Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Príchod - príjem do pôrodnice

 Mgr. Ľuba Lapšanská   19.07.2017   17

Tak som tu...

 ...zahlásila som pomedzi dve kontrakcie personálu, ktorý už druhý týždeň čakal na to, kedy porodím. Keďže som bola v hotelovej izbe v nemocnici, denne som dochádzala na „monitor“ a sama nedočkavá som sa snažila tú chvíľu priblížiť.

Ešte pred tým, kým som ale do nemocnice išla, som si po predošlých skúsenostiach pripravila všetko tak, aby som bola počas samotného pôrodu čo najmenej vyrušovaná.

Thinkstock

 

Vlastný pôrodopis

Jedna z vecí, ktorú som si nachystala dopredu bol môj „pôrodopis“. Nie, nemyslím pôrodný plán. Myslím zoznam informácií, ktoré sa každej mamičky pýtajú po príchode do pôrodnice.

Zo skúseností mamičiek je jasné, aké ťažké je spomenúť si v kontrakcii čo i len na to, aké bolo vaše meno za slobodna. A už vôbec ma v tej chvíli netankovalo, že som mala niekedy i menzes – o prípadnom dátume nehovoriac.

Oni to však chcú a potrebujú vedieť. Mimochodom tiež to nemajú ľahké – zapísať to do PC... keď som to na internete našla a študovala (pozn. pokyny na vypĺňanie), tak som rozumela hlavne predložkám a ešte slovku enter... :-O)

Neviete si spomenúť pri príjme na nič?

Riešenie pre vás je jednoduché – zoznam s tým, čo je potrebné do oficiálneho pôrodopisu zapísať ,si napíšte dopredu a pripnite k tehotenskej knižke...

A potom v kľude roďte...

V niektorých pôrodniciach sú už natoľko pokrokoví, že sú schopní urobiť celý zápis do pôrodopisu pri obvyklej poradni koncom 40. týždňa tehotenstva. Spýtajte sa ich na to...

Formulár obsahuje tieto záležitosti:

• Meno, priezvisko, rodné meno, dátum narodenia, bydlisko
• Meno, adresa a telefón príbuzných
• Stav, štátne občianstvo, číslo občianskeho preukazu a kým bol vydaný!
• Zamestnávateľ, prevádzka, pracujete ako:...
• PN od do + číslo potvrdenia a lekár, ktorý ho vystavil
• Prijatá dňa, diagnóza... toto nemusíte vypisovať dopredu
• Dátum sobáša a otec dieťaťa
• Menštruácia od koľkých rokov, aká? – bolestivá, pravidelná, nepravidelná, po koľkých dňoch, aká silná... a dátum poslednej
• Predchádzajúce tehotenstvá,  potraty, šestonedelia a všetko čo s tým súvisí...
• Terajšia tehotnosť – problémy, choroby, hospitalizácie
• Prvé  pohyby dieťatka
• Rodinná anamnéza – tu si vypíšte všetky vlastné detské a infekčné choroby, ktoré ste prekonali (dôraz kladú najmä na rubeolu – či ste prekonali alebo ste zaočkovaná)
• Taktiež neskoršie choroby, operácie a úrazy, ktoré by nejako mohli súvisieť s komplikáciami pri pôrode (v oblasti panvy, pruh, vysoký tlak, cukrovka, problémy so srdcom atď.)
• Alergie – ak nejakú máte vypísať treba aj konkrétne na čo
• Ďalej sú dôležité i špecifické rodinné údaje – choroby v rodine, ktoré by mohli ovplyvniť pôrod (genetické poruchy, úmrtia detí v rodine, vysoký tlak, epilepsia a pod.)
• Ak viete krvné skupiny seba a otca dieťatka, môžete ich tam napísať

 Vstupné vyšetrenie pri príjme do pôrodnice

Ostatné údaje si zaznačia po vstupných vyšetreniach. Okrem administratívnych údajov a založenia dokumentácie absolvujete ešte klasické vstupné vyšetrenie – vaginálne, aby sa zistilo, v akom štádiu je pôrod.

iStock

 

Ďalej sa obvykle meria tlak (TK) a pulz, a taktiež teplota. Kontrola moču je tiež súčasťou vstupného vyšetrenia. Tzv. vstupný monitor slúži na zistenie sily kontrakcií a oziev srdiečka dieťatka.

