Príručka pre rodičaRodič a práca

Z rodičovskej dovolenky znova na materskú (čo vybaviť)

 Kristína Kováčiková   27.09.2022   11

Ak máte doma malé dieťa, ktoré ešte nemá tri roky a vy ste znova tehotná (často sa v tejto súvislosti používa aj pojem "reťazový pôrod"), budú vás zaujímať tieto otázky:

  Musím niekomu oznámiť, že som znova tehotná? (zamestnávateľ, úrad práce, Sociálna poisťovňa...)

  Ako je to s materským, keď idem druhýkrát na materskú dovolenku?

  Na aké dávky mám nárok? Môžem poberať materské, aj rodičovský príspevok alebo musím ukončiť rodičovský príspevok na staršie dieťa?

Odpovede na tieto otázky úzko súvisia s tým, či je žena na rodičovskej dovolenke ešte stále zamestnaná.

Shutterstock

 

Zamestnaná žena a reťazový pôrod

Pokiaľ pracovný pomer stále trvá, žena prakticky plynule prechádza z rodičovskej dovolenky na materskú dovolenku a z rodičovského príspevku na materské. Takisto jej vznikne nárok na tehotenskú dávku, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa od 13. týždňa tehotenstva až do pôrodu.

Nezamestnaná žena a reťazový pôrod

Ak by žene pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky zanikol, prípadne by skončil ešte skôr, ako nastúpila na prvú materskú, nemala by nárok na materské, ani na tehotenské a pokračovala by v poberaní rodičovského príspevku.

Rodičovský príspevok je v súčasnosti nižší pre ženu, ktorej nevznikol nárok na materské. Na vyšší rodičovský príspevok má nárok žena, ktorá poberala materské.

»»»»»» Prečítajte si aj: Ako štát šetrí, keď sa vám narodí druhé dieťa a neváha si vypýtať tisíce eur naspäť.

Prechádzam z jednej materskej na druhú

V článku sa budeme ďalej venovať typickému reťazovému pôrodu - žene, ktorá je zamestnaná a prechádza z rodičovskej dovolenky na materskú dovolenku.

Pri prechode z rodičovského príspevku na materské ju čaká niekoľko povinností, na ktoré treba myslieť.

 

Požiadajte si o tehotenské

O tehotenskú dávku môže požiadať žena od 13. týždňa tehotenstva. Žiadosť vystaví gynekológ na preventívnej prehliadke a žena ju môže do systému Sociálnej poisťovne zaevidovať elektronicky, bez osobnej návštevy pobočky. Nepotrebuje ani potvrdenie od zamestnávateľa.

eformulár na tehotenské patrí medzi formuláre, ktoré možno využívať len počas trvania mimoriadnej situácie a nájdete ho tu: Žiadosť o tehotenské - Sociálna Poisťovňa (socpoist.sk).

Nárok na tehotenské trvá v zásade až do pôrodu. Po pôrode nemusí žena predkladať pobočke doklad o skončení tehotenstva, tento údaj získa Sociálna poisťovňa z matriky.

 

 

 

 

Oznámte zamestnávateľovi nástup na ďalšiu materskú dovolenku

Žena nie je povinná oznámiť zamestnávateľovi, že je tehotná. Zákonník práce ukladá tehotnej žene povinnosť oznámiť zamestnávateľovi nástup na materskú dovolenku. Týka sa to aj ženy, ktorá je na rodičovskej dovolenke a je znova tehotná.

Žena nastupuje na materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 34. týždni tehotenstva), najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Čas nástupu na materskú dovolenku stanoví lekár - gynekológ tým, že určí termín pôrodu.

Podľa § 166 ods. 3 Zákonníka práce žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.

Požiadajte si o materské

Zamestnávateľovi by mala žena predložiť tlačivo Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské.” Toto tlačivo vystavuje gynekológ na tehotenskej poradni spravidla v 32. týždni tehotenstva, uvedie na ňom aj dátum očakávaného dňa pôrodu.

Zamestnávateľ po potvrdení potrebných údajov žiadosť o materské následne doručí pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho sídla. 

Sociálna poisťovňa už nevyžaduje, aby žena dodatočne k žiadosti o materské predkladala kópiu rodného listu kvôli preukazovaniu rodného čísla dieťaťa, tieto údaje si vie získať sama.

 

Sociálna poisťovňa a dôchodkové poistenie

Od januára 2018 majú mamy menej ohlasovacích povinností voči Sociálnej poisťovni, aj čo sa týka prihlásenia na dôchodkové poistenie.

Matka, ktorá poberá materské alebo rodičovský príspevok, v zásade nemá povinnosť sa na dôchodkové poistenie prihlásiť. Štát za ňu platí poistné na dôchodkové poistenie automaticky. 

Sociálna poisťovňa oznámi vznik dôchodkového poistenia každej matke písomne na základe údajov z úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Taktiež zánik poistenia oznamuje Sociálna poisťovňa.

 

Požiadajte si na úrade práce o dávky na druhé dieťa

Nezabudnite si požiadať o ďalšie prídavky na dieťa a jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa.

Viac nájdete v článku: Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?

 

 

 

Zrušte si rodičovský príspevok na Úrade práce

Nárok na rodičovský príspevok spravidla zaniká dovŕšením troch rokov dieťaťa, ale môže aj skôr - ak mame vznikne nárok na materské na mladšie dieťa. Podľa zákona o rodičovskom príspevku oprávnená osoba nemôže poberať materské a rodičovský príspevok zároveň.

Je potrebné oznámiť Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý Vám vypláca rodičovský príspevok na staršie dieťa, že vám vznikol nárok na materské na mladšie dieťa. Túto povinnosť má oprávnená osoba, ktorá poberá rodičovský príspevok, resp. materské.

Netreba čakať na to, že vás na to upozorní zamestnanec úradu práce. Keď sa zistí, že poberáte naraz rodičovský príspevok na staršie dieťa aj materské na mladšie dieťa, budete musieť rodičovský príspevok súbežne vyplácaný popri materskom vrátiť.

 

Požiadajte si na úrade práce o príspevok na starostlivosť o dieťa

Pri príležitosti "zrušenia" rodičovského príspevku si môžete požiadať aspoň na krátku dobu (6 týždňov od narodenia dieťaťa) o príspevok na starostlivosť o dieťa.

Poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine sa považuje za zárobkovú činnosť podľa zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa, čo je jednou z podmienok nároku na túto dávku.

Poskytuje sa minimálne vo výške 41,10 eur mesačne, bez preukazovania výdavkov na starostlivosť o dieťa, max. vo výške 280 eur mesačne (podľa preukázaných výdavkov na starostlivosť v zariadení).

Súbeh materského a príspevku na starostlivosť je možný najdlhšie po dobu 6 týždňov od narodenia dieťaťa. Po uplynutí 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa bude oprávnená osoba poberať už len materské. Po skončení nároku na materské si môže požiadať o rodičovský príspevok.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Maria napísané 16.11.2022 14:40

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aké mám možnosti . Som na rodičovskej dovolenke so synom . Vo februári mi konci rodicak lebo syn bude mať 3r. Popri rodičovskej dovolenke pracujem na TPP. Som na začiatku tehotenstva s druhým dieťaťom. Rozmýšľam, že by som po skončení rodicaku prešla na úrad prace, keďže nárok na podporu v nezamestnanosti mám. Chcem sa opýtať či budem mať nárok na tehotenské a materskú alebo mi zanikne nárok tým že budem na podpore? Podpora mu vychádza pomaly vyššia ako momentálny plat .

Miska napísané 10.01.2020 09:22

Dobry den,chcem poprosit o radu.19.2.20 bude mat mala 3roky,ale zistila som,ze som tehotna.Zamestnana som na dobu neurcitu.Porod bude koncom oktobra,budem mat narok na matersku?dakujem

Margita napísané 14.12.2018 10:31

Dobri den rada bi som sa opytala.

V decembri 13.12 mi dovrsil 3 roky poberam rodicovski prispevok

Ale uz v decemri som nedostala rodicovski prispevok .

Neviem kde nastala chyba.

Preco vlastne mi zastavili ked mi bolo povedane ze mam este narok aj v januari.

Margita

martina napísané 10.11.2018 22:55

dobry vecer, rada by som sa opytala ci mam narok na matersku ak 1.dcera bude mat 19.6. 3r. a ja 2.dieta budem rodit koncom jula az zaciatkom augusta. som na dobu neurcitu.dakujem

Dana napísané 15.12.2017 00:32

Dobrý večer

Čakám tretie dieta ide o retazovy porod keďže momentálne som na RD s druhorodenym dietatom ktore ma len rok a tretie sa narodi v maji 2018.Som zamestnana na dobu neurčitú a chcela by som vediet co všetko budem potrebovat pre zamestnavatela kedze s tym nemaju skúsenosti (som prva mamicka na RD) a z coho mi bude vypocitana opäť materská?

Ďakujem

Zuzana napísané 15.11.2017 00:18

Dobry den, chcela by som sa spytat ako to je ked rodicovsky prispevok na prve dieta mi konci v marci 2018 a druhe dieta sa ma narodit vo februari 2018,a pracovnu zmluvu som mala na dobu urcitu,ktora uz skoncila. Mam narok na matersku pri druhom dietati?

Katka napísané 04.09.2017 15:15

Dobry den,som na RD ktora mi konci v juny 2018.som zamestnana na dobu neurcitu niekolko rokov,nebola som PN,ak porodim druhe dieta v auguste 2018 a nestihnem retazovy porod ako mi bude vyratany matersky prispevok a mam nanho narok ? Dakujem

miska napísané 31.08.2017 22:50

dobry den.rada by som sa opytala ci mam narok na matersku ak 1.dcera bude mat v maji 3r. a ja 2.dieta budem rodit v juni.som na dobu neurcitu.dik

PeTronela napísané 30.08.2016 20:23

Dobrý deň, chcem sa opytat ako je to pri rodicovskom ak som nepoberala matersku nakolko som otehotnela pocas VŠ pred porodom som bola vedena na urade prace nevznikol mi narok na materske a monentalne som opat tehotna rodicovsky mi konci v septembri a gynekolog ma vypisat na rizikove termin porodu mam v januari vznika mi narok na nejake davky pocas tychto mesiacov?

Barbora napísané 25.07.2016 08:16

Dobrý deň. Chcem sa informovať aký nárok budem mať.

Čakáme druhe dieťa, pôjde o tzv. reťazový pôrod. Druhé dieťa sa narodí v marci a prvé dosiahne 3 roky v Júni. Budem mať nárok na materskú?

Alena napísané 05.10.2021 22:08

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či mám nárok na ďalšiu materskú ak sa mi v októbri bude končiť rodičovska a následne musím zostať PN , kôli zdrav.problemom, ale plánujem v budúcnosti otehotnieť. Ak by som počas PN otehotnela, mám nárok na materskú? Som zamestnaná na dobu neurčitú.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Maria napísané 16.11.2022 14:40

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aké mám možnosti . Som na rodičovskej dovolenke so synom . Vo februári mi konci rodicak lebo syn bude mať 3r. Popri rodičovskej dovolenke pracujem na TPP. Som na začiatku tehotenstva s druhým dieťaťom. Rozmýšľam, že by som po skončení rodicaku prešla na úrad prace, keďže nárok na podporu v nezamestnanosti mám. Chcem sa opýtať či budem mať nárok na tehotenské a materskú alebo mi zanikne nárok tým že budem na podpore? Podpora mu vychádza pomaly vyššia ako momentálny plat .

Miska napísané 10.01.2020 09:22

Dobry den,chcem poprosit o radu.19.2.20 bude mat mala 3roky,ale zistila som,ze som tehotna.Zamestnana som na dobu neurcitu.Porod bude koncom oktobra,budem mat narok na matersku?dakujem

Margita napísané 14.12.2018 10:31

Dobri den rada bi som sa opytala.

V decembri 13.12 mi dovrsil 3 roky poberam rodicovski prispevok

Ale uz v decemri som nedostala rodicovski prispevok .

Neviem kde nastala chyba.

Preco vlastne mi zastavili ked mi bolo povedane ze mam este narok aj v januari.

Margita

martina napísané 10.11.2018 22:55

dobry vecer, rada by som sa opytala ci mam narok na matersku ak 1.dcera bude mat 19.6. 3r. a ja 2.dieta budem rodit koncom jula az zaciatkom augusta. som na dobu neurcitu.dakujem

Dana napísané 15.12.2017 00:32

Dobrý večer

Čakám tretie dieta ide o retazovy porod keďže momentálne som na RD s druhorodenym dietatom ktore ma len rok a tretie sa narodi v maji 2018.Som zamestnana na dobu neurčitú a chcela by som vediet co všetko budem potrebovat pre zamestnavatela kedze s tym nemaju skúsenosti (som prva mamicka na RD) a z coho mi bude vypocitana opäť materská?

Ďakujem

Zuzana napísané 15.11.2017 00:18

Dobry den, chcela by som sa spytat ako to je ked rodicovsky prispevok na prve dieta mi konci v marci 2018 a druhe dieta sa ma narodit vo februari 2018,a pracovnu zmluvu som mala na dobu urcitu,ktora uz skoncila. Mam narok na matersku pri druhom dietati?

Katka napísané 04.09.2017 15:15

Dobry den,som na RD ktora mi konci v juny 2018.som zamestnana na dobu neurcitu niekolko rokov,nebola som PN,ak porodim druhe dieta v auguste 2018 a nestihnem retazovy porod ako mi bude vyratany matersky prispevok a mam nanho narok ? Dakujem

miska napísané 31.08.2017 22:50

dobry den.rada by som sa opytala ci mam narok na matersku ak 1.dcera bude mat v maji 3r. a ja 2.dieta budem rodit v juni.som na dobu neurcitu.dik

PeTronela napísané 30.08.2016 20:23

Dobrý deň, chcem sa opytat ako je to pri rodicovskom ak som nepoberala matersku nakolko som otehotnela pocas VŠ pred porodom som bola vedena na urade prace nevznikol mi narok na materske a monentalne som opat tehotna rodicovsky mi konci v septembri a gynekolog ma vypisat na rizikove termin porodu mam v januari vznika mi narok na nejake davky pocas tychto mesiacov?

Barbora napísané 25.07.2016 08:16

Dobrý deň. Chcem sa informovať aký nárok budem mať.

Čakáme druhe dieťa, pôjde o tzv. reťazový pôrod. Druhé dieťa sa narodí v marci a prvé dosiahne 3 roky v Júni. Budem mať nárok na materskú?

Alena napísané 05.10.2021 22:08

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či mám nárok na ďalšiu materskú ak sa mi v októbri bude končiť rodičovska a následne musím zostať PN , kôli zdrav.problemom, ale plánujem v budúcnosti otehotnieť. Ak by som počas PN otehotnela, mám nárok na materskú? Som zamestnaná na dobu neurčitú.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised