Materské je dávka nemocenského poistenia, ktoré sa poskytuje z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o dieťa. Na rozdiel od rodičovského príspevku, kde poznáme 2 výšky príspevku (vyšší a nižší rodičovský príspevok), výška materského nie je u každej ženy rovnaká. Závisí od jej zárobku. Ako sa materské počíta?
Ešte pred materským môže vzniknúť tehotnej žene nárok na tzv. tehotenské, ktoré taktiež vypláca Sociálna poisťovňa.
Výpočet materskej
Materské sa vypočíta ako 75 % denného vymeriavacieho základu (v prípade zamestnanca z hrubej mzdy, u SZČO sa berie do úvahy príjem z podnikania) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu.
Vymeriavací základ
» denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.
Rozhodujúce obdobie
» Spravidla je rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského predchádzajúci rok (kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského).
Nie je to však vždy pravidlom. Zákon o sociálnom poistení pozná aj iné (kratšie) rozhodujúce obdobia. Reflektuje tak na rôzne situácie, keď napríklad žena zmení zamestnávateľa, príde o prácu, ide z jednej materskej na druhú a pod.
» z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie (práceneschopnosť, ošetrovanie člena rodiny) a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia (rodičovská dovolenka).
Výpočet materského – príklad
Zamestnankyňa, ktorá pracuje 5 rokov pre toho istého zamestnávateľa, nastúpi v apríli 2025 na materskú dovolenku.Ako sa jej vypočíta materské, keď zarába mesačne 800 eur?
Najprv si určíme rozhodujúce obdobie, teda rok, ktorý budeme brať do úvahy pri výpočte materského. Nakoľko už niekoľko rokov pracuje u rovnakého zamestnávateľa, rozhodujúce obdobie bude celý predchádzajúci rok (rok 2024).
Pri mesačnej hrubej mzde 800 eur sa jej vypočíta materské nasledovne:
800 x 12 (súčet vymeriavacích základov za rozhodujúce obdobie) / 365 (počet dní rozhodujúceho obdobia) = 26,30 (denný vymeriavací základ na určenie výšky materského)
materské vypočítame ako 75 % z 26,30 (z denného vymeriavaceho základu) = 19,73 eur.
Materské na deň bude vo výške 19,73 eur.
V mesiaci, ktorý bude mať 30 dní, dostane táto zamestnankyňa materské vo výške 591,90 eur, v mesiaci, ktorý bude mať 31 dní, vo výške 611,63 eur.
Prečítajte si aj, ako sa vypočíta výška materskej, ak vám zamestnávateľ tesne pred nástupom na materskú dovolenku zvýši výplatu:
Zmena zamestnávateľa a podmienka „90 dní nového poistenia“
Podľa zákona o sociálnom poistení sa zvýhodňuje dlhodobé poistenie pred krátkodobým. Znamená to okrem iného to, že pokiaľ žena zmení zamestnávateľa pred nástupom na materskú dovolenku, musí u neho získať najmenej 90 dní „nového“ poistenia, aby sa jej materské vypočítalo zo mzdy, ktorú zarába aktuálne:
(§ 54 ods. 2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, alebo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, bolo najmenej 90 dní predo dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Ak by sa žena zamestnala u nového zamestnávateľa krátko pred materskou a nepodarilo by sa jej získať najmenej 90 dní „nového“ poistenia, materské sa jej vypočíta z príjmov, ktoré mala v predchádzajúcom zamestnaní, ako o tom hovorí toto ustanovenie zákona o sociálnom poistení:
(§ 54 ods. 3) Ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto nemocenského poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
» Preradenie na inú prácu a podmienka 90 dní
(§ 54 ods. 4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnankyne, ktorá bola preradená na inú prácu v období, v ktorom obdobie nemocenského poistenia zamestnankyne, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, bolo kratšie ako 90 dní od vzniku nemocenského poistenia, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu.
(§ 54 ods. 5) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ
Z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu sa materské vypočíta zamestnancovi:
ktorý nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ (napríklad v prípade žien na rodičovskej dovolenke, pri tzv. reťazových pôrodoch),
ak zamestnanec v rozhodujúcom období podľa § 54 ods. 3 nedosiahol 90 dní nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ (predpokladaný vymeriavací základ) sa rovná jednej tridsatine vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Ak je predpokladaný vymeriavací základ vyšší ako tzv. minimálny vymeriavací základ, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, pravdepodobný denný vymeriavací základ rovná sa sume zodpovedajúcej jednej tridsatine minimálneho vymeriavacieho základu.
Výnimkou sú zamestnanci, ktorí nemali v rozhodujúcom období vymeriavací základ z dôvodu poberania materského alebo prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorý nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, poberania materského alebo prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (tzv. predpokladaný vymeriavací základ).
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie sumy materského, na ktoré vznikne ďalší nárok poistencovi, ktorý po vzniku predchádzajúceho nároku na materské získal obdobie nemocenského poistenia len z dôvodu poberania materského alebo podľa § 49a zákona o soc. poistení, nesmie byť nižší ako najvyšší z denných vymeriavacích základov alebo pravdepodobných denných vymeriavacích základov, z ktorých boli určené sumy predchádzajúcich materských z toho istého nemocenského poistenia.
Zamestnankyňa zmenila zamestnanie k 1.decembru. Termín pôrodu má vo februári. Príklad výpočtu (1)
Zamestnankyňa zmenila zamestnanie k 1. januáru. Termín pôrodu má v októbri. Príklad výpočtu (2)
Zamestnankyňa pracovala od skončenia školy u jedného zamestnávateľa. Poberala hrubú mzdu vo výške 800 eur mesačne, od januára vo výške 1000 eur. Termín pôrodu má určený na máj . Príklad výpočtu (3)