Plánujeme dieťaPočatie

Chceme bábätko - plodné obdobie - bazálna teplota

 Mária Kohutiarová   17.08.2015   1

Prvým dôležitým príznakom plodnosti je bazálna teplota. Je to teplota oddýchnutého ľudského organizmu nameraná v pokoji, bez ovplyvnenia jedlom, pitím alebo fyzickou námahou.

Bazálna teplota je dôležitým ukazovateľom zdravej plodnosti ženy

Najnižšia a pre nás smerodajná hodnota sa získava v skorých ranných hodinách hneď po prebudení.

iStock

 

Keďže bazálna teplota vypovedá o pôsobení progesterónu, estrogénov a melatonínu v ženskom organizme, je dôležitým ukazovateľom zdravej plodnosti ženy.

Totiž – poovulačná zvýšená produkcia progesterónu spôsobí nárast bazálnej teploty, ktorý trvá až do najbližšej menštruácie. Tento teplotný vzostup predstavuje zvýšenie o 0,2 až 0,3 stupňov Celzia oproti predchádzajúcim teplotám v sledovanom cykle.

Z tohto dôvodu najmenej trojdňový teplotný vzostup sprevádzaný vysychaním hlienu hovorí o začiatku III. fázy cyklu, teda poovulačnej neplodnosti.

Ako na meranie bazálnej teploty?

Prvou podmienkou je merať vždy v rovnakom čase,

ktorému by mal predchádzať cca šesťhodinový spánok. Povolené odchýlky sú + - 30 min. Väčšie výkyvy môžu spôsobiť zavádzajúcu teplotu a tým aj nesprávne hodnotenie teplotnej krivky.

Netreba mať obavy z toho, že človek nemôže vstať ani z postele na WC – takýto krátky pobyt by nemal ovplyvniť zmenu telesnej teploty, tak isto ako fakt, že matka v noci dojčí.

Pokiaľ nevyvíja mimo dojčenia žiadnu väčšiu telesnú aktivitu, na bazálnu teplotu to nemá žiaden vplyv – dôležité je aspoň hodinu pred meraním hodinu odpočívať na lôžku.

Prečítajte si tiež: Dojčím. Môžem otehotnieť?

Bazálna teplota sa meria v telesných dutinách:

v ústach pod jazykom, v konečníku alebo v pošve – no nikdy nie pod pazuchou alebo v uchu!

Najviac sa používa meranie v ústach, ale teploty v konečníku a v pošve bývajú najpresnejšie.

Teplomery na meranie bazálnej teploty

Teplotu je potrebné merať digitálnym teplomerom na meranie bazálnej teploty (v lekárni o nich vedia, dostanete ich bez problémov) alebo ortuťovým bazálnym teplomerom. Digitálny teplomer na meranie bazálnej teploty má merať s presnosťou 0,05 stupňov Celzia.

Väčšina z nich označí koniec merania zvukovým signálom a má svoju pamäť, takže teplotu môžete skontrolovať a zapísať aj nieskôr. V priebehu jedného cyklu je potrebné merať teplotu jedným teplomerom. V prípade straty alebo poškodenia treba tento fakt zaznamenať do tabuľky.

Nepravidelnosti

Pokiaľ sa teplota bude zdať bez objektívnych príčin (nevyspatie, cestovanie, choroba, stres) vyššia, zaznamenáme ju do tabuľky len s poznámkou „nepravidelnosť“, prípadne do textu pod tabuľkou uvedieme príčinu.

Prečítajte si tiež: Som po pôrode. Môžem otehotnieť už po šestonedelí?

Kedy začať merať bazálnu teplotu?

Meranie stačí začať po skončení menštruácie. Tí, čo merajú v ústach, by pred meraním nemali piť alebo fajčiť – aj keď pohár vody o 4.30 neovplyvní teplotu o 6.30 h. Dôležité je však merať predovšetkým v II. fáze cyklu, kedy teplotný príznak hovorí o zvyšujúcej sa plodnosti.

Čo sa týka záznamov teploty v tabuľke,

teplotu zaokrúhlime na 0,05 stupňov Celzia a zaznačia sa plným krúžkom podľa doporučení tabuľky. Zaznamenané teploty postupne spájame krivkou, ktorá nám jasne vypovie o náraste či poklese teploty.

Nezabudnite, že teplota meraná pod rušivými vplyvmi je neplnohodnotná na vyhodnotenie.

Rušivými vplyvmi sú:

  • akákoľvek choroba (aj začínajúca sa nádcha, žalúdočné problémy, bolesť hlavy,...),
  • meranie teploty mimo stanoveného času (problémom je zmena letného na zimný čas a opačne),
  • málo spánku,
  • viac alkoholu večer pred ranným meraním (to neznamená už opilosť, ale viac ako pohár),
  • stres, napätie,
  • cestovanie, zmena časovej zóny.

Tipy pre vás:

nekontrolujte teplotu niekoľkými teplomermi, alebo aj tým istým znovu po sebe. Pokiaľ neprišlo k nejakému zvýšenému pohybu počas merania (zívanie, vypadnutie teplomera), stačí merať raz. Ak meráte v ústach, teplomer najprv vložte do úst a zapnite ho po cca 30-60 sekundách, aby sa zohrial na teplotu ústnej dutiny. Dajte pozor, aby sa pri meraní teplomerom nehýbalo.

Ďalšie presnejšie informácie o vyhodnotení teplotnej tabuľky nájdete na www.lpp.sk.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Silva napísané 25.11.2014 22:41

Já som merala bazálnu teplotu ešte klasickým teplomerom. Teraz už sa moc zohnať nedá. Odporúčam digitálny teplomer Thermoval kids, alebo Thermoval kids flex s ohybnou špičkou pre väčšie pohodlie. Meranie je rýchle a v pamäti sa uchová posledná meraná hodnota.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Silva napísané 25.11.2014 22:41

Já som merala bazálnu teplotu ešte klasickým teplomerom. Teraz už sa moc zohnať nedá. Odporúčam digitálny teplomer Thermoval kids, alebo Thermoval kids flex s ohybnou špičkou pre väčšie pohodlie. Meranie je rýchle a v pamäti sa uchová posledná meraná hodnota.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised