ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Na aké dávky má nárok slobodná matka?

 Kristína Kováčiková   03.07.2017   11

Viaceré zákony prihliadajú na situáciu, kedy rodič vyživuje a vychováva dieťa sám. V tejto súvislosti sa v právnych predpisoch používa termín "osamelý rodič" (osamelý zamestnanec, osamelý poistenec). Hovorový termín "slobodná matka" sa nepoužíva.

 

Všetkým rodičom rovnako

Na otázku "Aké dávky a príspevky môže poberať slobodná mamička?," prípadne "Na aké dávky mám nárok, ak nie sme zosobášení?" treba povedať, že žiadne špeciálne štátne sociálne dávky, ktoré by si mohla žena uplatniť z titulu, že je „slobodná matka,“ neexistujú.

Výška štátom poskytovaných sociálnych dávok určená rodičovi je jednotná, bez ohľadu na manželský/nemanželský pôvod dieťaťa. Či dieťa porodí matka vydatá, slobodná, rozvedená alebo ovdovená, či sa o dieťa stará otec ženatý, slobodný, rozvedený alebo ovdovený, na výšku sociálnych dávok určených pre rodiča to nemá vplyv

Osamelý rodič sa zvýhodňuje

Niektoré právne predpisy (Zákonník práce, zákon o sociálnom zabezpečení) prihliadajú na osamelosť rodiča a osamelému rodičovi priznávajú viac nárokov ako rodičovi, ktorý žije v manželskom alebo mimomanželskom zväzku (druh/družka).

Tieto nároky sa týkajú napríklad dlhšej materskej dovolenky, či dlhšej podpornej doby poberania materského.

Osamelý rodič má dlhšiu materskú dovolenku

V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov.

  • Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
  • Žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov.

Osamelý rodič môže materské poberať dlhšie

Poistenkyňa má nárok na materské v trvaní 34. týždňov.

  • Ak je poistenkyňa osamelá, má nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ktorý zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské,
  • Ak poistenkyňa porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o jedno z nich sa stará, táto, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

 

Kto je osamelý rodič?

Osamelý zamestnanec, tak ako ho definuje § 40 Zákonníka práce, je zamestnanec (muž/žena), ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený, rozvedený alebo je osamelý z iných vážnych dôvodov. Táto definícia platí aj pre osamelého poistenca (na účely zákona o sociálnom poistení).

Kto nie je osamelý rodič?

Osamelý nie je zamestnanec, ani tá zamestnankyňa, ktorá žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti. Napríklad rodičia, ktorí žijú spolu v jednej domácnosti, ale nie sú zosobášení (druh/družka), nie sú považovaní za „osamelých,“ a to ani vtedy, ak má každý z nich trvalý pobyt na inom mieste.

Podľa § 115 Občianskeho zákonníka domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. Pri posudzovaní spoločnej domácnosti nie je podstatné, kde má osoba trvalý pobyt podľa občianskeho preukazu, ale to, kde sa fyzicky zdržiava, kde prispieva a pomáha na chod domácnosti.

Ako sa preukazuje osamelosť rodiča?

Na účely predĺženia poberania materského z 34. na 37. týždňov z dôvodu osamelosti, musí poistenkyňa preukázať osamelosť predložením príslušných dokladov:

  • vdova - úmrtným listom manžela,
  • rozvedená - rozhodnutím súdu o rozvode,
  • slobodná poistenkyňa - čestným vyhlásením o osamelosti, kde uvedie, že si uvedomuje právne následky nepravdivého vyhlásenia

Pokiaľ rodičia dieťaťa žijú v mimomanželskom partnerskom vzťahu, nemajú nárok, aby im bolo materské vyplácané dlhšie. Ak požiadajú Sociálnu poisťovňu o dlhšiu podpornú dobu poberania materského z dôvodu osamelosti, sú povinní vrátiť materské, resp. jeho časť odo dňa, od ktorého im nepatrilo, ak prijímali materské alebo jeho časť, hoci vedeli alebo mali z okolností predpokladať, že sa vyplatilo neprávom alebo vedome spôsobili, že sa materské alebo jeho časť vyplatila neprávom.

