Veru, veru, je to tak. Kedysi dávno, či ešte pred nedávnom, bolo miesto pre ženu po pôrode „v kúte“. Nie preto, že by urobila niečo zlé ;-), ale kvôli hygiene, bezpečnosti a pohodliu.
Možno ste už počuli niekedy názov kútna plachta. O tej dnes budem písať. Plachta mala v minulosti viac významov ako dnes.
Plachta – rozumej kus tkanej látky, najčastejšie ľanovej alebo konopnej, sa používala i na iné účely, nielen ako súčasť posteľnej bielizne.
Prenášali sa v nej rôzne predmety – či už seno alebo iný náklad, slúžila i ako ochrana proti zlému počasiu a u nás sa v nej nosievali i deti. Hovorilo sa jej „zajda“.
Okrem týchto obyčajných, úžitkových plachiet existovali i krajšie, zdobené, slúžiace na obradné účely. Jednou z nich, dovolím si tvrdiť, že veľmi významnou, bola i kútnica čiže kútna plachta.
Vyšívaná, zdobená, oddeľovala „kút“ vyhradený pre šestonedieľku od ostatnej časti domu.
Väčšinou bola zavesená na žŕdke, upevnená o hornú hradu visela až po zem, či okolo postele zastokli palice, niekde dokonca hrable či vidly a okolo nich ovinuli plachtu. V Ždiari mala dokonca stredná palica ozdobnú hlavicu.
Žena spoza kútnice nemala vychádzať a... Za ňu nemohol ísť hocikto. Najprv iba pôrodná baba, neskôr i ženy z príbuzenstva, ale nikdy nie muž alebo staršie deti.
V knihe Prostonárodnie obyčaje, zvyky a povery od Pavla Dobšinského sa dočítame:
„Posteľ v predňom kúte izby, zastretá býva plachtami bielymi, visiacimi od stropu až po podlahu. V tomto útulku zdržuje sa matka i s deckom, až do svojho úvodu chrámového, čo porodnica, kútnica, pôložnica, postelkiňa, šestinedielka; prečo znamená, to u ľudu: ležať, do kúta, do pôlohu, do postielky prísť, za plachtu dostať sa.
Sem za plachtu majú kremä ženské prístup; prihodili sa, že mužský po čas ležania pôložnice príde do domu: ženy zastanú plachtu, by pozor muža decku i matke neuškodil, baba odníma mu klobúk, ktorý si potom peňazmi vymení.“
Kútne plachty boli prínosom pre dušu i oko i z estetického hľadiska. Vyšívané, čipkované, na také hľadelo oko čerstvej mamičky...
Častokrát bola posteľ so šestonedieľkou akoby schovaná za dverami. Malo to viacero príčin. Prvá z nich je pre nás ľahko pochopiteľná.
Keďže rodina bývala obvykle iba v jednej miestnosti, takto oddelili ženu a bábätko od rozruchu okolo, zabezpečili im pokoj, intimitu a minimálne symbolicky ich oddelili od „nákazy“, ktorá mohla prísť zvonku.
Okrem toho v tomto období bola „slabá a tým i ľahšie ovládnuteľná rôznymi bosorkami či vílami“. Aj dieťatko jej mohli uniesť!
Tu musím pripomenúť, že matka sa nesmela k novorodencovi otočiť chrbtom! Bábätku sa to mimochodom určite páčilo.
Druhá príčina bola, pre nás možno ťažšie pochopiteľná, že šestonedieľka sa považovala za nečistú. To znamená, že nielen ženu a dieťa bolo potrebné chrániť, ale i naopak.
Šestonedieľka mohla „poškodiť“. Napríklad ak dojila kravy, mohli stratiť mlieko alebo ak sa starala o pole či záhradu – úroda vyšla navnivoč.
Či už je to tak alebo onak, jasné je, že kedysi sa žena naozaj, ešte raz NAOZAJ v šestonedelí nevenovala ničomu inému iba svojmu dieťatku. Ležali spolu za kútnicou, oddychovali, spoznávali sa „zvonka“. Dieťatko salo mliečko, neustále cítilo matkinu prítomnosť, jej vôňu a počulo jej hlas.
Čerstvá matka sa zotavovala po pôrode a jedla, čo jej priniesli. Eeeej, to by bolo, keby sa postavila k hrncom! Ak šestonedieľka robila domáce práce, mohla do domu privodiť nešťastie. Aby sme z nej zase nerobili chorú, uznávam, že boli v práci malé výnimky.
Jedlo jej nosila kmotra, krstná mať. či iné ženy. Ale i to malo svoje pravidlá. Doma sa vyumývali, sviatočne obliekli, hrniec zabalili do plachty (aby nevychladlo?) a tak išli nakŕmiť šestonedieľku.
Veru poviem vám, keď si to porovnám so svojim prvým šestonedelím, keď som sa (ešte nevediac čo ma čaká) pustila do upratovania a varenia... (a už vás vidím ako prikyvujete ;-), pretože mnohé ste to tiež zažili) ...myslím, že i v tejto dobe by sa nám zišli také zvyky, ktoré by striktne zakazovali po pôrode robiť čokoľvek iné ako dojčiť, jesť a oddychovať...
Tak ako? Vrátime sa k tradícii kútnych plachiet? Čo vy na to? Ak áno a chcete si takú vyrobiť (hihi, to by rodina oči vyvaľovala, keby som takú plachtu v spálni vyvesila), nezabudnite na magické ochranné znaky: často sa používala (na výšivky či spoje) červená farba – ako ochrana pred nečistými silami. Samotná plachta bola obvykle biela alebo krémovej farby.
Určite kohút – jeho kikiríkanie zaháňa všetky strašidlá. Kvety a listy, ktoré symbolizujú rast, granátové jablko, srdce či tulipán ako symbol lásky. Ak chcete mať veľa detí, vyšite i strom či krík s plodmi. A ešte ďatelinový lístok – pre šťastie.
Kútne plachty sa na Slovensku používali v niektorých oblastiach až do začiatku dvadsiateho storočia. Sú nádherné, dovolím si tvrdiť, reprezentatívne. Môžete si ich pozrieť v skanzenoch, či niektorých múzeách zameraných na ľudovú kultúru.
A dočítala som sa, že zopár krásnych kusov majú i vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Škoda, že iba v depozitári. Snáď raz budeme maž príležitosť pozrieť si ich a inšpirovať sa minulosťou... Mám pocit, že sa máme k niektorým tradíciám vrátiť...
Ilustračné foto: archív ÚĽUV
»»»»»»» Prečítajte si aj: Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!
ivet ružekova napísané 04.07.2012 16:53
Lubka, krasny clanok.....a kutnu plachtu som nasla aj v skanzene v Pribiline |
iren napísané 23.10.2009 14:41
predmrazuj este nez pojdes do proodnice;-) kd varit, tak dvojnasobne mnozstvo a sup s tym do mrazaku a potom uz len dochutit a je to;-) |
iren napísané 23.10.2009 14:42
alebo nech lezi, aby sa k nim nedopracovala;-))) |
luba napísané 23.10.2009 14:09
dakujem za prispevky, v podstate naozaj nejde o to, ci dodrziavat ritualy, len o to, aby sme pocas sestonedelia mali pohodu a pomocnu ruku |
iren napísané 23.10.2009 13:28
Myslim, ze deti by sa zvladli. Len keby bolo naozaj niekde v kameni vytesane, ze sestonedielka ma v prvom rade odpocivat. Nie hned naplno fungovat multifunkcne, na doraz, na vsetky strany, sama, unavena, s pocitom vlastnej neschopnosti a zlyhania...
mam pocit, ze poziadavky na to, co vsetko by "sme mali" su nekonecne. Pamatam na kamaratku, zijucu bez partnera, ktorej jediny komentar od mamy bol: " som s tebou spokojna, ako to zvladas upratovat a udrziavat". Ze nekojila, lebo nevladala, mama uz neriesila. |
bram napísané 21.10.2009 21:13
krasne! veru, taka kutnica by sa mi bola byvala zisla vsetky tri razy tie ritualy nie su vzdy na zahodenie... |
Inšpirujúci článok
o pár dní pôjdem rodiť naše druhé bábo, a veru je to to taká pravda všetko, čo je písané, až mi je ľúto, že sa už na všetky dobré rady a zvyky zabúda...a skôr treba prosiť blízkych, aby boli tolerantejší a viac nápomocní v tom, čo naozaj šestonedielka a bábätko skutočne potrebujú 
Hned som mala pred ocami taku plachtu, ked som si to precitala a aj ked vysivanie nie je moje hobby, normalne som dostala chut urobit ich pre moje 2 dospievajuce dcery....aspon symbolicky....no, len aby som to stihla :-)
este som sa hned pytala mamy (73), ci zazila nieco take u svojej, ale aj ked je z dediny, nepozna kutnu plachtu, zujimave
opacim este u svokry..sukromny vyskum vyskytu :-)
Lubka, krasny clanok.....a kutnu plachtu som nasla aj v skanzene v Pribiline
.....
:-))) veru premyslam nad tym, ci kutne plachty nevyrabat hromadne a nezaviest tradiciu "oddychu a pokoja" znovu. i ked, ja by som strasie deti urcite tiez k sebe pustila
Veľmi pekný článok, ja by som takú kútnicu určite prijala, ale zákaz vstupu starších detí by som z tradície vynechala. Ale vedeli naši predkovia, čo žena po pôrode a bábätko potrebujú-pokoj a čas na seba. Mama si mohla v kľude si užívať bábätko bez toho, aby musela hneď od začiatku obskakovať návštevy, nikto jej bábo nasilu z ruky nebral, nenahrnula sa tam hneď polovica rodiny a ešte jej aj jesť nosili. Tak to by nám bolo hej, žena ktorá tvrdí, že by sa jej to nepáčilo jednoducho klame. A bábo malo mamu len pre seba, papalo, kedy potrebovalo, spinkalo v maminom náručí, tak to má byť. Veru, ja si takú kútnicu na december asi vyrobím
.
Dakujem za skvely clanok!
Viem si zivo predstavit take pohodove oddychovanie a zzivanie sa s babatkom.
Ale ako nastavajuca mamina troch deti (a navyse vratiaca sa domov niekedy tesne pred Vianocami) to asi klasicky dopadne trosku inak... Ale urcite to s domacimi pracami nemienim prehanat, len navarit obcas bude treba. ;-)
predmrazuj este nez pojdes do proodnice;-) kd varit, tak dvojnasobne mnozstvo a sup s tym do mrazaku a potom uz len dochutit a je to;-)
predmrazujem statocne, mam to osvedcene, ale vzhladom na to, ze cez sviatky bude cela rodinka doma, bude treba varit, lebo taky velikansky mrazak nemame
alebo to necham na muzicka? = budeme tyzden jest cestovinky s makom a krupicovu kasu 
Hmm, bola som už 4 krát šestonedielkou a nikdy som nebola nejak brutálne unavená, ani s pocitom vlastnej neschopnosti a zlyhania...
Ale zase áno, keď žena má také pocity, tak nech leží. 
alebo nech lezi, aby sa k nim nedopracovala;-)))
dakujem za prispevky,
v podstate naozaj nejde o to, ci dodrziavat ritualy, len o to, aby sme pocas sestonedelia mali pohodu a pomocnu ruku
Myslim, ze deti by sa zvladli. Len keby bolo naozaj niekde v kameni vytesane, ze sestonedielka ma v prvom rade odpocivat. Nie hned naplno fungovat multifunkcne, na doraz, na vsetky strany, sama, unavena, s pocitom vlastnej neschopnosti a zlyhania...
mam pocit, ze poziadavky na to, co vsetko by "sme mali" su nekonecne. Pamatam na kamaratku, zijucu bez partnera, ktorej jediny komentar od mamy bol: " som s tebou spokojna, ako to zvladas upratovat a udrziavat". Ze nekojila, lebo nevladala, mama uz neriesila.
Tak ja som zase naopak rada, že žijem v tejto dobe. Čo sa týka povier, absolútne im neverím, ani žiadným magickým rituálom a navyše by ma to riadne naštvaôlo, keby nemohli za mnou za plachtu prísť staršie deti.
gratulujem k takemu stastiu! Preco? Lebo, ja som tiez bola uz 4x sesstonedielkou, ale vzdy som mala potrebu mat takyto kut i ked len na niekolko dni...
no zial nemala....Kto vie, mozno to raz dozicim svojim dvom dceram....(?), tak uz aby som sla vysivat, kreslenie mi ide viac a je to rychlejsie
....
krasne!
veru, taka kutnica by sa mi bola byvala zisla vsetky tri razy
tie ritualy nie su vzdy na zahodenie...