Antigravitačné polohy pri pôrode

Mgr. Ľuba Lapšanská 0

Pôrod je aktívny proces. Zmeny polohy počas pôrodu sú jednou z najefektívnejších metód na nefarmakologickú úľavu od bolesti.

Ak si mamička zvolí vhodnú polohu, môže si veľmi uľaviť a pôrod zefektívniť. Zmeny polohy  sú zároveň, v niektorých zariadeniach, aj jedným z najpoužívanejších úľavových prostriedkov.

shutterstock

Vo všeobecnosti môžeme polohy, podľa nápomoci gravitačných síl,  rozdeliť na tri skupiny:

1. Polohy podporujúce gravitáciu

2. Polohy, ktoré nič nemenia – nazvime ich neutrálne

3. Polohy antigravitačné. O tých bude reč aj v tomto článku.

Budem sa môcť hýbať, ako potrebujem?

Mnoho žien sa obáva, že v našich pôrodniciach nie je možné polohy meniť, že tam na to nemajú dostatok priestoru a pomôcok a pod. Z časti je to pravda, pretože priestory niektorých našich pôrodníc sú naozaj stiesnené.

Avšak mnoho z nich, dovolím si dokonca tvrdiť že väčšina, už má k dispozícii aspoň veľkú loptu. No a oprieť sa môžete i o posteľ, stoličku, stôl, okno alebo zárubňu (viď fotodokumentácia). To majú naozaj všade.

Polohy, o ktorých budeme hovoriť, sa v našich reálnych podmienkach dajú použiť väčšinou len počas prvej doby pôrodnej. Ale snáď sa pre vás nájde pôrodník alebo pôrodná asistentka, ktorá bude mať odvahu – ak vy budete cítiť takú potrebu – skúsiť niektoré z nich i počas vypudzovacej fázy.

Dnes tie antigravitačné:

Ľah na chrbte

Donedávna jediná možná poloha v našich zariadeniach. Našťastie od nej upúšťame.

A prečo je zaradená ako antigravitačná? Ak si predstavíte pôrodné cesty ako detskú šmýkačku, alebo ako písmeno J, tak takto sú v čase, keď žena stojí. A keď si ľahne, ľahne si aj písmenko J (šmýkačka) na tú dlhšiu stranu. Koniec fajočky teda smeruje hore.

Keďže žena tlačí „do kopca“ maternica sa musí viac snažiť, kontrakcie sú častejšie a bolestivejšie, skôr sa unaví. Okrem toho táto poloha spôsobuje pritlačenie dolnej dutej žily – čo sa prejavuje obmedzeným prísunom kyslíka. Na druhej strane, je pre zdravotníkov najvýhodnejšia, pretože majú priamy „očný kontakt s vašimi pôrodnými cestami“.

Ľah na chrbte s kolenami pri ramenách 

Občas ju vidno v telenovelách a podobných „starodávnych“ filmoch, kde nemali ešte klasické pôrodné stoly a rodili v mäkučkých posteliach, pohodlne a elegantných nočných úboroch.

Pri „normálnom“ pôrode je to pozícia prinajmenšom neobvyklá. Ale pozor, netreba na ňu zabúdať. Má totiž tiež svoj význam. V špecifickej situácii – keď ja hlavička akoby zaseknutá pod lonovou sponou. V tom prípade môžu kolená pri ramenách dopomôcť k zmene panvovej osi, lonová spona sa presunie a  hlavička má možnosť vkĺznuť popod ňu a pokračovať pôrodnými cestami ďalej.

Koleno-prsná poloha 

Túto polohu veľmi často vidíme u mamičiek, ktoré ju používali už počas menštruačných bolestí. Hlava i vrchná časť tela sú na podložke, kolená sú pritiahnuté až k hrudníku, nohy skrčené.

Ak ste mávali silnú menštruáciu, iste si viete predstaviť, že táto poloha bola v tých kŕčoch jednou z tých, kedy sa bolesť prežívala najjednoduchšie. Avšak – počas pôrodu je zmysel tejto polohy iný. Ešte raz pripomínam, že táto poloha je antigravitačná, teda nepodporuje posun dieťatka von. Nie je preto vhodná pre všetky mamičky.

V konkrétnych prípadoch je veľmi nápomocná. Ktoré to sú?

