Kým rastie bruškoTehotenská abeceda

Tehotenská abeceda A

 Ľuba Lapšanská   25.08.2016   0

Tápete vo všetkých tých cudzích slovách, čo sa s tehotenstvom spájajú? Pripravili sme Vám stručný slovník cudzích slov spojených s tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím. Zároveň slúži ako sprievodca po našom webe, pretože vás nasmeruje na podrobný článok k danému pojmu. Začíname písmenom A.

Abortus (abort)

– potrat. Je to ukončenie tehotenstva do 28. týždňa. Môže byť spontánny (missed abortus) alebo umelo vyvolaný.

Adrenalín

– hormón, tvorený v dreni nadobličiek. Okrem iného zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje činnosť srdca, núti naše telo v záťažových situáciách „aby sa prebralo“. Tvorí sa aj počas pôrodu – mamke i dieťatku.

AFP – alfa-fetoproteín

- je bielkovina, ktorá sa tvorí počas vnútromaternicového vývoja v pečeni dieťaťa. Cez placentu prechádza aj do krvného obehu mamy. AFP testy zisťujú množstvo tejto bielkoviny v krvi matky. Odchýlky môžu znamenať genetické ochorenie plodu. Prečítajte si viac aj o genetickom ultrazvuku.

Alternatívny pôrod

termín s obľubou používaný v médiách... pravdupovediac neviem čo to znamená. ;-) 

Ambulantný pôrod

– v niektorých štátoch je možné prísť do zdravotníckeho zariadenia „iba“ na čas pôrodu – bez následnej hospitalizácie. Cca 2 – 4 hodiny po pôrode odchádza mamka i dieťatko domov a ostávajú v opatere odborníkov, ktorí prichádzajú za nimi. Na Slovensku zatiaľ takáto alternatíva nie je oficiálne možná, ale zákon ju ani nevylučuje. Rodiť ambulantne?

Amenorhea

– absencia resp. vynechanie menštruácie. Obvykle ide o chorobný stav (samozrejme nie v prípade tehotenstva). Zaujímať bude najmä ženy, ktorým sa nedarí počať dieťa.

Amniocentéza

odber plodovej vody. Cez brušnú dutinu a stenu maternice sa zavedie ihla, ktorou sa odoberie vzorka plodovej vody. Lekári ju odporúčajú po testoch AFP s výsledkami, ktoré sa nezmestia do „tabuliek“. Rozbor plodovej vody tak môže poukázať na niektoré genetické poruchy.

Amniotómia

– narušenie plodových obalov. Pri tzv. aktívnom prístupe k pôrodu prepichnutie amniónu (zárodočnej blany).

Amniová tekutina

- plodová voda. Tekutina, ktorá po celé tehotenstvo chráni dieťa v plodových obaloch. Niekedy sa stretávame s jej nedostatkom.

Amnioskopia

– vyšetrovacia – endoskopická metóda. Do pošvy sa – v prípade, že je už krček maternice pootvorený – zavedie „trubička a svetlo“ a skontroluje sa zafarbenie plodovej vody.

Analgetiká

– lieky tlmiace bolesť, znižujú alebo zoslabujú jej vnímanie.

Analgézia

– znecitlivenie. Pri pôrode hovoríme o epidurálnej analgézii.

Anamnéza 

- rozhovor s lekárom o vašom predošlom zdravotnom stave, resp. o zdravotnom stave vo vašej rodine (rodinná anamnéza).

Anémia

– chudokrvnosť. Nízka hodnota červených krviniek v krvi. Pomerne častý (a v niektorej odbornej literatúre považovaný za fyziologický) stav pre koncom tehotenstva.

Anestetiká

– látky so znecitlivejúcim účinkom, resp lieky, ktoré zabraňujú šíreniu informácií medzi nervovými bunkami.

Anestézia

- znecitlivenie, ale (na rozdiel od analgézie) už na úrovni zablokovania vnímania nielen bolesti ale i iných pocitov.

Anonymný pôrod

- pôrod, pri ktorom žena nemusí v súvislosti s pôrodom v zdravotníckom zariadení uvádzať žiadne svoje osobné údaje a tieto teda ani nebudú nikde registrované a archivované. Matka dieťaťa po ukončení pôrodu ostáva v anonymite, údaje o pôrode sa nevyskytujú v žiadnej jej dokumentácii, jej osobné údaje sa nezapisujú do rodného listu dieťaťa.

Antigravitačné polohy pri pôrode

- polohy pri pôrode, ktoré nepodporujú postup pôrodu. Pomocou pôsobenia gravitačných síl spomaľujú postup pôrodu - vstupovanie hlavičky bábätka do pôrodných ciest, využívajú sa v špecifických situáciách, prečítajte si viac o ich využití počas pôrodu.

Antikoncepcia

- rôzne spôsoby ochrany pred tehotenstvom pri zachovaní pohlavného styku.

Apgarovej skóre

– prvé vyšetrenie dieťatka hneď po pôrode. Robí sa v prvej, piatej a desiatej minúte života dieťatka. Pozoruje sa svalový tonus, pulz, farba kože, reakcie a dýchanie. Ideálne je robiť toto vyšetrenie na tele matky alebo v jej blízkosti.

Apnoe

– krátkodobé prerušenie dýchania. Nás mamy zaujíma hlavne vtedy, keď sa vyskytne u  novorodencov.

Aromoterapia

– metóda prírodnej medicíny s obľubou používaná nielen v tehotenstve, pri pôrode a v materstve. Použitím éterických olejov sa dá ovplyvniť fyzický i psychický stav. Prečítajte si viac o aromoterapii v tehotenstve.

Asfyxia

– dusenie sa alebo nedostatočné dýchanie. U dieťatka môže vzniknúť pred počas aj po pôrode a to ako dôsledok problémov mamy alebo dieťaťa. Asfyktický novorodenec má modrú pokožku a nedostatočné, príp. žiadne známky dýchania. Je potrebné okamžite ho resuscitovať.

Aspirácia

– vdýchnutie tekutiny alebo iného cudzieho telesa do dýchacích ciest. (u novorodencov najčastejšie plodovej vody a mekónia)

Anomálna dĺžka pupočníka

– pupočník môže byť „príliš krátky“ – ak je jeho dĺžka do 35 cm. Môže svedčiť o rôznych poruchách a spôsobiť napríklad asfyxiu plodu alebo jeho nesprávne uloženie v maternici pred pôrodom. A môže byť taktiež „príliš dlhý“ – nad 70 cm. V tom prípade je väčšia pravdepodobnosť omotania dieťatka pupočnou šnúrou alebo prolapsu pri pôrode.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised