RodímePôrod

Pôrod za dverami a bábätko sa ešte neotočilo?

 Jana Kapustová   24.04.2022   0

Mnohé mamičky určite trápi, že pôrod je tu čo nevidieť a dieťatko sa stále ešte neotočilo, kľudne si pláva v brušku hlavičkou hore. Prečítajte si týchto 7 bezpečných kľúčov, ktoré vám otvoria dvere, k prirodzenému a bezpečnému pôrodu.

 

Zacvičte si "Most"

Ľahnite si na chrbát, panvu si podložte tak, aby bola asi o 30 cm vyššie ako hlava. Zotrvajte takto aspoň 5 minút, najlepšie 10 minút. Pozor, nie však viac ako 15 minút! Opakujte tento cvik dvakrát denne.

Ak ste pocítili, že dieťatko sa otočilo, vstaňte, urobte podrep s nohami roztiahnutými čo najviac od seba. To umožní hlavičke bábätka zostúpiť do panvovej dutiny. Je dobré, ak nemáte pri tomto cviku prázdny žalúdok. Tieto cviky sú odporúčané od 32. týždňa tehotenstva.

Rozprávajte sa s bábätkom

Snažte sa dieťatko prehovoriť, aby sa otočilo. Poproste partnera, aby sa s ním rozprával, a to smerom dole k panve, aby bábätko nasledovalo jeho hlas. Môžete mu dole spievať, púšťať príjemnú hudbu.

 Skúste bábätko navigovať svetlom

Svieťte v tme baterkou na bruško, tiež smerom dole k panve. Deti v brušku vnímajú svetlo a je možné, že sa za ním zo zvedavosti otočia.

 Relaxujte

Zaujmite pozíciu na všetkých štyroch. Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite a sústreďte sa na vaše dieťatko. Predstavujte si ho, ako pláva v brušku a pomaličky sa otáča do správnej polohy.

 

 Plávajte

Ak chodievate plávať a máte dosť odvahy, vyskúšajte stojku vo vode – chvíľka plávania, potom päťkrát stojka.

 Otočenie bábätka pomocou vonkajších hmatov

Lekári dokážu dieťatko otočiť pomocou vonkajších hmatov cez bruško. Úspešnosť hmatov je vraj okolo 65 % (úspešnosti napomáha, ak ide už o vaše druhé tehotenstvo). Nevykonáva sa, ak žena má (alebo mala): vaginálne krvácenie, placentu, ktorá prekrýva alebo je blízko vaginálneho čípku, veľmi maličké dieťatko alebo dvojčatá, predčasné prasknutie plodového vaku, abnormální puls bábätka.

Táto metóda má aj svoje riziká (predčasný pôrod alebo prasknutie plodovej vody, malá strata krvi matky alebo dieťatka, tieseň dieťatka vedúca k pôrodu cisárskym rezom, opätovné otočenie bábätka do polohy koncom panvovým), a preto ju niektorí lekári neodporúčajú. 

A napokon, nezúfajte, ak sa vám dieťatko nepodarí otočiť.

Je možné, že sa umúdri až počas prvej dobry pôrodnej, keď vám ešte neodtiekla plodová voda a malé bábätko (ktoré má dosť miesta na svoj kotrmelec) stimulujú kontrakcie.

Veľa šťastia! 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised