Amniotómia – prepichnutie plodovej vody v pôrodnici

Mgr. Ľuba Lapšanská 3

Amniotómia – čo to je?

– encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu.

Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou (odber malého množstva plodovej vody tenkou dlhou ihlou do maternice). Amniotómia teda tiež súvisí s plodovou vodou, ale ide o zákrok, s ktorým sa ženy stretávajú pri pôrodoch. A potom sa často pýtajú, prečo im tento úkon urobili.

Prečo sa robí amniotómia

Pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu.
Shutterstock

Amniotómia sa robí na vyvolanie alebo urýchlenie pôrodnej činnosti. Táto metóda sa používa k skráteniu I. doby pôrodnej (pôrodníci uvádzajú ako príklad, keď pôrod trvá pridlho a žena je vyčerpaná), pri indukcii pôrodu alebo pri zastavení progresu pôrodu. 

Okrem toho sa využíva i na uľahčenie ďalších postupov ako sú vnútorné monitorovanie plodu či kliešťový pôrod.

Používa sa na to hák s ostrým zúbkom. Zákrok nie je bolestivý pre dieťa ani pre mamičku. Niektoré ženy ho však opisujú ako nepríjemný.

Amniotómia ako rutina

Dnes, v nemocniciach, máme medicínsky vedený pôrod, pri ktorom sa amniotómia stala rutinnou záležitosťou.

Kedysi sa rodilo a vyčkávalo. Pôrodné baby do pôrodu nezasahovali, čakali, a mnohokrát sa plodové obaly samé pretrhli až v závere prvej doby pôrodnej, či pri samotnom tlačení. A tak sa mohlo stať, že dieťatku ostal na hlávke kúsok obalov na ktoré naliehalo – hovorilo sa tomu čepček.

Amniotómia. Zákrok nie je bolestivý, môže byť nepríjemný.
Shutterstock

Čepček a šťastný novorodenec

– iná encyklopédia – tentoraz ľudovej kultúry vraví, že čepček alebo i klobúčik či kápka, je kúsok plodových obalov, ktorý ostal tesne po pôrode prilepený na novorodencovi. Najčastejšie na hlavičke, ale i na iných miestach tela (vtedy tomu hovorili košieľka).

Dieťatko, ktoré sa s týmto kúskom blanky narodilo bolo považované za šťastné a výnimočné. Tradovalo sa, že má schopnosť liečiť, je múdre a rýchlo sa učí. Ako symbol šťastia sa čepček vyčistil a usušil, a po celý život používal ako talizman pri všetkých dôležitých udalostiach.

Poznáte niekoho, kto sa narodil s čepčekom? Nie? Verím, že niekto taký existuje, ale v našich pôrodniciach je ich veeeeeeľmi málo. Dôvod je jednoduchý – rutinná amniotómia.

WHO a amniotómia

Svetová zdravotnícka organizácia v praktickej príručke pre normálny pôrod uvádza:

„Včasná amniotómia (pretrhnutie vaku blán)

  • Tento zásah sa doporučoval ako rutinný postup 1 hodinu po prijatí do nemocnice (O´Driscoll a kol. 1973). V kontrolovanej štúdii bol po včasnej  amniotómii značný nárast prípadov spomalenia srdečného tepu typu I (Schwarcz a kol. 1973).
  • Niekoľko pokusov s náhodným rozdelením naznačuje, že amniotómia prevedená na začiatku pôrodu vedie k priemernému skráteniu trvania  pôrodu o 60 až 120 minút, a nemá vplyv na užitie analgézie či na mieru operatívnych zásahov. Pokusy neposkytujú žiadne dôkazy o tom, že včasná amniotómia má priaznivé či nepriaznivé účinky na stav novorodenca (Frase a kol. 1991, 1993, Barrett a kol. 1992).
  • Nie je možné teda vyvodiť záver, že včasná amniotómia je jasne výhodnejšia než vyčkávací prístup či naopak.
    Preto by pri normálnom pôrode mal existovať opodstatnený dôvod pre ovplyvnenie spontánneho načasovania pretrhnutie vaku blán.“

Takže –  všetci vieme, že niektorým ženám odtečie plodová voda ešte pred tým, než nastanú kontrakcie. A vieme i to, že väčšine žien amniotómiu v pôrodniciach urobia.  Aký je medzi tým rozdiel? Nuž, po akomkoľvek odtečení plodovej vody je jasné, že dieťatko sa už musí čoskoro narodiť.

Pre a proti amniotómie

Henci Goer v knihe Průvodce přemýšlivé ženy na ceste k lepšími porodu píše i o  rutinnej amniotómi. Uvádza:

Proti:

  • Prepadnutie pupočníka, prolaps.
  • Zvýšenie pravdepodobnosti abnormálnej tepovej frekvencie (pozri i WHO).
  • Podobne ako pri spontánnom pretrhnutí je dlhý interval medzi prasknutím obalov a samotným pôrodom, v spojení s vaginálnymi vyšetreniami, nebezpečný kvôli potencionálnemu vzniku rizika infekcie a u tých žien, ktoré sú pozitívne na streptokoka typu B.

Za:

  • hovorí že „ak je žena v závere predpôrodnej fázy, môže byť pretrhnutie vaku blán dostatočným impulzom k spusteniu pôrodu.“

Nuž, ako laik hovorím, používať s rozumom…

Skúsenosti žien s amniotómiou

Skúsenosti žien hovoria, že po odtečení sú kontrakcie bolestivejšie a intenzívnejšie (ale zrejme i účinnejšie).

Pôrodné asistentky v zahraničí zase spomínali, že voda je akýmsi „chráničom“ pre detskú hlávku i pre pôrodné cesty a zabezpečuje „mäkší“ postup.

Faktom je, že podľa zahraničných skúseností majú deti, ktoré sa rodili „bez“ plodovej vody viac deformít hlavičky ako tie, ktorým plodová voda odtiekla „tesne pred nosom“.

Aaaa, aby som sa vrátila k čepčeku 😉 … i v minulosti to bola výnimočná udalosť, a veľká radosť pre rodičov. V závere vám ponúkam maličký úryvok…

Už samo narodenie chlapcovo bolo tak trochu čudné: chlapček sa v čepčeku narodil. Hej, málo tých, čo by hneď prírodou boli tak vyznačení. Nie div, že i celé Záhorie rozvlnilo sa rečami o tejto veci. Staré ženy prorokovali ako naisto, že ten chlapec, nech sa dá na čokoľvek, vždy bude šťastný. Ktorého rodiča srdce by nezaplesalo, keď počuje nad osudom svojho dieťaťa taký výrok?“

(Martin Kukučín: Veľkou lyžicou)

Prajem vám, aby ste mali šťastné deti, i tie bez čepčekov…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (28 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nám na kurze tiež povedali, že plodové obaly chránia hlavičku bábätka pred tlakmi a otvárajú pôrodné cesty. Ak necháme plodové obaly prepichnúť, dieťatko možno nebude mať ani čas sa správne natočiť. Potom ešte keď to dorazia oxytocínom, už nemusí stihnúť vôbec a potom ešte povedia, že sa zamotalo do pupočníka a treba cisarák… A kvôli umelému oxytocínu a cisaráku, pri ktorom málokde umožnia bonding, sú potom aj častejšie problémy s kojením.

  2. tak mozem potvrdit ze porod s odtecenou vodou je dost bolestivejsi pri prvej mi odtiekla voda hned na zaciatku a aj mi trocha prepadol pupocnik

  3. Môj synáčik sa narodil v čepčeku smile smile …preto mu bude v živote šťastie priať. Aj mne pri pôrode prialo šťastie…amniotómiu som totiž odmietla a preto sa chlapček narodil s krásnou okrúhlou hlavičkou…a pôrod netrval dlhšie ako s amniotómiou a ja som nemala príliš silné bolesti…preto mamičky bojujte za lepší pôrod!

Pridaj komentár