Tak som tu…
…zahlásila som pomedzi dve kontrakcie personálu, ktorý už druhý týždeň čakal na to, kedy porodím. Keďže som bola v hotelovej izbe v nemocnici, denne som dochádzala na „monitor“ a sama nedočkavá som sa snažila tú chvíľu priblížiť.
Ešte pred tým, kým som ale do nemocnice išla, som si po predošlých skúsenostiach pripravila všetko tak, aby som bola počas samotného pôrodu čo najmenej vyrušovaná.
Vlastný pôrodopis
Jedna z vecí, ktorú som si nachystala dopredu bol môj „pôrodopis“. Nie, nemyslím pôrodný plán. Myslím zoznam informácií, ktoré sa každej mamičky pýtajú po príchode do pôrodnice.
Zo skúseností mamičiek je jasné, aké ťažké je spomenúť si v kontrakcii čo i len na to, aké bolo vaše meno za slobodna. A už vôbec ma v tej chvíli netankovalo, že som mala niekedy i menzes – o prípadnom dátume nehovoriac.
Oni to však chcú a potrebujú vedieť. Mimochodom tiež to nemajú ľahké – zapísať to do PC… keď som to na internete našla a študovala (pozn. pokyny na vypĺňanie), tak som rozumela hlavne predložkám a ešte slovku enter… :-O)
Neviete si spomenúť pri príjme na nič?
Riešenie pre vás je jednoduché – zoznam s tým, čo je potrebné do oficiálneho pôrodopisu zapísať ,si napíšte dopredu a pripnite k tehotenskej knižke…
A potom v kľude roďte…
V niektorých pôrodniciach sú už natoľko pokrokoví, že sú schopní urobiť celý zápis do pôrodopisu pri obvyklej poradni koncom 40. týždňa tehotenstva. Spýtajte sa ich na to…
Formulár obsahuje tieto záležitosti:
- Meno, priezvisko, rodné meno, dátum narodenia, bydlisko
- Meno, adresa a telefón príbuzných
- Stav, štátne občianstvo, číslo občianskeho preukazu a kým bol vydaný!
- Zamestnávateľ, prevádzka, pracujete ako:…
- PN od do + číslo potvrdenia a lekár, ktorý ho vystavil
- Prijatá dňa, diagnóza… toto nemusíte vypisovať dopredu
- Dátum sobáša a otec dieťaťa
- Menštruácia od koľkých rokov, aká? – bolestivá, pravidelná, nepravidelná, po koľkých dňoch, aká silná… a dátum poslednej
- Predchádzajúce tehotenstvá, potraty, šestonedelia a všetko čo s tým súvisí…
- Terajšia tehotnosť – problémy, choroby, hospitalizácie
- Prvé pohyby dieťatka
- Rodinná anamnéza – tu si vypíšte všetky vlastné detské a infekčné choroby, ktoré ste prekonali (dôraz kladú najmä na rubeolu – či ste prekonali alebo ste zaočkovaná)
- Taktiež neskoršie choroby, operácie a úrazy, ktoré by nejako mohli súvisieť s komplikáciami pri pôrode (v oblasti panvy, pruh, vysoký tlak, cukrovka, problémy so srdcom atď.)
- Alergie – ak nejakú máte vypísať treba aj konkrétne na čo
- Ďalej sú dôležité i špecifické rodinné údaje – choroby v rodine, ktoré by mohli ovplyvniť pôrod (genetické poruchy, úmrtia detí v rodine, vysoký tlak, epilepsia a pod.)
- Ak viete krvné skupiny seba a otca dieťatka, môžete ich tam napísať
Vstupné vyšetrenie pri príjme do pôrodnice
Ostatné údaje si zaznačia po vstupných vyšetreniach. Okrem administratívnych údajov a založenia dokumentácie absolvujete ešte klasické vstupné vyšetrenie – vaginálne, aby sa zistilo, v akom štádiu je pôrod.