Brucho po pôrode – 4 najväčšie nepravdy

Eva Kurčíková 0

Brucho po pôrode – jedna z najvyhľadávanejších tém z oblasti materstva na internete. Čo sa deje s bruchom po pôrode? Ako sa ho zbaviť? Prečo stále vyzerám ako tehotná?

Tieto, a kopec ďaľších otázok o brušku si možno kladiete aj vy. Internet je však plný protichodných názorov, poloprávd, tipov a “zaručených receptov” a vy neviete, čomu vlastne veriť.

shutterstock

Tehotenstvo a pôrod predstavujú pre telo obrovské zmeny. Nie všetky sú však príjemné či očakávané a nie na všetky sme my ženy pripravené.

Tu sú 4 najčastejšie “nepravdy” o tele po pôrode, ktoré bežne kolujú medzi mamičkami a zároveň návod, ako sa s nimi vysporiadať:

Nepravda č. 1:

Brušáky a sklápačky pomôžu vášmu brušku späť do formy

V prvom rade je potrebné povedať, že tieto cviky nie sú ani “zlé”, ani “zakázané”. To, že ste porodili dieťa neznamená, že sa týchto cvikov budete musieť už navždy vzdať. Keďže ale mnohé ženy skončia po tehotenstve s diastázou – teda s rozostúpením brušných svalov, je potrebné k tréningu po pôrode pristupovať opatrne.

Treba si na začiatok ozrejmiť, z čoho a vlastne naše brušné svaly skladajú – sú to viaceré svalové skupiny navrstvené na seba. Brušné svaly teda nie sú len „tehličky“- ciže priame brušné svaly. To je len vrchná vrstva.

Po pôrode sú väčšinou oslabené všetky brušné svaly, a preto ich treba trénovať ako celok. Ak budete mať slabé priečne brušné svaly (teda hlboké svaly stredu tela) stovky brušákov vám k plochému brušku nepomôžu.

Práve naopak. Bude ešte viac vypuklé.

Prečo?

Lebo svalové vlákna priamych brušných svalov smerujú z hora nadol – a keď rastú cvičením (pričom ostatné svalové skupiny sú slabé), rastú smerom von.

Naproti tomu, hlboké svalstvo funguje ako náš prirodzený korzet, pretože svaly rastú priečne, preto posilňovanie tejto svalovej skupiny je po pôrode veľmi dôležité. Odbremeníte chrbát, zlepšíte držanie tela a diastáza sa stiahne. Výsledkom je plochejšie bruško.

Ak sa teda najprv naučíte aktivovať a používať hlboké brušné svaly po pôrode, brušáky určite nie sú tabu –  netreba sa však zamerať len na tento cvik, ale cvičiť  komplexne celý stred tela.

Z vlastnej skúsenosti však musím povedať, že existuje toľko iných cvikov na brušné svalstvo, ktoré vám pomôžu precvičiať celý stred tela oveľa efektívnejšie, ako brušáky. A nepotrebujete k tomu ani tráviť hodiny v posilňovni či osobné tréningy s trénerom. Môžete cvičiť z pohodlia domova so špeciálnym online programom vyvinutým pre ženy po pôrode, ktorý je zameraný presne na tieto svalové partie.

Nepravda č. 2:

Popôrodný sťahovací pás vám pomôže k plochému bruchu

Na internete nájdete kopec odporúčaní, že na diastázu a brucho po pôrode všeobecne je najlepšie nosiť sťahovací pás čo najdlhšie, dokonca aj pri cvičení alebo inej fyzickej námahe.

Pravdou ale je, že týmto spôsobom si môžete skôr ublížiť, ako pomôcť. Pás nikdy nenahradí váš prirodzený oporný a stabilizačný systém – silné a funkčné svalstvo stredu tela.

Treba však povedať, že nie všetky sťahovacie pásy sú rovnocenné. Pás je skvelá vec prvé týždne po pôrode sekciou, kedy potrebujete dodatočnú “oporu”.

Ale nosenie sťahovacieho pásu alebo korzetu po prirodzenom pôrode, alebo príliš dlho po sekcii môže spôsobiť, že vám svaly stredu tela zlenivejú. Poskytne vám totiž akúsi falošnú oporu, pretože “vypne” presne tie svaly, ktoré by sa po pôrode mali nanovo aktivovať. Navyše, sťahovací pás vytvára veľký tlak na vnútorné orgány, čo môže ešte zhoršiť existujúci pokles maternice alebo inkontinenciu.

Nepravda č.3:

Inkontinencia je “odznak” materstva

Dajte si vložku a zmierte sa s tým, lebo je to bežná vec – aj takéto posolstvá nám podsúvajú reklamy na rôzne hygienické produkty.

Pravdou je, že inkontinencia po pôrode je bežná a postihuje mnoho žien. Neznamená to ale, že sa tohto problému už nikdy nezbavíte a musíte sa s tým naučiť žiť.

Príčinou inkontinencie po pôrode sú oslabené svaly panvového dna. Počas tehotenstva a pôrodu dostanú tieto svaly poriadne zabrať, čoho dôsledkom môžu byť problémy ako únik moču, bolesti spodnej časti chrbta, vypuklé brucho, ako aj vážne problémy napr. pokles maternice či iných vnútorných orgánov.

Svaly panvového dna sa však dajú efektívne posilniť a zbaviť sa tak inkontinencie. A to bez ohľadu na to, ako dlho ste po pôrode.

Ak začnete hľadať na internete tento problém, s veľkou pravdepodobnosťou nájdete ako riešenie Kegelove cviky. Kegelove cviky sú vlastne kontrakciou svalov panvového dna a často sa odporúčajú po pôrode a pri problémoch s inkontinenciou.

Problém je v tom, že samotné Kegelove cviky vám niekedy môžu viac uškodiť ako pomôcť, ak ich nekombinujete si inými cvičeniami. Ak máte totiž panvové dno  hypertonické (teda nedokáže sa úplne uvoľniť), Kegelove cviky samé o sebe vám nemusia pomôcť – práve naopak. Stuhnutosť panvového dna si ešte zhoršíte.

Správne fungujúce panvové dno sa musí vedieť nielen plne stiahnuť, ale aj plne uvoľniť. Preto Kegely treba spojiť s dýchacími cvičeniami a tiež cvikmi, kde kombinujete bránicové dýchanie a posilňovaním stredu tela.

shutterstock

Nepravda č.4:

Pár mesiacov po pôrode by ste mali byť naspäť na svojej pôvodnej váhe

Na sociálnych sieťach nájdete množstvo postov o tom, ako si mamičky len pár mesiacov po pôrode obliekli svoje “predtehotenské” jeansy, alebo ukazujú ploché brucho po pôrode. A ja sa vôbec nedivím, že nové mamičky sa cítia pod tlakom.

Veď ruku na srdce. Ktorá z vás sa trápila, že sa jej nedarí schudnúť po pôrode?

Treba si ale uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec: naše telo prešlo počas tehotenstva a po pôrode obrovskými zmenami. Potrebuje čas. Čas na regeneráciu, na stabilizáciu hormmonálnej hladiny, na načerpanie síl a živín.

Je úplne normálne a dokonca prirodzené, že prvý rok po pôrode váha dolu nepôjde a vôbec sa tým nemusíte trápiť. Vaše telo sa 9 mesiacov adaptovalo a menilo, prešlo si obrovskými zmenami a je prirodzené, že cesta k pôvodnej postave môže trvať aspoň tak dlho, ako samotné tehotenstvo.

Jedným z hlavných dôvodov sú aj hormóny. Samotný pôrod, nedostatok spánkua dojčenie majú za následok narušenú hormonálnu hladinu, ktorá môže dokonca brániť  telu zbavovať sa tukových zásob.

Trvá približne rok,  kým  sa všetko v našom tele vráti späť do pôvodných koľají a zbavovanie sa prebytočných kilogramov po pôrode bude oveľa jednoduchšie.

Na záver

Milé maminy: vaše telo po pôrode nie je “pokazené”. Funguje presne tak, ako má. Zotavuje sa. A to nejaký čas trvá. Neexistujú žiadne skratky ani zázračné pilulky. Iba čas, trpezlivosť a vytrvalosť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Eva Kurčíková

Som certifikovaná tehotenská a popôrodná trénerka, mama dvoch detí. Mojim poslaním je urobiť z Teba silnú a zdravú maminu plnú energie, ktorá sa cíti dobre vo svojom tele. Viac o mne na www.instagram.com/mamasystem.

články autora...