborná a veľmi často využívaná poloha spojená s pohybom je kľak na štyroch a rytmické pohupovanie dopredu a dozadu, či vrtenie „zadočkom“. Mooooožno na vás budú pozerať ako na mimozemšťanku, ale pomáha to.

Mala som jednu mamičku, ktorá sa úžasným spôsobom presúvala už od vstupu do pôrodnice. Všade šla po štyroch. A chcela tak i porodiť, bolo jej tak naozaj výborne, nakoniec ju ale predsa len pretočili do „normálnej polohy“. Veľmi potom ľutovala, že neprotestovala. Veru škoda, mohli mať ďalšiu skúsenosť. Ale to im zrejme nebolo treba.

Takže – pohyb áno, ale pozor! Nie do vyčerpania.

Relaxácia počas pôrodu

Relaxácia sa nesie celým pôrodom.

Rozumné striedanie pohybu a oddychu vám pomôže viac ako snaha pôrod urýchliť neustálym pohybom.

Samozrejme je vhodné relaxovať a oddychovať v „dobrej“ polohe.

Skúste si  nájsť vhodnú relaxačnú polohu.

Väčšina z nás si totiž chce oddýchnuť tak ako to pozná, a ako to poskytujú možnosti pôrodnej sály, kde je len posteľ, teda v ľahu.

Pri pôrode sú však vhodnejšie iné polohy:

  1. V kľaku, s rukami alebo celou hornou časťou tela opretou o fit loptu alebo vankúše.
  2. Už spomínaný kľak na štyroch – táto poloha, okrem iného,  pomôže dieťatku do polohy vhodnej na pôrod – tzv. zadného postavenia (trvá to cca 20 min.), taktiež odľahčuje tlak na chrbticu…
  3. Široký drep – pozor na to, aby chodidlá boli celou plochou na zemi. Stáť na špičkách je nevhodné a vyčerpávajúce.
  4. Sed na nízkej pôrodnej stoličke – má obdobný účinok ako drep – rozširuje panvové dno až o 24%!
  5. Ľah na boku je dobrou alternatívou pre unavené mamičky.
  6. Navrhujem, aby sme polohám počas pôrodu venovali viac času, takže dnes to v skratke ukončíme. Ani zďaleka sme si ešte nepredstavili všetky úľavové postupy. Teším sa dokonca, že je toho toľko, aspoň viete, že nemusíte pri pôrode „len tak“ nečinne ležať.

    Pomôžte si, vaše telo i vaše dieťatko vám budú ďakovať 🙂

    Nabudúce pokračujeme…  Zatiaľ vám želám brušká bez strií, pôrody bez bolestí a detičky bez chorôb…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár