Tehotenské 2022

Kristína Turnerová Kováčiková 4

Od januára 2022 sa mení maximálna výška nemocenských dávok, teda aj tehotenského.

Ak žene vznikne nárok na tehotenské v tomto roku, môže dostať vyššiu sumu dávky ako v roku 2021.

Tehotenská dávka 2022
Shutterstock

Výška tehotenskej dávky

Suma tehotenskej dávky nie je určená jednotne, ale závisí od dosahovaných príjmov tehotnej ženy (od tzv. vymeriavacieho základu). Rovnako to je aj pri materskej dávke.

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa.

Tehotenské sa vypočíta ako 15 % denného vymeriavacieho základu, pravdepodobného denného vymeriavacieho základu alebo úhrnu denných vymeriavacích základov.

Minimálna výška tehotenského je 10 % denného vymeriavacieho základu určeného z 2-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Minimálne tehotenské 2022

Minimálne tehotenské na deň je vo výške 7,4498700 eur.

Mesačne bude minimálne tehotenské vo výške 223,50 eur (v mesiaci, ktorý má 30 dní), resp. 231 eur (v mesiaci, ktorý má 31 dní).

Maximálne tehotenské 2022

Maximálny denný vymeriavací základ na rok 2022 je v sume 74,4987 eur, preto maximálne tehotenské na deň dosiahne výšku 11,17480500 eur.

Maximálne tehotenské môže v roku 2022 dosiahnuť sumu 335,30 eur (v mesiaci, ktorý má 30 dní), resp. 346,50 eur (v mesiaci, ktorý má 31 dní).

V roku 2023 bude maximálna denná suma tehotenskej dávky 11,94411000 eur., Mesačne môže tehotná žena získať najviac 358,40 eur (pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci), resp. 370,30 eur (pri 31 kalendárnom mesiaci).

Kedy požiadať o tehotenské

O tehotenskú dávku môže požiadať žena od 13. týždňa tehotenstva.

Tehotenské vypláca Sociálna poisťovňa, na ktorú sa je treba obrátiť so žiadosťou o tehotenské. Toto tlačivo nie je voľne k dispozícii (nedá sa stiahnuť na internete), tehotnej žene ho vystaví gynekológ na preventívnej prehliadke na začiatku 13. týždňa tehotenstva.

Gynekológ na tlačive potvrdí očakávaný deň pôrodu. Tehotná žena vypĺňa druhú stranu tlačiva, na ktorom podpisuje tzv. Vyhlásenie poistenky“ a doručí ho – najlepšie ihneď – do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne (podľa sídla zamestnávateľa, SZČO a DNPO podľa trvalého pobytu).

Zamestnávateľ nepotvrdzuje žiadne údaje, takže sa mu toto tlačivo ani nepredkladá.

Nárok na tehotenské

Nárok na tehotenskú dávku vznikne, ak do 13. týždňa tehotenstva získa tehotná žena aspoň 270 dní nemocenského poistenia. Zohľadňuje sa pritom obdobie posledných 2 rokov.

V čase, keď si tehotná žiada o dávku, musí byť nemocensky poistená (napríklad ako zamestnanec, či SZČO) alebo jej musí plynúť ochranná lehota po zániku nemocenského poistenia (po skončení pracovného pomeru). Ochranná lehota je v tomto prípade 7 dní.

Viac o tehotenskej dávke

Zaujíma vás, či môžete pracovať a poberať tehotenskú dávku alebo zarovno s tehotenskou dávkou poberať rodičovský príspevok na staršie dieťa?

Môžete poberať súbežne tehotenské aj materské od 34. týždňa tehotenstva? Kedy nárok na tehotenské zanikne?

Prečítajte si viac v článku: Tehotenská dávka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den, mám narok na prispevek pokud jsem češka a na Slovensku pracuji? Nebo je potreba i trvaly pobyt na SK? Dekuji

  2. Dobrý deň, Rada by som sa spýtala, či budem mať nárok na tehotensku dávku. Bola som na materskej dovolenke a na rodičovskom od 7/2019 do 08/2022. Na dva dni som sa vrátila do prace a potom som dala výpoveď dohodou. Následne mi vznikol nárok na podporu,ktorú budem poberať do konca februára. Mam aj napriek tomu prosím nárok na tehotensku dávku,aj keď som nebola zamestnaná dlhšie, ako tie dva dni? Som v 8tt a termín mam koncom júna.posledne tri mesiace by som sa chcela zamestnať a platiť si najvyššie odvody. Neviem,či to síce pomôže na to aby som mala nejakú materskú dovolenku. Prosím poraďte mi,neviem na koho sa obráti. Veľmi pekne vopred ďakujem

  3. Dobry den,som na materskej dovolenke a zistili sme že som tehotna 12 tyzden,chcem sa spatat či mam tiež nárok na tehotenskú davku,dakujem

  4. Dobry den, rozhodla som sa skoncit pracovny pomer so svojim zamestnavatelom. V case, ked som este zamestnana, som zistila, ze som tehotna. V 13. tyzdni tehotenstva vsak uz budem nezamestnana. Ak to chapem spravne, mala by mi plynut 8-mesacna ochranna lehota. Mam narok na materske aj tehotensky prispevok? Dakujem velmi pekne za odpoved.

Pridaj komentár