Ak vám odtiekla plodová voda, je možné, že vám odoberú krv, aby zistili prítomnosť látok upozorňujúcich na zápal alebo infekciu. Inde  sa naopak snažia hneď nasadiť preventívne antibiotiká.

V niektorých nemocniciach ešte stále trvajú i na klystíre a holení – čo však nie sú nutné a ani medicínske úkony, takže ak sa rozhodnete neabsolvovať ich, mali by to rešpektovať.

Administratíva pred pôrodom

Podľa môjho názoru by každý administratívny zápis mal byť urobený v konkrétnej nemocnici už pred príchodom samotného pôrodu.
Veľakrát sa totiž stáva, že mamička dôjde už na poslednú chvíľu.

A keď máte v tej jedenapolminúte medzi kontrakciami rozmýšľať o babkinej epilepsii a vymenovať všetky potraviny, na ktoré ste alergická, je to dosť komplikované.

Ideálne je zobrať si so sebou blízku osobu, ktorá o vás môže poskytnúť informácie personálu, aby ste mohli v pohodičke a kľude odpochodovať do sprchy a pracovať na pôrode...

Želám vám len krásne pôrody!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 43 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
coffeebean napísané 18.05.2015 20:18

Esteze som rodila doma. Mala som svaty pokoj.

AlicaM napísané 28.01.2015 16:14

Stále to platí? Prvé komentáre z r. 2009, ale už je predsa len 2015.. Fakt sme sa odvtedy nikam neposunuli? Eek

luba - autorka napísané 14.05.2015 16:35

neposunuliiiiiiiii

Veronika1 napísané 25.01.2011 14:06

Ja som zažila situáciu, kedy prijímali mamičku do nemocnice pri hroziacom predčasnom pôrode v 7 mesiaci. Nemala pripravené mená pre babetko, pretože si myslela že má na to ešte dosť času. Tak ju poslali na chodbu sa dohodnúť s mužom a dať mu podpísať papier, že s tým súhlasí. Veď aká by to bola katastrofa, keby sa dieťa narodilo a meno mu dali až potom!!!

Orenda napísané 25.01.2011 10:33

Ja som sa pripravila, napisala som si vopred detaily, vsetky co by mohli potrebovat, ale predstavte si, pocas kontrakcii, stojac na prijme ( sadnut ani nic ine som si nemohla), so vsetkymi instrukciami na papieri v ruke, som to musela predsa len nadiktovat, lebo oni to chceli pocut osobne, nie si to z niecoho opisovat. A to iste sa zopakovalo v porodnici, kym som bola na monitore. " Nech sa paci pani doktorka, vsetky potrebne detaily mam tu." "Nie mamicka, ja to potrebujem pocut"

Na. Takto to funguje.

elenka napísané 31.10.2009 13:05

No ja kukam jak puk Eek to taketo hovadiny chcu od zeny, ktora rodi? Esteze som rodila v Anglicku. Tam som im pri prijme dala moje poznamky (tak hovoria tehotenskej knizke), ktorych sucast je aj porodny plan, PA si to prestudovala a vedela presne, co a ako. A ja som sa mohla plne sustredit na porod.

Martina z MT napísané 26.10.2009 11:00

Paradoxom je, ze tieto informacie su skutocne zapisane v materskej knizke. Personal porodnice vsak argumentoval o.i., preco to musia vypisovat odznova, ze sa nemozu plne spolahnut na vsetkych poradnovych lekarov a po niektorych to nevedia citat...

