Ako si uľahčiť pôrod (2) – prostredie

Mgr. Ľuba Lapšanská 2

Pripomeňme si z nášho prvého dielu „Ako si uľahčiť pôrod“ – najdôležitejšou „úľavovou technikou“ je eliminácia stresu.

Každý pôrod je, viac či menej, prirodzene spätý so stresom. Našou úlohou je, obmedziť ho na čo najnižšiu možnú mieru. Ako to dosiahnuť?

Prostredie a ľudia naokolo

Cudzie prostredie a cudzí ľudia sú najväčším potencionálnym zdrojom stresu. Cicavce si počas pôrodu hľadajú tiché a tmavé miesta, kde je dostatok kľudu a nič ich neruší. Preto väčšina pôrodov začína v noci.

My však ideme rodiť do inštitúcie opačného rázu – pôrodnica je pre nás zväčša cudzia, je tam veľa svetla, vysoké pracovné tempo, striedajú sa tam cudzí ľudia a podobne.

Čo s tým?

Odporúčam vám návštevu pôrodnej sály ešte pred pôrodom. I to, že mamka napríklad hľadá toalety, je počas pôrodu stresujúce. Nehovoriac o tom, že nevie, do ktorých dverí vojsť a čo si môže a nemôže dovoliť.

Nebojte sa ešte pred pôrodom pozhovárať s personálom. Môžete natrafiť na rôznych jednotlivcov, ale určite ucítite i celkovú atmosféru pôrodnice. Choďte tam a pozorujte i ochotu či neochotu. Pýtate sa, obzerajte. A ak sa vám tam voľačo nepáči, povedzte to, alebo choďte pozrieť inde.

Spomínam si na jednu z „exkurzií“ s mamkami. Boli sme sa počas jedného dňa pozrieť v dvoch pôrodniciach. Už i pri tej hromadnej návšteve bol citeľný diametrálny rozdiel v prístupe. V jednej nás privítali s otvorenou náručou, všetko nám poukazovali, a pán doktor nám venoval ešte hodinu zo svojho času na otázky mamičiek. V druhej pôrodnici sa na nás vystrčila hlava pôrodnej asistentky so slovami, že máme čakať. Po pol hodine (na chodbe bolo 9 párov budúcich rodičov) povedala, že nás tam proste nepustí, lebo je to nehygienické. A to i napriek tomu, že všetko bolo vopred dohodnuté. Čo myslíte, kde všetky tie ženy nakoniec rodili?

Počas samotného pôrodu si prostredie môžete taktiež mierne upraviť. Ideálne je, ak máte so sebou nejakú blízku sprevádzajúcu osobu, ktorá to urobí za vás. O čo sa jedná? Môžete si urobiť prítmie, pohodlie, pustiť hudbu, „vyčistiť vzduch“.

Ako sa cítiť na pôrodnici (skoro) ako doma?

„Dezinfekcia“ vzduchu 

– vhodnejší výraz by bol voňavkovanie alebo čistenie vzduchu, ;-).

Prostredie pôrodnice je napáchnuté rôznymi chemikáliami, od liečiv až po savo na umývanie podlahy. Taktiež je tam pach potu, vôňa iných rodičiek, „zostatková energia“, ktorá tam ostala po predošlých pôrodoch.

Na spríjemnenie a prevoňanie prostredia sa dá použiť rozprašovač s vodou, prípadne kvapkou či dvoma éterického oleja. „umyje sa ním vzduch“. Ale nepreháňajte to s vôňami. Počas pôrodu je náš čuch omnoho citlivejší. A naša vôňa, ktorú sme si vybrali nemusí „sedieť“ personálu.

Naopak, v niektorých prípadoch môže i ich náladu spríjemniť. Spomínam si ako raz vrazil do pôrodného boxu prepracovaný pán doktor a zrazu s neskutočným úsmevom zahlásil. „Čo vám to tu tak pekne vonia? ;-)“

I otvorenie okna niekedy urobí zázraky. Ale pozor, len v prípade, že vám to dovolia a že tam nie sú iné rodičky s bábätkami. A ešte úsmevná historka. Po dlhých hodinách kontrakcií, sme už obe s mamkou pomedzi kontrakcie zaspávali. Keď tu zrazu mamička skríkla: „Vypni to!“ Bolo ticho, tak som sa spýtala, čo? „Ten smrad!“ 😉 Bohužiaľ, bol to pôrodný box bez okna a vonku bolo 32°C, tak sme len „ovlažili“ vzduch mokrým uterákom.

Muzikoterapia

– dopredu si zistite, či majú na pôrodnici CD prehrávač. Vyberte si hudbu ešte pred pôrodom (radšej viac druhov) a doneste si so sebou, to čo máte najradšej.

A prečo viac druhov?

Počas pôrodu sme na tom „mentálne inak“, a nikdy dopredu nemôžete určiť, čo vám v tej chvíli bude príjemné. Spomínam si na mamku, ktorá zbožňovala Enyu. Nič iné si k pôrodu nezobrala – veď ju počúvala vždy a všade. Nie však počas pôrodu. 😉 Vtedy ma poprosila, aby som to vypla, lebo ju to ruší. Veru, niekedy i ticho urobí väčšiu službu.

A ešte čo sa ticha týka – je skvelé i pre dieťa.

Nemyslím ticho bez hudby. Myslím, tiché hlasy, pohodové, kľudné. To sama ťažko dokážete, ale ak máte napríklad pri sebe dulu alebo inú blízku osobu, môže pomôcť. Napríklad tichý hlas duly zvádza aj ostatných prítomných k menej hlasitému rozprávaniu. Dula dokáže byť „vzorom“ kľudu a empatie pre všetkých prítomných! (tichý a pokojný hlas, kľud vyžarujúci zvnútra a úsmev – to všetko je nákazlivé…).

Niektoré ženy si vedia dopredu dohodnúť práve tichšie správanie resp. čo najmenej ľudí a pod. Môžete si túto požiadavku napísať do pôrodného plánu. Prečítajte si čo o tom hovorí kniha: Pôrod bez násilia – F. Leboyer.

Arteterapia – v pôrodnici? Ako?

No, musím priznať, že nie vo všetkých našich pôrodniciach si môžete atmosféru spríjemniť „farebným svetlom“. Ale veď sa tam pôjdete dopredu pozrieť… niečo vymyslíte…

Ak je v miestnosti malá lampička, je príjemné prehodiť cez ňu farebný uterák alebo šatku. Najvhodnejšie farby sú: oranžová, žltá, ružová, zelená, fialkastá. Za pár sekúnd je prostredie príjemnejšie, intímnejšie. A vrátim sa k Leboyerovi – aj prítmie pôrodu napomáha. Pozri vyššie, čo bolo napísané o zvieratkách.

Alebo – skúsme príklad prvého sexu. Čo sa vám vidí lepšie: prítmie, jemné svetielko, alebo vysvietená miestnosť? Mám to ďalej vysvetľovať? Ja viem, čo je pre mňa najintímnejšie 😉

A aby ste si nemysleli že sa to nedá – uvediem príklad. S jednou z mojich mamičiek sme počas prvej doby pôrodnej boli v uzavretom pôrodnom boxe. Po rozhovore s personálom sme zatiahli všetky žalúzie a zapálili iba malú aromolampu. Teda – chceli sme, ale nemali tam sviečku (na ktorú sme i my v rýchlosti zabudli). Neuveríte, ale pani pediatrička, odbehla cez dve poschodia z pôrodnice na detské oddelenie a dve nám priniesla. A potom si s nami chvíľku užívala prítmie a pohodičku. 😉

Tekutiny a „pochutinky“

i tie vedia prostredie „zdomácniť“. Dajte si ich na tanierik, do peknej obľúbenej misky. Energeticky výdatné ale pritom žalúdok nezaťažujúce maličkosti spríjemnia prostredie, uvoľnia atmosféru, dodajú vám (a možno aj zdravotníkom 😉 energiu, osladia život.

Vhodné sú: cukríky z hroznového cukru, sušienky, čokoláda, med apod. – potrebné je dopredu sa opýtať personálu!

Vhodné tekutiny sú bylinkové čaje, nesýtené minerálky a čistá voda. Dehydratácia je počas pôrodu nežiaduca.

No a najideálnejšie je, ak vám v tom všetkom môže niekto pomôcť. Skvelé je, ak je počas pôrodu prítomná vaša dôverná a známa osoba. Prítomnosť duly alebo partnera, či inej známej osoby dodáva každej mamke pocit pohody a bezpečia. Počas pôrodu prostredie upraví tak, aby bolo pre nás čo najpríjemnejšie a my sa môžeme venovať svojmu brušku.

Ak sa vám podarí eliminovať stres máte minimálne spolovice vyhraté. Viete koľko % úspechu pôrodu závisí od psychiky ženy? 😉

Pekné a príjemné pôrody…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

články autora...

Komentáre k článku

  1. 😉

    pravda pravda

    ale podla mna je vuobec dobre pripustit, ze sa napriek nevludnosti da vela zmenit bez prijmania daneho status quo ako niecoho co ma paralizuje a nedava sancu nic, len prijat…

  2. Lubi, najlepsie by bolo prist do porodnice na poslednu chvilu. Potom by nebolo treba vobec balit vsetky tie veci, ktore mimochodom by mohli byt standardnou vybavoy porodnej saly ;o)

     

    A k tomu svetlu – seda mozgova kora sa startuje prave svetlom. Rano po prebudeni sa zacne vylucovat adrenalin, aby sme boli proste culi. Presne ten isty adrenalin, ktory brzdi oxytocin, ktory je motorom kontrakcii. Cim viac pri porode myslime, cize zapajame, stimulujeme mozgovu koru, tym horsie to pojde (preto je napriklad nevhodne kadejake presuvanie sa pocas kontrakcii, odpovedanie na otazky,… proste vsetko to, co sa v nemocnici pri porode zial deje) Takze ano – pritmie, ticho a nerusenie rodicky a porod ma sancu na hladky priebeh.

Pridaj komentár