RodímePôrod

Vyvolanie pôrodu - keď sa pôrod nechce rozbehnúť prirodzene

 Mgr. Hana Celušáková   15.01.2022   0

Paradoxne, aj keď často prežívame tehotenstvo s obavami z predčasných sťahov a pôrodu, píše alebo volá mi nejedna mamička "po termíne", ako ten pôrod konečne rozbehnúť.

Ako naštartovať pôrod?

ako vyvolat porod
Shutterstock

 

Ako som už písala v článku o 41. týždni tehotenstva, nervozita po termíne výrazne stúpa. Jednak na strane zdravotníckeho personálu, ale veľké pochybnosti začína mať aj mamina samotná.

Čo sa to s tým mojim telom deje? Prečo sa ešte nič nedeje?

 

Psychika a pôrod

Už sme sa venovali prirodzeným metódam naštartovania pôrodu. Stále kladiem dôraz na psychiku, ktorá je podľa mňa v tejto chvíli kľúčová. Pôrod začína v hlave!

Ak ste v strese, či už z toho, že "nepodávate očakávaný výkon", alebo nemáte "svojho lekára", bojíte sa pôrodnice, potrebujete "rýchlo rodiť" aby ste stihli to či ono...

Vedzte, že hormóny stresu - adrenalín a noradrenalín - nám pomáhajú efektívne riešiť, konať, utekať alebo sa brániť, ale rodiť sa pri nich nedá.

Pracujú proti hormónu oxytocínu, ktorý nás naopak sprevádza okamžikmi lásky - počas milovania, pri dojčení a samozrejme aj pri pôrode.

Vypnite teda všetky tachometre, kalkulačky a hodinky. Odložte rozhodnutie na neskôr. Neriešte, pustite to... Buďte s bábätkom, s partnerom, nechajte sa zaplaviť láskou... Malo by to pomôcť.

Ak nie, tu je prehľad metód, ktorými sa umelo vyvoláva pôrod:

indukcia porodu
Shutterstock

 

Umelé vyvolanie pôrodu

Ak sa pôrod nerozbieha, pravdepodobne vám lekár navrhne umelé naštartovanie pôrodnej činnosti - vyvolanie pôrodu.

Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať:

Na podporu zrenia krčka 

  • Hamiltonov hmat – mechanické odlúčenie dolnej časti vaku plodových obalov pri krčku maternice počas vaginálneho vyšetrenia. Cieľom je naštartovať vylučovanie hormónov pomáhajúcich skracovaniu krčka.
  • Mechanické rozširovanie krčka maternice pomocou preparátu zavedeného priamo do pochvy- ten vstrebáva tekutiny z okolitého tkaniva a zväčšuje svoj objem. Dochádza tak k rozšíreniu krčka a následnému vylučovaniu prostaglandínu.
  • Farmakologické prostriedky na podporu zrenia krčka - obsahujú prostaglandín, zavádzajú sa do pochvy a bývajú buď vo forme tabletky alebo gélu.

Na vyvolanie / posilnenie pôrodnej činnosti

sa najčastejšie používa:

  • oxytocínová infúzia - podáva sa priamo do žily, buď na spustenie pôrodu, alebo na posilnenie už existujúcej kontrakčnej činnosti; - prečítajte si viac v článku Oxytocín,
  • amniotómia - pretrhnutie amniového (plodového) vaku –  „pustenie“ plodovej vody, - prečítajte si viac v článku Amiotómia
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised