utorok 27.07.2021 | meniny má Božena  

Nemocnica Krompachy

Adresa:

Nemocnica Krompachy, s.r.o.,
Banícka štvrť 1, 053 42 Krompachy

tel: 053/4186230
email: klara.sedlackova@nemocnicakrompachy.sk
web: www.nemocnicakrompachy.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 717
Pôrody sekciou 168
Pôrody s epiziotómiou 184
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
NieNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 18.6.2018.

Nové priestory pre novorodencov

V priebehu leta roka 2016 Nemocnica Krompachy (člen skupiny AGEL,a.s.), vynovila priestory novorodeneckého oddelenia. Nové stropy aj osvetlenie zútulňujú pobyt mamičkám s bábätkami.

V rámci renovácie došlo tiež k  vyrovnaniu stien a vymaľovaniu priestorov oddelenia. Oddelenie bolo dovybavené novými prebaľovacími stolmi.

 

„Som veľmi rada, že sa naše oddelenie postupne modernizuje a dochádza tak k zveľadeniu priestorov, čo prispieva k spokojnosti mamičiek, ktoré sa u nás rozhodli priviesť na svet svoje dieťa. Aj naše oddelenie nesmierne  potešili tohtoročné výsledky hlasovania mamičiek a sme šťastní, že nás a našu prácu ohodnotili naše pacientky najvyššou známkou spokojnosti, povedala primárka oddelenia, MUDr. Mária Bartošová.

"Ďalšou pripravovanou novinkou bude v blízkej budúcnosti zriadenie dvoch nových izieb pre pacientky gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia," uviedla Marta Csergeová, hovorkyňa AGEL SK.

Zdroj: nemocnicakrompachy.sk

Predpôrodná starostlivosť

Predpôrodnú prípravu v tejto pôrodnici organizujú podľa informácií z dotazníka vo forme stretnutia v jednorázovej cene 3€. Kontaktné telefónne číslo je 0918 238 360. Pred pôrodom je možné navštíviť priestory pôrodnej sály, šestonedelia i novorodeneckého oddelenia.

Pôrodnicu nie je nutné dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť, ale je dobré ak sa nahlásite (email, telefonicky, osobne).

Poradňu začnite navštevovať od 38. týždňa gravidity. Ordinačné hodiny sú v utorok a vo štvrtok  od 8,00 do 12,00 hod., kontaktné číslo je 053 / 4186 228. Podľa informácií z dotazníka nie je potrebné vopred sa objednať. Do poradne si potrebujete vziať tehotenskú knižku a moč.

Akceptujú i vaše pôrodné priania, vhodné je dopredu ich  prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Na pôrodnej sále akceptujú i dve blízke osoby, pokiaľ jedna z nich je dula. Vybrať si môžete toho, kto vám je najbližší: partnera, dulu, kamarátku, mamu, sestru, sesternicu... Sprevádzajúca osoba musí mať aspoň 18 rokov a dobrý zdravotný stav. A samozrejme vy s tým musíte súhlasiť, že ostane pri vás.

Nemocnica umožňuje prítomnosť sprevádzajúcej osoby s rodičkou od začiatku, teda sprevádzajúca osoba môže byť prítomná, ak si to rodička želá, aj pri príjmovom vyšetrení. A po pôrode celú štvrtú doby pôrodnú (2 hodiny). Možno sa potešíte, že dokonca i dlhšie – ak vás z pôrodnej sály prevezú na nadštandardnú izbu.

Konkrétneho pôrodníka si v tomto zariadení vybrať môžete, rovnako tak pôrodnú asistentku, cena je 165 €. Podmienkou je vopred podaná citujem "žiadosť o výber lekára - pôrodníka, ako nadštandardnej služby".

Takisto je prípustné, aby vás pri pôrode sprevádzal zdravotník z iného zariadenia za podmienky, citujem: „ak súhlasí rodička a primár overí jeho spôsobilosť.“

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite na izbe „čakateliek“ a potom sa presuniete do jedného z dvoch, múrom oddelených pôrodných boxov. V dotazníku je uvedené, že na pôrodnú sálu sa obvykle žena presúva pri pôrodnom náleze cca 5 cm.

