Keď má po pôrode depresiu – otec

Marcela Beňová 0

Každá tretia mama a každý desiaty otec priznáva, že príchod bábätka s nimi zamával.

Kým ženy o svojich problémoch hovoriť dokážu, mužská popôrodná depresia je stále tabuizovaná téma. Môže pritom viesť k rozvodu či ohroziť vzťahy s deťmi rovnako ako tá materská.

Keď má po pôrode depresiu – OTEC

Rola otcov sa za poslednú dekádu zmenila. Už dávno nie je ich jedinou povinnosťou stráviť deň v práci, prísť domov a oddychovať, kým manželka musí vykrývať nákupy, varenie, domácnosť, škôlku a rozvoz na krúžky.

Dnešní otcovia majú oveľa viac úloh. Väčšina z nich sa na tehotenstvo pripravuje s mamou svojich detí. Nakupujú výbavičku, sú pri pôrode, berú si dovolenku na prvé dni, keď je ich potomok doma.

Rozumejú témam ako je dojčenie, šatkovanie a bez problémov zastúpia mamu na nejaký čas pri bábätku.

Napriek tomu vzrastá počet mužov, ktorí pripúšťajú, že práca a starostlivosť o rodinu, ktorej vládne novorodenec, ich vyčerpáva viac ako očakávali. Pokiaľ sa k únave pridruží aj smútok, hnev či problémy s nespavosťou, je čas spozornieť.

Prečítajte si aj: Popôrodná depresia, psychóza alebo baby blues. Nie je to to isté

Minulý rok prebiehal na Univerzite Nevada v Las Vegas výskum, ktorý sa zameral na depresie u otcov po pôrode. Ukázalo sa, že pocit vnútorného zlyhania a vyčerpanie z rodičovstva sa prejavil u každého desiateho muža.

Dlhodobá neliečená depresia môže mať pritom pre rodinu fatálne následky.

Ako vyzerá popôrodná depresia u otca?

Pribudol vám do rodiny novorodenec? Určitá miera únavy a frustrácie, ktorá sa strieda s nadšením a radosťou, je pochopiteľná. Ktoré prejavy u čerstvého otecka by vás mali varovať?

Popôrodná depresia u mužov sa prejavuje podobne ako u žien chronickou únavou, smútkom, zmenami v spánkovom režime, neschopnosťou “dospať” prerušovaný nočný spánok, podráždenosťou, stratou záujmu o rodinu a koníčky či prehnanou úzkosťou.

Podľa psychológov, pokiaľ trpí jeden z rodičov popôrodnou depresiou, je až 50% šanca, že sa príznaky prejavia aj u druhého z dvojice.

Shutterstock

Popôrodná depresia u otcov sa najčastejšie objavuje medzi prvým trimestrom tehotenstva mamičky a prvým rokom dieťaťa.

Výskum zameraný na depresiu otcov ukázal, že muž je náchylnejší na depresiu po pôrode, ak:

  • tehotenstvo bolo neplánované, alebo nastali komplikácie
  • predchádzajúce tehotenstvo skončilo potratom
  • šlo o prvé tehotenstvo
  • otec sa zúčastnil pôrodu, kde nastala nečakáná situácia (oživovanie dieťaťa, partnerky)
  • počas tehotenstva či po pôrode sa objavili finančné problémy, strata príjmu
  • v období nezametsnanosti
  • dieťa je veľmi aktívne, náročné na starostlivosť
  • mamička odmieta pomoc otca, kritizuje jeho starostlivosť o dieťa
  • depresia sa častejšie objavuje u mladších otcov s nízkym príjmom, nižším vzdelaním, alebo v rodine, kde rodičia už predtým riešili vzťahové problémy

Čo potrebujú muži?

Je to depresia alebo len nezáujem a ľahostajnosť? Mnoho mamičiek má pocit, že po narodení bábätka manžel namiesto radosti stratí záujem o rodinu. Čoraz viac času trávi v práci, voľný čas zas mimo domu.

Prečítajte si aj: Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues

Podľa výskumu mužov často prekvapí, aké nároky na nich v skutočnosti novorodenec kladie. Mnoho ockov pripustilo, že dieťa zrazu pohltilo všetku pozornosť rodičov. Bolo pre nich frustrujúce, ak sa v rodine nemohli venovať ničomu inému než bábätku.

Podľa odborníkov musia muži v úlohe otca zažiť pocit, že ich rola je nenahraditeľná. Inak sa môže stať, že vyhoria, a už sa pre rodinu nedokážu naštartovať.

Aj preto odporúčajú, aby si muž čo najskôr po pôrode mohol vyskúšať úlohy, ako je kočíkovanie, kúpanie, hry s bábätkom. Zároveň potrebuje od manželky vnímať potvrdenie svojej úlohy otca.

Inými slovami, musí vedieť, že je mamičke oporou, je užitočný, zvláda rolu otca a že rodina vďaka nemu prosperuje. Mnoho otcov si neuvedomuje, aká jej ich aktívna úloha dôležitá.

Ak je otec v rodine prítomný, pomáha predchádzať mnohým výchovným problémom, dieťa sa cíti sebaistejšie, spokojnejšie, čo sa odrazí na jeho vlastnom prístupe k rodičovstvu.

S príchodom dieťaťa sa má z rodiny stať jeden tím, nie dvaja opatrovníci.

Nezosmiešňujme otcov

V minulosti predstavovala úloha otca status, ktorý vzbudzoval rešpekt. Ako je to dnes? Otcovská úloha sa často stáva terčom irónie, humoru a ukážky, ako muž stratí svoju idetitu či osobnú spokojnosť, keď prídu detí.

Táto stránka je v určitej miere pravdivá, pretože do rodičovstva patria aj negatívne momenty. Na druhej strane sa máloktorý muž chce s úlohou človeka, ktorý rieši len plienky a nezaplatené účty, stotožniť.

Tento názor potvrdili aj otcovia, ktorí sa výskumu o popôrodnej depresii u mužov zúčastnili. Veľmi často mali problém cítiť sa dobre v úlohe milujúceho otca, ktorí sa rád hrá a stará o dieťa, pretože sa to pre nich vylučovalo s predstavou správneho muža.

Zúčastnení oteckovi súhlasia s názorom, že okrem väčšej informovanosti pomáha aj záujem zo strany manželky či okolia.

Terapiu v takomto prípade vyhľadá len minimálne percento otcov, podľa názoru psychológov má však rozhovor s odborníkom veľkú odozvu. Ockovia, ktorí ju absolvovali, sa po niekoľkých týždňoch cítili lepšie a rola otca ich opäť napĺňala.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár