Chceme bábätko – poznajme svoj cyklus a plodné obdobie

Mária Kohutiarová 8

Snom každej normálnej ženy je raz držať v náručí svoje dieťatko. Cítiť jeho vôňu, vnímať jeho pohyby, úsmev. Mať pokračovanie rodu a niekoho, do koho vložíme to najlepšie zo seba, zo svojho času a schopností.

Ale často sa stáva, že napriek snahe, túžbe, ba aj dobrému zabezpečeniu to dieťatko pod srdce neprichádza.

Thinkstock

Keď dieťa neprichádza – v čom je problém?

Z rozhovorov s mojím gynekológom viem, že veľmi málo žien – ešte stále! – pozná svoj cyklus a ešte menej žien si zaznamenáva jeho priebeh. A aj z týchto mála žien nie každá vie vyhodnotiť svoj cyklus tak, aby nielen vedela, v ktorej fáze sa nachádza, ale aj to, ako čomu pomôcť, čomu predísť a čo ktorý záznam hovorí o jej zdravotnom stave – a tým aj schopnosti otehotnieť.

Delenie cyklu

Normálny cyklus delíme z hľadiska počatia na tri časti:

  1. I. fáza – obdobie predovulačnej neplodnosti. Začína sa prvým dňom menštruácie a trvá do nástupu prvých príznakkov hlienu krčka maternice. V ženskom organizme nie je prítomné vajíčko schopné oplodnenia.

  2. II. fáza – plodné obdobie. Trvá niekoľko dní, bezprostredná plodnosť trvá sedem dní. Tieto dni sú limitované dvoma parametrami: životnosťou spermií, ktoré dokážu prežiť tri až päť dní a tiež životnosťou vajíčka – čo je do 24 hodín. V rámci týchto siedmich dní sa počíta aj s možnosťou dvoch ovulácií, ktoré zvyknú prebehnúť buď súčasne, alebo len s veľmi malým časovým odstupom – max. do 24 hodín.

  3. Tretia fáza začína niekoľko dní po ovulácii, keď je už vajíčko v štádiu rozkladu a preto ho nie je možné oplodniť.

  4. I. fáza – obdobie predovulačnej neplodnosti. Začína sa prvým dňom menštruácie a trvá do nástupu prvých príznakkov hlienu krčka maternice. V ženskom organizme nie je prítomné vajíčko schopné oplodnenia.

    II. fáza – plodné obdobie. Trvá niekoľko dní, bezprostredná plodnosť trvá sedem dní. Tieto dni sú limitované dvoma parametrami: životnosťou spermií, ktoré dokážu prežiť tri až päť dní a tiež životnosťou vajíčka – čo je do 24 hodín. V rámci týchto siedmich dní sa počíta aj s možnosťou dvoch ovulácií, ktoré zvyknú prebehnúť buď súčasne, alebo len s veľmi malým časovým odstupom – max. do 24 hodín.

    Tretia fáza začína niekoľko dní po ovulácii, keď je už vajíčko v štádiu rozkladu a preto ho nie je možné oplodniť.

    Ak nás zaujíma plodné obdobie, musíme presne vedieť, kedy sa začína.

    Z hľadiska symptotermálnej metódy sú pre určenie najplodnejšieho obdobia dôležité tri príznaky: bazálna teplota, hlien krčka maternice a zmeny samotného krčku.

    1. Bazálna teplota

    Je to teplota oddýchnutého ľudského organizmu nameraná v pokoji, bez ovplyvnenia jedlom, pitím alebo fyzickou námahou.

    Viac o téme: Chceme bábätko – plodné obdobie – bazálna teplota

    2. Hlien krčka maternice – tzv. cervikálny hlien.

    Je to normálny, zdravý výlučok žliazok silznice kanála krčka maternice – a má ho každá žena. V priebehu cyklu sa jeho vzhľad a vlastnosti menia pod vplyvom estrogénov.

    Viac o téme: Chceme bábätko – plodné obdobie  – hlien krčka maternice

    3. Tretím príznakom plodnosti je krčok maternice a jeho zmeny počas jedného cyklu.

    Krčok maternice je pevný valcovitý útvar s priemerom asi 2,5 cm, ktorý vyúsťuje do pošvy. V krčku je malý otvor, nazývaný bránka, ktorý sa dá nahmatať ako malá jamka alebo priehlbinka v prostriedku krčku.

    Viac o téme: Chceme bábätko – plodné obdobie – zmeny krčka maternice

    Záznamy o cykle sú potrebné

    Zhodné správanie uvedených troch znakov plodnosti dopomôže žene presne rozoznať plodné obdobie a pomôcť dosiahnuť tak vytúžené tehotenstvo.

    Je vhodné, ak si žena vedie svoje vlastné záznamy o cykle, kde je možné zaznamenať do osobitných riadkov všetky tieto tri príznaky, vrátane niektorých výkyvov (cestovanie, stres, oslavy, choroby, nevyspatosť), ktoré majú značný vplyv na priebeh cyklu.

    Tabuľku je možné objednať alebo si aj stiahnuť priamo zo stránky www.lpp.sk. Na tejto stránke je možné tiež konzultovať prípadné otázky ohľadne sledovania svojich príznakov plodnosti.

    Podrobnejšie informácie o postupe ich sledovania, ako aj o možných problémoch a ich riešení prinesieme v ďalších článkoch o bazálnej teplote, o hliene na krčku maternice a zmenách na krčku maternice.

    Foto: sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobry den ja bi som rada chcela odvas popis som velmy sklamana a nadčena chcela by som babëtko ale nemozem mať neviem prečo z priatelom sa snazime 2roky mohly bi ste mi pomocť Ďakujem

  2. Dobry den ja bi som rada chcela odvas popis som velmy sklamana a nadčena chcela by som babëtko ale nemozem mať neviem prečo z priatelom sa snazime 2roky mohly bi ste mi pomocť Ďakujem

  3. Dobry den ja bi som rada chcela odvas popis som velmy sklamana a nadčena chcela by som babëtko ale nemozem mať neviem prečo z priatelom sa snazime 2roky mohly bi ste mi pomocť Ďakujem

  4. Váš komentár Tiež si myslím, že ak žena nechce dieťa, nemusí byť nenormálna! Skôr naopak, až príliž uvedomelá, pretože vie, že dieťa nie je hračka. Bodaj by vačšina žien predtým než otehotnie, tiež dobre pouvažovala, či bude schopná matka, alebo nie! Pretožťe ked vidím mnohé matky ako sa správajú, tak mám velké pochybnosti, či vačšina žien si zaslúži mať dieťa! Mnohým matkám by som aj rodný list zobrala, anieže ešte dieťa do ruky!!!

  5. Ahojte, stále mi všetci vysvetľujú kedy mám svoje plodné dni a stále to nechápem. Baby skuste mi to poriadne vysvetliť … ďakujem :p

  6. Prosím vás, to akou vetou sa začína tento článok? Takže podľa vás žena, ktorá netúži mať deti je nenormálna???

    1. Neviem ako to myslela autorka, ale moj nazor: Určite tam nejaka abnormalita bude. Je to zivocisny pud, kazdy tvor chce prezit, preto mame nastavene hormonalne systmy, aby sme mali ” ruju” a chceli sa reprodukovat. Ak niekto nechce, bude to abnormalne.

Pridaj komentár