ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
Kým rastie bruškoPsychika

Tehotná druhýkrát?

 Mgr. Hana Celušáková   01.08.2017   0

Už je to tu znova, mierne žalúdočné vlnenie pri pohľade na rannú kávu, neisté tušenie pri pohľade do kalendára, oči sa mimovoľne pristavujú pri pekných menách...

Shutterstock

 

Znovu tehotná?

S ďalším tehotenstvom sa možno dostaví rozporuplná škála pocitov. Od radosti až po pochybnosť, či je to ten správny čas. Obavy, ako to zvládnem, ak je zrazu „staršie dieťa“ ešte v našich očiach veľmi malé.

Ideálny vekový rozdiel?

Aký má byť ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami, sa asi nedá presne definovať. Psychológovia ho dávajú niekde medzi druhý a tretí rok staršieho dieťaťa.

Podľa Haštu by nemal byť menší ako 18 mesiacov, aby sa zabezpečilo vytvorenie bezpečnej primárnej väzby u staršieho dieťaťa, ktoré potrebuje mať matku k dispozícii.

Odstup troch rokov vám prinesie narodenie bábätka práve do obdobia vzdoru. Rozdiel nad päť rokov je vlastne ako vychovávanie dvoch samostatných jedináčikov.

Naopak, počula som aj názor jednej maminy, že ak potrebujete ideálnu „baby-sitter“-ku, treba si ju porodiť tak trinásť rokov pred narodením benjamína.

Takže, všetko, čo život prinesie, sa dá riešiť, len aby pre vás to tak bolo v poriadku.

V čom je druhé tehotenstvo iné?

shutterstock

 

Psychika pri ďalšom tehotenstve

Aj v tejto situácii o psychike matky rozhoduje hlavne, či tehotenstvo bolo plánované, neplánované ale chcené, alebo naopak nechcené.

Pochybnosti a neistota veľmi súvisia s faktom, že počas druhého tehotenstva je vaša predstava o praxi rodičovstva výrazne realistickejšia. Zároveň môžete mať obavy, či druhé dieťa o niečo neukrátite, v každodennom zhone málokedy je dosť času rozprávať bábätku v brušku, hladkať ho a meditovať na spoločnej vlne.

Niektoré ženy môže zaskočiť, že sa nedostanú do práce skutočne dlhú dobu, ak plynule prejdú z jednej rodičovskej dovolenky na druhú (hovoríme o tzv. reťazovom pôrode). Naopak, možno ďalšie prerušenie pracovného kolotoča privítate.

Zdravotné komplikácie v ďalšom tehotenstve

Myslím, že obavy o zdravie dieťaťa s každým tehotenstvom rastú. Ste staršia, pravdepodobnosť stúpa, predchádzajúci pôrod vás možno konfrontoval s tým, ako ľahko sa veci môžu skomplikovať. Zároveň ale máte mať prečo k sebe oprávnenú dôveru, už raz ste to zvládli!

Objektívne je zo zdravotného hľadiska ideálny čas na ďalšie tehotenstvo opäť po dvoch až troch rokoch. Limitom je samozrejme náročnosť starostlivosti o staršieho súrodenca, ktorý bude potrebovať vašu náruč.

Snažte si preto zabezpečiť pomoc hlavne ku koncu tehotenstva, aby ste sa nezačali predčasne otvárať a mali aj trocha čas na seba a prichádzajúce bábätko.

Shutterstock

 

Výbavička pre ďalšie bábätko

Veľa mám v mojom okolí sa zhoduje, že chystanie vecičiek pre druhé bábätko ich stálo oveľa menej času. Prispieva k tomu jeho absolútny nedostatok, často chýbanie financií, pragmatická skúsenosť, čo sa osvedčilo a čo naopak boli „vyhodené“ peniaze.

Aj roznežňovanie nad regálmi pomerne dosť komplikuje pobehovanie malého draka po celej predajni. V podstate nie je treba dokúpiť nič, mno... aspoň do pôrodnice by mohlo mať niečo nové ;-).

Príprava na ďalší pôrod

Pravdepodobne sa v procese prípravy budete venovať aj hodnoteniu predchádzajúceho pôrodu. Čo vám pomohlo, čo by ste teraz potrebovala inak. Ako ste ho prežívali.

Ak ste mali krásny zážitok, je povzbudením, ak to neprebehalo práve ideálne, skúste si vyberať pôrodnicu, kde vašim predstavám tentokrát vyjdu v ústrety.

K praktickým otázkam odchodu do pôrodnice a zžívaniu sa novej rodiny si prečítajte viac v našej sérii článkov na tému: Dve deti krátko po sebe.

Ak vás zaujímajú praktické veci z právneho šuflíka, napríklad, či budete mať nárok na materské pri druhom dieťatku, prípadne aké dávky môžete poberať na dve deti do troch rokov, odporúčame článok Reťazový pôrod a materské.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised