Tehotenská abeceda Ko – Kz

Ľuba Lapšanská, Hana Celušáková 0

Kolostrum

mledzivo, alebo aj „prvé mlieko“. Začína sa obvykle tvoriť v malých množstvách, ešte pred samotným pôrodom. Je plné bielkovín (až dvakrát viac ako samotné materské mliečko) a minerálnych látok. Je ich tu až o tretinu viacej ako v kravskom mlieku. Vďaka tomu novorodenec vystačí i s malou dávkou a na zvyšujúci sa príjem potravy si tak jeho „bruško“ zvyká postupne.

Koniec panvový

alebo poloha koncom panvovým (KP). Je to poloha dieťatka v brušku, menej častá, ale obvyklá. Hlavička dieťatka je hore, zadoček alebo nožičky v panve.

I takto sa dieťatko porodiť dá, ale prístup k takýmto situáciám je individuálny. Mamičky skúšajú rôzne postupy – od robenie stojok vo vode, cez indický most, prehováranie dieťatka, „svietenie mu na cestu“ a pod. menej časté je u nás zatiaľ využitie reflexológie, akupresúry či hypnoterapie.

Počula som už dokonca  i o prípade, kedy sa dieťatko otočilo po autohypnóze. K týmto metódam však budete potrebovať pomoc odborníkov. Kedysi dávno i u nás  dieťatko dokázali obrátiť pomocou hmatu  (external cephalic version ) – ešte kým bolo v maternici i pôrodné baby a pôrodníci. Dnes sa to už pokiaľ viem na Slovensku nerobí. Ale v zahraničí áno. Toť pred dvoma týždňami to robili jednej mojej priateľke – Slovenke v UK. Možností je viacero… 

Kontrakcie

Kontrakcie sú sťahy maternice. Ich úlohou je otvoriť krček, aby bábätko mohlo vstúpiť do pôrodných ciest a narodiť sa – pozrite si 3D animáciu pôrodu. Spúšťačom kontrakčnej činnosti je vylučovanie oxytocínu, dochádza ku sťahu maternice.

Maternica, ako každý sval, môže cvičiť počas celého tehotenstva, častejšie v období prudkého rastu alebo aktivity bábätka. Postupne, ako sa pôrod blíži, maternica cvičí častejšie. Kontrakcie môžete vnímať ako tvrdnutie brucha, tiahnutie v chrbte, môžu byť podobné menštruačným bolestiam, vystreľovať do stehien alebo podbruška, na vrchole maternice, môžu bolieť kríže, každá žena prežíva kontrakcie inak. 

Kontrola moču 

na každú kontrolu v poradni pre tehotné je potrebné doniesť vzorku moču. Veľmi dôležité je priniesť vzorku „stredného prúdu moču“. Získate ju tak, že sa najprv trošku vycikáte a až potom začnete zachytávať moč.

Väčšina baktérií sa totiž nachádza iba na počiatku močovej rúry a samotným močením sa pravidelne vyplachuje. Vzorku preskúmajú a zisťujú hlavne zvýšenú prítomnosť cukru (kvôli tehotenskej cukrovke), bielkovín (rôzne príčiny, počas gravidity najčastejšie problémy s obličkami) a baktérií (infekcia). Ak budete pravidelne a dostatočne piť, vaše močové cesty sa vám odvďačia.

Korenie nevhodné počas tehotenstva

existuje viacero obľúbených prísad do jedál, ktorým by ste sa počas očakávania dieťatka mali vyhnúť, prípadne ho obmedziť.

Medzi ne patria: zázvor, klinčeky a škorica. Väčšie množstvo  môže vyvolať silné kontrakcie. (V prípade pôrodu sa naopak dajú vynikajúco využiť.) V obmedzenom množstve používajte aj kardamon, oregano, bazalku a zelený petržlen.

Korenie na povzbudenie kontrakcií

Pozrite sa na  vyššie spomenuté korenia. Ak termín pôrodu už dávno prešiel a bábätko je stále v brušku, skúste kontrakcie podporiť práve nimi. Aj po odtoku plodovej vody, keď kontrakcie nie a nie prísť, si môžete urobiť čaj zo šípok a doňho pridať pár kúskov voňavého korenia.

Kristellerova expresia plodu 

Fúúúú, ako začať? V našich pôrodniciach stále používaná metóda „pomáhajúca matke“ vytlačiť dieťatko na svet. Ženy to opisujú ako tlačenie na brucho či dokonca skákanie po bruchu.

(Jedna štvrtáčka mi na besede živo opisovala ako jej tete skákali po bruchu. Mala predstavu že nohami! Kam dospeje s takýmito informáciami o pôrode???)

WHO o tom píše: „V mnohých  krajinách sa bežne používa postup tlačení na fundus (horná časť maternice) v II. dobe pôrodnej. Tato praktika má urýchliť pôrod, niekedy sa prevádza krátko pred narodením dieťaťa, inokedy na začiatku II. doby. Okrem otázky zvýšeného nepohodlia pre matku existuje taktiež  podozrenie, že tento postup môže poškodiť maternicu, perineum (hrádzu) a plod.“ A prvé výsledky sú už na svete.

Členovia výboru Sekcie perinatálnej medicíny ČGPS ČLS JEP označili expresiu plodu za neodporúčaný postup. Už len treba toto rozhodnutie rešpektovať!

Kŕče v lýtkach

obvykle nie sú spôsobené len ťažšou nosenou váhou počas tehotenstva ale i nedostatkom horčíku – magnézia. Skôr než si dáte naordinovať nejaký fajný syntetický prostriedok, skúste minerálnu vodu s vysokým obsahom Mg, mandle, alebo kvalitnú horkú čokoládu s vysokým obsahom kakaa.

A do jedálnička zaraďte „kilá“ zelenej zeleniny – ideálne bio eko. Tabletočky síce môžu pomôcť, ale majú aj nežiaduce účinky. Áno, aj tento obyčajný syntetický  „vitamín“. No a pridajte ešte pár krát denne naťahovacie cvičenia. Zaprite sa napríklad chodidlami o stenu a tlačte.

Krčok maternice 

sa nachádza v dolnej časti maternice. Uzatvára ju a spája s pošvou. Viac sa o ňom dočítate v článku o krčku maternice.

Kŕčové žily (varixy)

veľmi bežný „sprievodný program tehotenstva“.  Ako vznikajú? V normálnom prípade v žilách  prúdi krv. V tom horšom sa začne krv zastavovať, spomalí svoj tok alebo sa môže dokonca i vracať opačným smerom ako má. Stena cievy sa tak rozširuje, napĺňa akoby vo vačkoch krvou. Je oslabená.

Varixy sa môžu vyskytnúť nielen na nohách, ale i na ohanbí či dokonca priamo v maternici. Ako sa im vyhnúť či ako si pomôcť?

Krvácanie

a myslíme tým konkrétne krvácanie počas tehotenstva. A je rozdiel či je jemne – tzv. špinenie alebo silné. A taktiež či krvácate v prvom trimestri alebo neskôr. Tak či onak, mal by vás vidieť lekár.

Ja spomeniem len slabé špinenie na začiatku tehotenstva. Mnohé ženy ho považujú ešte za menštruáciu. Príčinou môže byť zmena hormonálneho stavu, taktiež sa to môže stať po pohlavnom styku – vaše telo je tam dole prekrvené, chystá dieťatku „bydlisko“ alebo môže byť príčinou placenta, ktorá sa snaží ukotviť  do steny maternice a pri tom naruší nejakú cievku. Ale pozor – príčinou môže byť aj infekcia, mimomaternicové tehotenstvo a pod. takže šup šup k odborníkovi.

Kúpanie bábätiek

dávno preč sú tie časy keď sa bábätká „povinne“ kúpali každý večer. Odborníci radia nepreháňať to s čistotou a prirodzene posilňovať imunitný systém dieťatka. Jedenkrát, alebo dvakrát do týždňa to úplne stačí. Veď ešte nechodia do piesku, nechytajú cudzie kľučky a nesadajú si na divné záchody.

A čo sa rád okolo kúpania týka – nemusíte vyhrievať kúpeľňu, ale všetko si pripravte dopredu, aby ste to mali po ruke. A nenechávajte dieťatko ani na sekundu samé. A novorodenca kúpte maximálne 5 minút, pretože rýchlo stráca telesnú teplotu. A nepreháňajte s kozmetikou. Veď voňavé sú i tak! 

Kútna plachta

veľký ozdobný pás látky, zakrývajúci posteľ ženy po pôrode, v šestonedelí.  V minulosti na Slovensku často používaná. Chránila ženu pred „návštevami“ zvonku, vytvárala súkromie a intimitu pre zotavovanie a spoločné  spoznávanie sa matky a dieťatka.

Často na nej boli vyšité i magické znaky, ktoré novopečenú matku a novorodenca chránili pred zlými silami. 

Kyselina listová

alebo vitamín B9. Je nevyhnutná na proces delenia a rastu buniek, správny vývoj, aj plodu v tehotenstve. Hlavným zdrojom je listová zelenina, pečeň (kuracia, morčacia), celozrnné výrobky, niektoré ovocie (napr. čučoriedky, maliny). Je citlivá na teplo a vzdušný kyslík, znehodnocuje sa tepelnou úpravou, ale aj v potravinách s dlhým dátumom spotreby. 

Odporúča sa konzumovať ešte pred otehotnením a počas prvého trimestra. Znižuje riziko vzniku rázštepu chrbtice.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Pridaj komentár