Podla mna by malo byt standardom, ze formular/zoznam otazok dostane zena v poslednych poradniach a predvyplneny si ho prinesie k porodu al. odovzda uz vopred v porodnici... ak by chcela, samozrejme.

schamka napísané 29.10.2009 16:23

teraz nad tym premyslam, ze ako potom maju mat zeny doveru vo svojich lekaroch, ked ju lekari medzi sebou nemaju... a chod rodit s tym, ze ti bude asistovat niekto, komu kolega neveri... Evil

Mimka napísané 22.07.2009 21:17

Tak sa teraz trošku z inej strany... Tiež som prišla do pôrodnice za 5 mim. 12 a takisto so mnou "nekonečne" dlho vypisovali papiere, ale mne sa to naopak páčilo, lebo keď som musela zanúť mozog na vyššie otáčky, tak som sa aspoň nesústredila na bolesti a dokiaľ vypísala sestra poslednú kolonku, praska mi voda a už som aj rodila. zwinker

Martina napísané 22.07.2009 20:48

Neuveritelne. Zasa sa Slovensko niecim blyslo.

Clovek by si ozaj myslel, ze taketo veci by sa mali zaznamenat pocas tehotenskych poradni, alebo dat mamicke formular vopred, nech ho donesie vyplneny.

zuzana napísané 22.07.2009 12:46

veru veru, i ja sa pamatam na to, ze sa ma kadeco vypytovali, aj ked uz si nepamatam co vsetko. trvalo to vecnost!!! Rolleyes a mam pocit, ze sa ma pytali aj na take veci, ktore som mala uz od zaciatku tehu napisane v tehotenskej knizke! to nemozu tie zaznamy vsade urobit uz pred tym? nemala by som problem dojst do porodnice a vyplnit to, ved aj tak som tam stravila hodiny na cakarni, kym ma prijali na poradnu.

mamurdik napísané 22.07.2009 11:04

Este ma napadlo, prosim Vas, nie je niekde na webe dostupny original toho formulara? ze by som si zrovna vyplnila ten a v den porodu by sa dopisali len tie posledne aktualne udaje o prijati a tak.

mamurdik napísané 22.07.2009 10:59

Dakujem za ten zoznam, co sa ma budu pytat smile tentokrat si iste nachystam vopred napisane odpovede, kedze do porodnice planujem ist az o5min 12, ako sa hovori. Spominam si, ako som pri prvom porode takmer hodinu vyplnovala kadejake papiere a na mnohe otazky som len tak na poziadanie nevedela odpovedat, proste nemam v hlave celu rodinnu anamnezu. Musela som sa rozpominat a dlho mi to trvalo. Ako prvorodicka som bola nepripravena, lebo som to naozaj nevedela, ze sa ma budu vypytovat aka teta mala aku chorobu. Myslela som si, ze im dam matersku knizku a tym je to vybavene. Proste zase raz zlyhala informovanost.

karin napísané 21.07.2009 21:39

ano, mne to prislo az tak tragikomicke, v tych bolestiach sa ta pytaju na nejake dokumentarne veci a tvaria sa ako na notarskom urade, normalne komedia...

McMillka napísané 21.07.2009 12:29

Podobne ako Schamka, to je neuveritelne! To fakt sa vas pocas porodu pytaju na tieto veci? Osobne si nepamatam, ci som vobec za celu dobu v nemocnici pocas porodu (3 aj pol hodiny) prehovorila jedno slovo ... (okrem au, samozrejme).

schamka napísané 20.07.2009 15:25

Takze vsetko toto vyssie vymenovane su schopni sa vas pytat na prijme pocas kontrakcii??? Eek Telefonne cisla pribuznych? aku mate menstruaciu? ci ste prekonali rubeolu? prve pohyby?

Ja fakt nechcem rypat, ale nie su tieto veci zistovane v prvej poradni? Nema tieto veci zapisane vas obvodny gynekolog vo vasej karte? Nedal by sa proste vyhotovit iba vypis z karty (ziadat prepojenie databaz alebo aspon zaslanie emailom by vsak v 21.storoci nemalo byt ziadne velke sci-fi)

Mrzi ma, ze na prijme v porodnici chyba empatia a ochota porod mamicke ulahcit aj takym sposobom, aby sa naslo jednoduche riesenie, ktore toto odbura. Ze si o tom zeny musia citat na nejakom komunitnom webe na Internete, nie na oficialnych strankach porodnice. Mne osobne to pride ako nedostatocna ucta k porodu a k danej rodine.

Vdaka za skvely clanok!

Sisi napísané 29.10.2009 10:57

Schamka, prosim ta, co je to empatia, konkretne na prijme......Ja ked som nepocula, resp. nerozumela, 2 otazky, ktore mi doktor polozil, tak mi to zopakoval takym tonom, ze by som sa radsej videla v ritnom otvore....dovtedy mal hlas ako farar v kostole. A pri sestricke som sa ani nestihla spamatat, uz ma holila, aj ked som oholena bola (sice manzelom, ale myslim si, ze v pohode) a kly(i)sti(y)r som mala studenu vodu - o 22. aj nejake minuty im vraj netiekla tepla voda. Ale zase v porodnej sale bol taky perfektny doktor, ze lepsieho som si ani nemohla priat smile)))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
coffeebean napísané 18.05.2015 20:18

Esteze som rodila doma. Mala som svaty pokoj.

AlicaM napísané 28.01.2015 16:14

Stále to platí? Prvé komentáre z r. 2009, ale už je predsa len 2015.. Fakt sme sa odvtedy nikam neposunuli? Eek

luba - autorka napísané 14.05.2015 16:35

neposunuliiiiiiiii

Veronika1 napísané 25.01.2011 14:06

Ja som zažila situáciu, kedy prijímali mamičku do nemocnice pri hroziacom predčasnom pôrode v 7 mesiaci. Nemala pripravené mená pre babetko, pretože si myslela že má na to ešte dosť času. Tak ju poslali na chodbu sa dohodnúť s mužom a dať mu podpísať papier, že s tým súhlasí. Veď aká by to bola katastrofa, keby sa dieťa narodilo a meno mu dali až potom!!!

Orenda napísané 25.01.2011 10:33

Ja som sa pripravila, napisala som si vopred detaily, vsetky co by mohli potrebovat, ale predstavte si, pocas kontrakcii, stojac na prijme ( sadnut ani nic ine som si nemohla), so vsetkymi instrukciami na papieri v ruke, som to musela predsa len nadiktovat, lebo oni to chceli pocut osobne, nie si to z niecoho opisovat. A to iste sa zopakovalo v porodnici, kym som bola na monitore. " Nech sa paci pani doktorka, vsetky potrebne detaily mam tu." "Nie mamicka, ja to potrebujem pocut"

Na. Takto to funguje.

elenka napísané 31.10.2009 13:05

No ja kukam jak puk Eek to taketo hovadiny chcu od zeny, ktora rodi? Esteze som rodila v Anglicku. Tam som im pri prijme dala moje poznamky (tak hovoria tehotenskej knizke), ktorych sucast je aj porodny plan, PA si to prestudovala a vedela presne, co a ako. A ja som sa mohla plne sustredit na porod.

Martina z MT napísané 26.10.2009 11:00

Paradoxom je, ze tieto informacie su skutocne zapisane v materskej knizke. Personal porodnice vsak argumentoval o.i., preco to musia vypisovat odznova, ze sa nemozu plne spolahnut na vsetkych poradnovych lekarov a po niektorych to nevedia citat...

Podla mna by malo byt standardom, ze formular/zoznam otazok dostane zena v poslednych poradniach a predvyplneny si ho prinesie k porodu al. odovzda uz vopred v porodnici... ak by chcela, samozrejme.

schamka napísané 29.10.2009 16:23

teraz nad tym premyslam, ze ako potom maju mat zeny doveru vo svojich lekaroch, ked ju lekari medzi sebou nemaju... a chod rodit s tym, ze ti bude asistovat niekto, komu kolega neveri... Evil

Mimka napísané 22.07.2009 21:17

Tak sa teraz trošku z inej strany... Tiež som prišla do pôrodnice za 5 mim. 12 a takisto so mnou "nekonečne" dlho vypisovali papiere, ale mne sa to naopak páčilo, lebo keď som musela zanúť mozog na vyššie otáčky, tak som sa aspoň nesústredila na bolesti a dokiaľ vypísala sestra poslednú kolonku, praska mi voda a už som aj rodila. zwinker

Martina napísané 22.07.2009 20:48

Neuveritelne. Zasa sa Slovensko niecim blyslo.

