SONO, USG, ultrazvuk. Tajné kódy tehotenskej knižky 06

Ľuba Lapšanská 9

Dnes si vysvetlíme ďalšie tajné posolstvá našich tehotenských knižiek. Na rade je tabuľka s názvom Ultrazvuk. Ak tam máte iba skratku USG alebo inú – UZV, znamená to to isté. USG je vlastne ultrasonografia, UZV je „poslovenčené“ – ultrazvukové vyšetrenie.

shutterstock

Celkom hore v riadku máte uvedené týždne, kedy by sa mal ultrazvuk robievať. Ako vidíte, je tam zapísaný trikrát.

Čo to pre vás znamená?

Že ak nemáte žiadne problémy, je naozaj zbytočné dávať svoje dieťatko takto vyšetrovať častejšie.

Ultrazvuk sa robí obvykle v rozmedzí týchto týždňov:

10. – 14. týždeň

20. – 24. týždeň

30. – 32. týždeň 

a potom tesne pred ukončením tehotenstva po 36. týždni.

Čo všetko sa pri ultrazvuku zisťuje?

Dátum

– jasné, zapíšu kedy vám ultrazvuk robili.

Týždeň podľa PM (poslednej menštruácie)

tu sa značí vypočítaný týždeň gravidity na základe poslednej menštruácie.

CRL – Cranium /Crown  Rumph Lenght

(Crown Rump Length resp. v inej literatúre Cranium Rumph Lenght) – je v podstate odhad dĺžky dieťatka od temena po kostrč.

Robí sa najmä na začiatku tehotenstva a podstatný údaj je to hlavne pre ženy, ktoré majú nepravidelný menštruačný cyklus, či iné problémy, ktoré zabraňujú určiť konkrétny termín poslednej menštruácie.

Podľa tejto veľkosti sa totiž dá na začiatku tehotenstva určiť približný gestačný vek a teda aj približný dátum pôrodu. (v 11. týždni má dieťatko cca 45 mm, v 14.  týždni tabuľkovo 84 mm).

NT – nuchal translucency

nájdete možno ešte v tom istom riadku ako CRL. Nuchal transluency znamená „meranie šije“ dieťatka, aby sa vylúčila alebo potvrdila pravdepodobnosť  určitých porúch, najčastejšie Downovho syndrómu.

Ide v podstate o to, že v cca 12. – 14. týždni sa odmeria šírka podkožia vášho dieťatka v oblasti šije. Tam sa vytvára tekutina (u všetkých detí!), ale jej nadmerné množstvo môže poukazovať na problém. Údaj vyšší ako 3 mm už môže naznačovať určité riziko. Viac si o tomto vyšetrení prečítajte v článku o genetickom ultrazvuku.

BPD x FOCD

skratky označujúce údaje pri meraní hlavičky. Konkrétne biparietal diameter x fronto – okcipital  diameter.  Nuž a rečou nášho kmeňa – ten prvý údaj BPD je vzdialenosť medzi spánkovými kosťami.

Druhý – FOCD je od čelovej k záhlavovej kosti. Pravdepodobne tam ale nenájdete dve čísla, iba index, ktorý vypočíta konkrétny ultrazvukový prístroj a priradí k tomu aj týždeň tehotenstva. (a pozor, videla som už aj skratku OFD pre to isté, teda predo – zadný priemer hlavičky)

TAD x APD

meranie bruška:  resp. transabdominal diameter x anteroposterior diameter. A  teda TAD – bruško odmerané  priečne a APD (niekde aj APAD) – bruško odmerané odpredu dozadu. Podobne ako pri hlavičke, pravdepodobne uvidíte iba jedno číslo, zodpovedajúce indexu z ultrazvuku.

Okrem týchto vyššie spomenutých meraní môžete mať v tehotenskej knižke aj doplňujúce údaje a skratky AC a HC. To sú obvody. AC je obvod bruška, HC obvod hlavičky.

FL – femur length

dĺžka stehennej kosti dieťatka. Táto kosť je v našom tele najdlhšia a preto už počas tehotenstva môže je rast zaznamenať určité vývojové poruchy.

Frekvencia srdca

(niekde len „akcia“) – tak to je snáď každej jasné, že sa jedná o srdiečko vášho dieťatka a o to ako pekne (rozumej pravidelne a rýchlo)  mu bije :).

Pozor, v niektorých tehotenských knižkách je tento údaj skrytý pod skratkou FHR alebo aj pod ďalšou skratkou OP – ozvy plodu. A občas tam nemáte číslice, nedozviete sa teda ako rýchlo mu srdiečko bije, ale iba + alebo -. Resp. prít. – prítomná, neprít. – neprítomná.

Poloha plodu

na začiatku tehotenstva sa poloha určuje v podstate len orientačne, pretože dieťatko sa ešte hýbe, má dosť priestoru a možnosť vrtieť sa. 

Ku koncu tehotenstva už sa zisťuje či nalieha (je najnižšie):

  • hlavičkou – či ju má dole, alebo
  • zadočkom, alebo
  • je uložené priečne a pod.

Zaujímavé je, že som už videla rôzne knižky žien a rôzne tajomné značky. Niekde jednoducho lekár napíše hlavička, alebo KP – koniec panvový.

Ale môžete sa stretnúť aj s ceph. – neľakajte sa, je to tiež hlavičkou dole – „cefalická poloha“…  Ale aj Vx znamená, hlavičkou dole – vertex. Alebo PPH či PPHL  – to zase  znamená poloha pozdĺžna hlavičkou…  Jednoduché L oznamuje, že dieťa je v  pozdĺžnej polohe.

Pohlavie plodu

vsio jasno :). Ale pozor,  ak náhodou nechcete vedieť pohlavie dieťatka, poproste lekára, aby vám tam nerobil ani značky  ♀  alebo  ♂ pretože mnohé tomu i tak rozumieme…

Cervix dĺžka

o cervixe – krčku maternice sme si už písali v minulých častiach. Takže dĺžka cervixu znamená, aký je dlhý a meria sa vaginálnou sondou (nie všetkým ženám, obvykle len pri hroziacom predčasnom pôrode resp. iných komplikáciách). 

Pred koncom tehotenstva, s blížiacim sa termínom pôrodu sa skracuje. Obvykle sa udáva rozmer 25 mm ako normálny, resp. bezpečný  pre tehotenstvo.

Cervix vezikulácia

posúdenie zmien na krčku maternice. Ako sme už spomínali v predošlom článku, tak krček pred pôrodom mäkne, skracuje sa, mení uloženie atd. Ultrazvukom sa posudzuje hlavne to, či sa krček neotvára „zvnútra“, teda zo smeru od maternice.

Môže tam byť slovko poz. alebo značka + – to znamená, že sa nejaká zmena deje. Ak je tam neg. alebo -, tak je telo ešte od pôrodu ďaleko. A ešte tam môže byť aj BPN – pozri na záver článku.  (no, už už som chcela článoček odoslať, ale dnes som sa na kurze pozrela do ďalších TK, takže v tejto kolónke môže byť napísané aj nepr. – nepripravený, resp. prip. – pripravený 🙂

Placenta lokalizácia

– označuje uloženie placenty v maternici. Ak máte v tejto kolónke napísané fundus  alebo vrchol – je to skvelé, znamená to, že je v hornej časti maternice. Problém je ak tam máte napísané „praevia“ alebo vcestná.

To je placenta, ktorá „zavadzia“ v pošvovom  vchode a indikuje vás  jednoznačne na cisársky rez. Placenta ešte môže byť na prednej či zadnej strane maternice.

Placenta grading

ľudsky zrelosť placenty. Placenta je orgán, ktorý má pomerne obmedzenú životnosť – len počas tehotenstva. Stupeň zrelosti, teda toho ako sa postupne vyvíja sa udáva od 0 do 3.  na USG to zisťujú podľa jej štruktúry.

Hydramnion

plodová voda. UZV vyšetrením vám zistia približné množstvo plodovej vody. Ak tam máte napísané norma. (resp. BPN)  – tak je to v poriadku. Okrem toho sú iba dve odchýlky – priveľa – polyhydramnion alebo primálo – oligohydramnion –  plodovej vody.

RI v a. umbilicalis a  SD v a. umbilicalis

našou ženskou rečou – prietoky. RI je vlastne  index, ktorý hovorí o prietoku krvi cievami, konkrétne v artérii v  pupočníku (funiculus umbilicalis). Okrem toho sa meria aj rýchlosť prietoku, pomer rýchlosti v závislosti od srdcového rytmu, výmena plynov v pupočníku, atd. atd. atd. Je toho viac, preto celkový index. V starších TK máte tieto údaje pod hlavičkou IPP UA RI Index.

Morfológia

rôzne merania rôznych častí tela a  vnútorných orgánov  dieťatka, ktoré slúžia na vylúčenie veľkých vývojových chýb. V terajšej dobe už ale veľa žien pri akomkoľvek podozrení  chodí minimálne pri tomto vyšetrení na špecializované pracoviská s výkonnejšími ultrazvukmi, kde vidia – takmer všetko…  

Hmotnosť plodu

– jasné nie?

Zodpovedá g.t. – tu vám napíšu ako ten gestačný vek vyzerá podľa ultrazvuku. Hore sme spomínali iný – podľa poslednej menštruácie.

Záver

všetko čo z toho vyplýva, prípadné ďalšie vyšetrenia a pod.

Vyšetrili  – „pečiatka a podpis“

A ešte predsa len pridám zopár skratiek, s ktorými sa môžete stretnúť aj pri UZV vyšetrení:

AFI

údaj, resp. index, ktorý hodnotí množstvo plodovej vody

APH

táto skratka označuje, že ste začali krvácať  po 28. týždni gravidity

AS 

akcia srdca

BPN

bez patologického nálezu

BPP

biofyzikálny profil plodu. Mal by sa robiť každej žene, ktorá dosiahla 37. – 38. týždeň gravidity, u rizikových aj skôr a častejšie.  Je to v podstate súhrn rôznych meraní.

CX

skratka pre cervix –  krček maternice

EFV

údaj odhadu hmotnosti bábätka v brušku

HL

dĺžka ramennej kosti

PP

pohyby plodu – napíšu či sú prítomné alebo neprítomné

SF

v tehotenskej knižke môžete nájsť aj túto skratku – tento krát sa ale nejedná o dieťatko ale o vás – SF je vlastne rozmer medzi lonovou sponou (symfýzou) a dnom maternice (fundus). Udáva sa v centimetroch a hovorí o postupe gravidity, raste vašej maternice.  

Tak, a to nie je všetko. Som si istá, že v kolónke UVZ ešte spoločne objavíme niekoľko neznámych kódov. Tak sem s nimi. Poradíme sa s odborníkmi a dopíšeme.

Všetky články zo 7 dielneho seriálu – Tajné kódy tehotenskej knižky: 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň prajem… Len sa chcem spýtať fl značkou merajú stehennú kosť malinký má 5,7 AC obvod bruška má 26.0 som v 32 tt tak či je to v norme…

  2. Dobry den,chcem sa opytat ako to s mojim babätkom vyzera som 24 tyzdni a moje BPD-56,1 mm….HC-219,2mm….AC-184,9 a FL-38,5mm je to dobre alebo……

  3. Dobrý den ake má byť priemerne BPD v 33.týždni ??? Mne vyšlo 89 čo je ževraj až pre 36 týžden a že budeme mať vačšiu hlavičku je to pravda ???

    Dakujem

Pridaj komentár