Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Môže poberať materské muž?

 Mgr. Kristína Kováčiková   01.05.2013   13

Možno ste študentkou a čakáte Vaše prvé bábätko. Zistili ste, že nespĺňate podmienky nároku na materské, avšak môžete poberať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa. Existuje aj iná alternatíva? Môže materské poberať otec dieťaťa, ak je ten zamestnaný, prípadne podniká?

Alebo obidvaja vykonávate zárobkovú činnosť, ale dohodli ste sa, že na "materskej" bude muž. Je možné, aby poberal materské on? Môže poberať materské najprv matka a neskôr otec dieťaťa? Ako toto všetko vybaviť v Sociálnej poisťovni?

Naše dva modelové prípady posúdili odborníci zo Sociálnej poisťovne. Prinášame Vám ich odpovede.

Otázka - Nemám nárok na materské. Môže materské poberať muž?

Miriam je študentka VŠ a je tehotná. Nakoľko nesplní podmienku 270 dní nemocenského poistenia pred pôrodom, nevznikne jej nárok na materské. Môže poberať materské jej muž, ktorý je povinne nemocensky poistený 5 rokov?

Odpoveď Sociálna poisťovňa:

 V prípade, že Miriam nebude mať nárok na materské, nárok na materské si môže po dohode s ňou ako matkou dieťaťa uplatniť jej manžel, ak je aj otcom dieťaťa. Ak otcom dieťaťa jej manžel nie je, poberať materské by mohol len v prípade, ak sa matka dieťaťa nemôže starať o dieťa kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu, ktorý trvá najmenej jeden mesiac.

Nárok na materské môže manželovi vzniknúť najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ale iba v prípade, ak Miriam nebude poberať rodičovský príspevok. Upozorňujeme tiež, že ak si Miriamin manžel uplatní nárok na materské, v čase jeho poberania nesmie vykonávať v terajšom zamestnaní zárobkovú činnosť. Musí, samozrejme, splniť aj ostatné podmienky nároku na materské.

Miriamin manžel (otec dieťaťa) bude mať nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa vzniku nároku na materské. Výška materského sa odvíja od jeho vymeriavacích základov (spravidla sa berú do úvahy vymeriavacie základy v predchádzajúcom kalendárnom roku). Ak teda Miriamin manžel (otec dieťaťa) spĺňa podmienky na vznik nároku na materské, môže si uplatniť nárok naň v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne po uplynutí šiesteho týždňa od narodenia dieťaťa.

Miriam si môže uplatniť nárok na rodičovský príspevok až po ukončení poberania materského jej manželom (otcom dieťaťa). Vo veci vzniku nároku na rodičovský príspevok sa Miriam musí obrátiť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je príslušný podľa miesta jej trvalého pobytu.

Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.

Otázka - Môže poberať materské najprv matka, neskôr otec dieťaťa?

Radka je od roku 2009 zamestnaná v tej istej firme, poberá hrubú mzdu 500 eur mesačne. Termín pôrodu má 14.12.2011. Radkin manžel Július je zamestnaný od roku 2007, poberá hrubú mzdu 1000 eur mesačne a ešte je aj povinne nemocensky poistenou osobou ako SZČO. Radka a Julo sa dohodli, že na materskej (resp. rodičovskej) bude Julo.

Je možné, aby poberal materské Julo? Odkedy by Julovi vznikol nárok na materské? Mohla by materské poberať najprv Radka a neskôr Julo? Sú zákonné limity, odkedy najskôr môže Julo poberať materské? Ako by sa im materské vypočítalo? Aké doklady a kedy je treba predložiť Sociálnej poisťovni? Ako by sa posudzovala situácia v prípade, že by matka počas pôrodu zomrela?

Odpoveď Sociálna poisťovňa:

 Radka si môže uplatniť nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Nárok na materské si môže uplatniť okrem Radky aj otec dieťaťa, teda Július, najskôr však po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a to iba v prípade, ak Radka nebude poberať materské ani rodičovský príspevok. Július má nárok na materské do konca 28. týždňa od jeho vzniku.

Ak si nárok na materské uplatní Radka a tento nárok jej vznikne, výška materského sa určí z jej vymeriavacích základov, teda z jej hrubých príjmov. Ak Radka dosahovala v predchádzajúcom kalendárnom roku v zamestnaní priemerne hrubú mzdu 500 €, výška materského bude približne 300 € mesačne. Ak si nárok na materské uplatní Július a tento nárok mu vznikne (po ukončení poskytovania materského Radke), výška materského sa určí z jeho vymeriavacích základov dosiahnutých v predchádzajúcom kalendárnom roku. To znamená, že ak Július dosahoval v predchádzajúcom kalendárnom roku v zamestnaní hrubú mzdu 1 000 €, výška materského bude približne vo výške 600 € mesačne. V prípade, ak je Július zároveň povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a toto poistenie bude v čase prevzatia dieťaťa do starostlivosti trvať, po splnení všetkých zákonom stanovených podmienok mu môže vzniknúť nárok na materské zo súbehu obidvoch nemocenských poistení (zamestnanec aj SZČO).

Ak sa výška materského od 1. 1. 2012 zvýši zo súčasných 60% denného vymeriavacieho základu na 65 %, v tom prípade by Radka dostávala materské vo výške približne 330 € a Július približne 660 € (mesačne).

Žiadosť o materské si Radka uplatní odovzdaním tlačiva „Žiadosť o materské“ (vystaví ošetrujúci lekár - gynekológ) svojmu zamestnávateľovi.

Július požiada o žiadosť pobočku Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva jeho nemocenské poistenie.

V prípade, ak by matka dieťaťa zomrela pri pôrode, otec dieťaťa by mal nárok na materské odo dňa, kedy prevzal dieťa do starostlivosti (odo dňa nasledujúceho po úmrtí matky). Úmrtie matky dieťaťa je potrebné preukázať úmrtným listom, ktorého kópiu priloží k žiadosti.

Odpoveď pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
radka napísané 26.06.2015 11:27

Dobrý deň,

ja a manžel sme SZČO. Ja pracujem krátko a tak som využila možnosť, prvý rok si neplatiť soc. poistenie. Teraz čakáme bábätko, ktoré sa má narodiť približne 26.12.2015. Preto sa chcem opýtať, má je tu možnosť, že by materský príspevok poberal manžel?

Ak áno aké všetky podklady sú k tomu potrebné?

 

A mám správnu informáciu, že môže poberať materské aj vykonávať svoju SZČO činnosť?

brišová emília napísané 12.02.2015 09:54

Váš komentár: poprosila by som o odpoveď dcéra nemá nárok na materku, nakoľko pri prvom dieťati otehotnela ešte počas štúdia. Nakoľko teraz bude mať tretie dieťa, predchádzajúce máju 3 a 1 rok. Nemôže na materku nastúpiť jej manžel, ktorý bude zároveň zamestnaný a ona bude poberať rodičovský na to jednoročné dieťa, ďakujem

Miroslava napísané 19.11.2014 10:22

Dobrý deň. Ja som zamestnanec momentálne na MD, ktorá mi končí 23.12.2014. Manžel pracuje na dobu určitú a zmluva mu končí 30.11.2014. Ako máme postupovať, keď by manžel chcel nastúpiť na materskú. Musí ešte počas pracovného pomeru nahlásiť odchod na materskú alebo musí ísť na úrad práce zahlásiť? Aké sú podmienky na poberanie materského? Keď prestanem brať materskú ja, musím sa odhlásiť zo SP alebo budem naďalej poistencom štátu, počas rodičovskej dovolenky, bez nároku na rodičovský príspevok? Ďakujem

sisi napísané 28.10.2016 19:53

dobrý den

chcem sa spytat na specialnu situaciu,

- ja som statny zamestnanec, uz 10 rokov, hruba mzda je okolo 800 eur,

- manzel je invalidny dochodca 75%,pobera dochodok vo vyske 560 eur + zivnostnik so mzdou pohybujucou sa 500eur mesacne ,

- mame 1dceru Petra, narodena dňa 31.7.2015 /rok aj tri mesiace/

- a cakame babatko ktore sa ma narodit 10.12.2016.

- ja som doteraz mala marodku na 2 dieta, momentalne som zo zakona nastupila na materske na to druhe dieta

- manzel momentalne pobera rodicovsky prispevok na prve Petru, tento rok si zacal platit nemocenske, nakolko mu doteraz prijem nepresahoval minimalnu mzdu ,

- po ukonceni poberania mojej materskej na druhe dieta /t.j. v maji 2017/, by si manzel chcel uplatnit narok na materkse prveho dietata /nakolko platitelom nemocenskeho je az v roku 2015

chcem sa opytat niekolko otazok :

1. mozeme subezne poberat manzel matersku na prve dieta, ja rodicovsky prispevok na druhe dieta,?

2. aky bude vymeriavaci zaklad z ktoreho sa bude pocitat manzelova materska?

3. ak by manzel mal tieto dva mesiace november /december dohodu o vykonani prace na preklady,budu sa tieto prijmi zcitavat s jeho prijmom szcoa invalidnym dochodkom ?

4. ktore mesiace budu rozhodujuce obdbie pre vypocet materkej pre manzela ?

dakujem za odpoved, v pripade nerovnalosti tel. kontakt 0944672173

peter napísané 18.11.2013 12:39

Pekny den,ak ma jedno dieta rok a narodi sa druhe,moze mamka brat rodicovsky prispevok na jedno dieta a zaroven otec na druhe ? Sme manzelia

kika/redakcia napísané 18.11.2013 13:36
timea napísané 10.10.2013 20:22

Dobry den,

 

 

chcela by som sa spytat,ze s priatelom planujeme mat babo. Ale problem je v tom, ze ja som tento rok dostudovala a mam odrobene len dva mesiace co mi nestaci aby som poberala mat. pripevky a piatel robi na 4 hodiny pretoze je na invalidnom dochodku, odrobenych ma uz viacej rokov ale vacsinou bol len na dohodu. Tak by som sa chcela opytat ze ak on by siel na matersku ci by sa to dalo aby poberal matersky prispevok a popri tom neprisiel o inv. dochodok ??

 

Ďakujem

igor napísané 27.08.2013 10:08

Odbornici zo socialnej poistovne asi nevedia co cinia, pretoze:

chcel som po dohode s matkou (samozrejme) nastupiť ako otec na matersku dovolenku a kedze najprv mi bolo povedane, ze je to po siestich tyzdnoch od narodenia dietata (ako je aj vsade na internete), tak som si vybralskoro vsetku dovolenku, nahlasil zamestnavatelovi nastup na MD, dal si potvrdit ziadost a vybral sa do soc.poistovne povybavovat ostatne papierovacky.Tam mi pracovnicka socialnej poistovne po odovzdani a potvrdeni tlaciv oznamila, ze mozem nastupit MD az po 14 tyzdnoch a po otazke ako to mame teraz riesit - vraj si mam vziat neplatene volno a tlaciva stornovat (o mesiac znovu ten isty kolotoc vybavovaciek). Samozrejme manzelka ma uz na september tiez svoje povinnosti, ja som bez dovolenky, takze maleho asi odnesiem do soc.poistovne nech sa o neho postaraju :-).

 

Manzelka nastupila na MD 24.6.2013, maly sa narodil 7.7.2013. Ja som ju chcel vymenit na MD od 1.9.2013.Bolo mi povedane, ze je to mozne az od 29.9

 

Aj odpovede soc.poistovne na stranke tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/moze-poberat-materske-muz/, a aj inde na internete som cital, ze je to po 6 tyzdnoch,14 tyzdnov sa nikde nespomina,

takze babo rad :-)

S pozdravom

martin napísané 26.05.2013 23:08

Dobry den

 

chcem sa opytat priatelka otehotnela ale momentalne je studentkou ja pracujem ale nie sme zosobaseny tak chcem vediet ci budem mat narok na matersku respektive ci sa mozem stat poberatelom materskej a zaroven pracovat. Dakujem

Lenka Diabelkova napísané 31.01.2013 14:20

Dobry den

Pracujem ako opatrovatelka v rakusku na rakusku zivnost a mam otazku,ako mam postupovat...v at je mozne ist na Vochendgeld 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode,nezrusim zivnost nadalej si musim platit odvody do sva,ak chcem aby mi boli priznane rodinne pridavky na dieta a po 8 tyzdnoch musim nastupi do prace...podla ich zakona a ak chcem poberat rodicovsky prispevok z rakuska..ale neviem si to predstavit ze odidem od dvoj mesacneho baba.ak by nastupil na matersku manzel,ktory pracuje vo Francuzsku co musi splnat a ake papiere potrebuje dakujem

Uwe napísané 10.10.2013 21:45

fuha, to co je za komplikovana rodina? smile

maja napísané 03.01.2012 11:03

Dobry den,

chcem sa spytat...platim si DNP v maximalnej vyske od 1.11.2011 a termín pôrodu mam 4.augusta 2012...kedy mi vznikne narok na materske? az dnom porodu? co v pripade predcasneho porodu? zacnu mi vyplacat materske az po splneni 270 dni? dakujem za odpoved

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
radka napísané 26.06.2015 11:27

Dobrý deň,

ja a manžel sme SZČO. Ja pracujem krátko a tak som využila možnosť, prvý rok si neplatiť soc. poistenie. Teraz čakáme bábätko, ktoré sa má narodiť približne 26.12.2015. Preto sa chcem opýtať, má je tu možnosť, že by materský príspevok poberal manžel?

Ak áno aké všetky podklady sú k tomu potrebné?

 

A mám správnu informáciu, že môže poberať materské aj vykonávať svoju SZČO činnosť?

brišová emília napísané 12.02.2015 09:54

Váš komentár: poprosila by som o odpoveď dcéra nemá nárok na materku, nakoľko pri prvom dieťati otehotnela ešte počas štúdia. Nakoľko teraz bude mať tretie dieťa, predchádzajúce máju 3 a 1 rok. Nemôže na materku nastúpiť jej manžel, ktorý bude zároveň zamestnaný a ona bude poberať rodičovský na to jednoročné dieťa, ďakujem

Miroslava napísané 19.11.2014 10:22

Dobrý deň. Ja som zamestnanec momentálne na MD, ktorá mi končí 23.12.2014. Manžel pracuje na dobu určitú a zmluva mu končí 30.11.2014. Ako máme postupovať, keď by manžel chcel nastúpiť na materskú. Musí ešte počas pracovného pomeru nahlásiť odchod na materskú alebo musí ísť na úrad práce zahlásiť? Aké sú podmienky na poberanie materského? Keď prestanem brať materskú ja, musím sa odhlásiť zo SP alebo budem naďalej poistencom štátu, počas rodičovskej dovolenky, bez nároku na rodičovský príspevok? Ďakujem

sisi napísané 28.10.2016 19:53

dobrý den

chcem sa spytat na specialnu situaciu,

- ja som statny zamestnanec, uz 10 rokov, hruba mzda je okolo 800 eur,

- manzel je invalidny dochodca 75%,pobera dochodok vo vyske 560 eur + zivnostnik so mzdou pohybujucou sa 500eur mesacne ,

- mame 1dceru Petra, narodena dňa 31.7.2015 /rok aj tri mesiace/

- a cakame babatko ktore sa ma narodit 10.12.2016.

- ja som doteraz mala marodku na 2 dieta, momentalne som zo zakona nastupila na materske na to druhe dieta

- manzel momentalne pobera rodicovsky prispevok na prve Petru, tento rok si zacal platit nemocenske, nakolko mu doteraz prijem nepresahoval minimalnu mzdu ,

- po ukonceni poberania mojej materskej na druhe dieta /t.j. v maji 2017/, by si manzel chcel uplatnit narok na materkse prveho dietata /nakolko platitelom nemocenskeho je az v roku 2015

chcem sa opytat niekolko otazok :

1. mozeme subezne poberat manzel matersku na prve dieta, ja rodicovsky prispevok na druhe dieta,?

2. aky bude vymeriavaci zaklad z ktoreho sa bude pocitat manzelova materska?

3. ak by manzel mal tieto dva mesiace november /december dohodu o vykonani prace na preklady,budu sa tieto prijmi zcitavat s jeho prijmom szcoa invalidnym dochodkom ?

4. ktore mesiace budu rozhodujuce obdbie pre vypocet materkej pre manzela ?

dakujem za odpoved, v pripade nerovnalosti tel. kontakt 0944672173

peter napísané 18.11.2013 12:39

Pekny den,ak ma jedno dieta rok a narodi sa druhe,moze mamka brat rodicovsky prispevok na jedno dieta a zaroven otec na druhe ? Sme manzelia

kika/redakcia napísané 18.11.2013 13:36
timea napísané 10.10.2013 20:22

Dobry den,

 

 

chcela by som sa spytat,ze s priatelom planujeme mat babo. Ale problem je v tom, ze ja som tento rok dostudovala a mam odrobene len dva mesiace co mi nestaci aby som poberala mat. pripevky a piatel robi na 4 hodiny pretoze je na invalidnom dochodku, odrobenych ma uz viacej rokov ale vacsinou bol len na dohodu. Tak by som sa chcela opytat ze ak on by siel na matersku ci by sa to dalo aby poberal matersky prispevok a popri tom neprisiel o inv. dochodok ??

 

Ďakujem

igor napísané 27.08.2013 10:08

Odbornici zo socialnej poistovne asi nevedia co cinia, pretoze:

chcel som po dohode s matkou (samozrejme) nastupiť ako otec na matersku dovolenku a kedze najprv mi bolo povedane, ze je to po siestich tyzdnoch od narodenia dietata (ako je aj vsade na internete), tak som si vybralskoro vsetku dovolenku, nahlasil zamestnavatelovi nastup na MD, dal si potvrdit ziadost a vybral sa do soc.poistovne povybavovat ostatne papierovacky.Tam mi pracovnicka socialnej poistovne po odovzdani a potvrdeni tlaciv oznamila, ze mozem nastupit MD az po 14 tyzdnoch a po otazke ako to mame teraz riesit - vraj si mam vziat neplatene volno a tlaciva stornovat (o mesiac znovu ten isty kolotoc vybavovaciek). Samozrejme manzelka ma uz na september tiez svoje povinnosti, ja som bez dovolenky, takze maleho asi odnesiem do soc.poistovne nech sa o neho postaraju :-).

 

Manzelka nastupila na MD 24.6.2013, maly sa narodil 7.7.2013. Ja som ju chcel vymenit na MD od 1.9.2013.Bolo mi povedane, ze je to mozne az od 29.9

 

Aj odpovede soc.poistovne na stranke tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/moze-poberat-materske-muz/, a aj inde na internete som cital, ze je to po 6 tyzdnoch,14 tyzdnov sa nikde nespomina,

takze babo rad :-)

S pozdravom

martin napísané 26.05.2013 23:08

Dobry den

 

chcem sa opytat priatelka otehotnela ale momentalne je studentkou ja pracujem ale nie sme zosobaseny tak chcem vediet ci budem mat narok na matersku respektive ci sa mozem stat poberatelom materskej a zaroven pracovat. Dakujem

Lenka Diabelkova napísané 31.01.2013 14:20

Dobry den

Pracujem ako opatrovatelka v rakusku na rakusku zivnost a mam otazku,ako mam postupovat...v at je mozne ist na Vochendgeld 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode,nezrusim zivnost nadalej si musim platit odvody do sva,ak chcem aby mi boli priznane rodinne pridavky na dieta a po 8 tyzdnoch musim nastupi do prace...podla ich zakona a ak chcem poberat rodicovsky prispevok z rakuska..ale neviem si to predstavit ze odidem od dvoj mesacneho baba.ak by nastupil na matersku manzel,ktory pracuje vo Francuzsku co musi splnat a ake papiere potrebuje dakujem

Uwe napísané 10.10.2013 21:45

fuha, to co je za komplikovana rodina? smile

maja napísané 03.01.2012 11:03

Dobry den,

chcem sa spytat...platim si DNP v maximalnej vyske od 1.11.2011 a termín pôrodu mam 4.augusta 2012...kedy mi vznikne narok na materske? az dnom porodu? co v pripade predcasneho porodu? zacnu mi vyplacat materske az po splneni 270 dni? dakujem za odpoved

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised