Kedy ísť do pôrodnice? Koľko mám času, keď mi odtiekla plodová voda? Čo ak som druhorodička, treťorodička?

Mgr. Hana Celušáková 6

Už je to tu… termín pôrodu sa blíži a vy si už nekladiete len abstraktné otázky, ako ten pôrod zvládnuť, ale aj tie úplne konkrétne:

 • Ako spoznám, že už je „to“ pôrod?
 • Budem vedieť, čo sú ešte poslíčkovia, čo už pravé kontrakcie?
 • Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
 • Ako to vyzerá, keď sa uvoľní hlienová zátka?
 • Dokedy môžem zostať doma a kedy už musím ísť do pôrodnice?
 • Kedy ísť do pôrodnice, keď som druhorodička, treťorodička?
 • Koľko trvá cesta do pôrodnice?
 • Neprídem príliš skoro?
 • Ako sa rodí v aute?

Určite by sa ich našlo aj viac, ale skúsme zodpovedať tú najhlavnejšiu z nich:

iStock

Kedy ísť do pôrodnice?

Existuje päť najčastejších dôvodov na cestu do pôrodnice a v nasledujúcich riadkoch si popíšeme každý z nich.

Nemajte ale obavy ísť, aj keď si nie ste úplne istá, príchod  „nanečisto“ vám určite nikto nebude vyčítať. Platí pravidlo „radšej päťkrát zbytočne, ako raz neskoro“.

Ak ste len zneistená a potrebujete vedieť, že ste vy i bábätko v poriadku, povedzte to personálu hneď po príchode. Po kontrole, ak budú výsledky dobré, vám možno ešte odporučia návrat domov.

Kedy teda ísť do pôrodnice? Ako viem, že pôrod začal?

 

Kontrakcie – kedy ísť do pôrodnice

Obvykle sa odporúča ísť do pôrodnice, keď sú kontrakcie pravidelné a aspoň 10 – 12 kontrakcií za sebou:

 • trvajú minimálne 30 sekúnd,
 • v intervale okolo 5 minút (interval meriame od začiatku jednej do začiatku druhej kontrakcie),
 • sú také silné, že nútia zmeniť dýchanie,
 • nedá sa odpútať pozornosť od pôrodnej činnosti, rodička sa tomu musí naplno venovať, aby pôrod zvládla.

Druhorodička, treťorodička môže ísť do pôrodnice skôr, už keď sú kontrakcie v intervale okolo 10 minút.

Pôrod by mal byť dobre rozbehnutý, ale zároveň by ste mali mať dostatok času.

Tieto časové intervaly kontrakcií samozrejme zvažujte aj vo vzťahu k:

 • vzdialenosti od pôrodnice (čím ďalej je pôrodnica, tým skôr by ste mali ísť),
 • dopravnej situácii,
 • ako dlho trval pôrod do tohto okamihu (ak ste sa dostali na 5-minútové kontrakcie po 10 hodinách, máte pravdepodobne viac času, ako keď sú kontrakcie hneď od začiatku takto intenzívne),
 • či zvažujete využitie epidurálu (vo všeobecnosti by toto mal byť vhodný čas na jeho podanie, ale môžu vám odporučiť prísť do pôrodnice skôr),
 • aké ste mali cervikálne skóre počas poslednej tehotenskej poradne (ak bol nález pokročilý, pravdepodobne vám odporučia prísť skôr).

 

Kedy ísť do pôrodnice, keď odtečie plodová voda

Keď vám odtečie plodová voda – a ste si istá, že je to plodová voda, nie je čo riešiť. Viete, že sa pôrod už začal.

Ak odtiekla plodová voda pred termínom pôrodu (teda pred 38. týždňom tehotenstva), mali by ste ísť do pôrodnice čo najskôr!

Keď ste v termíne pôrodu, máte chvíľočku na doholenie, dobalenie, vychystanie a odchod. Nemáte už čas dopozerať detektívku, ale nemusíte prepadať panike. Zbytočne sa však nezdržujte, pretože po odtoku plodovej vody môže dôjsť napr. k prepadnutiu pupočníka.

V nemocnici vás lekár vaginálne vyšetrí, aby sa vylúčili prípadné komplikácie.

Prečítajte si tiež: Odtok plodovej vody

Ako spoznám, že mi odtiekla plodová voda?

 • Odtok plodovej vody sa nedá predvídať, prichádza bez ohlásenia. Voda môže odtiecť i predtým, než začnú akékoľvek kontrakcie. Plodová voda odteká počas celého pôrodu, až do narodenia bábätka – priebežne sa tvorí nová, takže bábätko nie je „na suchu“.
 • Plodová voda odteká buď po kvapkách alebo prúdom. S náhlym odtokom veľkého množstva plodovej vody je to jednoduchšie, spoznáte ho okamžite. Je to veľký „šplech“.
 • Nie som si istá, či je to plodová voda: neistota vzniká skôr pri odtoku malého množstva, kde môžete pochybovať, či ide o moč, plodovú vodu, alebo vaginálny výtok spôsobený infekciou, či niektorými vaginálnymi čapíkmi.
 • Akú farbu má plodová voda?
  • Za normálnych okolností je farba plodovej vody belavo jasná až ľahko zakalená do žlta, hlienovitá (akoby vaječný bielok rozmiešaný vo vode).
  • Zafarbenie na zeleno, zelená alebo hnedá plodová voda sú vždy signálom na zvýšenú pozornosť, musíte na to upozorniť pri príchode do pôrodnice a s odchodom neotáľajte!

Čo nemám robiť, keď odtiekla plodová voda

Po odtečení plodovej vody:

 • sa už nemôžete kúpať, ale môžete sa sprchovať,
 • nemôžete používať tampóny,
 • nemôžete mať pohlavný styk.

Treba sa vyhnúť všetkému, čo by mohlo zavliecť baktérie smerom k bábätku.

Prečítajte si tiež: Odtok plodovej vody

 

Krvácam. Kedy ísť do pôrodnice?

Pri krvácaní treba rozlišovať množstvo a farbu krvácania.

Jasne červená krv – choďte do pôrodnice okamžite!

Jasne červená krv – podobná menštruácii, je vždy signálom na zvýšenú opatrnosť, treba sa preto nechať vyšetriť, čo sa deje – choďte do pôrodnice okamžite!

Mierne špinenie

(tenká čiarka na vložke), ktoré prejde do pár hodín, hlavne po vaginálnom vyšetrení alebo po pohlavnom styku vás nemusí príliš znepokojovať, stáva sa to. Ak by sa vám však čokoľvek nezdalo, tak svoj stav konzultujte s gynekológom.

Nepomýľte si krvácanie s odchodom hlienovej zátky

– veľkého zhluku číreho alebo belavého hlienu, ktorý môže byť zafarbený na tmavočerveno až hnedo starou krvou, prípadne jemne ružový po uvoľňovaní plodových obalov.

Prečítajte si tiež: Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice

Prečítajte si tiež: Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice

Pri odchode hlienovej zátky ani netreba ísť do pôrodnice, je to len signál, že sa pôrodné cesty pripravujú. Pôrod samotný však môže nastať o pár hodín, ale i o niekoľko dní či týždeň.

 

Sledovanie pohybov plodu

Pohyby bábätka začínate cítiť už okolo 20. týždňa tehotenstva. Po 28. týždni sú už pohyby veľmi zreteľné. Dieťa má aj v brušku určitý biorytmus – obdobia pokoja a zvýšenej aktivity.

Pohyby plodu sa zvyknú počítať práve v období aktivity. Je viacero metód na počítanie, ale nemusíte sa zaoberať ani jednou z nich, ak by vás to malo stresovať.

Ak by ste však mali akýkoľvek pocit neistoty, že sa bábätko hýbe málo alebo vôbec a nereaguje ani na vaše „budenie“, treba ísť na kontrolu. Lekári urobia potrebné vyšetrenia, aby skontrolovali stav drobčeka.

Prečítajte si tiež: Ako často mám cítiť pohyby bábätka?

Ak sa vyberiete do pôrodnice „príliš“ skoro, môžete byť sklamaná, že nález zatiaľ dostatočne nepokročil a ešte vás pošlú domov, čo vás môže znervózniť, zneistiť. Niet však nad pohodlie domova, jeho súkromie a intimitu, takže nepodliehajte panike.

Ale na druhej strane, do nemocnice choďte vždy:

Prečítajte si tiež: Ako často mám cítiť pohyby bábätka?

 

Keď sa doma necítite bezpečne

Možno sa ešte nič nedeje, všetko je navonok bez problémov, ale vy máte zlý pocit. V tom prípade dajte na svoj inštinkt a choďte do pôrodnice. Úplne základné pravidlo totiž je:

Rodička má byť tam, kde sa cíti bezpečne!

Šťastnú cestu!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (46 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. heh, no tak s tou hlienovou zatkou…. ked sa mi zacala v 36 tyzdni uvolnovat, tak som si vravela, ze sak klidek, vsade pisu ze to este nieje porod samotny.

  U mna sa zacala uvolnovat doobeda a vecer v ten den o pol jedenastej mi zacali kontrakcie, hned trojminutove. O pol druhej v noci bola mala na svete Cool

 2. to ja som si v den porodu doma este chvilu poskakovala na fit lopte, potom som si dala teplu sprchu na zmiernenie kontrakcii a trcala som v sprche dovtedy, kym som tie kontrakcie nemala kazdych 5 min. to sa dialo asi hodinu pred porodom. tak rychlo sup-sup do auta a v nemocnici uz len skonstatovali, ze som otvorena na 10 prstov a ze mozem rovno na stol. mala sa potom narodila tak do pol hodiny. dokopy to trvalo asi 1 a 1/2 hodiny. A do papierov mi potom napisali….ze „prekotny“ porod Eek ….neviem, asi som mala stastie…

 3. tak ja som pri svojej malinkej bola uz v nemocnici o tyzden skor Frown lebo som zacala krvacat tak ma uz nepustily domov lebo som uz bola ajtak tyzden po termine a o tyzden nato sip sup a mala bola vonku! teraz cakam druhea dufam ze to bude sikovnejsie Big Grins

 4. To je skvelé, dúfam, že pri druhom pôrode sa to takto podarí aj mne! Ani pri prvom pôrode to nebolo zlé, keď som prišla, bola som otvorená na 6 cm a keď mi to lekár povedal, hovorila som si, že jáj to som mohla byť ešte doma smile …ten jeho výraz tváre stál za to…čo si budeme hovoriť, najlepšie by bolo rodiť doma smile

 5. tak ja som minule stepovala v parčíku pred pôrodnicou, kym som nemala 2 minutove intervaly, az potom som vbehla dnu. A tak som porodila do 20 minut po vbehu do porodnice, a bola som spokojnasmile ved co im tam budem 10 hodin lezat na stole.

Pridaj komentár