Využiť máte možnosť klasickú pôrodnú posteľ a klasickú nemocničnú posteľ. K dispozícii máte i pomôcky na úľavu od bolesti napr.: veľké lopty,  prehrávač s hudbou na muzikoterapiu, aromolampu, podložky vhodné na pohyb na zemi. Povolený je aj voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu.

Môžete sa  neobmedzene sprchovať a poprosiť vyškolenú pôrodnú asistentku masáž. Počas pôrodu vám dovolia prijímať tekutiny, ale nie konzumovať tuhú stravu. 

Samozrejme je tu i možnosť využiť EDA a možnosť požiadať o lieky proti bolesti - inhalačnú analgéziu. Personál o tejto možnosti informuje každú rodičku hneď po príchode do pôrodnice.

Možná aplikácia je len v pracovných dňoch od 7,00 do 20,00 hod. Pred tým musíte absolvovať predoperačné vyšetrenia a pohovor s anesteziológom. Mali by ste si EDA vybaviť najneskôr v 37. týždni. Po dohode s oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny sa dá i neskôr.

O holení sa rozhodujú rodičky samostatne po poučení. Klystír odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch: „napríklad v prípade ukončenia pôrodu cisárskym rezom“.

V pôrodnici v Krompachoch sa druhá doba pôrodná uskutočňuje iba v klasickej polohe.

V tomto zariadení je možné požiadať o odber pupočníkovej krvi, rodička nemusí odber nahlasovať vopred.

Cisársky rez

V tejto pôrodnici zatiaľ neumožňujú prítomnosť partnera pri sekcii, môže však byť pred operačnou sálou a pri ošetrení novorodenca. Čo je ale určite povzbudzujúce, aj po cisárskom reze vám umožnia priloženie dieťatka na vaše telo - po dobu 5-10 minút, v závislosti od stavu novorodenca.

Po konzultácii s lekárom OAIM a gynekológom si  môžete vybrať medzi celkovou, spinálnou a epidurálnou analgéziou.

V dotazníku pôrodnica deklaruje, že po sekcii v spinálnej anestéze má matka dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie - dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.

Nastálo spolu s novorodencom budete podľa vášho želania. V tejto nemocnici nie je perinatologické centrum, ani oddelenie pre patologických novorodencov.V prípade vážnych komplikácií prevážajú novorodencov "do zariadenia s patologickým oddelením".

Blízka osoba, ktorá by vám pomáhala po sekcii s bábätkom môže ísť iba na nadštandardnú izbu. Tak neváhajte a pýtajte si ju.

Novorodenec

V pôrodnici v Krompachoch je matke umožnený nepretržitý kontakt s dieťaťom - od pôrodu, až do odchodu z pôrodnice.

Prvé minúty po pôrode prebiehajú nasledovne : "Pri fyziologickom stave novorodenca prerušíme pupočník až po dotepaní, dieťa je položené na bruchu rodičky..." uvádza pôrodnica v dotazníku.

Po pôrode vám tu teda nahé bábätko, zabalené v perinke, položia na bruško a umožnia prvé prisatie - v dotazníku pôrodnica uvádza, že prikladanie k prsníku závisí od želania matky, ako aj stavu novorodenca. Realizujú možnosť samoprisatia.

Po chvíľke bábätko odnesú do vedľajšej špeciálnej miestnosti na základné vyšetrenia, meranie a obliekanie. Vaša sprevádzajúca osoba tam môže ísť spoločne s dieťatkom. Po vyšetrení vám bábätko vrátia a počas nasledujúcich dvoch hodín môže byť novorodenec s vami na pôrodnej sále (podľa želania). Samozrejme v závislosti od zdravotného stavu matky i dieťaťa.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia vás ubytujú buď v izbe typu rooming in alebo i na izbe bez rooming in - rodička si môže vybrať. Taktiež máte možnosť zveriť dieťatko, ak budete cítiť potrebu, do starostlivosti novorodeneckých sestier.

Izby sú tu 1,2 a 3-lôžkové. V tejto nemocnici sú izby v tzv. bunkovom systéme. Dve trojlôžkové izby tak majú jedno spoločné sociálne zariadenie. Takéto bunky sú na šestonedelí dve.

