Ako si uľahčiť pôrod (4) – bez doprovodu

Mgr. Ľuba Lapšanská 9

Pekný deň žienky (i muži ).

Myslíte, že ešte mám po tých 3. predchádzajúcich dieloch k pôrodu čo povedať? 🙂

Ale áno, dnes pokračujeme, pripomenieme si  zopár jednoduchých postupov, ktoré nám pomôžu  počas pôrodu i v prípade, že nemáme žiaden doprovod. Poďme na to…

Jednoduché a všade ľahko prístupné možnosti úľavy od bolesti:

Teplo

Nahrievanie vankúšom, uterákom ohriatym na radiátore, bavlneným vreckom naplneným napr. čerešňovými kôstkami, ryžou a pod, nahriatym v mikrovlnnej rúre. Pomôže i termofľaša, ohrievací vankúš, teplá sprcha.

Uvedomte si, že maternica je sval a potrebuje sa pred ťažkou prácou rozohriať. Tak ako športovci pred zápasom. Ohrejte ju, priložte si teplo tam, kde to najviac bolí. Uvoľní to, prehreje.

Je to super.

 

Chlad

Priložte si studené obklady (mokrý uterák, fľaša so zmrznutou vodou) na tvár, osviežte sa. Spomínam si, ako moja kamarátka, rodiaca v Anglicku, vravela, že počas pôrodu doma použila jej pôrodná asistentka mrazenú zeleninu. Pomohla. 🙂

Vo všeobecnosti sa na oblasť bruška a chrbta odporúča teplo, aby svaly maternice boli primerane zahriate a mohli bezpečne pracovať a chlad len na tvár, dekolt a pod. Vynikajúce je aj  použitie vody z voňavej ruže na osvieženie tváre a dekoltu.

Hydroterapia

Použitie vody v akejkoľvek podobe je obrovskou úľavou. Môžete sa rozhodnúť pre rôzne druhy kúpeľa. Ak nie je vo vašej pôrodnici vaňa, naordinujte si ho ešte doma (pokiaľ vám neodtiekla plodová voda, potom už len sprcha). Sprcha – obyčajná, ležiac v teplej vode, alebo s použitím masážnej hlavice, či manuálne prevádzanej masáže obyčajnou sprchou… voda je úžasná.

A mimochodom, čo je lepšie, dýchať vzduch nasiaknutý chemikáliami na pôrodnej sále alebo voňavý vlhký poprašok v sprchovacom kúte? Raz jedna mamička spomínala, ako ju sestrička upozornila, že sa nemá toľko sprchovať, lebo minie veľa vody. S absolútnym prehľadom jej teda oznámila, že si za pôrod doplatí ešte dve stovky, ale z vody tak skoro nevylezie. A veru nevyšla. Aby totiž voda začala mať naozaj pozitívny účinok, strávte v nej aspoň pol hodiny. Nebudem vám písať kedy, v ktorej časti pôrodu to platí. Všetko totiž záleží len od vašich pocitov (a samozrejme možností pôrodnice).

Časté močenie

Veľmi nápomocná „technika“ na zmiernenie bolestí je  časté močenie. Pokúste sa ísť na toaletu každú polhodinku. A to i vtedy, ak máte pocit, že sa vám nechce. Prečo?  Zjednodušene povedané, ak má žena prázdny močový mechúr, maternica má viac miesta a „netlačí tak“. A okrem toho – na záchode máte, ako skonštatoval jeden otecko: „svätý pokoj“. 🙂

Rytmus

Možno sa vám to nevidí, ale každý pôrod má určitý rytmus. Kým sa ho mamička „pridržiava“, pôrod postupuje dobre. Občas rytmus zmeníme, ale je dobré nevypadnúť z neho.

A čo to vlastne mám na mysli?

Rytmické dýchanie, chodenie hore dole po chodbe, pohybovanie sa na veľkej lopte, „vlastnoručné“ masírovanie bruška či krížov a iné…

Tak čo?  Uvedomili iste si práve, že ste niečo z toho robili úplne podvedome?

Tak to ma teší. 🙂 A ešte čosi.  Rytmické pohupovanie okrem iného pomáha tvoriť endorfíny, hormóny šťastia. Zamyslite sa nad pravidelnými pohybmi (najčastejšie kývanie hlavou) u detí v dojčenských ústavoch. Spomeňte si, čo robia v malej klietke zvieratá v ZOO… áááno… „umelo“ si dopĺňajú endorfíny.

Vokalizácia alebo vydávanie zvukov

Noo, v našich pôrodniciach ešte nie práve bežné, ale účinné. Každá z nás, ktorá to skúsi sa nemá za čo hanbiť. Ak to má počas pôrodu prispieť k  lepšiemu pocitu, ochkajte, hučte si, spievajte alebo kričte (pozor, nie vo vysokých tónoch – dobré sú len nižšie frekvencie).