Clovek by si ozaj myslel, ze taketo veci by sa mali zaznamenat pocas tehotenskych poradni, alebo dat mamicke formular vopred, nech ho donesie vyplneny.

zuzana napísané 22.07.2009 12:46

veru veru, i ja sa pamatam na to, ze sa ma kadeco vypytovali, aj ked uz si nepamatam co vsetko. trvalo to vecnost!!! Rolleyes a mam pocit, ze sa ma pytali aj na take veci, ktore som mala uz od zaciatku tehu napisane v tehotenskej knizke! to nemozu tie zaznamy vsade urobit uz pred tym? nemala by som problem dojst do porodnice a vyplnit to, ved aj tak som tam stravila hodiny na cakarni, kym ma prijali na poradnu.

mamurdik napísané 22.07.2009 11:04

Este ma napadlo, prosim Vas, nie je niekde na webe dostupny original toho formulara? ze by som si zrovna vyplnila ten a v den porodu by sa dopisali len tie posledne aktualne udaje o prijati a tak.

mamurdik napísané 22.07.2009 10:59

Dakujem za ten zoznam, co sa ma budu pytat smile tentokrat si iste nachystam vopred napisane odpovede, kedze do porodnice planujem ist az o5min 12, ako sa hovori. Spominam si, ako som pri prvom porode takmer hodinu vyplnovala kadejake papiere a na mnohe otazky som len tak na poziadanie nevedela odpovedat, proste nemam v hlave celu rodinnu anamnezu. Musela som sa rozpominat a dlho mi to trvalo. Ako prvorodicka som bola nepripravena, lebo som to naozaj nevedela, ze sa ma budu vypytovat aka teta mala aku chorobu. Myslela som si, ze im dam matersku knizku a tym je to vybavene. Proste zase raz zlyhala informovanost.

karin napísané 21.07.2009 21:39

ano, mne to prislo az tak tragikomicke, v tych bolestiach sa ta pytaju na nejake dokumentarne veci a tvaria sa ako na notarskom urade, normalne komedia...

McMillka napísané 21.07.2009 12:29

Podobne ako Schamka, to je neuveritelne! To fakt sa vas pocas porodu pytaju na tieto veci? Osobne si nepamatam, ci som vobec za celu dobu v nemocnici pocas porodu (3 aj pol hodiny) prehovorila jedno slovo ... (okrem au, samozrejme).

schamka napísané 20.07.2009 15:25

Takze vsetko toto vyssie vymenovane su schopni sa vas pytat na prijme pocas kontrakcii??? Eek Telefonne cisla pribuznych? aku mate menstruaciu? ci ste prekonali rubeolu? prve pohyby?

Ja fakt nechcem rypat, ale nie su tieto veci zistovane v prvej poradni? Nema tieto veci zapisane vas obvodny gynekolog vo vasej karte? Nedal by sa proste vyhotovit iba vypis z karty (ziadat prepojenie databaz alebo aspon zaslanie emailom by vsak v 21.storoci nemalo byt ziadne velke sci-fi)

Mrzi ma, ze na prijme v porodnici chyba empatia a ochota porod mamicke ulahcit aj takym sposobom, aby sa naslo jednoduche riesenie, ktore toto odbura. Ze si o tom zeny musia citat na nejakom komunitnom webe na Internete, nie na oficialnych strankach porodnice. Mne osobne to pride ako nedostatocna ucta k porodu a k danej rodine.

Vdaka za skvely clanok!

Sisi napísané 29.10.2009 10:57

Schamka, prosim ta, co je to empatia, konkretne na prijme......Ja ked som nepocula, resp. nerozumela, 2 otazky, ktore mi doktor polozil, tak mi to zopakoval takym tonom, ze by som sa radsej videla v ritnom otvore....dovtedy mal hlas ako farar v kostole. A pri sestricke som sa ani nestihla spamatat, uz ma holila, aj ked som oholena bola (sice manzelom, ale myslim si, ze v pohode) a kly(i)sti(y)r som mala studenu vodu - o 22. aj nejake minuty im vraj netiekla tepla voda. Ale zase v porodnej sale bol taky perfektny doktor, ze lepsieho som si ani nemohla priat smile)))

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised