Bratislava sa konečne dočká štvrtej pôrodnice

TS, redakcia 2

Už niekoľko rokov sa venujeme téme pôrodníc v Bratislave. Rapídna redukcia gynekologicko – pôrodníckych oddelení od roku 2003 postupne zvyšovala tlak na obsadenosť posledných troch “statočných” a zároveň s vyťaženosťou narastali aj ich problémy pri napĺňaní potrieb svojich klientiek.

Pomôcť pôrodniciam otvoriť verejnú diskusiu o ich situácii mal za ciel aj  náš Sprievodca pôrodnicami.

V neposlednom rade klope na dvere tohoročný Týždeň rešpektu k pôrodu, ktorý má ako hlavné motto: “Roďte, kde chcete, ako chcete a s kým chcete!“. Vnímam teda ako dobrú správu pre tehotné v Bratislavskom kraji, že svoju činnosť plánuje obnoviť Sanatórium Koch. 

Pôrodnosť v bratislavskom kraji

systematicky stúpa. V roku 2010 sa v bratislavskom kraji narodilo o vyše 28 % viac detí ako napríklad v roku 2005.

V súčasnosti sú k dispozícii na území bratislavského kraja, pre viac ako 628 000 obyvateľov, tri pôrodnícke kliniky – v Ružinove, na Kramároch a v Petržalke. Počet narodených detí tu za ostatných 10 rokov stúpol z 5732 na 7567.

Otvorenie ďalšej gynekologicko-pôrodníckej nemocnice, bude znamenať odľahčenie jestvujúceho stavu. Súčasne sa zvýši komfort pre tehotné ženy a gynekologicky choré pacientky.

Sanatórium Koch otvorené od júla

Rekonštrukcia bratislavskej gynekologicko – pôrodníckej nemocnice Koch sa blíži k záveru. V apríli sa začala vynovená budova sanatória Koch kolaudovať. Jej otvorenie sa plánuje na začiatok júla tohto roku.

K doterajším trom bratislavským pôrodniciam tak pribudne ďalšia, jediná súkromná. Do známeho sanatória sa vráti pôvodný tím lekárov a zdravotných sestier, ktorý sa v minulosti pričinil o vybudovanie dobrého kreditu nemocnice a ktorý dnes pôsobí na Ružinovskej klinike. Riaditeľom a konateľom zrekonštruovanej nemocnice sa stane MUDr. Vladimír Cupaník, PhD.

“Teší ma, že pacientky z Bratislavy a okolia budú mať možnosť väčšieho výberu pri voľbe nemocnice. V súčasnosti majú k dispozícii tri pôrodnícke kliniky, pričom počet narodených detí za ostatných 10 rokov stúpol z 5732 na 7567. Trend narastania pôrodov bude pokračovať, keďže do veku plodnosti sa dostali silné populačné ročníky zo 70 a začiatku 80 rokov. Otvorenie ďalšej gynekologicko-pôrodníckej nemocnice odbremení nápor, ktorý je kladený na klinické pracoviská,“ hovorí V. Cupaník.     

Sanatórium zatvorili v apríli 2008 a s rekonštrukčnými prácami začal investor o rok neskôr.

 „Rekonštrukcia nemocnice Koch je ďalším z našich projektov, ktorým vychádzame v ústrety potrebám a očakávaniam klientov zvyknutých na dodržiavanie vysokého štandardu projektov a s tým spojenú vysokú kvalitu služieb. Do kompletnej obnovy budovy a nového zariadenia sme doposiaľ investovali približne 8  miliónov EUR. Našou ambíciou bolo, aby podobne ako pôvodné sanatórium, vzniklo unikátne architektonické dielo, kde sú použité najmodernejšie stavebné a zdravotnícke technológie, pri zachovaní útulnosti a vysokého pohodlia pre klientky,“ uviedol Pavel Komorník, predseda predstavenstva Grafobal Group development.

V súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu k pôvodnej budove zrekonštruovali a nadstavili nové operačné a pôrodné sály a zachovali unikátne architektonické prvky pôvodnej stavby.

Ráta sa s ubytovaním oteckov

Celkový počet postelí v nemocnici je 33, z toho prevažná časť izieb je dvojlôžkových, kde sa počíta na izbe aj s prítomnosťou otca spolu s mamičkou a bábätkom.

Všetky sú vybavené luxusným nábytkom, majú vlastnú kúpeľňu a okná izieb sú smerované tak, aby poskytovali ubytovaným prekrásny výhľad na zákonom chránenú Kochovu záhradu, plnú vzácnych drevín alebo do príjemného prostredia starého mesta. Okrem toho sú v nemocnici tri jednolôžkové izby a vrcholom komfortu sú dva apartmány na najvyššom podlaží, ktoré majú spoločnú zimnú záhradu a terasu.

História sanatória Koch:

Začiatkom 30. rokov minulého storočia profesor MUDr. Karel Koch, ktorý patril v medzivojnovom období k najvýraznejším postavám slovenskej chirurgie, nechal podľa projektov renomovaných československých architektov Jindřicha Merganca a Otakara Klimeša, z ateliéru národného umelca arch. Dušana Jurkoviča, postaviť unikátne architektonické dielo,  jedinečnú pamiatku funkcionalizmu, ktorá svojho času bola najmodernejšou nemocnicou v Československu.

V čase otvorenia Kochovho sanatória mali obyvateľky Bratislavy (počet obyvateľov v roku 1930 bol  124 000) možnosť rodiť v štyroch bratislavských pôrodniciach (I. ženská klinika na Zochovej ulici, v Židovskej nemocnici na Šulekovej ulici, v Evanjelickej nemocnici na Vegelinovej ul – dnešná Partizánska a v Kochovom sanatóriu, rovnako na Vegelinovej ulici – dnešná Partizánska).

Po druhej svetovej vojne sanatórium znárodnili, profesor Koch zomrel v emigrácii. Budova sa ďalej používala ako pôrodnícka a gynekologická klinika. Postupne chátrala až do súčasného stavu, kedy v nej už nebolo možné poskytovať náročnú zdravotnícku starostlivosť.  Vnútorné zariadenia izieb, podobne ako pôrodné a operačné sály, ktoré nespĺňali technické normy, a nevyhovovali súčasným nárokom pacientok a prevádzke, najmä z hygienického a bezpečnostného hľadiska. Sanatórium bolo zatvorené v roku 2008 a po troch rokoch by teda malo obnoviť svoju činnosť.

Profil Sanatória Koch nájdete v Sprievodcovi pôrodnicami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. mna by zaujimalo, ci sa v tejto porodnici bude dat rodit aj normalne, cize bez zbytocnych zasahov, alebo to bude to iste ako inde, len v trochu krajsom sate.

Pridaj komentár