Vokalizovať môže mamka sama, ale je to najlepšie  spoločne s dulou, ktorá vie ako na to. Ale i sama to môžete skúsiť: skúste sa sústrediť na určitý nízkofrekvenčný tón a „spievajte“. Ako mnísi v telke. 

Vhodné sú slabiky: vóóó, óóóm, apod. Mimochodom orientálne filozofie hovoria, že ak sa nám má otvoriť „dole“, musíme otvoriť i „hore“.

Dostatok tekutín

A znova a znova musím mamkám pripomínať  dostatok tekutín – prinášajú osvieženie, pre telo sú zdrojom vody…

Predstave si že leziete na Kriváň bez tekutín. A nedajte sa prosím odradiť starodávnymi názormi, že počas pôrodu sa piť nesmie!

Svetová zdravotnícka organizácia pitie vrelo odporúča a zakazuje ho zakazovať! Ach ten ded slovosled. 

Základom všetkého, o čo sa budeme počas pôrodu snažiť je uvoľnenie panvového dna.

Skúste si predstaviť, čo robíte, keď vás niečo zabolí. Žalúdok – och, to poznám, prehnem sa dopredu, celá v kŕči a stuhne mi celé telo. Alebo pri hnačke, tiež sme poskrúcané a ešte i na WC  tuhneme. A čo menštruačné bolesti?  Niekedy mám pocit, že sme hadie ženy, aké všelijaké polohy dokážeme zaujať.

A pozrime sa na strach či stres – pozri predošlé články. Pri každom náznaku stresu tuhneme… Pred skúškou, pred prvým bozkom, pred stretnutím s niečím či niekým neznámym. Celé naše telo vydáva jasné fyzické signály.

Ani pred pôrodom to nie je inak. Nová situácia v nás vyplavuje adrenalín (čo v tomto prípade vôbec nie je na škodu) a zároveň nám celé telo a všetky svaly „tuhnú očakávaním“.

Pokúste sa vedome uvoľniť cestu bábätku, pomôže vám  zavesenie sa na rebriny, na lano, na zárubňu dverí.  I masážou si môžete uvoľniť všetky kŕčovito stiahnuté miestečká.  Urobte čokoľvek, aby ste pracovali s kontrakciami, nie proti nim.

Veľa šťastia…

Mgr. Ľuba Lapšanská , www.duly.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. zwinker jej, zienky , dakujem za nove reakcie. a nevzdavajme sa , bojujme za svoje prava, za slusnost, za podporu. a nebojme sa stazovat a vyslovit aj konkretne mena ak je nieco zle. ste silne zeny!!! viete rodit!!! a ak by nas nikto nevyrusoval, tak by vsetky tieto rady boli uplne zbytocne, lebo nase tela by same vedeli co robit Cool 🙂

  2. lubka, dakujem aj ja, je to prijemne takto si zosumarizovat, ved nakoniec, je to naozaj prirodzene a podvedome by sme to aj robili…

    …keby

    – keby mi dovolili skrcit sa, namiesto prikazaneho lezania na chrbte

    – keby mi dovolili sa na lopte pohojdat, nie ma okrikovali, ze nech sedim poriadne

    -keby som si tak normalne mohla zavzdychat, aj zakricat, namiesto pocitu hanby z poznamok personalu, ze co tak kricim, ci neviem normalne rodit…

    -keby mi dovoli ist na zachod, prejst sa, ist do sprchy – namiesto argumentov, ze mam v zile hadicky a mam -zas len lezat pri stojane s infuzkou, lebo, kto ma potom ma vraj zas napichovat…

    – keby mi dovolili len tak sa rozpravat s manzelom, opytat sa nieco doktorky a vyjadrit svoje pocity, namiesto neustalych ponizujucich poznamkach o tom, ake sme tam vsetky na sale nemozne…

     

    – keby som uz do tretice narazila na ĽUDSKÉ porodne asistentky namiesto tych harpií, ktoré sú súčasťou vraj mother aj baby friendly porodnic

  3. Lubka, dakujem za vsetky clanky a rady. Priblizne o mesiac ma caka porod a tieto clanky mi urcite pomozu.

    Dakujem, ze prinasate informacie o porodoch a pomahate menit zauziavne postupy v nasich slovenskych nemocniciach. Mozno sa to nikdy nedozviete, ale urcite ste uz pomohli nejednej rodicke a to sa neda vyvazit peniazmi.

     

    Dakujem a vela uspechov v lamani ladov. My, rodicky, vam budeme pomahat zwinker))

  4. na porod sa chystam s odporucanim z predporodneho kurzu – pit kazdych cca 15 minut po jednom glgu vody, a popritom cmulat cukriky (ci ako to nazvat) s hroznovym cukrom – voda na hydrataciu, hroznovy cukor na doplnenie energie.

  5. K vode a jej pitiu dodám, že čistá voda sa zo žalúdka do tenkého čreva dostane v priebehu 20-30 minút po jej vypití, takže je málo pravdepodobné, že by prekážala pri lokalnej anestéze, ktorá sa robí pri cisárskom reze. Žalúdok, nemusí vodu spracovávať a tráviť ako jedlo.

     

    Nášmu zdravotnému personálu chýba v prvom rade základné vzdelanie čo sa týka výživy…

  6. Oni nezakazuju pit kvoli porodu. Len pri cisarskom v celkovej anesteze je riziko vdychnutia obsahu zaludka do pluc, preto sa aj ine operacie v celkovej aneseze robia nalacno. To je pochopitelne, ze…

    Aaaaale terozrizovat smadom zdrave zeny s fyziologickym porodom, kvoli moznemu riziku je neludske.

  7. Ivona – ano, nasi lekari velmi radi strasia tym, ze co ked bude treba robit cisarsky! Rolleyes Lenze treba si v prvom rade uvedomit, ze porod je uplne prirodzena vec! To nie je ako fajcenie, kde je vysoke riziko, ze sa z toho zomrie! Sme stavane na to, aby sme rodili. Ano, niekedy je treba pomoct, ale to len niekedy. Nema vyznam strasit zeny tym, ze bude treba cisarsky!!

    V zahranici mozes pocas porodu pit, aj nieco zjest, aby si si doplnila energiu. Mne samotnej do pri porode navrhla porodna asistentka. A som tu, ziva a zdrava Big Grins Vyskum potvrdil, ze mnohe praktiky, ktore sa kedysi povazovali a nevyhnutne – zakaz jest a pit, holenie, klystir, … nemaju vobec ten efekt, ktori si mysleli lekari, ze budu mat. Vyskum ukazal, ze su neopodstatnene. Upustilo sa od nich. WHO sa snazi sirit osvetu, len nasi lekari sa nehcu prebudit. Evil

  8. na toto ma argument, podlozeny vyskumami svetova zdravotnicka organizacia. obmedzovanie prijmu tekutin aj potravy! povazuje za praktiku, ktora sa casto nevhodne pouziva. a tym mozete argumentovat i vy.

    budem citovat:

    “Porod si vyžaduje obrovské množství energie. Vzhledem k tomu, že délku I. a II. doby porodní nelze odhadnout, musí být zdroj energie obnovován, aby se zajistil dobrý stav matky a plodu. Přísné omezení orálního příjmu může vést k dehydrataci a ketóze. Tento stav se běžně léčí intravenózní (nitrožilní) infúzí glukózy a tekutiny. V několika pokusech s náhodným rozdělením byly vyhodnoceny účinky této léčby na matku (Lucas et al 1980, Rutter et al 1980, Tarnow-Mordi et al 1981, Lawrence et al 1982). Zvýšení střední hladiny glukózy v séru je patrně doprovázeno zvýšením hladiny inzulínu u matky (a snížením střední hladiny 3-hydroxybutyrátu). Také vede ke zvýšení hladiny glukózy v plazmě a může vést ke snížení pH v pupeční arteriální krvi. Je-li ženě během porodu podáno více než 25 gramů glukózy nitrožilně, může se u plodu vyskytnout hyperinzulinismus (vysoká hladina inzulinu). To může vést k neonatální hypoglykémii (nízké hladině cukru v krvi) a zvýšené hladině krevního laktátu. Nadměrné užívání neslaných intravenózních roztoků může vést k hyponatrémii (nízké hladině sodíku) u matky i dítěte.

    Výše uvedeným komplikacím, zejména dehydrataci a ketóze, lze předejít podáváním tekutin k pití během porodu a nabídnutím lehkého jídla. Rutinní intravenózní infúze zasahují do přirozeného procesu a brání ženě ve volném pohybu. Dokonce i preventivní rutinní zavedení intravenózní kanyly vybízí k nepotřebným zásahům.”

    “Můžeme bezpečně říci, že u normálního porodu s nízkým rizikem není potřeba jídlo omezovat v kterémkoli prostředí.”

     

    neviem ako vy, ale viac verim skupine odbornikov z celeho sveta a serioznemu vyskumu…

    Rolleyes zwinker

  9. pitie vody pred porodom. Mne to zdravotny personal odovodnovat argumentom, ze nemam pit preto, lebo keby bolo nutne naohodou porod zrealizovat cisarskym rezom, je dost nebezpecne mat v zaludku vodu. Ze je to v zaujme ochrany mojho zdravia. Vyvraciate nejako tento argument?

Pridaj komentár