VNsP Lučenec

Adresa:

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec n.o.,
Nám. Republiky 12, 984 39 Lučenec

tel: 047/4311627
email:
web: https://www.lcnsp.sk/old/web/gynekologicko-porodnicke-oddelenie

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 917 Pôrody sekciou 247 Pôrody s epiziotómiou 354 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 18. júna 2018.

 

Predpôrodná starostlivosť

Pôrodnica ponúka svojim rodičkám predpôrodné kurzy, v rozsahu jednej hodiny v priestoroch gynekologickej ambulancie VšNsP Lučenec. Hodina prípravy stojí 4 €. Viac informácií získate na čísle: 047 43 11 296. 

Ešte pred pôrodom si môžete urobiť individuálnu exkurziu na oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie i na pôrodnú sálu.

Túto pôrodnicu nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Ale  je dobré  chodiť tu do poradne – v gynekologickej ambulancii – najneskôr od 37. týždňa.

Je potrebné sa dopredu osobne alebo telefonicky objednať. So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku a vzorku moču.

Pôrodné priania v Lučenci  neakceptujú.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode vám povolia maximálne jednu sprevádzajúcu osobu. Môžete si vybrať partnera, niekoho z rodiny alebo kamarátku. Podmienkou je „podpis a akceptovanie podmienok uvedených v informovanom súhlase“.

Blízka osoba môže s vami ostať hneď po príjmovom vyšetrení a tráviť čas na pôrodnici podľa rozhodnutia službukonajúceho lekára.

V tejto pôrodnici neponúkajú možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka ani pôrodnú asistentku. A nemôže vás zatiaľ sprevádzať ani obvodný gynekológ alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

V lučeneckej pôrodnici majú dva pôrodné boxy, každý s dvoma pôrodnými lôžkami. Ešte pred tým, než tam pôjdete, strávite začiatok pôrodu na izbe pre prvú dobu pôrodnú.

Počas pôrodu môžete využiť napríklad: klasickú nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, žinenku a sprchu. Tú môžete využívať neobmedzene dlho. Jesť tuhú stravu počas pôrodu nemôžete, prijímať tekutiny áno. A môžete sa aj voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu.

O možnosti podania analgetík alebo anestetík rodičky neinformujú, ak je to potrebné, personál ich podá automaticky.

Možnosť využiť EDA ponúkajú všetkým rodičkám. Ešte  pred pôrodom je vhodné absolvovať pohovor s anesteziológom. Potom je vám epidurálna analgézia už k dispozícii po celý deň i noc – 24 hodín denne.

A aký postoj majú k rutinným zákrokom,  ku klystíru a k holeniu? Odporúčajú ich všetkým ženám. 

Odpoveď na otázku s akými polohami počas druhej doby pôrodnej máte skúsenosť je stručná a výstižná: „klasická“.

Ak chcete odber pupočníkovej krvi, netreba to dopredu  nahlásiť.

Cisársky rez

V prípade, že váš pôrod skončí cisárskym rezom, druh anestézie (používajú všetky druhy)  vyberá personál podľa vášho zdravotného stavu. Partner nech si neplánuje, že ostane s vami na operačnej sále. V tomto zariadení to zatiaľ neumožňujú.

Zatiaľ tu nie je ani možnosť, aby bola s vami sprevádzajúca osoba aj po pôrode na oddelení šestonedelia. Ale, čo vás možno poteší, je tu zvykom dávať novorodenca matke po sekcii na telo. V dotazníku pôrodnica deklaruje, že po sekcii má matka dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie – dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.

V lučeneckej nemocnici je zariadenie pre patologických novorodencov, mamy sú k deťom premiestnené po niekoľkých dňoch.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Hneď po pôrode vám bábätko ukážu a po chvíľke odnesú. Majú box na ošetrenie, meranie, váženie, kde môže vaša blízka osoba bábätko sprevádzať. Dve hodiny po narodení je dieťatko v inkubátore alebo na termolôžku, ktoré je v inej miestnosti. Prvé prisatie je umožnené hneď po pôrode.

Šestonedelie

V Lučenci  majú izby typu rooming-in, kde je bábätko s mamkou po 24 hodinách pozorovania dieťaťa na novorodeneckom oddelení. V prípade, že na oddelení by bolo veľa mamičiek a málo lôžok, budete  ubytovaná v náhradných priestoroch oddelenia šestonedelia.

V jednej izbe na oddelení šestonedelia sú spolu maximálne tri ženy.  WC a sprchy sú spoločné vždy pre dve izby – je tu bunkový systém.

Majú tu však aj dve  nadštandardné izby so samostatným hygienickým zariadením, chladničkou,  rýchlovarnou kanvicou,  mikrovlnkou a polohovateľným lôžkom.  

Možnosť ubytovať pri sebe napríklad čerstvého otecka zatiaľ nemajú. Mamičky za tieto izby priplácajú 20 €.

Dojčenie

Veľa žien si vyberá pôrodnicu i podľa toho, ako je postarané o podporu dojčenia. V tejto pôrodnici môžete očakávať: kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier. Všetkým rodičkám poskytujú aj písomné podklady a informácie na nástenke.

Na oddelení máte k dispozícii ručné odsávačky. A tým starostlivosť nekončí – rodičky môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Deti vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka.

V prípade potreby sa deti dokrmujú počiatočným mliekom. Na dokrmovanie používajú striekačku. Pristupuje sa k nemu v prípade „pred rozbehnutím laktácie, eventuálne pri nedostatočnej laktácii, eventuálne iné prípady zdravotného charakteru u rodičky.“

Z pôrodnice odchádza 75 % plne dojčených novorodencov.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny sú denne od 14,00 do 16,00 hod.

Pre návštevy je vyhradený spoločný priestor, ak však máte nadštandardnú izbu, môže ísť návšteva priamo tam. Návštevy prebiehajú bez bábätiek.

A kedy vás pustia domov? Ak je váš zdravotný stav dobrý, tak po vaginálnom pôrode na 4. deň a po sekcii na 5. deň.

Finančné zhrnutie

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

Nadštandardná jednolôžková izba 

20 €

Nadštandardná izba – matka s partnerom

X

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme. 
Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár