Tehotenstvo je iný stav. Veľmi často iný stav našej duše, ale rozhodne iný stav nášho tela. So všetkými zmenami, ktoré so sebou prináša rastúce bruško prichádzajú aj
shutterstock Opuchnuté nohy, členky, ruky Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri.
Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Intenzívnejšie ich zažijete v lete , ale aj v zime vedia riadne potrápiť, hlavne ak máte sedavé zamestnanie.
Ako opuchy nôh vznikajú a prečo? Opuch nôh a členkov je edém – nahromadená prebytočná tekutina v tkanive. Na jeho vzniku v tehotenstve spolupôsobí viacero faktorov:
počas tehotenstva sa zvyšuje objem telesných tekutín , telo zadržiava viac vody; mení sa využívanie bielkovín v metabolizme (väčšia spotreba na podporu rastu bábätka); vo vyššom štádiu tehotenstva sa pridáva aj mechanický faktor – zväčšujúca sa maternica môže znížiť prietok krvi zo žíl v nohách a dolnej dutej žily smerom k srdcu, čo podporuje tvorbu opuchov. Edémy zvyčajne po pôrode rýchlo vymiznú, nadbytočná tekutina sa bude vylučovať častým močením a zvýšeným potením.
Kedy treba pri opuchoch zbystriť pozornosť? Rozlišujeme dva druhy opuchov:
Symetrické opuchy nôh: – postihujú rovnako obe končatiny. Pokiaľ je opuch mierny a stráca sa cez noc, nemusíte sa znepokojovať. Opuchy vám budú pravidelne sledovať aj v tehotenskej poradni . Vyhľadať lekára by ste mali, ak sú opuchy:
náhle a výrazné, nezmenšujú sa ani z večera do rána – v kľudovom režime, opuch je výrazný aj na tvári alebo okolo očí sprevádza ho nevoľnosť, závrat, zvracanie, neostré videnie, zvýšený krvný tlak Náhly opuch, sprevádzaný bolesťou hlavy, závratom, nevoľnosťou, rozostreným videním môže byť príznakom závažného tehotenského ochorenia preeklampsie.
V prípade preeklampsie sú najdôležitejšie príznaky nie edémy, ale:
zvýšený krvný tlak bielkoviny v moči v prípade týchto príznakov okamžite vyhľadajte lekára!
»»»»»»»» Prečítajte si viac: Rizikové tehotenstvo a preeklampsia .
Asymetrické opuchy nôh: Najčastejšou príčinou jednostranného opuchu nohy je zápal alebo zúženie žíl na nohách.
Počas tehotenstva sa mení zrážanlivosť krvi a preto je dôležité na možnosť zúženia alebo zápalu pamätať. Najčastejšie je sprevádzaný vyklenutím, zatvrdnutím a bolesťou v danej oblasti. Neváhajte vyhľadať lekára .
Shutterstock Ako zmierniť opuchy nôh? Rád, ako opuchnutým nohám predchádzať, či ako zmierniť opuchy nôh existuje pomerne veľa, skúste vyskúšať aspoň niektoré:
Základom je zmena životosprávy: Telesné cvičenie a pohyb pomáha udržovať krvný obeh v končatinách. vykladajte si nohy, vždy keď je to možné (pomôžu napr. aj knihy alebo stolík pod písacím stolom); striedajte sedenie s prechádzkou, robte si pravidelné prestávky počas dlhého státia alebo sedenia, aby ste podporili krvný obeh (aspoň raz za hodinu); krúžte nohami počas sedu; vyhnite sa prekrižovaniu nôh a členkov pri sedení; noste pohodlné topánky, ktoré znížením prietoku nebudú zhoršovať opuch (tie červené sexi lodičky na 12 cm podpätkoch vám aj tak narušujú statiku); po príchode domov sa prezujte do pohodlných papúč – najvhodnejšie sú zdravotné s podporu klenby, nenoste ponožky alebo pančuchy, ktoré majú pevné gumičky okolo členkov alebo lýtok, cieľom je nechať krv voľne prúdiť; skúste používať tehotenské pančuchy na podporu nôh, odporúča sa ich nasadenie ešte ráno (v posteli), kým sa opuch okolo členkov nestihne vytvoriť; pravidelne cvičte, pomáha napr. chôdza, plávanie, cvičenie na fitlopte; večer si nohy vykladajte do vyvýšenej polohy; ak vám je to príjemné, spite radšej na ľavom bohu – menej zaťažuje srdiečko. »»»»»»»» Prečítajte si viac: 11 symptómov, ktoré by tehotné nemali ignorovať .
Opuchy nôh po pôrode Aj keď máte občas pocit, že vám nohy potajme vymenili zo slonom, nevešajte hlavu, po pôrode už bude zase všetko ako má byť.
»»»»» Prečítajte si aj: Opuchy nôh – babské rady, ako ich liečiť .
Spracované s použitím: babycenter.com, primar.sk
Loading...