Koleno-prsná poloha
Túto polohu veľmi často vidíme u mamičiek, ktoré ju používali už počas menštruačných bolestí. Hlava i vrchná časť tela sú na podložke, kolená sú pritiahnuté až k hrudníku, nohy skrčené.
Ak ste mávali silnú menštruáciu, iste si viete predstaviť, že táto poloha bola v tých kŕčoch jednou z tých, kedy sa bolesť prežívala najjednoduchšie. Avšak – počas pôrodu je zmysel tejto polohy iný. Ešte raz pripomínam, že táto poloha je antigravitačná, teda nepodporuje posun dieťatka von. Nie je preto vhodná pre všetky mamičky.
V konkrétnych prípadoch je veľmi nápomocná. Ktoré to sú?
/1/. Niekedy, keď hlavička dieťatka nesprávane nalieha na panvové dno, je možné ju v tejto polohe poobrátiť. Gravitácia – tentokrát v opačnom smere, totiž posunie hlávku jemne späť, smerom od panvového vchodu, kde zle naliehala. Potom je väčšia možnosť, že dorotuje – vo väčšom priestore – správne. Ohne sa, pootočí, upraví pred tým, než znovu vstúpi do panvy. Najlepšie je, ak dieťatko do panvy vstupuje záhlavím. Ale stávajú sa i prípady, kedy naliehajúcou časťou tela dieťatka (tou ktorá by sa ako prvá ukázala svetu) je tvárička, čielko alebo pri pôrode koncom panvovým zadoček, či nožičky.
/2./ Podobne ako poloha na štyroch, pomáha dieťatku koleno-prsná poloha presunúť sa do takzvaného predného postavenia. Teda takého, keď je chrbátik dieťaťa a zadná strana jeho hlavy (záhlavie) nasmerovaná k brušnej stene mamky. Takto uložené dieťa sa rodí jednoduchšie ako to, ktoré je v polohe naopak – v zadnom postavení. Teda, keď jeho chrbátik a záhlavie smerujú dovnútra, do tela matky, akoby k chrbtici. Toto postavenie totiž môže pôrod výrazne predĺžiť.
/3/. Prepadnutie pupočníka je situácia, v ktorej treba jednoznačne využiť túto polohu. Nie síce častá, ale treba byť na ňu pripravení. Ako k tomu dochádza?
Pred začiatkom pôrodu alebo i v čase pôrodu – vždy však už po odtečení plodovej vody, pri prasknutých plodových obaloch, sa pupočník dostane popod naliehajúcu časť dieťatka až do pošvy. Teda cez otvorený krček maternice sa dostane do priestoru pod hlavičku alebo pri pôrode koncom panvovým pod zadoček. To môže spôsobiť, že ich tlakom (pupočník je v tesnom priestore medzi dieťatkom a kosťami panvy mamky) sa pupočník priškrtí, a keďže dieťatko ešte stále dýcha pomocou neho, obmedzí mu tým prísun kyslíka. V takom prípade, neváhajte ani chvíľočku, a dajte sa do koleno prsnej polohy. Ako som už spomínala, naliehajúca časť dieťatka sa trochu vráti do oblasti maternice a nemôže tak pritlačiť pupočník celou silou. A okamžite zavolajte odbornú pomoc!