Cisársky rez – sekcia

2

Pre indikáciu cisárskeho rezu existuje viacero závažných dôvodov, pre ktoré sa odporúča.

Niektoré sú evidentné ešte pred chystaným pôrodom, iné sa vynoria až priamo pri pôrode. Ak o ňom lekári rozhodli, znamená to, že je nutný.

Príčiny môžu byť rôzne:

  • Zúžená panva rodičky (meria sa rádiopelviometrom) a priveľký plod,
  • závažné ochorenie ženy (choroby srdca, ťažká krátkozrakosť, vysoká cukrovka, hypertenzia, cysty, fibrómy /nezhubné nádory väzivového tkaniva /,
  • zlá poloha plodu – najčastejšie vodorovná,
  • vcestné lôžko a jeho predčasné odlučovanie (silné krvácanie),
  • ohrozenie plodu, napr. dusenie,
  • viacnásobné tehotenstvo (dvojičky, trojičky,…),
  • vaginálny herpes, keď sa dieťatko pri prechode pôrodnými cestami môže nakaziť a iné.

Často sú to kombinácie rôznych rizikových faktorov, ktoré sa nabaľujú, a tak vznikne akútny dôvod porodiť dieťa cisárskym rezom.

Po zavedení epidurálej resp. spinálnej analgézie

(rodička je pri vedomí, ale ostrú bolesť necíti), anesteziológ bude len pridávať potrebnú látku – anestetikum do katétera, čo bude mať za následok dočasné znehybnenie, znecitlivenie spodnej časti tela. Ak sa cisársky rez musí vykonať hneď a nie je zavedená epidurálna resp. spinálna analgézia, pristúpi sa k celkovej anestézii. (Pozn.: využitie týchto metód závisí od rodičky a od možností pôrodnice)

Pred operáciou sa oholí spodnú časť brucha a ohanbie, najčastejšie s elektrickým holiacim strojčekom. (pozn. nemusí to byť vždy strojček, preto je výhodou, ak túto procedúru ovláda žena sama) a zavedie sa na 24 hodín močový katéter vo forme tenkej hadičky (pravdepodobne aj klystír).

Ak je anestézia hotová, natrie sa dané miesta dezinfekčným roztokom a začne sa s operáciou. Pri cisárskom reze uzrie dieťatko svetlo sveta približne po 10 minútach.

Operatér rozreže brušnú stenu ženy, potom maternicu a vyberie z nej bábätko a placentu. Rez býva malý a je zväčša schovaný v ohanbí. Dnes sa už takmer vôbec nerobí vertikálny rez; iba v akútnych prípadoch, ak by aj niekoľko minútové zdržanie viedlo k ohrozeniu života dieťaťa. Vertikálny rez sa prevádza jednoduchšie a rýchlejšie, umožňuje lepší prístup k maternici, ale pre máloktorú ženu je esteticky prijateľný.

Prítomnosť otecka na operačnom sále počas cisárskeho nie je povolená, tak ako ani pri žiadnej inej operácii. Niekedy to však závisí aj od pôrodníka, či bude jeho prítomnosť tolerovať alebo nie. Len čo sa bábätko narodí, je oň dobre postarané. Pri tom už môže asistovať aj otecko, zatiaľ čo mamičku pôrodník zašije. Potom ho prídu ukázať matke.

Prvé dni po cisárskom reze,

hoci je cisársky rez menej bolestivý ako prirodzený pôrod, (lebo ste pod anestéziou), nie sú vždy ľahké. Napriek tomu, že sa bolesť lekársky utišuje, ostáva prítomná. Pravda, každá žena vníma bolesť inak.

Prvý “deň po” zostáva mamička ležať na lôžku

a zdvihnúť sa môže až po odstránení močového katétera. Potom má mamička pomaly vstať (pozor na závrať) a urobiť pár krokov, aby sa jej telo začalo zotavovať. Keďže rodička má zo začiatku problémy s pohybom, bude pre ňu ťažšie hneď sa starať aj o bábätko.

Dojčenie

sa odporúča najmä v ľahu (jazva je vtedy menej bolestivá). Existuje aj iná praktická poloha – pozícia tzv. “rugby lopty“: žena leží na chrbte a dieťa má hlavu na jej prsníku, avšak telo dieťaťa je pod jej pazuchou.

Po cisárskom reze treba s ďalším dieťatkom počkať aspoň jeden rok, aby sa jazva dobre zavrela a zahojila, ale nie vždy sa musí čakať tak dlho (pozn.: na Slovensku sa odporúča minimálne 1 rok). Najlepšie je spýtať sa na názor svojho lekára – gynekológa, ktorý dobre pozná stav jazvy (po prvom cisárskom je to zväčša pekná jazva, s ktorou nebývajú problémy.) Všetko závisí od pacientky.

Je normálne, ak je ranka a koža okolo nej istý čas necitlivá, lebo pri reze sa môžu isté nervy deaktivovať, telu treba dožičiť čas (max. 6 mesiacov), aby si mohlo znovu obnoviť svoju nervovú sieť. Potom sa citlivosť vráti, hoci proces môže byť pomalší. 

Nie je nutné, aby sa ďalšie deti narodili znova cisárskym rezom.

Pokiaľ má rodička,zo zdravotného hľadiska, rovnaké problémy ako pri prvom tehotenstve, pravdepodobne sa tiež doporučí cisársky rez.

Trvalé príčiny pre voľbu cisárskeho rezu sú napríklad:

úzka panva, vysoká cukrovka.

Nie je dôvod podstúpiť ďalší cisársky rez, ak sa príčina týkala len minulej tehotnosti a už pominula. Ďalej platí, že to, čo bolo problematické pre jedno dieťa, nemusí byť pre druhé (poloha, hmotnosť, riziko ohrozenia plodu…). Jazva, ktorá zostáva po cisárskom je oslabeným miestom.

Pri opakovaných tehotenstvách a rezoch je samozrejme namáhaná, preto sa dnes vo odporúčajú max. 3 „cisárske“ (pozn.: v slovenskej odbornej literatúre sa uvádzajú dva, potom sa riziko považuje za veľmi veľké.). Všetko závisí od ženy a od jej predchádzajúcej jazvy a jej hojenia. Predovšetkým sa treba poradiť s lekárom – gynekológom, najmä, ak dobre pozná jej stav.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentár

    Pokiaľ viem, tak existujú pôrodnice, kde by lekár takéto niečo neriskoval. Na vašom mieste by som sa informovala v inej nemocnici (napr. Banská Štiavnica, Bojnice…). Poznám 3 ženy len v mojom okolí, ktoré rodili dvojičky, a nikto neriskoval klasický pôrod. Okrem toho je ešte jedna možnosť, ktorú ale nemám overenú, navštíviť psychológa s panickým strachom z pôrodu a na jeho špeciálne odporúčanie vám vraj urobia cisársky rez. Neviem ale, či to tak skutočne je a či vás nepošle aj k psychiatrovi alebo na ďalšie vyšetrenia. Tá zmena lekára a pôrodnice sa mi zdá rozumnejšia. Viem, že v Štiavnici dokonca existuje hotel, kde vás pred plánovaným cisárskym rezom ubytujú, ak ste zďaleka. Je to priamo v pôrodnici a môže tam s vami byť aj rodinný príslušník, prípadne viacerí. Skúste si pozrieť ich webovú stránku, prípadne kontaktovať pán primára MUDr. Špilu. Držím vám palce, nech to všetko dobre dopadne! Zuzana

  2. Chcem sa informovat, v sucasnosti cakam dvojicky a moj gynekolog nechce aj napriek mojej ziadosti pristupit k porodu cisarskym. Deticky su otocene hlavickami dole, ale ja mam velky strach z klasickeho porodu. Som prvorodicka, 31 rocna po umelom oplodneni. Mam moznost to vobec nejako ovplyvnit?

Pridaj komentár