Kým rastie bruškoVyšetrenia

Fundus, spona, gravidometrická krivka. Tajné kódy tehotenskej knižky 04

 Ľuba Lapšanská   12.10.2021   0

Pomaličky sme sa prepracovali tehotenskou knižkou k ďalšej tabuľke.

Nájdete ju pod názvom Fundusspona v cm. Najskôr si vysvetlíme, čo to ten fundus a spona vlastne je.

Fundus

v latinčine znamená dno, klenbu, alebo základ -  v našom prípade maternice. Pre veľmi zvedavé – nazývame to fundus uteri. Uterus je maternica.

Čo sa týka slovenského prekladu, ja mám najradšej slovo klenba, pretože  to, o čom hovoríme je horná časť maternice. (Dno mi pripomína niečo čo je dole ;-)

Spona – resp. lonová spona

(symphysis pubica) – chrupavkovitý typ spojenia (symfýza), spájajúci  lonové kosti.   Nahmatáte si ho vpredu na venušinom pahorku ako  tvrdú časť pod chĺpkami.

Vzdialenosť od hornej časti lonovej spony po horný okraj maternice je to, čo vám odmerajú v poradni.

V podstate tento údaj  vyjadruje rast maternice a dieťatka. Udáva sa obvykle v centimetroch. V tabuľke je zaznačená krivka (resp. gravidometrická krivka), s širším rozhraním do jednej i druhej strany. Tam by ste sa mali „zmestiť“.  

V stĺpci je ako obvykle týždeň tehotenstva, v riadku hore i dole dĺžka v centimetroch.  Toto meranie nazývame gravidometria a obvykle sa na to používa obyčajný krajčírsky meter.

Gravidometrická krivka

Ak vám lekár zaznačí do grafu kde v raste sa práve vaša maternica nachádza, je to jednoduché. Niektorí však ešte používajú inú metódu, tak sa neobávajte, vysvetlíme si to.

Takže možno tam máte aj nejaké záhadné písmenká spolu s číslom. Obvykle S, P alebo X.

S – označuje lonovú sponu – symfýzu.

P – „pupok“

X – rebrový oblúk „v strede“, resp. mečovitý výbežok na hrudnej kosti, ktorá rebrá spája. 

Za tým je tajné číslo :). To označuje centimetre (resp. prsty) hornej časti maternice (fundu) od danej oblasti. Ak je tam teda X/4, znamená to, že máte fundus 4 prsty  od rebrového oblúka. Ak je tam P/3 – tak sú to 3 prsty od pupku. A ak ste ešte na začiatku tehu, môže tam byť S/4 – to by bolo 4 prsty nad lonovou sponou.  Jasné, nejasné? Jasné!

Niekoľko týždňov pred pôrodom začne fundus pomaličky klesať.

Mimochodom, nie v každej poradni toto meranie robievajú

Niekedy ho robia bez metra, len rukami. Je totiž dosť nepresné: výskumy hovoria o maximálne 75% porúch veľkosti plodu, ktoré sa takto dajú odhaliť. A okrem toho, všetky tabuľky v tehotenskej knižke sú orientačné.

Každá z nás je iná, každá inak veľká, inak chudá, inak rastúca. Tak ako naše detičky. Nech vás teda nevyvedie z miery posun  o jeden centimeter. Bábätku sa nepáči váš strach! Často zbytočný.  Myslite na to, že i pri tejto metóde sa môže pošmyknúť ruka, posunúť meter, či čokoľvek iné.

V niektorých tehotenských knižkách nájdete nad touto tabuľkou ešte zopár informácií. (v iných je tam iba reklama.) Určite ich však nájdete aj v tej svojej.

Aké informácie sa tu ešte zapisujú?

Žiadate odber pupočníkovej krvi?

Áno – nie. (Hádajte kto tento tehotenský preukaz vydal... :) Takže tu sa zapíše či si želáte alebo neželáte odber pupočníkovej krvi. V podstate teraz, v čase keď túto službu už poskytujú vo všetkých nemocniciach, to nie je dôležité zapísať. Stačí to pri príjme do pôrodnice povedať. Kedysi, keď odberné balíčky neboli všade, bolo potrebné vedieť to dopredu, aby ich stihli zabezpečiť a pripraviť.

Ďalej sa tu zapisuje (a určite to  nájdete aj v tej svojej TK, len prípadne na inej strane):

Vstupné vaginálne vyšetrenie dňa 

– to predpokladám vysvetľovať netreba. Ide naozaj o úplne prvé vyšetrenie po zistení tehotenstva. K tomu ale patria ďalšie vyšetrenia:

Kolposkopia a OC – onkocytológia

Kolposkopia 

je vyšetrenie krčku maternice. Respektíve zmien na jeho povrchu. Toto vyšetrenie do praxe zaviedol  v roku 1925 jeden nemecký gynekológ -  Hans Hinselmann. Vtedy na to používal silnú lupu, teraz sa už používa špeciálny prístroj – kolposkop.

Je to niečo ako mikroskop, dajú sa ním rozoznať zmeny na sliznice krčku maternice. Niekedy môže lekár použiť aj rôzne roztoky (kyselinu octovú, alebo Lugolove činidlo, akýsi „jódový roztok“), ktoré zvýraznia – ináč zafarbia prípadné „choré“ bunky.  Vyšetrenie nebolí, prístroj sa nevkladá do tela.

Onkocytológia 

je metóda, ktorou sa zisťujú prednádorové či nádorové zmeny na krčku maternice. Na rozdiel od predošlej metódy nie iba pohľadom, ale sterom. Z povrchu krčka maternice a jeho kanálika sa zotrie štetôčkou alebo špachtličkou vzorka buniek. Nepríjemné, ale nebolestivé.

No a tabuľka na ďalšej strane: poznámky – kontroly – hospitalizácie je jasná. Všetko čo sa bude diať  sa tu zapíše.

Všetky články zo 7 dielneho seriálu - Tajné kódy tehotenskej knižky: 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised