Fakultná nemocnica Trenčín

Adresa:

Fakultná nemocnica Trenčín,
Legionárska 28, 911 71 Trenčín

tel: 032/6566297
email: peter.kascak@fntn.sk
web: www.fntn.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 2127
Počet novorodencov 2168
Pôrody sekciou 310/14,57%
Pôrody s epiziotómiou 898/49,42%
Pôrody s EDA 173/8,13%

Extra:

ÁnoTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

(Aktualizované 25.1.2017)

Novinkou v Trenčianskej pôrodnici je bezplatné podanie EDA - epidurálnej analgézie, alebo Entonoxu - rajského plynu.

Počas celého pôrodu môžete mať pri sebe viacero sprevádzajúcich osôb, ženy väčšinou sprevádza partner a dula.


Rodili ste v priebehu posledného roka? 

Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor a stať sa súčasťou projektu

Sprievodca-pôrodnicami.sk  

Kliknite a ohodnoťte svoju pôrodnicu. Ďakujeme!

 

Ako sa rodí v Trenčíne?

Predpôrodná starostlivosť

Ak sa chystáte rodiť práve v Trenčíne, nemusíte dopredu o tom informovať, ani tu chodiť do poradne pre tehotné. Poradňu ale samozrejme majú. Nie je nutné sa dopredu objednávať. So sebou si stačí vziať tehotenskú knižku a moč.

Kontakt: Ambulancia pre fyziologickú graviditu GPK FN Trenčín na 2. poschodí v gynekologicko-pôrodníckom pavilóne - 032/6566659.

A nevynechajte ani možnosť predpôrodnej prípravy

Prebieha v zasadačke na prízemí chirurgického pavilónu, kontaktná osoba je Mgr. Zuzana Duncová.  Viac informácií vám poskytnú priamo na oddelení alebo na čísle: 032/6566202

Môžete si spísať aj svoje pôrodné priania – akceptujú ich tu, a nie je ani potrebné ich dopredu konzultovať.

Osoby pri pôrode

Výnimočnú možnosť máte pri pôrode v tejto pôrodnici: je tu bežné, že vás môže sprevádzať viacero osôb. Môžete si vybrať partnera, niekoho z rodiny, kamarátku alebo dulu. Podmienky doprovodu: "nezasahuje do spôsobu vedenia pôrodu a riadi sa pokynmi personálu".

Poplatok 21 € sa platí až po pôrode, v hotovosti.  Blízka osoba môže s vami ostať hneď od príchodu do priestoru pôrodnice až po dve hodiny po pôrode. Ako píšu v dotazníku: „počas celého pobytu na pôrodnej sále.“

V tejto pôrodnici zatiaľ  neponúkajú  možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. 

Ak chcete aby vás pri pôrode sprevádzal napríklad obvodný gynekológ alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia, umožnia vám to.

Pôrod

A zase jedno veľké plus pre túto pôrodnicu – určite menej stresu zažijete, ak sa nemusíte počas pôrodu presúvať. V Trenčíne budete hneď  po príjme umiestnená v pôrodnom boxe, tam kde i porodíte bábätko. Majú tu štyri oddelené pôrodné boxy a množstvo pomôcok a možností:

 • klasická pôrodná posteľ
 • pôrodná stolička
 • polohovateľné pôrodné kreslo
 • klasická nemocničná posteľ
 • veľké lopty
 • rebriny
 • prehrávač s hudbou
 • aromolampa
 • sprcha
 • vaňa  na 1.DP
 • možnosť využiť EDA
 • možnosť požiadať o lieky proti bolesti

Je tu i jeden nadštandardný pôrodný box, ktorý má samostatné WC a sprchu. Je zariadený ako hotelová izba, dá sa tam stlmiť svetlo, ak si to budete želať a sú tam i rôzne, vyššie spomínané pomôcky. Výhodou je určite i to, že tu majú priestor na spoločný pobyt mamky a dieťatka dve hodiny po pôrode. Všetky boxy sa využívajú bezplatne.

Takže ak sa rozhodnete rodiť v Trenčíne, tak sprcha je vám k dispozícii neobmedzene, môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu, používať rôzne pomôcky. Môžete tiež poprosiť o masáž vyškolenú pôrodnú asistentku. Nie je dovolené jesť, ale môžete prijímať nápoje.

Personál každú mamičku po príchode do pôrodnice informuje o možnosti využiť EDA alebo Entonox (rajský plyn), ktoré ponúkajú bezplatne všetkým ženám.

Nie je potrebné dopredu nič vybavovať vopred, je treba absolvovať pohovor s anesteziológom a podpísať informovaný súhlas. EDA sú schopní aplikovať kedykoľvek počas dňa i noci.

A toto je zrejme jedna z pôrodníc, ktorá pozná odporúčania WHO. Prečo? Klystír ani holenie neodporúčajú – ale ak budete chcieť, vyhovejú vám.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, nie je potrebné dopredu to oznámiť.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu vyberá personál po dohode s vami a podľa vášho zdravotného stavu.

Novorodenca po sekcii telo na telo mamke dávajú, ale samozrejme záleží od podmienok. Je to individuálne. A čo niektoré z vás určite poteší - partner môže pred operačnou sálou  a pri ošetrení bábätka. A dokonca aj na oddelení šestonedelia – na nadštandardnej izbe. Kedy už budete s bábätkom po sekcii záleží od zdravotného stavu vášho i vášho dieťaťa. 

V tomto zariadení majú aj perinatologické centrum pre vážne prípady novorodencov – zdravé mamy sú tam ubytované spolu s dieťatkom cca po 3 dňoch.

Novorodenec

Podľa želania matky sa prispôsobujú i prvé chvíle po pôrode. Citujem, ako prebiehajú prvé minúty po pôrode fyziologického novorodenca: "po pôrode dieťaťa sa pupočník po dotepaní preruší nožnicami (lekárom alebo otcom dieťaťa), dieťa je položené na brucho matky alebo na jej hrudník, môže sa prisať k prsníku, následne je sestrou ošetrené, zabalené a znovu priložené k matke. Dieťa musí byť osušené a prikryté, nie nahé. Všetko podľa priania matky – prikladanie i dĺžka času na bruchu či pri matke.“

Takže po tomto čase, ktorý určíte vy, dieťatko odnesú vedľa, do špeciálnej miestnosti na prvé vyšetrenia a obliecť. Vaša sprevádzajúca osoba tam tiež môže ísť.

Prvé prisatie – tiež záleží od mamky a stavu dieťatka  môže byť ešte vtedy, ak je bábätko iba v plienke, alebo až po pár minútach – ošetrení a oblečení.

Nuž a dve hodiny po pôrode – poučia vás a vy sama rozhodnete či chcete, aby dieťatko bolo pri vás alebo pod dozorom personálu. A samozrejme že pri tom záleží aj na zdravotnom stave dieťatka.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú všetky izby typu rooming in. Aj v rooming in izbe máte možnosť kedykoľvek dať bábätko do starostlivosti novorodeneckých sestier.

V Trenčíne sa nestáva, že by bolo šestonedelie preplnené, nemusíte sa preto obávať, že vás z nedostatku miesta presunú na iné oddelenie.  

Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení. V jednej izbe sú maximálne dve postele. Okrem klasických izieb majú v trenčianskej pôrodnici aj tri nadštandardné izby:

 • jednolôžková so sprchou - 30 Euro / noc,
 • jednoposteľová, s vlastným WC, sprchou - 35 Euro/noc,
 • dvojposteľová taktiež so samostatným sociálnym vybavením, s možnosťou ubytovania partnera, sprcha, WC -  50 Euro/noc (v cene je aj ubytovanie partnera). Partner má možnosť stravovania 11 Euro/ deň. 

V oboch nájdete TV, HIFI vežu, chladničku, prebaľovací pult, mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu.  

Dojčenie

V trenčianskej pôrodnici vám s dojčením pomôžu kvalifikované vyškolené sestry. Tie vám poskytnú aj písomné materiály. Zabezpečujú i  podklady na nástenke. Ohľadom dojčenia môžete na novorodenecké oddelenie zavolať aj po príchode domov – telefonický kontakt nájdete na nástenke. Na oddelení máte k dispozícii elektrické a ručné odsávačky.

Bábätká  vážia, citujem: „cca 2 krát za hospitalizáciu.“

K dokrmovaniu pristupujú iba v týchto prípadoch, citujem: „prevencia hypoglykémie, nezrelé deti, hypotrofické či hypertrofické“. Výber metódy dokrmovania je individuálny – lyžičkou alebo fľašou. To u veľkých či starších novorodencov. A čím dokrmujú? Dojčeneckou vodou, u chorých detí ženským mliekom.  

Percento plne dojčených detí odchádzajúcich domov z pôrodnice je cca 95%.

Návštevné hodiny

Návštevný rozvrh  určený nie je, príbuzný môžu prísť kedykoľvek.

Pre návštevy je vyhradený spoločný priestor, ak však máte nadštandardnú izbu, môže ísť návšteva priamo tam. Detičky môžu návštevy vidieť tiež.

A kedy vás pustia domov? Ak je váš zdravotný stav dobrý, tak po vaginálnom pôrode na 3-4. deň a po sekcii na 4-5. deň.

A ešte služba naviac – fotografiu vášho bábätka uverejnia na webe alebo v lokálnej tlači.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

21 €

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

X

EDA, Entonox

bezplatne

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

Mamička 30 alebo 35 €

Mamička a blízka osoba na dvojposteľovej izbe  spolu - 50 €.

Možnosť dplatiť sttravu za 11 €.

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Petrovi Kaščákovi primárovi GPK a MUDr. Erike Oriškovej primárke neonatologického oddelenia.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Zdroj: http://www.fntn.sk/

Izba pre mamičku
Pôrodná sála
Vyšetrovňa
Recepcia
Výsledky za rok 2011
Výsledky za rok 2012
Výsledky za rok 2013
Výsledky za rok 2014
Výsledky za rok 2015