Ďalej sú tu dve 2-lôžkové izby so samostatným sociálnym zariadením, ale zabezpečiť si môžete aj nadštandardnú izbu. Tá je jednolôžková, so samostatným WC a sprchou. Okrem toho si môžete užiť i televízor, rádio, WIFI, elektrický ohrievač a rýchlovarnú kanvicu – napríklad na čajík pre dojčiace mamy.

V tejto izbe máte ešte aj nezaplatiteľnú možnosť návštev i mimo stanovených  hodín. Zaplatiť však treba – poplatok je 15 € na deň.

Izba pre rodinu - ubytovanie je možné aj pre sprevádzajúcu osobu, ktorá si môže objednať aj stravu v cene 5,40 €/deň. Izba pre rodinu, kde môže byť pacientka s blízkou osobou, je za poplatok 36 EUR/deň.

Pôrodnica ponúka zapožičiavanie monitorov dychu pre novorodencov.

Dojčenie

Veľa žien si vyberá pôrodnicu i podľa toho, ako je postarané o podporu dojčenia. V tejto pôrodnici všetkým rodičkám poskytujú písomné podklady aj informácie na nástenke. Okrem toho mamičky môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Na otázku váženia bola zaškrtnutá možnosť: Deti vážime pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka.

V prípade potreby sa deti dokrmujú hypoalergénnymi formulami (umelým mliekom). Na dokrmovanie používajú alternatívny spôsob -  lyžičku, ktorá nepokazí dieťatku sací reflex.

Pristupuje sa k nemu v prípade agalakcie (neschopnosti mliečnej žľazy vylučovať mlieko), pri plochých bradavkách alebo pri kontraindikáciách zo strany matky.

Z pôrodnice odchádza 90% plne dojčených novorodencov.

Návštevné hodiny

Návštevy sa môžu vo vyhradenom spoločnom priestore potešiť rozhovorom s čerstvou mamkou. Dieťatko k návštevám nemôže.

Platia oficiálne návštevné hodiny:

  • pracovné dni: od 13,30 do 15,00 hod
  • soboty, nedele a sviatky: od 13,00 do 15,00 hod

Na nadštandardnej izbe sú návštevné hodiny nepretržite.  

Na štvrtý deň po vaginálnom pôrode i sekcii môžete opustiť pôrodnicu.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

3 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

165

Entonox

45€

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

15 € na deň

Izba pre rodinu

36 €/deň

Sprevádzajúca osoba na oddelení šestonedelia

5,40€/strava-deň

Dotazník vyplnila primárka gynekologicko pôrodníckeho oddelenia MUDR. Svetlana Lukáčová. Ďakujeme.

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Andrea Babičová napísané 06.04.2021 12:25

Bezpochyby moja najlepšia voľba pôrodnice, akú som si kedy mohla vybrať a vrelo odporúčam každej mamičke.

Ako prvorodičke sa mi môj pôrod rozbiehal veľmi pomaly a trvalo to celý deň, no napriek tomu to bol príjemný zážitok. Zdravotnícky personál bol neskutočne trpezlivý, láskavý a nápomocný, pomohli mi urobiť správne voľby pri pôrode, nakoľko som túžila rodiť hypnopôrodom, no pri tom aké to bolo zdĺhavé a vyčerpávajúce som potrebovala to správne nasmerovanie a pomoc a oni mi ju ochotne ponúkli. Pani pôrodná asistentka s pani doktorkou boli úžasné, masirovali mi chrbát, ponúkali uľavové techniky, predychavali somnou a veľmi ma podporovali, ukazovali aj môjmu manželovi ako mi môže pomôcť. Na konci dňa sa nám podarilo priviesť na svet krásnu a zdravú dcérku a ja som nemohla byť vďačnejšia.

Čo sa týka pobytu v nemocnici, bolo mi veľmi dobre. Od pani sanitáriek po pani doktorky, všetci boli veľmi ústretoví, ochotní dat radu, či niečo vysvetliť, alebo sa len opýtať ci niečo nepotrebujem. Úžasný milí kolektív.

Zo srdca ďakujeme ja manžel aj moja dcérka za všetko ❤️ a želáme tímu všetko dobré

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články