ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk ephoto.sk Dnes24.sk

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Adresa:

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica,
Námestie L. Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica

tel: 048/41 3033, 2905
email: sekretariatgyn@nspbb.sk tbielik@nspbb.s
web: www.fnspfdr.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1128
Počet novorodencov 1165
Pôrody sekciou 291/25,8%
Pôrody s epiziotómiou 779/93,1%
Pôrody s EDA 16/1,4%

Extra:

ÁnoTitul "Baby friendly hospital"
ÁnoPerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
NiePoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
NiePrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Predpôrodná starostlivosť

Kurzy predpôrodnej prípravy pre tehotné priamo v tejto pôrodnici neorganizujú, ale odporúčajú ich u iného subjektu.

Prehliadka pôrodnej sály je ženám umožnená, podľa cenníka za 3,5 €. Pôrodný plán je potrebné prísť vopred prekonzultovať. 

Ak chcete rodiť v banskobystrickej nemocnici je potrebné, aby ste tu najneskôr od 37. týždňa chodili i do poradne pre tehotné. Nájdete ju v Poliklinike FN F.D.Roosevelta, na 2. poschodí. Otvorená je v pondelok, streda, piatok od 7:00 - 13:00 a je potrebné sa telefonicky objednať - tel: 048/ 441 36 34. So sebou si vezmite i tehotenskú knižku (a podľa potreby aj moč.).

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je obmedzený maximálne na jednu doprevádzajúcu osobu. Sprevádzajúcou osobou môže byť partner či iná blízka osoba z rodiny, kamarátka alebo dula. Vaša blízka osoba nech si nezabudne so sebou vziať obuv a odev na prezlečenie. V pôrodnici poskytujú aj jednorazové prádlo. Podmienkou prítomnosti je samozrejme akceptácia personálu. 

Sprevádzajúce osoby môžu ostať s matkami  od príchodu do pôrodnice podľa okolností. Odchod stačí naplánovať až po cca dvoch hodinách od porodenia dieťatka.

Nezabudnite ešte pred pôrodom zaplatiť prevodom, alebo osobne v pokladni FN poplatok 33,50 €.

V tejto pôrodnici je možné zavolať si k pôrodu konkrétneho lekára – pôrodníka za poplatok 230 €  alebo konkrétnu  pôrodnú asistentku, za poplatok 66,50 €.

Zmluvy sú k dispozícii na stránke nemocnice.

Výber je podmienený zmluvou, ktorá sa uzatvára vopred. V prípade, že objednaný lekár alebo pôrodná asistentka nemôžu k vášmu pôrodu prísť, vypíšete tlačivo o odstúpení od zmluvy a poplatok vám vrátia.

V tejto pôrodnici zatiaľ nie je možné priviesť si pôrodníka alebo pôrodnú asistentku z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Začiatok pôrodu trávia ženy na izbe čakateliek. Na druhú a tretiu dobu pôrodnú sa presuniete do pôrodného boxu. Pôrodné boxy majú tri, od seba oddelené. Sprchovať sa môžete neobmedzene v prípade, že tam nie sú ešte iné rodičky. Povolené je i pitie a používanie pomôcok. Nájdete tu klasickú nemocničnú a pôrodnú posteľ aj polohovateľné pôrodné lôžko. Využiť môžete veľké lopty, rebriny, žinenky.  Pôrodné asistentky sú vám ochotné na žiadosť poskytnúť masáž. Nie je možné v pôrodnom trakte konzumovať tuhú stravu.

Klystír odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch, holenie odporúčajú všetkým rodičkám.

Epidurálna anestézia

O možnosti použitia analgetík a anestetík informujú každú matku už po príchode do pôrodnice. Epidurálna analgézia je možná po rozhovore s príslušným anesteziológom, zmluvnom dojednaní a zaplatení stanoveného poplatku - 83€. O EDA musíte samé požiadať. Čas poskytnutia – po dohode s anesteziológom.

Poloha počas druhej doby pôrodnej je daná možnosťou polohovateľného pôrodného lôžka.

Mamička môže poprosiť o odber pupočníkovej krvi. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu po príjme na pôrodnú sálu.

Cisársky rez

Doprovod rodičky nemôže byť počas sekcie priamo na sále, ale môže čakať neďaleko, lebo po sekcii ho pustia do novorodeneckého boxu k dieťatku. Samozrejme záleží aj od okolností. Na oddelenie šestonedelia už ale blízku osobu  nepustia.

Mamičkám zatiaľ po cisárskom reze neumožňujú kontakt s novorodencom telo na telo, tesne po pôrode bábätko mamičke len na chvíľu ukážu. Spoločne budete nastálo po cca 12 hodinách od operácie.

V Banskej Bystrici majú aj perinatologické centrum, ale neobávajte sa, ak by tam vaše dieťatko malo byť umiestnené, ubytujú vás tam spolu s ním.

V tejto nemocnici využívajú všetky druhy anestézie. Ak máte naplánovaný – elektívny cisársky rez, máte možnosť si po dohode s anesteziológom aj sama vybrať metódu.

Novorodenec

Tesne po pôrode mamke dieťatko len ukážu a odnášajú  do špeciálnej miestnosti, kde prebehne základné vyšetrenie, meranie a oblečenie bábätka, následne je dieťa priložené k prsníku a potom odchádza na novorodenecké oddelenie. Pri popôrodných vyšetreniach môže byť prítomný aj otecko, či iná sprevádzajúca osoba. 

Šestonedelie

Všetky izby sú rooming in, a určite sa potešíte, že s novorodencom môžete byť už od prvej chvíle po príchode z pôrodnej sály. Ak by však bolo oddelenie šestonedelia plné, ubytujú vás na gynekologickom oddelení bez dieťaťa.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení. Na jednej izbe sú maximálne dve ženy. Za 25 € na deň však máte možnosť objednať si nadštandardnú izbu - majú ich 6 (z toho jeden apartmán). Fotky nájdete vo fotogalérii. Nadštandardné izby majú vlastné sociálne zariadenie, posteľ, postieľku, kreslo, skriňu, prebaľovací pult, chladničku a rýchlovarnú kanvicu, monitor dychu. Okrem toho je tu možnosť vybrať  si  stravu a možnosť neobmedzených návštev. Blízke osoby tu zatiaľ neubytovávajú.

Dojčenie

Banskobystrická nemocnica má status BFH. Na podporu dojčenia poskytuje poradenstvo sestier. Všetky  na oddelení sú kvalifikované a vyškolené v tejto oblasti.

Ak je potreba novorodencov dokrmovať, ako píšu: „ak mamička nemá mliečko“, dokrmujú  ich glukózou alebo materským mliekom, pomocou striekačky  alebo lyžičkou. Takmer 100% deti dochádza domov plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy prebiehajú vo vyhradených priestoroch, denne od tretej do piatej hodiny, spoločne s bábätkom. Na nadštandarde môžu ísť návštevy priamo na izbu.

Domov prepúšťajú mamky po vaginálnom pôrode po 4 – 5 dňoch, po sekcii na piaty až šiesty deň.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

33,50 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára a pôrodnej asistentky

232,50 €  lekár

66,50 € pôrodná asistentka

EDA

Neuvedené

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

25 € /noc

Za vyplnenie dotazníka a poskytnutie informácií ďakujeme vedúcej sestre II. Gynekologicko – pôrodníckej kliniky PhDr. Elene Drapáčovej.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Zrekonštruované WC a sprchy na pôrodnici
Nové pôrodné kreslo
Nové pôrodné kreslo
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí

Výsledky za rok 2011
Výsledky za rok 2012
Výsledky za rok 2013
Výsledky za rok 2014
Výsledky za rok 2015