(zdroj: Sociálna poisťovňa)

Nevydatá matka

V druhej časti článku sa venujeme termínu "nevydatá matka," ktorý používa Zákon o rodine v súvislosti s povinnosťou otca dieťaťa prispievať na výživu a úhradu niektorých nákladov matke dieťaťa, ktorá za neho nie je vydatá: Výživné pre slobodnú matku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Komentáre k článku
patricia napísané 06.11.2017 13:02

dobry den mam otazku som tehotna som na rizikovom priatel sa na nas vykaslal v 3 mesiaci chcem sa teda spytat ci mam na nieco narok od statu staraju sa o mna rodicia ale nechcem im byt na obtiaz pracu nemam som len studentka maminu mam choru a vsetko taha otec je to tazke za odpovede dakujem vopred

michal napísané 02.03.2017 20:07

Zdravim,

chcem sa vas opytat, sestra je slobodna matka,otec jej dietata uz s nou nezije 2 roky /2 roky jej pomaham s podnajmom/ a odmieta platit 2 roky na dieta. Na rodnom liste takisto nie je uvedeny.

Dieta uz chodi do skolky prvy rok, a tym padom sa zvacsuju naroky financne vyzit s malym detatom ked je sama. aj ked pracujuca. Da sa s tym nieco robit? Su nejake moznosti vyuzita prispevkov od statu alebo od mesta (napr. na socialny byt a podobne) ?

Dakujem za vase postrehy a odpovede,

Michal

Eva napísané 31.12.2016 09:28

Dobry den.

Chcem sa spýtať.Som slobodna mamicka,zijem u rodicov,otec dcerky my neplati nic,je rozvedený a ma dve deti z prveho manzelstva na ktore plati 200 euro výživné.Moja otazka znie,Ked podam na sud o výživné,upravi sa aj to predošlé výživné,alebo sa sud bude zaoberat len nami.Ďakujem Vam za pomoc

Viktoria napísané 08.12.2016 18:47

zdravím som slobodna mamicka s otcom dietata nezijeme v spolocnej domacnosti ale je uvedeny ako otec, neprispieva mi nic kde by som si mala poziadat o prispevok , kedze som pred porodom nepracovala nemam ani narok na materske ... viete mi poradit na co mam narok.... dakujem zwinker

Vaše menoScarlett Tašká napísané 07.11.2016 21:20

Váš komentárDobrý večer chcela by som sa opýtať či mám nárok na nejaké peniaze keď som rozvedená s dvoma deťmi Ďakujem16

lenka napísané 27.09.2016 13:58

Dobry den viete mi poradit ked som slobodná matka poberam rodičovský a rodinne pridavky na dve deti a mam k tomu 100€ vyživne mali nastupil teraz do školy načo mám narok ?

Jana Pokorná napísané 21.09.2016 13:23

Dobrý deň prosím vás mám kolegyňu slobodnú matku onkologickú liečenú , ktorá žije sama z 5 ročnou dcérkou teraz je samozrejme PN (chemoterapia) jej Nemocenské dávky sú 308,- euro otec dieťaťa platí 100 euro i keď mu bolo súdom potvrdené aby platil 200,- on hovorí že to jej stačí viac nemá. Chcela by som sa opýtať aký príspevok by mohla dostať nájomné má 260,- eur je to pre ňu ako onkologickú pacientku finančne vyčerpávajúce. Prosím o radu ďakujem vám pekne

Petra napísané 02.11.2015 06:37

BlBost kamaratka zije s rodicmi bez otca dietata a ina narok ma

Mirka napísané 01.09.2015 11:23

Zdravím, chcem sa opýtať, či za osamelú matku sa považuje aj osoba, ktorá nežije s otcom svojho dieťaťa, ale žije u rodičov ale neprispieva na chod domácnosti?

ika napísané 07.09.2015 14:58

Nepovažuje. Nie je splnená podmienka žiť sama v domácnosti.

Saline napísané 22.08.2017 02:15

Ako môže matka s dieťaťom a s materským príspevkom vyše 200x vyžiť ,zaplatiť nájom a ešte aj dieťaťu oblečenie kúpiť? Taká nejestvuje,lebo sa to nedá....!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku
patricia napísané 06.11.2017 13:02

dobry den mam otazku som tehotna som na rizikovom priatel sa na nas vykaslal v 3 mesiaci chcem sa teda spytat ci mam na nieco narok od statu staraju sa o mna rodicia ale nechcem im byt na obtiaz pracu nemam som len studentka maminu mam choru a vsetko taha otec je to tazke za odpovede dakujem vopred

michal napísané 02.03.2017 20:07

Zdravim,

chcem sa vas opytat, sestra je slobodna matka,otec jej dietata uz s nou nezije 2 roky /2 roky jej pomaham s podnajmom/ a odmieta platit 2 roky na dieta. Na rodnom liste takisto nie je uvedeny.

Dieta uz chodi do skolky prvy rok, a tym padom sa zvacsuju naroky financne vyzit s malym detatom ked je sama. aj ked pracujuca. Da sa s tym nieco robit? Su nejake moznosti vyuzita prispevkov od statu alebo od mesta (napr. na socialny byt a podobne) ?

Dakujem za vase postrehy a odpovede,

Michal

Eva napísané 31.12.2016 09:28

Dobry den.

Chcem sa spýtať.Som slobodna mamicka,zijem u rodicov,otec dcerky my neplati nic,je rozvedený a ma dve deti z prveho manzelstva na ktore plati 200 euro výživné.Moja otazka znie,Ked podam na sud o výživné,upravi sa aj to predošlé výživné,alebo sa sud bude zaoberat len nami.Ďakujem Vam za pomoc

Viktoria napísané 08.12.2016 18:47

zdravím som slobodna mamicka s otcom dietata nezijeme v spolocnej domacnosti ale je uvedeny ako otec, neprispieva mi nic kde by som si mala poziadat o prispevok , kedze som pred porodom nepracovala nemam ani narok na materske ... viete mi poradit na co mam narok.... dakujem zwinker

Vaše menoScarlett Tašká napísané 07.11.2016 21:20

Váš komentárDobrý večer chcela by som sa opýtať či mám nárok na nejaké peniaze keď som rozvedená s dvoma deťmi Ďakujem16

lenka napísané 27.09.2016 13:58

Dobry den viete mi poradit ked som slobodná matka poberam rodičovský a rodinne pridavky na dve deti a mam k tomu 100€ vyživne mali nastupil teraz do školy načo mám narok ?

Jana Pokorná napísané 21.09.2016 13:23

Dobrý deň prosím vás mám kolegyňu slobodnú matku onkologickú liečenú , ktorá žije sama z 5 ročnou dcérkou teraz je samozrejme PN (chemoterapia) jej Nemocenské dávky sú 308,- euro otec dieťaťa platí 100 euro i keď mu bolo súdom potvrdené aby platil 200,- on hovorí že to jej stačí viac nemá. Chcela by som sa opýtať aký príspevok by mohla dostať nájomné má 260,- eur je to pre ňu ako onkologickú pacientku finančne vyčerpávajúce. Prosím o radu ďakujem vám pekne

Petra napísané 02.11.2015 06:37

BlBost kamaratka zije s rodicmi bez otca dietata a ina narok ma

Mirka napísané 01.09.2015 11:23

Zdravím, chcem sa opýtať, či za osamelú matku sa považuje aj osoba, ktorá nežije s otcom svojho dieťaťa, ale žije u rodičov ale neprispieva na chod domácnosti?

ika napísané 07.09.2015 14:58

Nepovažuje. Nie je splnená podmienka žiť sama v domácnosti.

Saline napísané 22.08.2017 02:15

Ako môže matka s dieťaťom a s materským príspevkom vyše 200x vyžiť ,zaplatiť nájom a ešte aj dieťaťu oblečenie kúpiť? Taká nejestvuje,lebo sa to nedá....!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised