Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Príchod - príjem do pôrodnice

 Mgr. Ľuba Lapšanská   23.07.2020   0

Tak som tu...

 ...zahlásila som pomedzi dve kontrakcie personálu, ktorý už druhý týždeň čakal na to, kedy porodím. Keďže som bola v hotelovej izbe v nemocnici, denne som dochádzala na „monitor“ a sama nedočkavá som sa snažila tú chvíľu priblížiť.

Ešte pred tým, kým som ale do nemocnice išla, som si po predošlých skúsenostiach pripravila všetko tak, aby som bola počas samotného pôrodu čo najmenej vyrušovaná.

Thinkstock

 

Vlastný pôrodopis

Jedna z vecí, ktorú som si nachystala dopredu bol môj „pôrodopis“. Nie, nemyslím pôrodný plán. Myslím zoznam informácií, ktoré sa každej mamičky pýtajú po príchode do pôrodnice.

Zo skúseností mamičiek je jasné, aké ťažké je spomenúť si v kontrakcii čo i len na to, aké bolo vaše meno za slobodna. A už vôbec ma v tej chvíli netankovalo, že som mala niekedy i menzes – o prípadnom dátume nehovoriac.

Oni to však chcú a potrebujú vedieť. Mimochodom tiež to nemajú ľahké – zapísať to do PC... keď som to na internete našla a študovala (pozn. pokyny na vypĺňanie), tak som rozumela hlavne predložkám a ešte slovku enter... :-O)

Neviete si spomenúť pri príjme na nič?

Riešenie pre vás je jednoduché – zoznam s tým, čo je potrebné do oficiálneho pôrodopisu zapísať ,si napíšte dopredu a pripnite k tehotenskej knižke...

A potom v kľude roďte...

V niektorých pôrodniciach sú už natoľko pokrokoví, že sú schopní urobiť celý zápis do pôrodopisu pri obvyklej poradni koncom 40. týždňa tehotenstva. Spýtajte sa ich na to...

Formulár obsahuje tieto záležitosti:

 • Meno, priezvisko, rodné meno, dátum narodenia, bydlisko
 • Meno, adresa a telefón príbuzných
 • Stav, štátne občianstvo, číslo občianskeho preukazu a kým bol vydaný!
 • Zamestnávateľ, prevádzka, pracujete ako:...
 • PN od do + číslo potvrdenia a lekár, ktorý ho vystavil
 • Prijatá dňa, diagnóza... toto nemusíte vypisovať dopredu
 • Dátum sobáša a otec dieťaťa
 • Menštruácia od koľkých rokov, aká? – bolestivá, pravidelná, nepravidelná, po koľkých dňoch, aká silná... a dátum poslednej
 • Predchádzajúce tehotenstvá,  potraty, šestonedelia a všetko čo s tým súvisí...
 • Terajšia tehotnosť – problémy, choroby, hospitalizácie
 • Prvé  pohyby dieťatka
 • Rodinná anamnéza – tu si vypíšte všetky vlastné detské a infekčné choroby, ktoré ste prekonali (dôraz kladú najmä na rubeolu – či ste prekonali alebo ste zaočkovaná)
 • Taktiež neskoršie choroby, operácie a úrazy, ktoré by nejako mohli súvisieť s komplikáciami pri pôrode (v oblasti panvy, pruh, vysoký tlak, cukrovka, problémy so srdcom atď.)
 • Alergie – ak nejakú máte vypísať treba aj konkrétne na čo
 • Ďalej sú dôležité i špecifické rodinné údaje – choroby v rodine, ktoré by mohli ovplyvniť pôrod (genetické poruchy, úmrtia detí v rodine, vysoký tlak, epilepsia a pod.)
 • Ak viete krvné skupiny seba a otca dieťatka, môžete ich tam napísať

 Vstupné vyšetrenie pri príjme do pôrodnice

Ostatné údaje si zaznačia po vstupných vyšetreniach. Okrem administratívnych údajov a založenia dokumentácie absolvujete ešte klasické vstupné vyšetrenie – vaginálne, aby sa zistilo, v akom štádiu je pôrod.

iStock

 

Ďalej sa obvykle meria tlak (TK) a pulz, a taktiež teplota. Kontrola moču je tiež súčasťou vstupného vyšetrenia. Tzv. vstupný monitor slúži na zistenie sily kontrakcií a oziev srdiečka dieťatka.

Ak vám odtiekla plodová voda, je možné, že vám odoberú krv, aby zistili prítomnosť látok upozorňujúcich na zápal alebo infekciu. Inde  sa naopak snažia hneď nasadiť preventívne antibiotiká.

V niektorých nemocniciach ešte stále trvajú i na klystíre a holení – čo však nie sú nutné a ani medicínske úkony, takže ak sa rozhodnete neabsolvovať ich, mali by to rešpektovať.

Administratíva pred pôrodom

Podľa môjho názoru by každý administratívny zápis mal byť urobený v konkrétnej nemocnici už pred príchodom samotného pôrodu.
Veľakrát sa totiž stáva, že mamička dôjde už na poslednú chvíľu.

A keď máte v tej jedenapolminúte medzi kontrakciami rozmýšľať o babkinej epilepsii a vymenovať všetky potraviny, na ktoré ste alergická, je to dosť komplikované.

Ideálne je zobrať si so sebou blízku osobu, ktorá o vás môže poskytnúť informácie personálu, aby ste mohli v pohodičke a kľude odpochodovať do sprchy a pracovať na pôrode...

Želám vám len krásne pôrody!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 43 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised