Ako sa pripraviť na pôrod – prakticky I

Hana Celušáková 1

Pôrod je vyvrcholením deväťmesačného obdobia čakania na bábätko. A aj keď sa na nás ostatné životné udalosti väčšinou skôr zosypú nepredvídane, na pôrod máme dostatok času sa pripraviť už počas tehotenstva. Nevýhoda je, že dostatok času zostáva aj na obavy, neistotu a strach.

Poďme sa dnes bližšie pristaviť pri praktickej stránke veci,

čo všetko by sme si mali pred pôrodom nachystať, premyslieť, zorganizovať?

Shutterstock

Než sa pustím do siahodlhého zoznamu, jedna poznámka na úvod – nespoliehajte sa, že na všetko budete mať čas po nástupe na materskú dovolenku.

Ku koncu tehotenstva totiž čas beží asi rovnako rýchlo, ako dni na vysnívanej letnej dovolenke, ani sa nenazdáte a prvými kontrakciami dieťatko klope na dvere.

 

Čo by ste mali vedieť o pôrode?

Mám skúsenosť, že tehotenské bruško funguje ako magnet na pôrodné príbehy iných žien. Nikdy som sa toľko o pôrode nenapočúvala, ako keď som bola sama tehotná. Ženy majú chuť tento jedinečný zážitok zdielať. Bohužiaľ sú to často skôr negatívne skúsenosti.

Nie že by neboli aj dobré pôrody, ale keď sa pôrod podarí, je to tak krásna a intímna udalosť, že nemáme až takú potrebu o nej hovoriť. Skúste sa preto chrániť. Počúvajte, ak vám to dodáva silu, povedzte: „stop“, ak vás skúsenosti inej ženy skôr desia, nedávajú východisko, radu, povzbudenie.

Oporou v období tehotenstva vám majú byť aj objektívne informácie, ktoré vám zodpovedia základné otázky:

Zdrojom informácií by pre vás mohla byť tehotenská poradňa, literatúra, predpôrodné kurzy, či skúsené ženy. Neváhajte získať aj viac zdrojov, viac uhlov pohľadu, aby ste sa na konci dňa vedeli samostatne rozhodnúť, čo je pre vás to najlepšie.

Hľadáte svoj predprodný kurz? Ako a kde si ho vybrať?

Hľadáte svoj predprodný kurz? Ako a kde si ho vybrať?

 

Výber pôrodnice

V súčasnosti vám veľmi dobrým zdrojom informácií o pôrodnici môže byť Sprievodca pôrodnicami

– na jednom mieste nájdete všetky slovenské pôrodnice, služby, ktoré ponúkajú, fotografie z oddelenia, ale aj skúsenosti iných mamičiek a ich hodnotenie.

Ak sa to dá, skúste si danú pôrodnicu obzrieť aj osobne.

Väčšina pôrodníc organizuje predpôrodnú prípravu a prehliadku, kde sa môžete opýtať na všetky vaše otázky a zároveň aj zistiť, či je vaša konkrétna predstava  o pôrode v danej pôrodnici možná.

Nezľavujte zo svojich nárokov

Ak treba, neváhajte si napísať pôrodné priania a prekonzultovať ich s vedením pôrodnice a neonatologického oddelenia. Viem, že to nie je vždy jednoduché a môžete naraziť aj na neprívetivé komentáre, ale inak asi zmeny v systéme starostlivosti o rodičky nenastane, ak sami ženy po týchto zmenách nebudú volať. K pôrodnici by ste mali mať dôveru a partnerský dialóg je jej súčasťou.

 

Pripravte si veci pre bábätko

Príchod nového človiečika do rodiny znamená aj mať preň vytvorené miesto. Nemusíte podliehať reklame, novorodeniatko je na začiatku veľmi nenáročné. Bude potrebovať v prvom rade vašu lásku, čas, nehu a trpezlivosť, až potom super hi-tech výdobytky.

Pre bábätko budete potrebovať:

  • miesto na spanie – napríklad vašu posteľ, či postieľku alebo kolísku,
  • pár kúskov oblečenia – bodynka, dupačky, svetrík, čapičku, v zime kombinézu a fusak,
  • plienky – látkové a/lebo jednorázové,
  • približovátko – kočík alebo šatku, či iný nosič,
  • autosedačku – ak plánujete dieťa voziť autom,
  • kozmetiku – tu odporúčam minimalizmus – jeden dobrý olej, mydlo, gázové štvorce a možno krém na zadoček,
  • perinku alebo spací vak.

Cumlíky, flašky, odsávačky, sterilizátory a iné nechajte v obchode. Väčšina je úplne zbytočná, a keď by ste ich náhodou potrebovali, dokúpite ich bez problému priebežne.

Shutterstock

 

Zbaľte si tašku do pôrodnice

Zoznam vecí do pôrodnice môže byť pomerne rozsiahly, nebudem teda vypisovať všetko, je dobré si overiť odporúčania v konkrétnom zariadení.

Do pôrodnice budete potrebovať najmä:

  • doklady – kartičku poistenca, tehotenskú knižku, sobášny list alebo súhlasné vyhlásenie o otcovstve, prípadne pôrodné priania,
  • veci pre potešenie pri pôrode – olej k pôrodu na masáž, fyziologický roztok v nosných kvapkách, loj na pery, hroznový cukor na povzbudenie, vodu, hudbu…,
  • niečo pre tatina na oblečenie, prezutie, pitie a jedlo…,
  • hygienické potreby pre seba – uteráky, zubnú kefku a pastu, mydlo, tekuté mydlo k umývadlu, pôrodné vložky, podložky pre inkontinentných,
  • dostatok nočných košieľ (ideálne vhodných na dojčenie) a aspoň dve podprsenky pre dojčiace matky, nohavičky, ponožky, šľapky do sprchy a pohodlné papuče,
  • mobil, fotoaparát, knihu na čítanie ale aj o dojčení, niečo dobré na jedlo a pitie po pôrode, niekde príbor, pohár a misku,
  • oblečenie pre seba i dieťa na cestu domov – podľa ročného obdobia aj teplejšie vrstvy a nezabudnite na autosedačku, ak pôjdete autom.


Vyberte si pediatra pre vaše dieťa

Do pôrodnice by ste mali odchádzať s adresou pediatra, ku ktorému chcete chodiť so svojim dieťaťom po pôrode. Je dôležité sa už pred pôrodom dohodnúť s pediatrom, či vás preberie do starostlivosti.

V pôrodnici sa deťom robia vyšetrenia tzv.: „suchá kvapka“, ktorých výsledky vás už často v pôrodnici nezastihnú. V prípade pozitívnych zistení pôrodnica musí kontaktovať pediatra. Viac o výbere pediatra pre dieťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. U Hanky s Máriou sme boli na teho kurze v Kvapke, dietaaja.sk , super to bolo. Tolko info o porode ale hlavne o straotlivosti o dietatko potom na jednom mieste… velmi ma to ukludnilo. Dobre, ze ja pise clanky…

Pridaj komentár