/1/. Niekedy, keď hlavička dieťatka nesprávane nalieha na panvové dno, je možné ju v tejto polohe poobrátiť. Gravitácia – tentokrát v opačnom smere, totiž posunie hlávku jemne späť, smerom od panvového vchodu, kde zle naliehala. Potom je väčšia možnosť, že dorotuje – vo väčšom priestore – správne. Ohne sa, pootočí, upraví pred tým, než znovu vstúpi do panvy. Najlepšie je, ak dieťatko do panvy vstupuje záhlavím. Ale stávajú sa i prípady, kedy naliehajúcou časťou tela dieťatka (tou ktorá by sa ako prvá ukázala svetu) je tvárička, čielko alebo pri pôrode koncom panvovým zadoček, či nožičky.

/2./ Podobne ako poloha na štyroch, pomáha dieťatku koleno-prsná poloha presunúť sa do takzvaného predného postavenia. Teda takého, keď je chrbátik dieťaťa a zadná strana jeho hlavy (záhlavie) nasmerovaná k brušnej stene mamky. Takto uložené dieťa sa rodí jednoduchšie ako to, ktoré je v polohe naopak – v zadnom postavení. Teda, keď jeho chrbátik a záhlavie smerujú dovnútra, do tela matky, akoby k chrbtici. Toto postavenie totiž môže pôrod výrazne predĺžiť.

/3/. Prepadnutie pupočníka je situácia, v ktorej treba jednoznačne využiť túto polohu. Nie síce častá, ale treba byť na ňu pripravení. Ako k tomu dochádza?

Pred začiatkom pôrodu alebo i v čase pôrodu – vždy však už po odtečení plodovej vody, pri prasknutých plodových obaloch, sa pupočník dostane popod naliehajúcu časť dieťatka až do pošvy. Teda cez otvorený krček maternice sa dostane do priestoru pod hlavičku alebo pri pôrode koncom panvovým pod zadoček. To môže spôsobiť, že ich tlakom (pupočník je v tesnom priestore medzi dieťatkom a kosťami panvy mamky) sa pupočník priškrtí, a keďže dieťatko ešte stále dýcha pomocou neho, obmedzí mu tým prísun kyslíka. V takom prípade, neváhajte ani chvíľočku, a dajte sa do koleno prsnej polohy. Ako som už spomínala, naliehajúca časť dieťatka sa trochu vráti do oblasti maternice a nemôže tak pritlačiť pupočník celou silou. A okamžite zavolajte odbornú  pomoc!

/4./ Pri príliš rýchlom pôrode – prekotnom – je tiež táto poloha výborná.

Občas sa stáva, že pôrod začne náhle, veľmi rýchlo a s obrovskou intenzitou. I keď mnohé takýmto ženám trošku závidíme, vo chvíli ako je táto, to rozhodne nie je ľahká situácia.

Je nutné zabezpečiť, aby sa dieťatko nenarodilo raketovou rýchlosťou, pretože tak môže poraniť pôrodné cesty, roztrhnúť hrádzu a pod. Okrem toho sa po prekotnom pôrode častejšie stáva, že žena silno krváca a dokonca i to, že dieťatko nedýcha. Nepoháňajte  pôrod ešte viac! Ak by sa takáto situácia vyskytla, zaujmite koleno prsnú polohu a volajte rýchlu pomoc. Netlačte, nenapomáhajte už i tak silným kontrakciám.

/5./ Niekedy sa táto poloha využíva i v prípade, že spodná časť maternice je veľmi opuchnutá (na základ predošlého silného tlaku), v prípade, keď má žena veľké problémy s hemoroidmi alebo je po úrazoch chrbtice a pod.

Kedy je kolenoprsná poloha nevhodná?

Pri normálne postupujúcom pôrode je táto poloha nevhodná – či už počas prvej alebo druhej doby pôrodnej. Pracovali by ste proti pôrodu, mohol by sa dokonca zastaviť posun dieťatka vonku i napriek snahe kontrakcií vytlačiť ho. 

Môžeme sa spoločne pozrieť aj na polohy, ktoré nič nemenia – neutrálne a polohy podporujúce gravitáciu.

 

Ohodnoťte svoju pôrodnicu

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach. Kliknite  a ohodnoťte svoju pôrodnicu v projekte SPRIEVODCA PORODNICAMI. Ďakujeme!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár