Tehotenská abeceda H

Ľuba Lapšanská 0

Hamiltonov hmat

spôsob na urýchlenie alebo vyvolanie pôrodu. Lekár pri vaginálnom vyšetrení cez pootvorený krček maternice “odlúči” vak blán v dolnej časti maternice. To spustí tvorbu prostaglandínov, ktoé spôsobia rýchlejšie “dozrievanie” hrdla maternice.

Hematokrit

veľmi zjednodušene povedané – je to pomer medzi krvnou plazmou a krvinkami (najmä červenými, ktorých je najviac). Nás mamy bude zaujímať skôr to, čo spôsobujú odchýlky v množstve. Hodnota resp. objem krviniek by mal mať cca 46%. Ak je hodnota nižšia môže naznačovať anémiu, krvácanie a iné. Ak je vysoká, môže ísť o dehydratáciu, eklampsiu atd. – viac hľadajte v múdrych knihách… 

Hematóm

vzniká ak sa krv „rozleje“ do okolitých tkanív. Ak vznikne v maternici, je možné, že budete na začiatku tehotenstva „špiniť“. Niekedy spôsobí i potrat. Hematóm sa obvykle rýchlo vstrebáva (alebo „vytečie“), ale gynekologickému vyšetreniu sa nevyhýbajte. Dostanete lieky a potom šup šup – kľudový režim.

Hemoglobín

červené krvné farbivo, ktoré dokáže viazať kyslík. Nízke hladiny môžu spôsobiť chudokrvnosť. Dajte si červené mäso, žeruchu alebo nejakú listovú zeleninu, trstinovú melasu… a hľadajte ďalej…

Hemoroidy

rozšírené žily v oblasti konečníka podobné kŕčovým žilám. Nazývame ich aj „zlatá žila“. Obvykle nebránia normálnemu pôrodu, len je dobré byť „pod dozorom“.

Hlienová zátka

sekrét, ktorý počas tehotenstva uzatvára a chráni krček maternice, a to nielen v období tehotenstva ale i v „bežnom stave“ počas niekoľkých dní menštruačného cyklu. Obvykle je tento sekrét  číry alebo mliečnobiely. Resp. tesne pred pôrodom sa z bieleho mení na číry.  Po uvoľnení z krčka maternice môže mať jemnú ružovú alebo naopak tmavočervenú až hnedú prímes. Odchod hlienovej zátky sa môže spočiatku zameniť s odtokom plodovej vody.

Hnačka

niekedy majú ženy hnačku na začiatku tehotenstva. Ak je krátkodobá, je znakom „čistenia tela“. Hnačka je obvykle sprievodným znakom aj prirodzene sa rozbiehajúceho pôrodu. V podstate z toho istého dôvodu – telo sa čistí, „robí miesto“ pre dieťatko a pôrodnú činnosť. Hormonálny systém tomu napomáha (podobne ako pri menštruácii, kedy sa tiež väčšina žien vyprázdňuje častejšie.) Problémom je, ak hnačka v čase gravidity trvá dlhšie. Vyhľadajte lekára – mohlo by ísť napr. o infekciu. 

Hodváb

prírodné proteínové vlákno, získavané zo zámotkov motýľa hodvábnika, resp. priadky morušovej. Okrem toho, že jeho najznámejšou vlastnosťou je že v zime hreje a v teple naopak chladí, ho možno výborne využiť aj inak. Ako liečebný prostriedok sa používa na zapálené a začervenané miesta. Pôsobí totiž protizápalovo.

Látku z neho (hľadajte buretový hodváb), priložíte napríklad na prsia medzi dojčeniami, na detskú dupku 😉 pri zapareninách a pod. Taktiež pri častých vaginálnych problémoch sa dá skvele použiť. Perie sa však zásadne v rukách. 

Hormóny

chemické látky, ktoré tvorí endokrinný systém a ktoré ovplyvňujú náš každodenný život 😉 A samozrejme i tehotenstvo, pôrod, dojčenie… najznámejší z nich je v tomto období zrejme oxytocín.

Horúčka

výrazne obmedzuje rast a množenie vírusov a baktérií, taktiež mobilizuje vlastný imunitný systém, zvyšuje aktivitu bielych krviniek zodpovedných za ničenie nezvaných hostí, ktorý sa šíria v tele. Čo je to horúčka? Ako bojovať s horúčkou?

Može sa vyskytnúť napr. u dojčiacich žien, keď majú problémy s prsníkmi. Najúčinnejšia je prevencia – správna technika dojčenia.

Horúčka šestonedieľok

Obvykle ide o horúčkovité infekčné ochorenie, spôsobené infekciou, mikróbmi a pod. Do roku 1847 bolo toto ochorenie veľmi časté. Ale v tom roku lekár I. P. Semmelweis prišiel na to, že umývaním rúk a zabezpečením nekontaktnosti s ešte „otvorenou“ maternicou sa dá týmto infekciám predchádzať. I preto sa neodporúča okrem iného pohlavný styk do ukončenia šestonedelia.

Hospitalizácia

pobyt v nemocnici – v encyklopédii píšu – pobyt chorého v nemocnici. V „civilizovanom svete“ aj zdravých – tehotných žien…

Hrádza

oblasť medzi pošvou a konečníkom. U nás ešte stále „preventívne“ nastrihávaná počas pôrodu. Ak uvažujete, ako predísť nástrihu, môžete vyskúšat masáž hrádze. Ak pri pôrode nastalo jej poškodenie, prečítajte si o podpore hojenia poranenej hrádze po pôrode.

Hromadenie mlieka

alebo tiež retencia materského mlieka v prsníkoch počas dojčenia. Mliečko sa tvorí, ale „nevychádza von“, hromadí sa v mliečnych žľazách. Prsia sú plné, naliate a napnuté. V niektorých prípadoch sa mlieko hromadí len na jednom mieste a tvorí „hrudku“. Mama by mala byť psychicky v pohode, oddychovať a čo najčastejšie prikladať dieťa k prsníku. Treba odlíšiť retenciu mlieka od zápalu prsníka. Čo robiť pri retencii alebo zápale prsníka?

Hydrocefalus

zvýšenie množstva mozgo-miechového moku vo vnútrolebečnom priestore. U detí je viditeľné nápadné zväčšenie mozgovej časti hlavy.

Hydroterapia

vodoliečba. Túto fyzikálnu liečbu môžete skvele využiť na odbúranie bolesti počas pôrodu.

Hyperglykémia

zvýšená hodnota glukózy v krvnej plazme. Počas tehotenstva je u niektorých žien diagnostikovaný tzv. gestačný diabetes – špecifická forma cukrovky, ktorá sa vyskytuje iba u tehotných. Ohrozuje zdarný priebeh tehotenstva a dieťatko. Viac vám poradí váš lekár.

Hyperstimulácia maternice

komplikácia počas pôrodu – dlhotrvajúce alebo príliš často po sebe nasledujúce jednotlivé kontrakcie, ktoré môžu spôsobiť ruptúru maternice, abrupciu placenty, poruchy srdcového rytmu a pod. Mimochodom, v príbalových letákoch sa táto komplikácia ako nežiadúci účinok pri predávkovaní vyskytuje pomerne často.

Hypertenzia

zvýšený krvný tlak. Patrí medzi najčastejšie problémy tehotných. Niekedy majú tehuľky zvýšený tlak krátkodobo – obvykle pred vyšetrením. Tu je pomoc ľahká – dajte si ho zmerať až po ňom. Ak je však tlak krvi zvýšený stále, mali byť ste byť sledované pozornejšie. Čo pre seba môžete spraviť samé? Odstrániť stres, pravidelne a kvalitne sa stravovať.

Hypoglykémia

znížená hodnota cukru v krvi. Prejavuje sa ospalosťou, psychickým „rozkolísaním“, závratmi, bolesťami hlavy, nervozitou, zvýšeným potením ale aj chuťou na sladké. Vyskytuje sa i v tehotenstve(hlavne na začiatku), ale omnoho častejšie po samotnom pôrode. Niektoré ženy „zabúdajú“ pravidelne jesť, prípadne jedlo nahrádzajú sladkosťami plným jednoduchých cukrov, čo stav ešte zhoršuje. Upravte svoju životosprávu.

Hypotenzia

nízky krvný tlak sa počas tehotenstva objavuje obvykle menej často, ale niektoré ženy trpia práve ním. Majú závrate. Sú unavené, nevládzu… Pomôže im pravidelný pohyb, dostatok tekutín a vlažné sprchy. A  moja obľúbená pôrodná asistentka Ingeborg Stadelmann im radí, neznižovať dávky soli.

Hypoxia

nedostatok kyslíka. Okrem iného sa s ňou stretávame pri pôrode. Tzv. hypoxia plodu sa prejavuje napríklad i spomalením oziev dieťatka. Je najčastejšou príčinou akútneho cisárskeho rezu.

Chromozóm

ako stuha vyzerajúci útvar v jadre bunky, nositeľ genetickej informácie. Pohlavie dieťatka závisí od pohlavného chromozómu muža. Má totiž, na rozdiel od ženy chromozómy X aj Y. Ženy majú pohlavné chromozómy rovnaké XX.

Chudokrvnosť

– pozri anémia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár