Príručka pre rodičaAktuality v legislatíve pre rodičov

Od mája 2021 získajú otcovia materské ľahšie

 Kristína Kováčiková   01.04.2021   0

Novela zákona o sociálnom poistení schválená koncom marca odstránila jednu z formalít, ktoré Sociálna poisťovňa žiadala od otcov v rámci konania nároku na materské.

Je ňou tzv. „dohoda o prevzatí dieťaťa do starostlivosti,“ ktorá by od mája 2021 už nemala byť jednou z podmienok nároku na získanie materského u otcov.

Shutterstock

 

Cez podmienku "prevzatia do starostlivosti" Sociálna poisťovňa v posledných rokoch mohla prísnejšie posudzovať žiadosti o materské, aby zamedzila formálnemu čerpaniu materského zo strany otcov, ktorí poberajú dávku a zároveň ostávajú v pracovnom procese. 

Sociálna poisťovňa tvrdila, že „nestačí iba spísanie formálnej dohody s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti, ale musí ho reálne do starostlivosti aj prevziať a zabezpečiť tú časť starostlivosti, ktorú do prevzatia zabezpečovala matka.“

Podľa názoru Sociálnej poisťovne si otec mohol na materskej privyrobiť, ale muselo ísť o inú prácu, v inom rozsahu a pod., aby „dokázal,“ že sa popri tejto práci dokáže postarať o dieťa, čiže sa sledovalo, či má napríklad pohyblivý pracovný čas, skrátený pracovný úväzok a pod.

Keďže prípady posudzovala Sociálna poisťovňa individuálne, mnohým otcom nárok na materské práve kvôli tejto formálnej prekážke nepriznala a tí sa čoraz častejšie obracali na súd.

Nadbytočná záťaž

Od mája 2021 inštitút dohody o prevzatí dieťaťa starostlivosti zo zákona vypadne, ako vyplýva z odôvodnenia návrhu novely, aj z dôvodu „nadbytočnej administratívnej záťaže pre rodičov dieťaťa.“

„V zmysle zákona o rodine je starostlivosť o dieťa od jeho narodenia povinnosťou rodiča a z tohto dôvodu ju nemožno ohraničiť formálnym deklaratórnym úkonom,“ odôvodňujú poslanci zmenu zákona.

Po odstránení tejto formálnej podmienky budú mať otcovia nárok na materské v rovnakom rozsahu a za rovnakých podmienok ako podľa doterajšej právnej úpravy.

Ak je otec zamestnaný, jednou z podmienok je tiež absencia príjmu z toho právneho vzťahu, z ktorého si uplatňuje nárok na materské. V tomto ohľade sa bude aj naďalej vyžadovať prerušenie zárobkovej činnosti. Nič však nebráni tomu, aby zamestnaný otec počas materskej pracoval napríklad na inú pracovnú zmluvu.

Práca otcov popri materskom už v každom prípade nebude prekážkou, pre ktorú by otec ani teoreticky mohol prísť o svoje materské.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised