Tak som tu zase. Tentokrát konečne s konkrétnymi receptíkmi – na pomoc či prevenciu pre tehuľky.
A nechcem byť protivná, ale na začiatok predsa len pripomeniem
Niekoľko pravidiel:
- Nepoužívajte silice v prvom trimestri tehotenstva, kým to nie je nutné.
- Veľmi opatrne používajte silice, ak ste pred tým potratili alebo mali problémy (napr. krvácanie) v predošlom tehotenstve.
- Používajte iba čisté, kvalitné silice.
- Vyhnite sa olejom, ktoré vám vyslovene smrdia.
- Pozor pri súčasnom používaní homeopatík – poraďte sa s odborníkom.
- Riedenie v nosnom médiu (viď predošlý článok) má byť max. 1%.
Najčastejšie fyzické problémy:
Nevoľnosti
Poznáte to, ráno nemôžete vstať z postele, v žalúdku máte potopu… nič príjemné. Z vlastných skúseností odporúčam citrusové oleje – mandarínku, grapefruit, pomaranč, citrón alebo bergamot. Stačí jedna kvapôčka do aromolampy alebo na vreckovku. Niektoré maminy dávajú prednosť žuvačkovým vôňam, ktoré sú tiež účinné – najmä eukalyptus, alebo niektorá zo „stromových“ vôní – smrek, borovica a pod. účinné je tiež kvapnúť ich do rozprašovača, pridať vodu, potriasť a rozprašovať. Mimochodom, toto môžete využiť i v práci, nielen doma.
Strie
Niektorým ženám, hlavne tým, ktorým „bruško začne rásť okamžite po počatí“ J, sa začnú tvoriť už na začiatku tehotenstva. Nič vám nebráni v tom natierať si bruško kvalitnými rastlinnými (to sú iné ako éterické!) olejmi. Úžasný a veľmi účinný je napríklad šípkový. Môžete doňho kvapnúť (do 50 ml po dve kvapôčky) levanduľku, mandarínku, damašskú ružu (ak na ňu máte J), benzoe a myrhu. Pozor túto zmes používajte až od druhého trimestra.
Kŕčové žily
Okrem pravidelného pohybu a stravy s obsahom vlákniny môžete skúsiť použiť zmes na kŕčové žily, ktorú vo svojej knihe odporúča Ingeborg Stadelmann. zmiešajte rastlinné oleje nechtíkový a mandľový a do toho pridajte éterický olej (riedenie viď Aromaterapia pre všetkých) lemongrass (citrónová tráva), myrtu, myší chvost, borievku a cyprus. Ráno si ním premasírujte nohy oddola smerom hore. Táto zmes ale nie je vhodná pre ženy s vysokým krvným tlakom!
Kŕče v lýtkach
Najčastejšie ich spôsobuje nedostatok magnézia. Takže zjedzte denne zopár mandlí, banánov, napite sa minerálky s vysokým obsahom horčíka a skúsiť môžete i masírovať si nohy. Do rastlinného oleja pridajte rumanček, levanduľu, majoránku alebo linaloové drevo. Alebo si ich dajte do soli a urobte si kúpeľ.
Hemoroidy
Najviac pomáha – zase raz zdravá strava a pohyb. Ale môžete si pomôcť aj natieraním. Najlepšie do bambuckého masla (ale môže byť i iný prírodný „krémovitý“ základ) kvapnite po kvapke myrty, myšieho chvosta a cyprusu. Alebo si urobte sedací kúpeľ.
Kvapnite dve kvapky niektorého z týchto éterických olejov do soli – a nasypte do vody.
Problémy s močovými cestami
Najdôležitejšie je pravidelné močenie a dostatok tekutín. Ak vám našli v moči baktérie, pridajte si do soli (ideálne z mŕtveho mora) po kvapke bergamotu, levandule, ruže, cédru a myšieho chvosta. A zase pridajte do vody a urobte si sedací kúpeľ.
Predčasné kontrakcie
Ingeborg Stadelmann odporúča tzv. tokolytickú zmes, ktorú už s úspechom vyskúšalo mnoho žien i na Slovensku: do rastlinného oleja vmiešajte majoránku, levanduľu extra a linaloové drevo (do 50 ml po dve kvapky). Buď si zmes natrite na bruško, alebo si urobte teplý zábal.
Vaginálny výtok
Je sprievodným znakom takmer každého tehotenstva. Je spôsobený zvýšenou tvorbou hormónov. Obvykle nezapácha, nie je „chorobný“, ale niektorým ženám spôsobuje nepríjemné podráždenie čo dokonca bolesť. Skúste použiť tieto éterická oleje: čajovník, ružové drevo, geránium, benzoe, levanduľa. A zase máte dve možnosti – buď si po dve kvapky pridáte do 50 ml rastlinného oleja (ideálne šípkový) a budete si niekoľkokrát denne natierať celú oblasť panvy, podbruško, zadnú časť chrbta… alebo si ich pridajte do soli a urobte si kúpeľ. (Na misku cca 300 ml, po jednej kvapke.)
Vaginálne infekcie
ani rôzne pliesne a infekcie nie sú v tehotenstve výnimkou. Od „normálneho“ výtoku ich rozoznáte tak, že zapáchajú, svrbia, sú akoby vločkovité. Protipliesňová tinktúra sa skladá z levandule extra, čajovníka (tea tree) a ruže. Ako obvykle – treba ich rozriediť v nosnom médiu a urobiť si sedací kúpeľ. Ingeborg Stadelmann ale dokonca odporúča použiť do zmesi namočený tampón.
Iná šikovná žena – Vivien Lunny vo svojej knihe Vôňa života odporúča tento recept: 50 ml šípkového oleja (ak ho práve nemáte – použite akýkoľvek panenský, za studena lisovaný olej – to platí pre všetky aj vyššie opísané odporúčania), takže, do rastlinného oleja pridajte:
- 4 kvapky tea tree (čajovník)
- 2 kvapky manuky
- 4 kvapky myrty
- 2 kvapky benzoe
- 3 kvapky levandule úzkolistej a 3 až 4 krát denne potierajte oblasť pošvy, podbruška, zadoček, kríže…
Problémy so spánkom
Veľké bruško, mrviaci sa protestujúci drobček v ňom, obavy, únava… to všetko bráni pokojnému spánku. A vy spať potrebujete!
Do nosného média (med, smotana, soľ) pridajte harmanček, geránium, levanduľu, mandarínku, ružu alebo santalové drevo. (po jednej kvapôčke) Po rozmiešaní pridajte do vane a urobte si príjemný večerný kúpací rituál. Alebo si niektorý z olejov kvapnite do aromolampy. Dobrú noc… J
Máte s rastúcim bruškom iné problémy? Trápi vás v tehotenstve niečo iné?
Napíšte mi, budem sa snažiť promptne reagovať… J
Krásne tehulkovanie…
PS: Tento článok bol spracovaný s pomocou tejto literatúry:
- Ingeborg Stadelmann – Zdravé těhotenství, přirozený porod
- Vivien Lunny – Vůně života
nemyslim si ze mate vynechat prirodnu kozmetiku s pridavkom silic uplne. to urcite nie. ina kozmetika je predsa len este vacsi karkas len by som si dala pozor na zlozenie silic – ktore ano a ktore by nemali byt v tom co pouzivate.
Dobrý článok o oromaterapii resp. o siliciach som našla tu: didymo.albumy.biz/2012/02/28/aroma-lekarnicka-pre-tehotenstvo-porod-sestonedelie/
je tam napísané ktoré kedy a načo sú určené. Mne pomohol tento článok sa zorientovať a pred nákupom
Dobry den, mna by zaujimalo či sa v tehotenstve moze pouzivat bio kozmetika napr. Weleda ktora ma v zloženi napisane: zmes prirodnych silic, alebo ma napisane zmes prirodnych éterických olejov.
Alebo ma kozmetika v zloženi oleje ktore sa nedoporučuju- musi sa takato kozmetika vynechat? Dakujem pekne za odpoved.
Dobry den, neviem, ci este niekto sleduje tieto komentare k starsieho clanku, ale zaujimalo by ma, ci treba v prvom trimestri vynechat silice a oleje uplne. Pouzivam totiz kozmetiku, ktoru tvori 100 % prirodnych olejov (napr. jojobovy) a v nom su nejake vonne oleje (na tvar momentalne pouzivam pletovy olej Tea Tree – Manuka + kvetinovu pletovu vodu z Medovky a na telo Tea Tree).
Aj taketo veci je treba vynechat? Dakujem pekne za odpoved.